شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

جلوگیری از ساییدگی زانو

1. سلام
    26 ساله، مجرد ، 180 قد و 75 کیلو وزن دارم
    تقریبا 8 سال پیش مینیسک زانوم پاره شد به تشخیص چند دکتر که گفتند باید عمل کنم این کار را انجام دادم
    حالا میخوام راهنماییم کنید چی کار کنم که دچار ساییدگی زانو نشم

2. موارد زیر جهت پیشگیری از صدمات مینیسیک زانو استفاده می شوند:
    بدون درنظر گرفتن شکل و نحوه جراحی معمولاً توانبخشی شامل قدم زدن، خم کردن زانوها و انجام تمریناتی است که عضلات پا در آن کشیده شده و تقویت می شوند. همچنین با قراردادن وزنه ای روی مفصل جهت بهبودی مینیسیک مفید است.
    بهترین نتیجه درمان صدمات مینیسیک در افرادی حاصل شده که در آنها تغییرات غضروفی دیده نشده و کسانی که رباط متقاطع قدامی آنان سالم مانده است.

اطلاعاتی درخصوص آسیبهای مینیسیک زانو:

آسیبهای مینیسک زانو
    ترجمه: محمدعلی نودهی
    دانشجوی کارشناسی ارشد تربیت بدنی دانشگاه شهید بهشتی

نیروی چرخشی زانو هنگامی که وزن بدن را حمل می کند به آسانی به مینیسک ها آسیب می رساند . چرخش سریع ران در حالیکه پاها ساکن هستند می تواند باعث پارگی یک قسمت و یا کل مینیسک شود (برای مثال هنگام دریبل بسکتبال مقابل حریف یا چرخش برای زدن توپ تنیس ). اگر پارگی جزئی باشد مینیسک از جلو و عقب به زانو متصل می ماند و اگر پارگی وسیع باشد احتمالاً مینیسک بوسیله رشته ای از غضروف آویزان می شود . وخامت پارگی به محل و وسعت آن بستگی دارد.

علائم آسیب چیست؟
    معمولاً زمانیکه افراد از ناحیه مینیسک صدمه می بینند احساس درد دارند بویژه زمانی که زانوی خود را صاف می کنند . احتمال دارد که درد خفیف باشد و شخص به فعالیت خود ادامه دهد . اگر تکه های جدا شده مینیسک بین استخوانهای را ن و درشت نی قرار گی رند درد شدیدی رخ می دهد . چنانچه رگ های خونی مسدود شوند ممکن است تورم اند کی بعد از آسیب ایجاد شود یا در صورتیکه مفصل با مایع تولید شده بوسیله سینوویوم 1 در نتیجه التهاب پر شود، تورم چند ساعت بعد رخ دهد. درصورتی که سینوویوم آسیب دیده باشد، احتمالاً ملتهب شده و برای  حافظت از خود مایعی تولید می کند که این امر موجب تورم زانو می گردد . گاهی اوقات صدمه ای که قبلا رخ داده و درمان نشده باشد، ماهها یا سالها بعد دردناک می شود بخصوص اگر زانو مجدداً آسیب ببیند. بعد از هر صدمه ای احتمالاً زانو صدایی مثل « تیک » می دهد، قفل می شود یا احساس ضعف می کند . ممکن است که علائم صدمه به مینیسک نمایان نشود اما غالباً علائم بروز کرده و نیازمند درمان می باشد.

تشخیص صدمات مینیسک چگونه است؟
    پزشک با توجه به توضیحاتی که بیمار از آغاز درد و تورم در اختیار او قرار می دهد احتمالاً معاینات فیز یکی انجام داده و از زانو رادیوگرافی می گیرد . معاینه نیز ممکن است شامل این آزمایش باشد که پزشک زانو را خم کرده و سپس در حالیکه آنرا باز می کند، ساق پا را به داخل خارج پارگی مینیسک اشاره دارد. برای تایید توصیه MRI  تشخیص صدمه احتما لاً تست شود . همچنین ممکن است پزشک برای تشخیص و درمان پارگی مینیسک روش آرتروسکوپی 2 را بکار ببرد.

چگونه مینیسک صدمه دیده درمان می شود؟
    اگر پارگی خفیف باشد و درد و دیگر علائم برطرف شود پزشک احتمالاً برنامه تقویت عضلات را تجویز می کند . انجام تمرینات  ورزشی برای مشکلات مینیسکی بهترین راهکاری است که پزشک فیزیوتراپ و ورزش درمان می تواند تجویز کند. درمانگر باید مطمئن باشد که بیمار تمرینات را به درست ی انجام دهد، بدون این که احتمال بروز آسیب جدید یا تکرار صدمه قبلی وجود داشته باشد تمرینات زیر به منظور تقویت عضله چهارسر ران و همسترینگ و افزا یش انعطاف پذیری و قدرت بعد از صدمه به مینیسک طراحی شده اند :
    - گرم کردن مفصل بوسیله رکاب زدن روی دوچرخه ثابت ، سپس اکستنشن پا (باید از صاف کردن بیش از حد خودداری کرد(.
    - اکستنشن پا در حالت نشسته (ممکن است در این حالت وزنه ای روی مچ پا قرار داده شود(.
    - بالا آوردن پا در حالت درازکش با شکم بر روی زمین.
    - تمرین در استخر شامل دویدن با بیشترین سرعت ممکن در جایی که عمق آب در حد سینه باشد.
    - اجرای حرکات جنبشی کوتاه در حالیکه در کناره استخر قرار گرفته و بالا آوردن پا تا 90 درجه در حالیک ه عمق آب تا سینه بوده و مصدوم کمر خود را به کناره استخر می فشارد.
    در صورتیکه پارگی مینیسک وسعت بیشتری دارد احتمالاً پزشک برای مشاهده میزان آسیب و ترمیم یا جراحی « ارتوسکوپیک » پارگی، جراحی باز را انجام می دهد . اگر بیمار نسبتاً جوان است، آسیب در ناحیه ای با جریان خون مناسب رخ داده و همچنین رباط ها سالم باشند، پزشک می تواند مینیسک را در جای اول خود بخیه بزند . اکثر ورزشکاران جوان قادرند که با مراقبت از مین یسک های ترمیم شده خود به ورزش های قدرت ی بازگردند در آن محل ضعیف است پزشک لازم است بخش کوچکی از مینیسک را برای هموار کردن سطح آن قطع کند . در برخی موارد نیز پزشک مینیسک را برداشته که در این صورت احتمال ایجاد تغییرات مخرب نظیر 3 بیشتر خواهد بود . « استئوآرتیت »پژوهشگران علوم پزشکی شیوه ای بنام را مورد بررسی قرار داد ند که «allograft» در آن جراح، مینیسک را با مینیسک یک جسد جایگزین می کند . مینیسک پیوندی، شکننده بوده و ممکن است به آسانی چروکیده و پاره شود.
    پژوهشگران همچنین تلاش می کنند که مینیسک پاره را با مینیسک مصنوعی تعویض کنند اما این روش حتی موفقیت دارد . «allograft » کمتری نسبت به شیوه بهبود پس از جراحی ترمیم مینیسک، چندین هفته به طول می انجامد و در صورت برداشتن مینیسک در انجام فعالیت های روزمره و شغلی محدودیت بیشتری بوجود می آید با این حال با قرار دادن وزنه ای بروی مفصل واقعاً می تواند بهبودی را تسریع کند بدون در نظر گرفتن شکل و نحوه جراحی معمولاً توانبخشی شامل قدم زدن، خم کردن زانوها و انجام تمریناتی است که عضلات پا در آن کشیده شده و تقویت می شوند بهترین نتایج در درمان صدمات مینیسک در افرادی حاصل شده که در آنها تغییرات غضروفی دیده نشده و کسانی که رباط متقاطع قدامی آنان سالم مانده است.

واژنامه
    1. Sinovium
    2. Arthroscopy
    3. Osteouartheitis

منبع:sports medicine

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM و 2 کاربر ديگر
  3. متشکر از توضیحات ولی سوال من چیز دیگری بود
    من زانوم رو هشت سال پیش عمل کردم یادم نیست مینیسک داخلی بود یا خارجی (ولی میدونم همون مینیسکی بود که خون در اون جریان نداره و دکتر گفت اون رو برداشته ) و همچنین گفت که دو طرف مفصل رو تراش داده تا باعث ساییدگی نشه
    حالا سوال من اینه که چی کار کنم تا از ساییدگی جلوگیری کنم

4. باسلام، يکی از راه های جلوگيری از بروز ساييدگی و آسيب ديدگی مفاصل، روش صحيح نشستن است. از خم کردن طولانی مدت زانو جلوگيری کنید و همچنين مفاصل ديگر نظير مچ و لگن در فشار زياد و خم شدن طولانی قرار نگيرید و از افزایش وزن نیز جلوگیری کنید.
    مسلماً برای پیشگیری از تشدید ساییدگی به متخصص روماتولوژی مراجعه می کنند. و با نظر پزشک می توانید از مکمل تریپل فلکس استفاده نمائید. زیرا این مکمل حاوی گلوکزآمین و کندرویتین سولفات است که به افزایش روانسازی مفاصل کمک می کند.

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM و 1 کاربر ديگر
  5. یک سوال که خیلی هم برام مهمه ورزش کردن با شرایط من خوبه یا میتونه مشکل ساز باشه

6. باتوجه به اینکه حدود 8 سال از عمل مینیسک زانو گذشته است و بهبودی کامل یافته اید، ورزش کردن مشکلی برای شما ایجاد نمی کند، ولی باید سعی کنید به زانوی خود زیاد فشار وارد نکنید.
    وقتی زانو تورم نداشته باشد و بتوانید زانوی آسیب دیده را به طور کامل و بدون درد خم و راست کنید و اگر به هنگام خم کردن زانو و راه رفتن درد نداشته باشید یا به عبارتی وقتی زانو و پای شما قدرت طبیعی خود را در مقایسه با زمان آسیب به دست آورده باشد میتوانید به راحتی ورزش کنید.

7. یعنی هر ورزشی مثل تکواندو یا بدن سازی

8. در مورد تکواندو باید دقت کنید ضربه به اون قسمتی که قبلاً عمل کردید برخورد نکنه. حتی باوجود ضربه گیر هم سعی کنید بعد از هر ضربه با مالش مفصل زانو را گرم نگه دارید و یکجا ساکن نمونید. در مورد بدن سازی هم از آنجا که بیشتر صدمات ناشی از  آسيب های ورزشی مربوط به رباط و مينيسک زانو است باید با احتیاط کامل وزنه برداری کنید و تا حد ممکن به زانو فشار وارد نکنید.

9. علت دقیق صداهای زانو چیه؟ من از یه پزشک سوال کردم گفت 7-8 تا دلیل داره. یکیش رو گفت که آزادشدن نیتروژین و... اما بهم همشو نگفت!!

آخه مدت زیادیه که مخصوصا زانوی چپم این مشکل رو داره و هر از گاهی (توی هر حالتی که باشم) باید زانوم رو خم و راست کنم که یه صدایی بده. اون هم به دلیل فشاریه که توی زانوم احساس می کنم. اغلب هم روی پای چپم می ایستم و کمرمو به طرفین خم می کنم تا فشاری به زانو و کمرم بیاد و صدایی توی اون حالت به وجود بیاد.

خودم فکر میکردم از عادته. اما یه مدت که این کار رو کنار گذاشتم، اون فشارهارو باز هم احساس میکردم.
    ضمناً از MRI که از کمرم گرفتم، مشخص شد که هرنیبال (اگه اشتباه نکنم!!!) دارم. ممنون میشم راهنماییم کنید.

10. علت صدای زانو ، ضعیف شدن غضروف حد فاصل بین استخوانها است. این غضروفها حركت عضلات را راحتتر میكند. اگر به هر دلیلی غضروف ضعیف شود، استخوانها سایش پیدا كرده و صدا در زانو تولید میشود. برای پیشگیری از بروز صدا در زانو باید فشار بر زانو را كاهش داد. با كم كردن وزن، صدا در زانو تا ۵۰ درصد كم میشود. توصیه میشود از دو زانو و چهار زانو نشستن خودداری كرده و بیشتر كارهای روزمره را به صورت ایستاده انجام دهید
    در برخی مواقع صدای زانو به علت لغزیدن تاندونها و عضلات اطراف زانو بر روی استخوان است كه با خم و راست شدن زانو و جابجا شدن رابط (عضله) ایجاد صدا میشود. در این حالت داروهای ضد التهابی و داروهای ترمیم غضروف مفصل تجویز میشود.

اگر زانویی که با احساس درد همراه باشد نیاز به درمان دارد درغیر اینصورت بیماری محسوب نمیشود.فقط باید مراقبتهای لازم را مد نظر قرار دهید.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  11. ممنونم. البته من وزنم هم زیاد هست و همینطور مدت 3-4 سال کوهنوردی نیمه حرفه ای میکردم. که مزید بر علت شده و الان دیگه سعی می کنم زیاد انجام ندم. اما چیزی که هست علت ایجاد صدا با ایستادن روی پای چپ و خم کردن کمر به سمت چپ چی میتونه باشه؟ چه عواملی اینجا روی صدای زانو دخیل هستند؟

12. Hamshahri نوشته است:
    در برخی مواقع صدای زانو به علت لغزیدن تاندونها و عضلات اطراف زانو بر روی استخوان است كه با خم و راست شدن زانو و جابجا شدن رابط (عضله) ایجاد صدا میشود. در این حالت داروهای ضد التهابی و داروهای ترمیم غضروف مفصل تجویز میشود.

البته با توجه به چیزی که شما فرمودید، فکر میکنم علت اصلی میتونه این مورد باشه. میشه لطفا بگید چه داروهایی معمولا برای ترمیم تاندونهای اطراف زانو استفاده میشه؟

13. برای مصرف دارو باید با تجویز پزشک متخصص ارتوپد باشد.
    داروهایی که به عنوان ترمیم کننده غضروف و استخوان استفاده می شود می توان به ویتامین د 3 و کلسیم اشاره کرد.

ورزشهائی مثل دوچرخه سواری و کوهنوردی هم برای شما مضر خواهد بود.

سعی کنند بیشتر از مبل استفاده کنید، نشست و برخاست کمتر روی زمین انجام شود و برای غذاخوردن و تلویزیون نگاه کردن از مبل و صندلی استفاده کنید.

وزن خود را کاهش دهید چرا که هر چه وزن کمتر باشد فشار کمتری در نشست و برخاست ها به زانو وارد می شود.

14. فکر می کنید دویدن هم ممکنه تأثیر منفی داشته باشه؟

االبته خوب، شرط اول همه مراحل درمانی کاهش وزن است...

15. بله، با توجه به اضافه وزنی که دارید، دویدن یا هر ورزشی که باعث فشار بر زانوی شما ایجاد کنه باعث تأخیر در بهبود وضعیت عضلات اطراف زانو خواهد شد.

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید