شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

فرق تخمک گذاری مصنوعی و اهدای جنین

1. سلام اقای دکتر اگه ممکنه توضیحاتی در مورد فرق تخمک گذاری مصنوعی و اهدای جنین برای زوجهایی که نازا هستند رو

می خواستم و شرایط نگهداری این جنینها ( در دوران بارداری ) در هر کدوم چطوره ؟ با تشکر

2. konjkavjoon نوشته است: سلام اقای دکتر اگه ممکنه توضیحاتی در مورد فرق تخمک گذاری مصنوعی و اهدای جنین برای زوجهایی که نازا هستند رو می خواستم و شرایط نگهداری این جنینها ( در دوران بارداری ) در هر کدوم چطوره ؟ با تشکر

سلام،
    تخمک  گذاری مصنوعی به این معنی که به دلیل وجود اختلال در عملکرد محور هیپوتالاموی - هیپوفیز - تخمدان ، تخمک گذاری به طور طبیعی انجام نمی شود و در نتیجه به وسیله دارو درمانی رشد فولیکول و القای تخمک گذاری انجام می شود. پس این روش در افرادی می تواند انجام شود که تخمکی وجود دارد ولی رها شدن آن با مشکل مواجه است.
    اما در افرادی که اصلا تخمک یا اسپرمی وجود ندارد و یا نارسایی زودرس تخمدان و یا آزواسپرمی رخ داده است، می توان از اهدای جنین استفاده کرد یعنی اسپرم یا تخمک با تخمک یا اسپرم دیگری لقاح داده می شود و در صورت وجود رحم مناسب ، جنین لقاح یافته در رحم فرد جایگزین شده و شرایط بارداری شبیه سازی خواهد شد. به عبارت دیگر با استفاده از اسپرم و تخمك یك زوج شرعی لقاح خارج رحمی انجام شود و سپس جنین حاصل به رحم زوج متقاضی درمان ناباروری منتقل شود. (اهداء جنین یا انتقال جنین به معنای انتقال جنین حاصل از تلقیح خارج رحمی (آزمایشگاهی) اسپرم و تخمک یک زن و مرد به درون رحم زنی غیر از زن صاحب تخمک است.)

مطالب زیر هم مطالعه کنید:

اهدای‌ جنين
    اهدای جنين در دو مورد انجام مي شود. اول: در مواردي كه مشكل ناباروري مربوط به مرد است و مرد قادر به توليد اسپرم نيست و به علت ممنوعيت اهدای اسپرم ناگزير بايد از اهدای‌ جنين استفاده شود.
    دوم: در زوج هايي كه بنا به هر دليل، ديگر روش هاي درمان ناباروري به رغم تكرار، موفق نبوده است اما زن از نظر سن و ارگان هاي نگهداري جنين مشكلي ندارد و مي تواند يك جنين اهدايي را در رحم خود پرورش دهد.
    روند اهداي جنين به اين ترتيب است كه زوجين بعد از مراجعه به مركز ناباروري و محرز شدن اين مسئله كه با هيچ كدام از روش هاي درمان ناباروري امكان درمانشان وجود ندارد نامه اي براي دادگاه خانواده و پزشكي قانوني دريافت مي كنند. پزشكي قانوني و دادگاه بعد از بررسي اين مسئله در صورت موافقت مجوز اين كار را صادر مي كند. كه زوجين با ارائه مجوز مي توانند به مركز نگهداري جنين هاي اهدايي مراجعه كنند و يا خودشان اهداء كننده جنين را معرفي كنند.

منبع : پژوهشگاه رویان

آیین‌نامه اجرایی قانون نحوه اهدای جنین به زوجین نابارور

تشکر شده توسط : 5 کاربر
  3. با تشکر از توضیحات کاملتون من یک دوستی دارم که بعد از مراجعه به پزشک و متوجه شدن این موضوع که سندرم ترنر داره و

دونستن این موضوع که این بیماران به طور طبیعی نمی تونن باردار بشن خیلی ناراحته ، می خواستم بدونم دوست من که این

بیماری رو داره با کدوم روش می تونه باردار بشه ؟ ( دوست من از لحاظ ظاهری هیچ مشکلی نداره و فقط کوتاهی قد ( 155)

داره ) . ممنون

4. konjkavjoon نوشته است: با تشکر از توضیحات کاملتون من یک دوستی دارم که بعد از مراجعه به پزشک و متوجه شدن این موضوع که سندرم ترنر داره و دونستن این موضوع که این بیماران به طور طبیعی نمی تونن باردار بشن خیلی ناراحته ، می خواستم بدونم دوست من که این بیماری رو داره با کدوم روش می تونه باردار بشه ؟ ( دوست من از لحاظ ظاهری هیچ مشکلی نداره و فقط کوتاهی قد ( 155) داره ) . ممنون

سلام،
    مبتلایان به سندرم ترنز دچار آمنوره اولیه (هیچوقت قاعدگی در آنها رخ نداده است)، نارسایی زودرس تخمدانها و تحلیل گنادها و نازایی هستند. پس در این بیماران نمی توان از تحریک تخمک گذاری استفاده نمود. با توجه به اینکه همسر آنها اگر سالم باشد داراری اسپرم طبیعی است پس در این بیماران می توان از اهدای تخمک استفاده نمود. توجه کنید که اهدای جنین برای زوج های نابارور است (زن و مرد مشکل باردوری دارند).

مطلب زیر را هم مطالعه کنید:
    اهدای تخمك
    در بعضي موارد علل ناباروري به گونه اي نيست كه با تجويز دارو يا روش هاي پيشرفته درمان ناباروري بتوان آنها را رفع كرد. براي مثال در بعضي زنان به خاطر سن بالا، يائسگي زودرس و اختلالات ديگر، عليرغم سالم بودن ارگان هاي باروري به علت نداشتن تخمك از امكان باروري محروم اند.
    در اين افراد تنها راه باروري دريافت تخمك اهدايي از يك داوطلب است. در محيط آزمايشگاه تخمك اهدايي توسط اسپرم هاي مرد كه همسر گيرنده تخمك است لقاح مي يابد و جنين حاصله از اين لقاح در رحم زن نابارور منتقل مي شود.
    اولين كودك حاصل از اهدای تخمك در جهان در سال 1984 متولد شده است و اين روش هم اكنون در كشور ما پس از طي مراحل شرعي و قانوني آن سالهاست كه مورد استفاده قرار مي گيرد.

نكات مهم در اهداي تخمك
    - حداكثر سني فرد گيرنده تخمك 45 سال است. البته فرد بايد كاملا از خطرات باروري در سنين بالا مطلع باشد و پس از
    مشاوره هاي لازم با متخصص و روان پزشك براي اين كار اقدام كند.
    - لازم است زوجي كه مي خواهند با روش اهدای تخمك تحت درمان قرار گيرند تحت مشاوره باشند و تمام جوانب اين كار اعم از مسائل روحي، رواني، ارث و قانون و ساير مسائل را درنظر بگيرند و با آگاهي كامل درمان را آغاز كنند.
    - آزمايش هاي اوليه پيش از درمان بايد به طور كامل انجام شود. آزمايش اسپرموگرام مرد، معاينات عمومي فيزيكي، آزمايش هاي روتين قبل از بارداري نظير سرخجه، آزمايش هاي ايمني، تعيين گروه خون و RH، ايدز، هپاتيت، معاينات لگني، بررسي حفره رحم و سونوگرافي براي اندازه گيري حجم رحم و درصورت لزوم هيستروسكوپي و لاپاراسكوپي تعدادي از اين آزمايش ها است.
    ضمنا رحم فرد گيرنده تخمك در زمان عمل بايد آمادگي داشته باشد كه لازم است اقدامات لازم از قبل انجام گيرد.
    - سن اهدا ‌كننده تخمك بهتر است بين 21 تا 34 سال باشد و ترجيحا اين فرد قبلا بچه دار شده باشد چراكه شانس حاملگي را در فرد گيرنده تخمك بالا مي برد.
    - خصوصيات فيزيكي فرد گيرنده و اهدا كننده تخمك بهتر است هماهنگ باشد. خصوصياتي نظير، رنگ پوست، رنگ چشم، رنگ مو و ساختمان بدني.
    - فرد اهدا كننده تخمك (Donor) بايد از نظر ژنتيكي كاملا سالم باشد،‌ همين طور از نظر بيماري هايي نظير سيفليس، هپاتيت، ايدز نيز بايد مورد بررسي قرار گيرد.
    - ارزيابي روان شناختي فرد اهدا كننده تخمك توسط يك شخص حرفه اي نيز بسيار توصيه مي شود. اين سابقه شامل بررسي سابقه خانوادگي، تحصيلي، ثبات روحي،‌انگيزه اهداء، سابقه بارداري سخت، روابط بين فردي، سابقه قضايي و قانوني، سابقه بيماري هاي روان پزشكي و اختلال شخصيتي است.

ملاحظات اخلاقي اهدای‌ تخمك
    همواره بحث هاي فراواني در رابطه با اهدا كننده تخمك جريان داشته است كه آيا بهتر است فرد اهدا كننده يا دونور  شناخته شده يا ناشناس باشد.
    بسياري از دريافت كنندگان تمايل به دريافت تخمك از اهدا كنندگان ناشناس هستند چرا كه تمايل دارند حريم خصوصي خود را حفظ كنند. اما در مقابل عده اي نيز اصرار به شناختن اهدا كننده دارند.  براي آنها سابقه اجتماعي، فرهنگي اهدا كننده تخمك و ويژگي هاي ژنتيكي اش اهميت زيادي دارد.
    موضوع ديگر آشكار كردن يا پنهان داشتن موضوع از كودك حاصل از اين عمل است. در مواردي كه بنابر ملاحظاتي اين حقيقت كتمان مي شود همواره اين خطر وجود دارد كه حقيقت ناخواسته آشكار شود. اين موضوع به ويژه در خانواده هايي كه تفاهم و توافق وجود ندارد بيشتر اهميت مي يابد.
    به هر حال مهم اين است كه استانداردهاي سلامت جسمي و رواني در مورد اهدا كنندگان رعايت شود و براي پيشگيري از مشكلات آتي رضايت نامه از اهدا كننده و گيرنده دريافت شود.

منبع: پژوهشگاه رویان

تشکر شده توسط : 3 کاربر
  5. آیا در این روش باردار شدن فرد باردار باید استراحت مطلق بکنه ؟؟ یعنی با کوچکترین فشار امکان

سقط جنین هست ؟یا مثل افراد باردار عادی هستند و می تونن به فعالیت عادی خودشون ادامه بدن   ؟

6. konjkavjoon نوشته است: آیا در این روش باردار شدن فرد باردار باید استراحت مطلق بکنه ؟؟ یعنی با کوچکترین فشار امکان سقط جنین هست ؟یا مثل افراد باردار عادی هستند و می تونن به فعالیت عادی خودشون ادامه بدن   ؟

سلام،
    باید فرد باردار زیر نظر پزشک متخصص باشد، هر احتمالی ممکن است وجود داشته باشد، باید به فرد علایم هشدار را آموزش داد تا به محض بروز آنها به پزشک مراجعه کند.

7. اقای دکتر با تشکر از توضیحات کاملتون در حالت تخمک اهدایی فردی که با تخمک یکی دیگه بار دار می شه هیچ تاثیری در شکل گیری عوامل وراثتی کودک نداره ؟ و همه ی اینها از اون فردی به کودک ازث می رسه که تخمک از اونه ؟و سوال دیگه ای که داشتم اینه که من تو همین سایت یک جا سوال کردم افراد مبتلا به سندرم ترنر چه طور می تونن بار دار بشن که یکی از اعصا گفتن با ivf این کار ممکنه که شما هم تایید کردید ولی این طور که اینجا متوجه شدم این افراد نمی تونن تخمک گذاری کنن حالا این سوال برام پیش اومده که آیا با ivf هم اینا می تونن باردار بشن ؟

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید