شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

مصرف همزمان آتورواستاتین و ویتامین E در کبد چرب غیر الکلی

1. Amire

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    با سلام

من دچار بیماری کبد چرب غیر الکلی هستم و از اینرو هر روز یک عدد کپسول ویتامین E-400 مصرف می کنم.
    متاسفانه در آزمایش جدیدی که انجام دادم با وجود کنترل رژیم غذایی متوجه کلسترول و LDL بالا شدم و پزشک برایم آتورواستاتین 10 تجویز کرد.
    اما در کاتالوگ این قرص مصرف این دارو برای اشخاصی که نارسایی کبدی دارند احتیاط دارد.
    سئوال من اینست که با توجه به استفاده از کپسول ویتامین E آیا مصرف آتورواستاتین صحیح است؟
    آیا آتورواستاتین باعث تشدید بیماری کبد چرب نمی شود؟
    آیا به نظر شما اصلا" خوردن آتورواستاتین برای من صحیح است یا خیر؟
    آیا آتورواستاتین اثر کپسول ویتامین E را خنثی نمی کند؟

سن من 30 سال است و مرد هستم با 84 کیلو وزن

در صورت نیاز نتایج آزمایش خون را ارسال خواهم کرد

2. Amire نوشته است: با سلام

من دچار بیماری کبد چرب غیر الکلی هستم و از اینرو هر روز یک عدد کپسول ویتامین E-400 مصرف می کنم.
    متاسفانه در آزمایش جدیدی که انجام دادم با وجود کنترل رژیم غذایی متوجه کلسترول و LDL بالا شدم و پزشک برایم آتورواستاتین 10 تجویز کرد.
    اما در کاتالوگ این قرص مصرف این دارو برای اشخاصی که نارسایی کبدی دارند احتیاط دارد.
    سئوال من اینست که با توجه به استفاده از کپسول ویتامین E آیا مصرف آتورواستاتین صحیح است؟
    آیا آتورواستاتین باعث تشدید بیماری کبد چرب نمی شود؟
    آیا به نظر شما اصلا" خوردن آتورواستاتین برای من صحیح است یا خیر؟
    آیا آتورواستاتین اثر کپسول ویتامین E را خنثی نمی کند؟

سن من 30 سال است و مرد هستم با 84 کیلو وزن

در صورت نیاز نتایج آزمایش خون را ارسال خواهم کرد

سلام،
    ابتدا توضیحاتی در مورد بیماری کبد چرب غیر الکلی:
    - توجه: تصویر کوچک شده است،
    برای دیدن تصویر در اندازه واقعی روی آن کلیک کنید!

تعریف:
    کبد چرب غیرالکلی برای بیماری مورد استفاده قرار می گیرد که دچار تجمع چربی در کبد شده اند ولی یا به مقدار اندک الکل مصرف می کنند و یا اصلا الکل مصرف نمی کنند.
    کبد چرب غیر الکلی بیماری شایعی است و در اکثر افراد علایم، نشانه ها و عوارضی ایجاد نمی کند. ولی در برخی افراد که به این حالت دچار شده اند، چربی تجمع یافته باعث ایجاد التهاب و اسکار می شود، و به آن استئاتو هپاتیت گفته می شود. موارد بسیار پیشرفته این بیماری ممکن است به نارسایی کبد منجر شود.

علایم:
    این بیماری معمولا علایم و نشانه هایی ایجاد نمی کند ولی در صورت ایجاد ممکن است موارد زیر دیده شود:

• -     خستگی
    • -     درد در قسمت سمت راست و بالای شکم
    • -     کاهش وزن

چه زمان باید به پزشک مراجعه نمود:
    در صورتی که علایم و نشانه ها باعث نگرانی شما شد و ادامه یافت، به پزشک مراجعه کنید.

علل:
    بیماری کبد چرب غیر الکلی زمانی رخ می ده که کبد شما در شکستن چربی ها دچار اختلال شده و این چربی در کبد تجمع می یابد. البته پزشکان علت دقیق این مشکل را نمی دانند. بیماریهای و شرایط مختلفی باعث ایجاد این بیماری می شوند و به همین دلیل نمی توان یک علت مشخص را برای آن پیدا کرد.
    انواع کبد چرب غیر الکلی:
    این بیماری میتواند اشکال مختلفی داشته باشد از نوع بی خطر تا نوع تهدید کننده حیات!

• -     کبد چرب غیر الکلی : تجمع چربی در کبد طبیعی نیست ولی تجمع آن می تواند بی خطر باشد.  در ساده ترین شکل این بیماری چربی اضافی در کبد تجمع می یابد ولی عوارضی ندارد. این نوع بسیار شایع است.
    • -     استئاتو هپاتیت غیر الکلی: در تعداد کمی از افرادی که کبد چرب دارند، تجمع چربی باعث ایجاد التهاب در کبد می شود. این حالت می تواند در عملکرد کبد اختلال ایجاد کند و عوارضی را پیش بیاورد.
    • -     سیروز وابسته به کبد چرب غیر الکلی: در این حالت التهاب باعث ایجاد اسکار در بافت کبد می شود که به مرور زمان شدیدتر شده و درنتیجه باعث ایجاد نارسایی در عملکرد کبد خواهد شد.

عوامل خطرساز:
    بیماریها و شرایط مختلفی می توانند باعث ایجاد کبد چرب غیر الکلی شوند که عبارتند از:

• -     برخی داروها
    • -     جراحی بای پس معده
    • -     کلسترول بالا
    • -     تری گلیسرید بالا
    • -     سوء تغذیه
    • -     سندرم متابولیک
    • -     چاقی
    • -     کاهش وزن سریع
    • -     سموم و مواد شیمیایی
    • -     دیابت نوع 2
    • -     بیماری ویلسون
    تشخیص:

آزمایشها و روشهای تشخیص برای این بیماری عبارتند از:

• -     آزمایش خون : آزمونها عملکرد کبد می تواند در تشخیص به پزشک کمک کند.
    • -     تصویر برداری : سونوگرافی ، CT و MRI
    • -     نمونه برداری از بافت کبد: اگر پزشک به انواع شدید تر این بیماری در شما شک داشته باشد، ممکن است به شما نمونه برداری از بافت کبد (بیوپسی کید) را پیشنهاد کند. نمونه گرفته شده برای ارزیابی به آزمایشگاه ارسال می شود تا برای التهاب و اسکار بررسی شود. نمونه برداری توسط یک سوزن بلند که از پوست وارد کبد می شود، انجام میشوود (بیوپسی سوزنی).
    درمان:
    درمانی استانداردی برای این بیماری وجود ندارد. در مقابل پزشکان به درمان بیماریهای هایی که ممکن است این حالت را ایجاد کرده باشند مبادرت می کنند. مثلا اگر شما چاق باشید پزشک با رژیم غذایی، ورزش، دارو و یا جراحی به کاهش وزن کمک می کند یا اگر دارویی این حالت را به وجود آورده باشد پزشک آن را به داروی دیگری تغییر می دهد.

تغییر شیوه زندگی:
    همزمان با درمان پزشک، شما میتوانید با انجام موارد زیر بیماری کنترل کنید:

• -     کاهش وزن: اگر اضافه وزن دارید و یا چاق هستید، با دریافت کمتر کالری در روز و همچنین انجام فعالیتهای ورزشی می توانید وزن خود را کاهش دهید. برای ارزیابی اینکه متوجه شوید وزنتان در محدوده طبیعی و مطلوب قرار دارد یا نه اینجا کلیک کنید.
    • -     رژیم غذایی سالم: مصرف میوه و سبزیجات تازه و عدم مصرف چربی های اشباع شده
    • -     ورزش و فعالیت بیشتر: حداقل 30 دقیقه در بیشتر روزهای هفته ورزش کنید. فعالیت خود را افزایش دهید؛ مثلا به جای استفاده از آسانسور از پله استفاده کنید، به جای استفاده از ماشین ، مسافتهای کوتاه را پیاده طی کنید.
    • -     کنترل دیابت: دستورات پزشک را دقیق اجرا کنید، داروها را منظم مصرف کنید و قند خون را مرتبا انداره گیری نمایید.
    • -     کاهش کلسترول: رژیم غذایی سالم با اولویت سبزیجات، ورزش و داروها می توانند در این مورد موثر باشند.
    • -     محافظت از کبد: از چیزهایی که باعث وارد آورن استرس به کبد می شود اجتناب کنید؛ مثلا الکل مصرف نکنید و در مصرف داروها بدون نسخه دقت لازم را به عمل آورید.

طب جایگزین:
    هیچ درمان طب جایگزینی برای این بیماری کمک کننده نبوده است.
    ویتامین ها برای محافظت از کبد:
    محققان مطالعاتی را روی تاثیر تجویز ویتامینها بر درمان کبد چرب غیر الکلی انجام داده اند ولی نتایج امیدوار کننده نبوده است. در تئوری، ویتامینهایی که به آنها آنتی اکسیدان گفته می شود (مثل ویتامین E) با کاهش یا خنثی کردن عوامل آسیب رسان به کبد می توانند به کاهش التهاب کبد کمک کنند. اما مطالعات انجام شده این مطلب را پشتیانی نمی کنند.
    سالم ترین راه برای دریافت بیشتر آنتی اکسیدان مصرف زیاد میوه و سبزیجات است. اگر تمایل دارید از ویتامینهای مکمل استفاده کنید در مورد مزایا و معایب آن با پزشک خود مشورت کنید. مصرف زیاد ویتامنهای مکمل ممکن است با سایر درمانها تداخل کرده و عوارض دیگری را ایجاد کنند.

پیشگیری:
    برای کاهش ریسک ابتلا به این بیماری سعی کنید:

• -     رژیم غذایی سالمی را انتخاب کنید: سبزیجات، میوه، چربیهای سالم مصرف کنید
    • -     وزن خود را کنترل کنید: با دریافت کمتر کالری ، ورزش و رژیم غذایی سالم
    • -     مواد شیمیایی را با احتیاط مصرف کنید

اول اینکه این تشخیص چگونه برای شما مطرح شده است؟ علایم داشتید و یا به طور اتفاقی مثلا هنگام انجام سونوگرافی به دلیل دیگری این مورد تشخیص داده شده است؟ آیا بیوپسی کبد در شما انجام شده که بتوان نیزان آسیب را مشخص نمود و دیگر اینکه چرا شما خود را دچار نارسایی کبد می دانید؟
    با توجه به توضیحات بالا ویتامین E برای کاهش آسیب به کبد برای شما تجویز شده است که البته در تاثر آن اتفاق نظر وجود ندارد. آتورواستاتین متابولیسم کبدی دارد و اگر آنزیمها شما بالا بوده و یا مراحل پیشرفته آسیب کبد را دارید باید با احتیاط آن را مصرف کنید. مصرف این دارو با مصرف ویتامین E تداخلی ندارد. برای اطلاعات بیشتر در مورد قرص آتورواستاتین اینجا کلیک کنید.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  3. Amire

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    از پاسخ بسیار کامل و مشروح شما سپاسگزارم

در پاسخ به اینگه "چرا خود را دچار نارسایی کبدی می دانم" گمان میکردم/میکنم که کبد چرب هم نوعی اختلال در عملکرد کبد ایجاد می کند.

تقریبا 2 سال پیش در پی یک چکاب متوجه بالا بودن آنزیمهای کبدی AST و ALT شدم و برای اطمینان بیشتر طی سونوگرافی از کبد بزرگتر شدن یا همان تورم کبد را تایید کرد. البته هنوز از کبد نمونه برداری نکردم و به شیوه های معمول برای درمان دل بسته ام.

هم اکنون نتیجه آزمایش اینجانب به شرح ذیل است:

Cholesterol.Total: 243
    Triglycerides: 197
    AST: 47
    ALT: 118
    HDL: 40
    LDL: 164

لازم به ذکر است باقی فاکتورها در رنج نرمال می باشد بنا بر این از ذکر آنها خودداری کردم.

4. Amire نوشته است: از پاسخ بسیار کامل و مشروح شما سپاسگزارم

در پاسخ به اینگه "چرا خود را دچار نارسایی کبدی می دانم" گمان میکردم/میکنم که کبد چرب هم نوعی اختلال در عملکرد کبد ایجاد می کند.

تقریبا 2 سال پیش در پی یک چکاب متوجه بالا بودن آنزیمهای کبدی AST و ALT شدم و برای اطمینان بیشتر طی سونوگرافی از کبد بزرگتر شدن یا همان تورم کبد را تایید کرد. البته هنوز از کبد نمونه برداری نکردم و به شیوه های معمول برای درمان دل بسته ام.

هم اکنون نتیجه آزمایش اینجانب به شرح ذیل است:

Cholesterol.Total: 243
    Triglycerides: 197
    AST: 47
    ALT: 118
    HDL: 40
    LDL: 164

لازم به ذکر است باقی فاکتورها در رنج نرمال می باشد بنا بر این از ذکر آنها خودداری کردم.

سلام،
    همانطور که در مطلب بالا هم اشاره شده، درمان مشخصی برای این بیماری وجود ندارد و تمام تلاشها برای کاهش عوامل خطرساز مثل چاقی، افزایش چربی خون و کنترل نامناسب دیابت می باشد. ضمنا توجه داشته باشید که ((اختلال)) با ((نارسایی)) متفاوت است و در نارسایی آنزیمهای کبد به مراتب بیشتر از این اعداد هستند.
    داروهای مختلفی برای درمان این بیماری آزمایش شده اند ولی هیچکدام به عنوان درمان برای این بیماری تایید نشده اند؛ برخی از این داروها عبارتند از:

• ویتامین E و ویتامین C
    • داروهای ضد قند خون (متفورمین Metformin ، پیوگلیتازون Pioglitazone، روزیگلیتازون Rosiglitazone )
    • پروبوکل Probucol
    • بتائین Betaine
    • اورسودئوکسی کولیک اسید Ursodeoxycholic acid
    • لوزارتان Losartan
    • پنتوکسی فیلین Pentoxifylline
    • اورلیستات Orlistat (زنیکال)
    • اسیدهای چرب امگا تری Omega 3 fatty acids
    به نظر می رسد شما هنوز دچار التهاب و فیبروز نشده اید و در دسته ای قرار دارید که معمولا بی علامت هستند، در این گروه می بایست آزمونها عملکرد کبد، شمارش کامل خون، شمارش پلاکت و زمان پروترومبین سالیانه مورد ارزیابی قرار گیرد. بیوپسی کبد تنها 5 تا 6 سال بعد از بیوپسی اولیه لازم است، آزمونهای روتین تصویر برداری مثل سونوگرافی لازم نیست. به هر حال شما می بایست درمان را زیر نظر پزشک متخصص دنبال کنید.

تشکر شده توسط : 3 کاربر
تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید