شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

کم کاری تیروییدو دارو پرولاکتین

1. با سلام خدمت اقای دکتر خانمم 6ماهه هفته ای نصفی داستینکس میخوره الان ازمایش داد هورمون از نرمال هم پایینتر امده ولی کم کاری تیرویید گرفته پیش متخصص داخلی رفت بهش گفت دیگه داستینکس نخور به مدت 6ماه لوتروکسین سدیم روزی نصف اخر هفته روزی یکی بخور ایا داستینکس را قطع کنه دوباره بالا نمیره ؟در ضمن قرص ضد بارداری روکین برای اب شدن کیست تخمدان 2ماه باید بخوره ا یا ناباروری وکیست وپرولاکتین به خاطر کم کاری تیرویید بوده؟    t3     2.5  /  tsh   8.2 /t4      14.5

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  2. سلام
    کم‌کاری تیروئید یکی از علل در افزایش پرولاکتین است. پرولاکتین بیش از حد میتونه وجود کیست در تخمدان و اختلالات قاعدگی را ایجاد کنه. اگر مشکل کم کاری تیروئید برطرف بشه ممکنه مقدار پرولاکتین هم کاهش پیدا کنه.
    داستینکس برای کم کردن پرولاکتین بالا، طبیعی کردن سطح آندروژن ها و تنظیم چرخه قاعدگی در سندرم تخمدان پلی کیستیک استفاده میشه ولی باتوجه به TSH 8.2 درصورت عدم مصرف قرص لئو تیروکسین سدیم ممکنه این مقدار افزایش یابد.
    لذا برای نتیجه بهتر از روند درمان، بهتره همسر شما توسط پزشک متخصص غدد و متابولیسم معاینه شود.

تشکر شده توسط : 3 کاربر
  3. سلام
    کم کاری تیروئید که پرولاکتین ایجاد میکنه چطور باعث لاغری میشه؟
    اگر اشتباه نکنم کم کاری تیروئید با عث لاغری میشه.
    رابطه این مورد رو با چاقی و لاغری بفرمائید.

و برای ایجاد پرولاکتین در بدن باید چیکار کرد؟

ممنون
    با تشکر

4. سلام
    سیما خانم، کم کاری تیروئید بر اثر کاهش سوخت و ساز بدن باعث افزایش وزن میشه
    تیروئید پرکار باعث لاغری میشه و با مصرف قرص متی مازول (باتجویز پزشک) بهبودی حاصل میشه
    اگه تیروئید به موقع درمان نشه، ممکنه در آینده به گره های تیروئید و سرطان تبدیل بشه و با جراحی و با ید رادیو اکتیو درمان صورت میگیرد.

برای فهمیدن مقدار پرولاکتین باید آزماش خون بدید تا درصورت نیاز اقدامات درمانی انجام شود.
    پرولاکتین در زنان میتواند ناشی از پرکاری غدد جنسی ناشی از کمبود گنادوتروپین ها شده و منجر به کمبود استروزن گردد.
    پرولاکتین ترشح پالسی گنادو تروپین ها را مهار میکند و افزایش ناگهانی LH در وسط سیکل متوقف میسازد که این امر منجر به عدم تخمک گذاری، اختلال قاعدگی و تأخیر در پریود ماهانه می شود.

میزان پرولاکتین به دلایل مختلف مانند: بارداری، شیردهی، استرس، مصرف زیاد داروهای آرامبخش، بطور موقت باعث افزایش آن می شود.
    استفاده از داروهای خوراکی مثل: بروموکریپتین یا آگونیستهای دوپامین در زمان افزایش پرولاکتین مصرف می شود.

تشکر شده توسط : 5 کاربر
  5. با سلا و خسته نباشید
    خواهر من در زیر کلوش یه برامدگی به وجود امده جدیدا که ثابت هم هست الان دکتر براش عکس و ازمایش .. داده تیروویید گفتن نیست و دکتر هم کلی باهاش دعو کرده که چرادیر اومدی اخه 5 ماهه که به وجود امده خیلی نگرانش  هستم میخواستم ببینم چیه؟ و چه خطاتی داره/ میشه برام یه مقدار اصلا توضیح بدید
    ممنونم از شما

6. nafase90 نوشته است: لطفا جواب منم بدید من خیلی نگرن هستم دکتر گفته گره ی تیرووئیدی هستش من خیلی نگرانم میشه زودتر جواب بدید خطرناکه اصلا باید چی کار کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

گره ی تیروئید در 2 نوع خوش‌خیم‌ یا بدخیم‌ در جلوی‌ گردن‌ درگیر میشه. تومور های‌ خوش‌ خیم‌ بسیار شایع‌تر هستند و بعید است‌ که‌ به‌ سایر بخش‌های‌ بدن‌ گسترش‌ یابند. این‌ رشد ممکن‌ است‌ کیستی‌ یا توپر (آدنوم‌ تیرویید) باشند. گره های‌ بدخیم‌ تیروئید می‌توانند گسترش‌ یابند و زندگی‌ را تهدید کنند. علایم‌ اولیه‌ در هر دو نوع‌ مشابه‌ هستند. هر دو جنس‌ و تمام‌ گروه‌های‌ سنی‌ را مبتلا می‌کنند. ندول‌های‌ خوش‌ خیم‌ در زنان‌ شایع‌تر از مردان‌ هستند.
    برای درمان باید به پزشک متخصص غدد مراجعه کنید. درمان‌ متفاوت‌ است‌، ابتدا داروهای تیروئید تجویز میشه، درصورت عدم پاسخ مطلوب، درمان با ید رادیو اکتیو صورت می گیره. (ید رادیو اکتیو در زنان باردار یا شیرده جایز نیست)
    در صورت‌ افزایش‌ اندازه‌ ندول‌ها و زمانی که گره های تیروئیدی بسیار بزرگ شده و به شکل گواتر ظاهر می شوند جراحی‌ انجام خواهد شد.
    جراحی‌ برای‌ آسپیره کردن تومور کیستیک یا برداشتن‌ تومور توپر و لوب‌ درگیر تیرویید (تیروییدکتومی‌ تقریباً کامل‌ لوبکتومی‌) خواهد بود.
    جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد گره ی تیروئید به اینجا مراجعه کنید.

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM و 2 کاربر ديگر
  7. با سلام خانمی 27 ساله هستم از سه سال پیش بعلت پریودهای نامنظم  و پرموئی به پزشک مراجعه کردم که با آزمایش و سونو مشخص شد دارای کیست تخمدان و کم کاری تیروئید و پرولاکتین بالا می باشم . الان 5 ماهه که ازدواج کردم پرولاکتینم بالا بود که با مصف قرض برطرف شد. همچمنین تخمدان pco  دارم که دکترم گفت باید زود باردار شوم . میخواستم بدانم با وجود تنبلی تخمدان امکان بارداری برای من وجود دارد خیلی نگرانمنتیجه آزمایش آرم که در تاریخ 90/4/29 انجام شد:
    total thyroxin     9 (chia)
    T.S.H        1.7
    L.H        23.5
    F.S.H        7.87
    Estradiol    36.6
    vitamin d 16.1

8. saminajoon نوشته است: با سلام خانمی 27 ساله هستم از سه سال پیش بعلت پریودهای نامنظم  و پرموئی به پزشک مراجعه کردم که با آزمایش و سونو مشخص شد دارای کیست تخمدان و کم کاری تیروئید و پرولاکتین بالا می باشم . الان 5 ماهه که ازدواج کردم پرولاکتینم بالا بود که با مصف قرض برطرف شد. همچمنین تخمدان pco  دارم که دکترم گفت باید زود باردار شوم . میخواستم بدانم با وجود تنبلی تخمدان امکان بارداری برای من وجود دارد خیلی نگرانمنتیجه آزمایش آرم که در تاریخ 90/4/29 انجام شد:
    T.S.H        1.7
    L.H        23.5
    F.S.H        7.87
    Estradiol    36.6
    vitamin d 16.1

باتوجه به تخمدان pco و توصیه پزشک بهتره هرچه زودتر اقدام کنید چون در زمان بارداری و شيردهی به علت مهار فعاليت تخمدان، كيست های تخمدان كمتر مشاهده میشه و اگر هم وجود داشته باشند احتمال اینکه در دوره بارداری و شيردهی خود به خود از بين روند زیاد است.
    درصورت عدم بارداری برای تنبلی تخمدان بوسیله داروهایی مثل: کلومیفن، لتروزول و متفورمین سعی می کنند تخمدان را تحریک به تخمک گذاری کنند.

قرص های حاوی استرژون و پروژستون باعث تقویت سلول های تخمدان می شود.
    قرص کلومفین برای تقویت تخمدان و افزایش حجم و تعداد تخمک تجویز می شود.
    متفورمين هم براي وادار ساختن تخمدان به تخمك گذاری مصرف می شود.

اولین و مهمترین معیار در درمان تنبلی تخمدان نداشتن استرس و نگرانی است.
    تنبلی تخمدان به علت عدم تخمک گذاری ممکنه در روند باروری مشکل ایجاد کنه.
    هر زمان که فرد تمایل به بچه دار شدن داشت با تحریک تخمدان، تخمک گذاری صورت می گیرد و فرد توانایی باروری را پیدا می کند.

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM و 1 کاربر ديگر
  9. saminajoon نوشته است: با سلام خانمی 27 ساله هستم از سه سال پیش بعلت پریودهای نامنظم  و پرموئی به پزشک مراجعه کردم که با آزمایش و سونو مشخص شد دارای کیست تخمدان و کم کاری تیروئید و پرولاکتین بالا می باشم . الان 5 ماهه که ازدواج کردم پرولاکتینم بالا بود که با مصف قرض برطرف شد. همچمنین تخمدان pco  دارم که دکترم گفت باید زود باردار شوم . میخواستم بدانم با وجود تنبلی تخمدان امکان بارداری برای من وجود دارد خیلی نگرانمنتیجه آزمایش آرم که در تاریخ 90/4/29 انجام شد:
    T.S.H        1.7
    L.H        23.5
    F.S.H        7.87
    Estradiol    36.6
    vitamin d 16.1

سلام،
    در صورتی که درمان مناسب انجام بشود حتما می توانید باردار شوید؛
    آزمایش تیروئید طبیعی است ولی رابی LH و FSH می بایست زمان انجام آزمایش مشخص باشد (چه روزی در دوره قاعدگی این آزمایش انجام شده است (روز چندم بعد از شروه خونریزی)).

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید