شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

زمان سونوگرافی برای تشخیص کیست تخمدان

1. بهترین زمان سونوگرافی  برای تشخیص کیست تخمدان چه زمانی است؟

2. در زمانی که احساس درد ناگهانی شکم، تهوع و استفراغ، تغییرات نبض، احساس ضعف، دردهای مبهم لگنی، لكه بینی و یا بی نظمی در عادت ماهانه داشتید باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید تا درصورت احتمال کیست تخمدان سونوگرافی انجام شود.

تشکر شده توسط : 4 کاربر
  3. sahar98

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    سلام
    من هر بار میرم سونو دکتر میگه کیست داری ولی چون پریودت عقب افتاده , طبیعیه ! یعنی من نباید نگران بشم ؟ در ضمن ممکنه به من بگید غدد ادرنال در تنظیم هورمون چه نقشی دارن ؟ دکتر به من گفته یکی از این غدد بزرگ شده ولی نگفت خطر داره یا نه ؟
    ممنونم

4. sahar98 نوشته است: سلام
    من هر بار میرم سونو دکتر میگه کیست داری ولی چون پریودت عقب افتاده , طبیعیه ! یعنی من نباید نگران بشم ؟ در ضمن ممکنه به من بگید غدد ادرنال در تنظیم هورمون چه نقشی دارن ؟ دکتر به من گفته یکی از این غدد بزرگ شده ولی نگفت خطر داره یا نه ؟
    ممنونم

سلام
    بیشتر کیست ها بی ضرر هستند اما درصورتی که تشخیص داده شود بعضی از آن ها می تواند مشکلاتی نظیر پاره شدن ، خونریزی و درد را ایجاد کند، ممکن است جراحی برای برداشتن کیست نیاز باشد.

غده آدرنال
    بخش گلومرولا در آدرنال ترشح مینرالوکورتیکوئیدها مانند آلدوسترون را بر عهده دارند که در متابولیسم الکترولیتها بویژه سدیم و پتاسیم نقش دارند.
    بخش فاسیکولا ترشح گلوکوکورتیکوئیدها مانند کورتیزول و کورتیکوسترون را بر عهده دارند که بر متابولیسم مواد قندی اثر گذاشته و قند خون را زیاد می کنند. همچنین بر متابولیسم پروتئین‌ها و چربی‌ها نیز نقش دارند.
    بخش رتیکولا که در مجاورت قسمت مرکزی غده آدرنال قرار دارد ترشح آندروژن‌ها را بر عهده دارد که فعالیت آنها شبیه هورمون‌های جنسی می باشد.

هورمون‌های قشر آدرنال دارای اثر مینرالوکورتیکوئیدی (آلدوسترون) و گلوکوکورتیکوئیدی (کورتیزول) و اثرات ضعیف آندروژنی هستند
    با توجه به میزان ترشح آلدوسترون (۱۵۰ میکروگرم) و کورتیزول (۲۰ تا ۲۵ میلی گرم) در شبانه روز مسلم است که اثرات گلوکوکورتیکوئیدی منحصر به کورتیزول است و این هورمون بعلت ترشح بسیار زیادتر از آلدوسترون، قسمتی از اثرات مینرالوکورتیکوئیدی در بدن را نیز انجام می دهد.
    به علت وجود گیرنده‌های کورتیزول در نقاط مختلف بدن این هورمون آثار فیزیولوژیک وسیعی را در همه جای بدن موجب می شود. مهمترین اثر کورتیزول افزایش مقاومت بدن در مواقع استرس است. اثرات عمده کورتیزول عبارتند از :
    اثر در سوخت و ساز مواد قندی
    اثر بر سیستم عصبی
    اثرات ضد التهابی
    همچنین کورتیزول در متابولیسم مواد پروتئینی و چربیها، حفظ فشار خون طبیعی، مقاومت عضلات، افزایش اسید معده، تکامل رشد ریه در جنین، جذب آب و سدیم در کلیه‌ها و کاهش لنفوسیت‌های خون نقش موثری ایفا می نماید
    اثرات آندروژنی:
    در قشر غده آدرنال چند هورمون جنسی نر (آندروژن) و به مقدار کمتری هورمونهای جنسی ماده (استروژن و پروژسترون) ساخته می شوند. آندروژن‌های قشر آدرنال در جنس نر به رشد اندام‌های جنسی در دوران کودکی کمک می نمایند. آندروژن‌های قشر آدرنال اثرات خفیفی در زنان نه تنها قبل از بلوغ بلکه در سراسر زندگی دارند. قسمت زیادی از رشد موهای زیر بغل و زهار در زنان ناشی از عمل این هورمون هاست . در زنان اگر ترشح آندروژن‌های قشر آدرنال از حد طبیعی بیشتر شود، نشانه‌هایی از صفات ثانویه جنسی مردانه مانند بم شدن صدا، پرمویی (Hirsutism)، کاهش رشد پستان‌ها و بزرگ شدن کلیتوریس(Clitoris) ظاهر می گردد که به این اختلال سندرم آدرنوژنیتال گویند.

آدرنالین هورمون مترشحه دیگری در بخش مرکزی آدرنال است . ترشح آدرنالین نوعی حالت آماده باش در بدن ایجاد می‌کند و بدن را یاری می دهد که در مقابل پیشامدهای نابهنگام، آمادگی داشته باشد. مانند موارد جنگ و ستیز، فرار، تمرینات ورزشی و... در چنین حالتی، در اثر ترشح آدرنالین فعالیت قلب افزایش می یابد، فشار خون زیاد می‌شود و خون رسانی افزایش می یابد. آدرنالین به خصوص موجب باز شدن رگ‌های موجود در عضلات می شود و خون رسانی به این اعضاء را که موجب تحریک بدن می شوند، افزایش می دهد.

علت بزرگی غده آدرنال ممکنه باعث افزایش کورتیزول در خون بوده باشه و خطری برای شخص ایجاد نمی کنه. در صورتی که نارسائی آدرنال باعث تب، درد شکم، و پرفشاری خون، تغییرات‌ روانی‌ و عاطفی‌ (حتی‌ گاهی‌ تا حد روان‌پریشی)‌ شود نیاز به درمان دارد.

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM و 3 کاربر ديگر
  5. بهترین زمان سونوگرافی  برای تشخیص بهتر کیست تخمدان چه زمانی است؟بعد از پریود یا زمان پریود یا....چه روزی؟

6. mahtab90 نوشته است: بهترین زمان سونوگرافی  برای تشخیص بهتر کیست تخمدان چه زمانی است؟بعد از پریود یا زمان پریود یا....چه روزی؟

۱۲ تا 14 بعد از قاعدگی

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM و 2 کاربر ديگر
تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید