شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

وجود توده و مایع در کیسه بیضه (اسپرماتوسل - هیدروسل)

1. من تقریبا 4-5 سالیه که وقتی نسبت به جنس مخالف حس لذت پیدا می کنم و در اون لحظه نتونم ارضا بشم بعد از نیم تا یک ساعت دردی روی بیضه هام احساس می کنم که منو مجبور میکنه همش کمرم رو خم کنم. انگار به وزنه رو به بیضه هام بستن. اولش فکر میکردم چون آلتم زیر لباس بهش فشار میاد این طوری میشه، اما الان که دو سالی هست ازدواج کردم گهگاهی که نامزدم از ارتباط جنسی ممانعت میکنه با اینکه دیگه لباس مانعی برای آلتم هست، همون درد رو احساس میکنم.
    سونو انجام دادم و 1 کیست (غده یا ...) 12میلیمتری روی بیضه راست و 4 میلیمتری روی سمت چپ دارم. البته لازمه بگم من همیشه اینطوری نمیشم و فقط این جور مواقعی که گفتم درد دارم که خیلی هم کم هست. اما اون غده ها نگرانم کرده.
    بردم پیش متخصص گفت که مشکلی نداری و واریکوسل نیست. میخواستم نظر شما رو بدونم.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  2. Khoshbakht نوشته است: من تقریبا 4-5 سالیه که وقتی نسبت به جنس مخالف حس لذت پیدا می کنم و در اون لحظه نتونم ارضا بشم بعد از نیم تا یک ساعت دردی روی بیضه هام احساس می کنم که منو مجبور میکنه همش کمرم رو خم کنم. انگار به وزنه رو به بیضه هام بستن. اولش فکر میکردم چون آلتم زیر لباس بهش فشار میاد این طوری میشه، اما الان که دو سالی هست ازدواج کردم گهگاهی که نامزدم از ارتباط جنسی ممانعت میکنه با اینکه دیگه لباس مانعی برای آلتم هست، همون درد رو احساس میکنم.
    سونو انجام دادم و 1 کیست (غده یا ...) 12میلیمتری روی بیضه راست و 4 میلیمتری روی سمت چپ دارم. البته لازمه بگم من همیشه اینطوری نمیشم و فقط این جور مواقعی که گفتم درد دارم که خیلی هم کم هست. اما اون غده ها نگرانم کرده.
    بردم پیش متخصص گفت که مشکلی نداری و واریکوسل نیست. میخواستم نظر شما رو بدونم.

سلام،
    در صورت امکان گزارش سونوگرافی را بنویسید.
    دردی هم که بعد از تحریک بدون ارتباط جنسی رخ می دهد، طبیعی است و باید سعی کنید یا اقدام به تحریک نکنید و یا در صورت تحریک، میل جنسی خود را ارضا کنید.

3. سلام
    "سونوگرافی بیضه ها:
    هر دو بیضه در موقعیت طبیعی داخل اسکروتوم مشهود هستند.
    بیضه راست به ابعاد 44*21 میلی متر، بیضه چپ به ابعاد 44*19 میلی متر دارای اندازه و اکوی طبیعی می باشند.
    اکوی هر دو بیضه یکنواخت بوده و ضایعه کیستیک یا سالید در سراسر پارانشیم بیضه ها مشهود نیست.
    علامتی از التهاب در بیضه های دو طرف مشهود نیست.
    واریکوسل بدون و با مانور والسالوا دیده نشد.
    اسپرماتوسل به قطر 12 میلی متر در سر اپیدیدیم راست و به قطر 4 میلی متر در سر اپیدیدیم چپ مشهود است.
    سنگ داخل اسکروتوم دو طرف دیده نشد. حدود 2 سی سی مایع داخل اسکروتوم دو طرف مشهود است."

فرمایشتون صحیحه و من سعی می کنم که اقدام به تحریک نکنم. با این وضعیت میخوام بدونم مشکلم حاده؟ نیاز به عمل داره؟

4. Khoshbakht نوشته است: سلام
    "سونوگرافی بیضه ها:
    هر دو بیضه در موقعیت طبیعی داخل اسکروتوم مشهود هستند.
    بیضه راست به ابعاد 44*21 میلی متر، بیضه چپ به ابعاد 44*19 میلی متر دارای اندازه و اکوی طبیعی می باشند.
    اکوی هر دو بیضه یکنواخت بوده و ضایعه کیستیک یا سالید در سراسر پارانشیم بیضه ها مشهود نیست.
    علامتی از التهاب در بیضه های دو طرف مشهود نیست.
    واریکوسل بدون و با مانور والسالوا دیده نشد.
    اسپرماتوسل به قطر 12 میلی متر در سر اپیدیدیم راست و به قطر 4 میلی متر در سر اپیدیدیم چپ مشهود است.
    سنگ داخل اسکروتوم دو طرف دیده نشد. حدود 2 سی سی مایع داخل اسکروتوم دو طرف مشهود است."
    فرمایشتون صحیحه و من سعی می کنم که اقدام به تحریک نکنم. با این وضعیت میخوام بدونم مشکلم حاده؟ نیاز به عمل داره؟

- توجه: تصویر کوچک شده است،
    برای دیدن تصویر در اندازه واقعی روی آن کلیک کنید!

نحوه قرار گیری اسپرماتوسل در بیضه

سلام،
    یافته هایی که به طور معمول در گزارش سونوگرافی بیضه دیده نمی شود و در گزارش شما وجود دارند عبارتند از اسپرماتوسل و هیدروسل که در زیر به توضیح آن می پردازم:

اسپرماتوسل:
    تعریف:
    اسپرماتوسل به کیسه ای غیر طبیعی گفته می شود که در اپیدیدیم ایجاد می شود. این کیست معمولا بدون درد بوده و غیر بدخیم می باشد؛ حاوی ماع شیری و یا شفافی است که می تواند حاوی اسپرم هم باشد. اندازه اش معمولا کمتر از 1 سانتیمتر است ولی می تواند بزرگتر هم باشد. اسپرماتوسل که گاهی کیست اسپرماتیک هم گفته می شود، اختلال شایعی است. معمولا اختلالی در باروری ایجاد نمی کند و نیازی به درمان هم ندارد. اگر اسپرماتوسل به اندازه ای بزرگ شود که ایجاد ناراحتی کند ممکن است نیاز به مداخله جراحی داشته باشد.

علایم:
    اسپرماتوسل معمولا علامتی ایجاد نمی شود، اگر به اندازه کافی بزرگ شود ممکن است شما موارد زیر را احساس کنید:

• درد یا ناراحتی در بیضه درگیر
    • سنگینی در بیضه ای که حاوی اسپرماتوسل است
    • تورم در کنار یا بالای بیضه
    اسپرماتول معمولا علامتی ندارد و اتفاقی حین معاینه خود شخص و یا پزشک تشخیص داده می شود ولی مهم است که برای ارزیابی و افتراق آن از سایر بیماریها حتما توسط پزشک ارزیابی شود.

علل:
    علت این حالت مشخص نیست. ممکن است انسداد یک یا چند لوله ای که اسپرمها را از بیضه به اپیدیدیم منتقل می کنند باعث این حالت شود. ضربه و التهاب هم می توانند عامل این حالت باشد.

عوامل خطر ساز (ریسک فاکتور):
    عوامل خطر ساز زیادی برای این حالت شناخته نشده ولی عوامل زیر را موثر می دانند:

• افزایش سن
    • ابتلا به بیماری فون هیپل لینداو von Hippel-Lindau
    • مواجهه با دی اتیل استیل بسترول (DES)
    عوارض:
    اسپرماتوسل معمولا عارضه ای ایجاد نمی کند، ولی اگر باعث ایجاد ناراحتی شود باید به طریق جراحی برداشته شود.

تشخیص:
    این حالت معمولا حین معاینه تشخیص داده می شود و می توان از تابش نور (ترانس ایلومیناسیون) و سونوگرافی هم کمک گرفت.

درمان:
    در صورت وجود درد و ناراحتی از طریق جراحی برداشته می شود.

پیشگیری:
    روش خاصی برای پیشگیری از ابتلا به این حالت وجود ندارد ولی معاینه شخصی بیضه به صورت ماهیانه می تواند در یافتن توده های بیضه به شما کمک کند.

برای آشنایی با هیدروسل (مایع در کیسه بیضه) به تاپیکهای زیر مراجعه کنید:
    آب آوردن بیضه

هيدروسل (مایع دور بیضه) چیست و چگونه درمان می شود ؟

تشکر شده توسط : 6 کاربر
  5. چون بخشا بسته بود اینجا می پرسم
    من از بلوغ تا دو سال پیش مرتب تو خواب انزال داشتم و مرتب بودن این مساله باعث میشد که راحت و آروم باشم.تقریبا تا ماهی 7 بار
    الان حدود دو ساله که خیلی کم شده این مساله و واقعا بعد از حدود 6 روز بدون هیچ دلیلی میل جنسیم بالا میره و کلافم میکنه.هرچی هم خودم رو نگه داشتم حتی تا 20 روز تحمل کردم ولی تو خواب اتفاقی نیفتاده.یه فشاری روم میاره که نمیتونم کنترل کنم
    به نظرتون دلیلش چی میتونه باشه؟ این تغییر غیر عادیه یا به سن و رشد بدن مربوط میشه؟
    آیا راهی برای خاموش کردن این حس وجود داره که بدون هیچ تحریکی میاد سراغم؟

6. سلام خیلی ممنونم از آقای دکتر رهام به خاطر جواب بسیار کاملشون.
    سوال مرتبط دیگه ای راجع به این دارم که آیا جلوگیری کردن از خارج شدن منی بعد از خود ارضایی میتونی عاملی به این بیماری ها باشه؟ چون من تقریبا از سن 16 سالگی خود ارضایی میکردم و اون اوایل عموما از انزال به این صورت جلوگیری میکردم.
    ضمنا در مورد این سال های زیاد از اولین خودارضایی من (13 سال) اگه نظر خاصی دارین خوشحال میشم راهنماییم کنیم که میتونه مضر سلامتیم باشه یا نه؟

چون توی اون انجمن چیزی نوشته نشده بود، مجددا اینجا مطرح کردم.
    ممنونم.

7. Khoshbakht نوشته است: سلام خیلی ممنونم از آقای دکتر رهام به خاطر جواب بسیار کاملشون.
    سوال مرتبط دیگه ای راجع به این دارم که آیا جلوگیری کردن از خارج شدن منی بعد از خود ارضایی میتونی عاملی به این بیماری ها باشه؟ چون من تقریبا از سن 16 سالگی خود ارضایی میکردم و اون اوایل عموما از انزال به این صورت جلوگیری میکردم.
    ضمنا در مورد این سال های زیاد از اولین خودارضایی من (13 سال) اگه نظر خاصی دارین خوشحال میشم راهنماییم کنیم که میتونه مضر سلامتیم باشه یا نه؟

چون توی اون انجمن چیزی نوشته نشده بود، مجددا اینجا مطرح کردم.
    ممنونم.

سلام،
    همانطور که در بالا هم اشاره شده به طور کلی علت این حالت نامشخص است؛ ولی ممکن است جلوگیری از خروج منی باعث برگشت مایع منی و بالارفتن فشار داخل لوله های منی بر شود و در نهایت اسپرماتوسل را ایجاد کند!

تشکر شده توسط : 2 کاربر
تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید