شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

رنگ پریدگی در اهدای خون حالت طبیعیه یا نه؟

1. سلام خدمت دکتر عزیز

من چند وقت پیش رفتم تا خون اهدا کنم(امسال) برای بار اولم بود بعد از دو دقیقه که از من خون میگرفتند خانم پرستار یه جوری به من نگاه کرد خیلی نگران شده بود و  حال من رو مرتبا ازم میپرسید رفت با دکتر صحبت کرد و با دکتر اومدند کنار من و دکتر گفت که چیز مهمی نیست درست میشه (این حرف ها رو شنیدم)
    خوب من نمیدونستم چی شده حالمم خوب بود نه سر گیجه ای داشتم و نه ..... بعد از تمام شدن خانم پرستار به من گفت شما باید نیم ساعت تا 45 دقیقه اینجا استراحت کنید خوب بقیه بعد از چند دقیقه استراحت میرفتند حتی به من چند تا اب میوه اضافی هم دادند منم یه کمی نگران شدم و رفتم از خانم پرستار دلیلش رو پرسیدم ایشون هم بعد از چند بار اسرار کردن گفتند که رنگ صورت شما خیلی عوض شده بود (حالت رنگ پریدگی شدید) به همین خاطر به دکتر گفتم و ایشون هم گفتند هیچی نیست درست میشند حالا من میخواستم بدونم که این رنگ پریدگی یا نمیدونم اسمشو هر چی میذارید در دادن خون حالت طبیعی است یا نه ؟

با این وجود ایا من میتونم خون اهدا کنم یا نه؟

با تشکر

2. amirali1 نوشته است: سلام خدمت دکتر عزیز

من چند وقت پیش رفتم تا خون اهدا کنم(امسال) برای بار اولم بود بعد از دو دقیقه که از من خون میگرفتند خانم پرستار یه جوری به من نگاه کرد خیلی نگران شده بود و  حال من رو مرتبا ازم میپرسید رفت با دکتر صحبت کرد و با دکتر اومدند کنار من و دکتر گفت که چیز مهمی نیست درست میشه (این حرف ها رو شنیدم)
    خوب من نمیدونستم چی شده حالمم خوب بود نه سر گیجه ای داشتم و نه ..... بعد از تمام شدن خانم پرستار به من گفت شما باید نیم ساعت تا 45 دقیقه اینجا استراحت کنید خوب بقیه بعد از چند دقیقه استراحت میرفتند حتی به من چند تا اب میوه اضافی هم دادند منم یه کمی نگران شدم و رفتم از خانم پرستار دلیلش رو پرسیدم ایشون هم بعد از چند بار اسرار کردن گفتند که رنگ صورت شما خیلی عوض شده بود (حالت رنگ پریدگی شدید) به همین خاطر به دکتر گفتم و ایشون هم گفتند هیچی نیست درست میشند حالا من میخواستم بدونم که این رنگ پریدگی یا نمیدونم اسمشو هر چی میذارید در دادن خون حالت طبیعی است یا نه ؟

با این وجود ایا من میتونم خون اهدا کنم یا نه؟

با تشکر

سلام،
    جای نگرانی نیست، به این حالت پاسخ وازو-واگال (vasovagal response ) یا حمله وازوواگال (vasovagal attack) گفته می شود. این حالت معمولا در اثر مواجهه با یک عامل شروع کننده خاص ایجاد می شود.
    عوامل شایع براگیزنده این حالت عبارتند از:

• ایستادن طولانی مدت
    • تغییر وضعیت سریع از نشسته به ایستاده
    • بالا پایین رفتن یا دویدن در پله ها
    • سیگار کشیدن (به ویژه برای اولین بار)
    • استرس
    • هر گونه تجربه دردناک مثل:

1. آسیب فیزیکی
      2. سوزن زدن برای خونگیری
      3. انجام اقدامات پزشکی زیر بیحسی موضعی
      4. واکسن زدن
      5. دیدن فردی که در حال اهدای خون است
      6. دیدن فردی که در حال درد کشیدن است
      7. دیدن اقدامات پزشکی
      8. دیدن خون
      9. دردهای خفیف هنگام معاینه دندان و یا چشم
      10. مواجهه طولانی مدت با گرما
      11. گرمای زیاد مثلا بعد از ورزش

• محرکهای و ارضای جنسی
  • گرسنگی
  • بی خوابی
  • وقوع سریع یک وضعیت احساسی شدید
  • تهوع و استفراغ
  • کم آبی بدن
  • ...

ROHAM, جمعه 16 اردیبهشت 1390 - 15:11
تشکر شده توسط : 4 کاربر
  • با سلام
    امیرعلی جان آقای دکتر توضیحات خیلی خوب و جامعی فرمودند می خواستم یه موضوعی بگم که من شنیدم اگه هم آقای دکتر تایید فرمودند ایشالا همه بتونن استفاده کنند
    اهدای خون عملی انسان دوستانه و خدا پسندانه است و برای نجات بشر لازم
    در این هیچ تردید و شکی نیست
    اما خون دادن چون حجم خون رو در یک زمان کوتاه (مثلا نیم ساعت) به اندازه 1 یا دو واحد کم میکنه بدن رو مجبور میکنه که خون جدید بسازه و جایگزین کنه
    این موضوع خوبه چون خون تازه جایگزین میشه و بدن احساس شادابی میکنه
    اما مشکلی که پیش میاد اینجاس که با خون دادن منظم، بدن به خونسازی عادت میکنه و هی خون میسازه که با خون دادن حالت کم خونی ایجاد نشه و خلاصه غلظت خون بالا میره که برای نقاط حساس بدن مانند مغز و چشم فوق العاده مضره
    تجربه ای که من دارم اینه که داییم غلظت خون داشت و به توصیه اطرافیا 6ماه یکبار میرفت خون میداد
    البته چشمش مشکل داشت اما بعد از مدتی که خون داد اونقدر غلظتش بالا رفت که رگ چشمش پاره شد و خونریزی و کور شد
    به نظر من برای تمیزکاری خون و اون احساس شادابی که حاصل از گردش خون تمیز در بدن هست بهتره حجامت انجام بشه
    البته زیر نظر پزشک و بطور کاملا بهداشتی
    حجامت حجم خون رو خیلی ناچیز کم می کنه و اونی که ازت خارج میشه کثافت خونه و بعد از حجامت خون سبک و تمیز رو کاملا حس میکنی
    (تو دینمون اسلام هم حجامت جزء اعمال مستحب و سفارش شده هست)
    امیدوارم روزی بیاد که هیچ بشری نیاز به خون تزریقی پیدا نکنه
    شاد و سلامت باشید از الان تا همیشه
    بای

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  • تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
    فهرست انجمنهای گفتگو » سوالات پزشکي شما » قلب و عروق
    صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
    شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
    شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
    شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید