شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

دخانیات و انحراف نوجوانان

1. خدمت همگی دوستان عزیزم

می خوام بپرسم پسر 17 ساله ای که به خاطر جمع همسالانش و ارتباط فوق العاده زیادش با دوستانش به سمت مصرف گاه و بیگاه سیگار و مصرف مداوم قلیان روی می یاره، خانواده و یا اطرافیان چه کاری یا چه کارهایی باید انجام بدن که مسیر اون نوجوان رو تغییر بدن؟

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  2. sanaz67

اخطارها : 2 باراخطارها : 2 بار

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    سلام به نظرمن خانواده بايد تفريحات نوجوان رو بيشتر كنند بيشتر بهش توجه كنند واون رو با كارهاي ديگه سرگرم كنند تا به سمت دوستانش سوق پيدا نكنه.......

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  3. haale نوشته است: خدمت همگی دوستان عزیزم

می خوام بپرسم پسر 17 ساله ای که به خاطر جمع همسالانش و ارتباط فوق العاده زیادش با دوستانش به سمت مصرف گاه و بیگاه سیگار و مصرف مداوم قلیان روی می یاره، خانواده و یا اطرافیان چه کاری یا چه کارهایی باید انجام بدن که مسیر اون نوجوان رو تغییر بدن؟

آدم ها معمولا هر جا راحت تر بتونن حرف دلشون رو به هم بگن، سعی میکنن زمانشون رو اونجا بگذرونن. خیلی از جوونها رو دیدم که اینقدر توی محیط خونه راحتن که با دوستاشون اونقدر راحت نیستن. البته اینجوری توی جامعه ما خیلی کمه و البته به خاطر زرق و برق هایی که زندگی داره معمولا جوونها با هم سن و سال های خودشون راحت ترن.

اگه اون آقا پسر توی محیط بتونه یه الگوی خوب پیدا کنه، محال ممکنه سمت کس دیگه ای بره. من خودم اون موقعی که دبیرستان بودم یعنی 10-12 سال پیش یه رفیق داشتم. اونقدر اون آدم خوب، اکتیو و مورد پسند بود که شده بود الگوی من توی زندگیم. هم از لحاظ درس، ورزش، فعالیت ... همه چی. اون کنکورشو با رتبه 129 قبول شد؛ عمران شریف. نه میگم فقط درسی، از همه لحاظ خوب بود... خدا 2سال پیش طی یه سانحه وقتی برای بازدید رفته بود، سعید رو ازم گرفت و ماها تازه فهمیدیم که اون حتی به مردم مستضعف هم کمک میکرده و الان مشخص شد...

نمیخوام بحث رو دور کنم. من توی زندگیم، بودن دوستایی که سیگاری یا بدتر بودند! اما وقتی سعید واسم الگو شده بود، به فکر اونها نبودم و از اونها تقلید نمیکردم. نمیگم الان خیلی عالی و مثبت هستم، اما من هرچی توی زندگیم دارم از سعید دارم. این یعنی معنی دوست خوب....

تشکر شده توسط : 3 کاربر
  4. یکی از علل اشتباهات ما انسان ها عدم آگاهی هست

شاید اگر جوان ها آگاه باشن که مصرف دخانیات چه عوارضی در بر داره میلشون کمتر بشه

بطور مثال من خودم در گذشته قلیان استعمال میکردم و فقط شنیده بودم که خوب نیست ولی علتش رو نمیدونستم

تا اینکه یکی از دوستانم که اطلاعات آناتومیکی خوبی داره مساله رو برام روشن کرد

میگفتم :

هممون میدونیم که اسید معده بسیاد قوی هست ،

دیوارهء معده از جنسی هست که تا حدودی میتونه با اسید معده مقابله کنه اما این دیواره با مخاطی پوشیده شده که کمک میکنه تا اسید به بافت معده اثر نکنه

این مخاط در اثر عواملی مثل مصرف دخانیات ، استرس ، تغذیهء نامناسب و ... ، به مرور زمان از بین میره و میتونه باعث ضخم معده بشه...!

شاید آگاه کردن جوون ها از یه همچین مساله ای باعث ترک 100 درصد نشه ، اما

حداقل میتونه این مساله رو کاهش بده و بطور مثال حداقل فرد استعمال کننده با معدهء خالی استعمال نکنه

خلاصه

آگاه سازی و کار فرهنگی در پارامتر زمان میتونه نتجیهء پایه ای در بر داشته باشه

تشکر شده توسط : 3 کاربر
  5. به نظر من خانواده میتونه بهترین دوست باشه و از طرفی اگه وظیفه خودشو درست انجام نده میشه بدترین دشمن. پدرها و مادر ها به جای اینکه همه ی دغدغه شون فراهم کردن امکانات رفاهی برای بچه باشه باید به این فکر کنن که بچه قبل از همه اینها به محبت احتیاج داره ،به این احتیاج داره که با کسی صحبت کنه.باید با بچشون مثل یه دوست باشن.باهاش حرف بزنن.از دوستای خودشون.از اتفاقایی که ممکنه در اثر داشتن یه دوست خوب و یا داشتن یه دوست بد براشون پیش اومده بگن و درواقع یه جورایی تجربیات خودشونو غیرمستقیم در اختیار اونها قرار بدن.باهاش بیرو برن. از جامعه و مشکلاتش بگن.خلاصه جوری رفتار کنن که بچشون با اونها بیشتر احساس آرامش کنه تا با دوستاش.

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  6. باید اضافه کنم علاوه بر دوست خوب، آرام کردن محیط، آگاهی دادن و عوامل دیگر که در بالا ذکر شده و خوب است، حساسیت بیش از حد نیز نباید نسبت به نوجوان نشان داد. نوجوان در سنی است که سعی میکند خودش راه خود را انتخاب کند و اگر احساس کند دیگران نسبت به او همان احساس کودک وار که تا چند سال پیش داشتند را دارند، نه تنها به او بر میخورد بلکه رفتاری عکس نیز انجام می دهند.

دوستی دارم که میگفت در همان سنینِ نوجوانی مادرم گاهی میگفت "پسرم گشنته؟ یه غذای خوشمزه واست درست کردم برو اونو بخور" همین یه جمله ساده!!! اونوقت میگفت چون مادرم بهم گفت برو بخور من با اینکه خیلی هم گرسنه بودم، لب به غذا نمیزدم!!! چون میخواستم خودم بدون اینکه کسی بهم بگه برم غذا بخورم. شاید این غرور کمی خنده دار باشد، اما چیزی است که در برخی جوان ترها زیاد به چشم میخورد. باید مراقب نشکستن این غرور کاذب و حساس و البته زودگذر بود. آزادی عمل البته در چارچوب هنجارهای اجتماعی و عرفی می تواند از کناره گیری نوجوان از محیط خانه و خانواده جلوگیری کند.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید