شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

انجام یا عدم انجام عمل جراحی

1. باسلام

من 6 ماه پیش برای معاینه به دکتر زنان مراجعه کردم و برای چکاپ خواستار یه سونوی تخمدان و رحم شدم
    سونوگرافی نشون داد که من 5 تا توده به نفع لیومیوم در رحمم دارم که با انجام ترانس واژینال نیز همین نتیجه به دست اومد دکترم عمل جراحی رو پیشنهاد کرد
    من برای اینکه مطمئن بشم پیش چند تا دکتر دیگه هم رفتم که بعضی هاشون عمل جراحی رو قبل از اینکه رحمم از بین بره پیش نهاد کردن و بعضی دیگه گفتن که چون فیبرونام هیچ علامت و ناراحتی در حال حاضر برام نداره پس تا زمانی که مثلا خونریزی شدید هنگام پریود یا درد شدید و یا عوارض دیگه رو از خودش بروز نداده احتیاجی به عمل نداره
    از اونجایی که در عمل جراحی احتمال خونریزی کردن رحم و خارج کردن رحمم به طور کلی وجود داره من حرف دکترای دوم رو گوش کردم و این عمل رو انجام ندادم

یک ماه پیش یه سونوی دیگه انجام دادم که دکتر سونو به هم گفت که اندازه فیبرونا تغییری نکرده
    سوال من از اقای دکتر اینه که
    می شه فیبرونا بدون علامتی از ناراحتی برای من همین جوری باقی بمونن و اصلا رشد نکنن
    این امکان وجود دارد؟
    در صورتی که رشد فیبرونها زیاد شد امکان از بین رفتن رحمم وجود داره ؟و ایا من کار درستی مبنی بر تن ندادن به عمل در این برهه انجام داده ام؟
    احتمال خونریزی در حین عمل و خارج کردن رحم برای من چند درصد است؟
    لطفا پاسخ جامعی را برای من مدنظر قرار دهید تا بتوانم با اطلاعات تصمیم درستی بگیرم
    در ضمن من 26 ساله و متاهل هستم و در حال حاضر به هیچ عنوان قصد بچه دار شدن ندارم

2. mgolrokh نوشته است: باسلام

من 6 ماه پیش برای معاینه به دکتر زنان مراجعه کردم و برای چکاپ خواستار یه سونوی تخمدان و رحم شدم
    سونوگرافی نشون داد که من 5 تا توده به نفع لیومیوم در رحمم دارم که با انجام ترانس واژینال نیز همین نتیجه به دست اومد دکترم عمل جراحی رو پیشنهاد کرد
    من برای اینکه مطمئن بشم پیش چند تا دکتر دیگه هم رفتم که بعضی هاشون عمل جراحی رو قبل از اینکه رحمم از بین بره پیش نهاد کردن و بعضی دیگه گفتن که چون فیبرونام هیچ علامت و ناراحتی در حال حاضر برام نداره پس تا زمانی که مثلا خونریزی شدید هنگام پریود یا درد شدید و یا عوارض دیگه رو از خودش بروز نداده احتیاجی به عمل نداره
    از اونجایی که در عمل جراحی احتمال خونریزی کردن رحم و خارج کردن رحمم به طور کلی وجود داره من حرف دکترای دوم رو گوش کردم و این عمل رو انجام ندادم

یک ماه پیش یه سونوی دیگه انجام دادم که دکتر سونو به هم گفت که اندازه فیبرونا تغییری نکرده
    سوال من از اقای دکتر اینه که
    می شه فیبرونا بدون علامتی از ناراحتی برای من همین جوری باقی بمونن و اصلا رشد نکنن
    این امکان وجود دارد؟
    در صورتی که رشد فیبرونها زیاد شد امکان از بین رفتن رحمم وجود داره ؟و ایا من کار درستی مبنی بر تن ندادن به عمل در این برهه انجام داده ام؟
    احتمال خونریزی در حین عمل و خارج کردن رحم برای من چند درصد است؟
    لطفا پاسخ جامعی را برای من مدنظر قرار دهید تا بتوانم با اطلاعات تصمیم درستی بگیرم
    در ضمن من 26 ساله و متاهل هستم و در حال حاضر به هیچ عنوان قصد بچه دار شدن ندارم

سلام دوست عزیز
    میوم رحمی یا اگه بخوایم کلی تر بگیم فیبروم های رحمی ،شایع ترین تومورهای خوش خیم رحمی هستند و یک نفر از هر پنج زن تو سنین باروری مبتلاشون  می شن  .

خیلی از خانم های بالاتر از سی و پنج سال دچار فیبروم بدون علامت هستند . فیبروم ها معمولاً با معاینات پزشکی تشخیص داده می شوند و  تو مواردی هم طی بررسی سونوگرافیک به علل دیگه  اتفاقی  کشف می شن ، این توده ها می تونند بصورت خونریزی و درد غیر طبیعی تا احساس فشار  تو لگن و حتی مشکل تو بچه دار شدن  تظاهر کنند . بعضاً باعث درد های و فشارهای مزمن لگنی می شن و بعضی وقتها درد قاعدگی برجسته ترین علامت این تومورهاست که امان خانمه رو می بره ! و این جور خانم ها خونریزی و درد خیلی سنگینی تو پریودشون  دارند که از اون طرف هم ممکنه کم خون یشن . تکرر ادرار  و یبوست و نزدیکی – دردناک  هم از جمله علائم این بیماری ممکنه باشند .

ولی کلا  علت پیدایش این توده ها نامعلومه  ، هر چند خانم های رنگین پوست 2 تا 3 برابر بیشتر مبتلا می شن !

بازم یادتون باشه فقط 20 تا 50 درصد این خانم ها ممکنه علامت دار باشند و بقیه ممکنه همچین چیزی تو رحمشون باشه ولی بی علامت باشند .

اصولا این فیبروم ها ( میوم ها هم جزئی از اونها هستند ) با هورمون درمانی ( استروژن یا پروژسترون ) تحریک می شن و بیشتر رشد می کنند ولی بعد یائسگی پسرفت می کنند .

طبق تعریف میوم رحمی ،فقط در مواردی که علامتدار باشه  نیاز به درمان جراحی ( میومکتومی ، یعنی برداشتن کامل میوم )  پیدا می کنه و در غیر اینصورت درمان محافظه کارانه ست  و کنترل سریال با سونوگرافی هر چند ماه یک بار که پزشک تعیین می کنه  برای بررسی اندازه اش و میزان پیشرفتش  کافیه  .

اگه رشد سریع داشت و بزرگتر شد یا اندازه رحم به حدی بزرگ بود که منجر به انسداد حالب و نارسایی کلیه شد و طرف رو اذیت می کرد یا براش خطر داشت نیاز به جراحی  داره و در غیر اینصورت با نزدیک شدن به یائسگی خود بخود اندازه اش کوچکتر و چه بسا محو بشه .

پس  با میوم هایی که خیلی بزرگ نیستند و خانمه رو اذیت هم نمی کنند و مورد خاص یا عوارض خاصی هم ایجاد نمی کنند کاری نداریم و پزشکا فقط پیگیری رو توصیه می کنند و اگه بخوایم تخصصی تر هم بررسی اش کنیم که دقیقا نوعش چیه از روشهای تصویربرداری پیشرفته تر از سونوگرافی مثل MRI استفاده می شه و عمل جراحی اش  هم ممکنه باز یا لاپاراسکوپی یا از طریق رحم  باشه که تکنیک ها و ابزارآلاتی که استفاده می شن فرق دارند والا هدف یکیه ! حتی از روشهایی مثل فریز کردن یا کوتر کردن هم جراح زنان ممکنه استفاده کنه .  یه وقت هم ممکنه اصلا کل رحم برداشته بشه ( هیسترکتومی ) که بیشتر محدود به مواردیه که زیاد و بزرگ و عارضه دار باشند و خانمه هم بچه نخواد !

به هر حال این یه مشاوره ی اینترنتی و شما باید به چنتا  پزشک حاذق مراجعه کنین و وقتی 2-3 پزشک نظر واحدی در مورد درمان بیماریتون دادن بهشون اعتماد کنین و همون درمان رو دنبال کنین.

ان شاالله که مشکلتون حل میشه .

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM و 3 کاربر ديگر
تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید