شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

واریکوسل عود کرده بعد از 2.5 سال + دو طرفه شدنش

1. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت اقای دکتر رهام

من 21 سالمه در سال 87 متوجه وجود رگهایی در بیضه چپم شدم وقتی به دکتر مراجعه کردم تشخیص واریکوسل گرید 1 بود با اینکه درجه واریکوسل پایین بود ولی حرکت اسپرم ها خیلی پایین بود به همین خاطر عمل کردم و بعد از 1.5 وضعیت اسپرم ها عالی شد.
    حالا بعد از 2.5 که از عمل گذشته دوباره بیضه ام باد کرده و وقتی سونوگرافی داپلر رنگی انجام دادم تشخیص واریکوسل دوطرفه در سمت چپ گرید بالا عنوان شد.
    من ورزش بدنسازی انجام میدم البته به صورت اماتور که الان حدود 6 ماهه انجام نمیدم
    الان زیر شکم ، دور ناف و در کشاله رانم احساس در بسیار زیادی دارم و هنگام راه رفتن و نشستن زیاد تشدید میشه.

1- میخواستم بدونم ایا ورزش بدنسازی باعث عود مجدد واریکوسل شده یا نه؟
    2- به چند تا دکتر اورولوژیست مراجعه کردم بعضی ها میگن باید عمل کنی بعضیا میگن نمیخواد در صورتی که وضعیت الانم خیلی بدتر از 2.5 سال قبله؟
    3- از نظر روحی هم خیلی افت کردم و همش میترسم در اینده در زندگی زناشویی مشکل داشته باشم یه جورایی افسردگی گرفتم چیکار کنم که بهتر بشم؟

خیلی ببخشید که متن سوالام زیاد شد
    با تشکر

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  2. hamiddimah نوشته است: با عرض سلام و خسته نباشید خدمت اقای دکتر رهام

من 21 سالمه در سال 87 متوجه وجود رگهایی در بیضه چپم شدم وقتی به دکتر مراجعه کردم تشخیص واریکوسل گرید 1 بود با اینکه درجه واریکوسل پایین بود ولی حرکت اسپرم ها خیلی پایین بود به همین خاطر عمل کردم و بعد از 1.5 وضعیت اسپرم ها عالی شد.
    حالا بعد از 2.5 که از عمل گذشته دوباره بیضه ام باد کرده و وقتی سونوگرافی داپلر رنگی انجام دادم تشخیص واریکوسل دوطرفه در سمت چپ گرید بالا عنوان شد.
    من ورزش بدنسازی انجام میدم البته به صورت اماتور که الان حدود 6 ماهه انجام نمیدم
    الان زیر شکم ، دور ناف و در کشاله رانم احساس در بسیار زیادی دارم و هنگام راه رفتن و نشستن زیاد تشدید میشه.

1- میخواستم بدونم ایا ورزش بدنسازی باعث عود مجدد واریکوسل شده یا نه؟
    2- به چند تا دکتر اورولوژیست مراجعه کردم بعضی ها میگن باید عمل کنی بعضیا میگن نمیخواد در صورتی که وضعیت الانم خیلی بدتر از 2.5 سال قبله؟
    3- از نظر روحی هم خیلی افت کردم و همش میترسم در اینده در زندگی زناشویی مشکل داشته باشم یه جورایی افسردگی گرفتم چیکار کنم که بهتر بشم؟

خیلی ببخشید که متن سوالام زیاد شد
    با تشکر

باسلام
    دوست عزیز ، خدمتتان عرض کنم که متاسفانه واریکوسل درمردان عودپذیره ، بنابراین عدم  مهارت دکتر و وضعیت کاری و شغلی( انجام کار سنگین) و طبیعت رگهای درون بیضه میتونه باعث عود بشه، پیشنهادم اینه که دوباره عمل کنی اما پیش یه دکتر ماهر و حتما با روش میکروسرجری یا همان میکروسکوپیک عمل کنی خیلی دقیقه و احتمال اینکه عود کنه تقریبا نزدیک صفره
    حتما پیگیری کن ممکنه باعث نازایی بشه، درپناه یزدان پاک

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  3. با سلام<xml><o></o>

جوانی 23 ساله هستم.مدت 1 سال هست که در برخی از ساعات روز شریان های منتهی به بیضه سمت چپم در برخی از ساعات روز به مقدار خیلی کمی متورم می شود. نه دردی وجود داره و نه مشکل خاصی . <o></o>

به فوق تخصص اورولوژی مراجعه کردم ایشون برای من سونوگرافی نوشتن و معاینه دستی کردن و گفتن که دهانم رو ببندم و سعی کنم که فوت کنم پس از انجام معاینه و جواب سونوگرافی گفتند که واریکوسل نیست و مشکلی ندارید<o></o>

از این بابت خوشحالم اما فکرکردن به این تورم برایم افسردگی بوجود آورده چون دکتر توضیح نداد که علت این تورم چیه؟<o></o>

البته من یک سال پیش استمنائ می کردم و به مدت 8 – 9 ماه هفته ای 3 – 4 بار استمنا می کردم اما الان اون کار رو ترک کردم و کمی مقدار این تورم کمتره<o></o>

این هم بگم که من زمانی که آزمایش سونوگرافی دادم اون تورم وجود نداشت و گفتم که در برخی از ساعات روز شریان ها کمی ورم می کنند دقیقآ مانند همون واریکوسل که می گین مثل کرم میشه<o></o>

لطفآ توضیح بدین که این چیه؟ فکر کردن به این مسئله برای من استرس شدید و افسردگی از ترس نابارور شدن آورده<o></o>

ممکنه واریکوسل در برخی از ساعات روز در سونوگرافی مشخص نشه؟ حتی اگه خفیف باشه؟<o></o>

با تشکر<o></o>

4. derby8 نوشته است:
    با سلام<xml><o></o>

جوانی 23 ساله هستم.مدت 1 سال هست که در برخی از ساعات روز شریان های منتهی به بیضه سمت چپم در برخی از ساعات روز به مقدار خیلی کمی متورم می شود. نه دردی وجود داره و نه مشکل خاصی . <o></o>

به فوق تخصص اورولوژی مراجعه کردم ایشون برای من سونوگرافی نوشتن و معاینه دستی کردن و گفتن که دهانم رو ببندم و سعی کنم که فوت کنم پس از انجام معاینه و جواب سونوگرافی گفتند که واریکوسل نیست و مشکلی ندارید<o></o>

از این بابت خوشحالم اما فکرکردن به این تورم برایم افسردگی بوجود آورده چون دکتر توضیح نداد که علت این تورم چیه؟<o></o>

البته من یک سال پیش استمنائ می کردم و به مدت 8 – 9 ماه هفته ای 3 – 4 بار استمنا می کردم اما الان اون کار رو ترک کردم و کمی مقدار این تورم کمتره<o></o>

این هم بگم که من زمانی که آزمایش سونوگرافی دادم اون تورم وجود نداشت و گفتم که در برخی از ساعات روز شریان ها کمی ورم می کنند دقیقآ مانند همون واریکوسل که می گین مثل کرم میشه<o></o>

لطفآ توضیح بدین که این چیه؟ فکر کردن به این مسئله برای من استرس شدید و افسردگی از ترس نابارور شدن آورده<o></o>

ممکنه واریکوسل در برخی از ساعات روز در سونوگرافی مشخص نشه؟ حتی اگه خفیف باشه؟<o></o>

با تشکر<o></o>

سلام , دوست عزیز

1- به جای نگرانی برای اطمینان از قدرت باروریتون یه ازمایش اسپرم بدید.

2- با یه بار سونوگرافی نمیشه اطمینان کامل حاصل کرد پس بهتره به یه اورولوژیست حاذق مراجعه کنید و بار دیگه سونوگرافی رو انجام بدید تا کاملا مطمئن بشید .

3- احتمال داره شما در اثر تحریک شدن (دیدن صحنه های تحریک امیز ,افکار تحریک کننده و ....) دچار تورم شریانی بشید که باید این رو هم مد نظر قرار بدید.

4- در مورد سوال اخرتون فکر نمیکنم تشخیص واریکوسل توسط سونوگرافی ربطی به ساعات روز داشته باشه مگر اینکه مرکزی که سونو رو انجام میده تجهیزاتش خیلی قدیمی باشه!

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM و 2 کاربر ديگر
  5. من الان دانشجو هستم و نمیتونم عمل کنم آیا دیر عمل کردن خللی در اسپرم ها ایجاد میکنه؟
    دکتر اورولوژیست خب اگه کسی میشناسه لطفا معرفی کنید
    من اخرین باری که آزمایش اسپرم دادم وضعیت اسپرمها 80 درصد طبیعی بود ایا بازهم لازمه که عمل کنم؟

6. واريکوسل چيست؟

واريکوسل بزرگ شدن وريدهاي درون کيسه بيضه (اسکروتوم) است. اسکروتوم کيسه پوستي شلي است که بيضه‌ها درون آن قرار دارند. واريکوسل شبيه به وريدهاي واريسي است که در پا ممکن است بروز کنند.
    حدود يک ششم مردان واريکوسل دارند. در مرداني که دچار ناباروري هستند، اين رقم بالاتر است و به 40 درصد مي‌‌رسد.
    واريکوسل شايع‌ترين علت توليد کم اسپرم و کاهش کيفيت آن است، گرچه همه واريکوسل‌ها بر توليد اسپرم اثر نمي‌گذارند.
    اغلب واريکوسل‌ها در طول زمان ايجاد مي‌شوند. خوشبختانه اغلب واريکوسل‌ها به آساني تشخيص داده مي‌شوند، و اگر علامت‌دار شده باشند، مي‌توان آنها را با جراحي ترميم کرد.
    علائم
    واريکوسل، اغلب علامتي ايجاد نمي‌کند. ندرتا واريکوسل درد ايجاد مي‌کند که ممکن است در طول روز به علت فعاليت‌هاي جسمي بدتر شود و به طور شاخص با خوابيدن به پشت تخفيف مي‌يابد. در طول زمان ممکن است واريکوسل‌ها بزرگ تر و چشمگيرتر شوند.
    علل
    طناب اسپرماتيک که خون را به بيضه‌ها مي‌رساند و از آنها خارج مي‌کند،‌ حاوي "واز دفرانس" است که اسپرم توليدشده از بيضه را تخليه مي‌کند. "شبکه پامپينيفرم" گروهي از وريدها درون اسکروتوم و بالاي بيضه‌ها هستند. شبکه پامپينيفرم، خون را از بيضه‌ها تخليه مي‌کند. بزرگ شدن اين وريدها اغلب در حين بلوغ رخ مي‌دهد.
    اگر چه علت دقيق ايجاد واريکوسل معلوم نيست، اما بسياري از کارشناسان معتقدند که دريچه‌هاي غيرطبيعي درون وريدها مانع جريان خون طبيعي در آنها مي‌شوند و پس زدن خون، به گشاد شدن وريدها مي‌انجامد.
    واريکوسل معمولا در ناحيه بيضه چپ رخ مي‌دهد، که به علت موقعيت وريد بيضه‌اي چپ است. اما واريکوسل در يک بيضه، بر توليد اسپرم در هر دو بيضه تاثير مي‌گذارد.
    در سنين 15 تا 25 سالگي، بيشترين احتمال بروز واريکوسل وجود دارد.
    تشخيص
    از آنجايي که واريکوسل معمولا علامتي ندارد،‌ اغلب در حين ارزيابي ناباروري يا معاينه جسمي کشف مي‌شود.
    با اين حال اگر در اسکروتوم‌تان احساس درد يا تورم مي‌کنيد، بايد با پزشک تماس بگيريد. علل گوناگوني ممکن است باعث درد بيضه شوند، و برخي از اين عارضه‌ها نياز به درمان فوري دارند. پزشک شما مي‌تواند تعيين کند که کدام عارضه باعث درد بيضه شما شده است.

پزشک در معاينه جسمي شما، ممکن است توده غيردردناک کلاف‌مانندي را در بالاي بيضه شما لمس کند. برخي از افراد، اين توده را به صورت احساس "کيسه‌اي از کرم" وصف مي‌کنند. اگر اين توده به اندازه کافي بزرگ باشد، پزشک هنگامي که ايستاده‌ايد، مي‌تواند آن را لمس کند.
    اگر واريکوسل شما کوچک تر باشد، پزشک ممکن است از شما بخواهد نفس عميقي بکشيد و چند ثانيه آن را نگه داريد و به پايين زور بزنيد (مانور والسالوا).
    اين مانور به پزشک کمک مي‌کند، بزرگي غيرطبيعي وريدها را لمس کند. اگر معاينه جسمي نتيجه قطعي به دست ندهد، پزشک ممکن است درخواست سونوگرافي اسکروتوم کند. اين آزمون که در آن از امواج صوتي پرفرکانس براي ايجاد تصاوير دقيق از ساختار درون استفاده مي‌شود، براي اين مورد استفاده قرار مي‌گيرد تا اطمينان حاصل شود علائم شما به دليل ديگري رخ نداده است. يکي از علل چنين عارضه‌اي ممکن ست توموري باشد که بر وريد اسپرماتيک فشار مي‌آورد.
    عوارض
    واريکوسل ممکن است باعث اين عوارض شود:
    تحليل رفتن (آتروفي) بيضه: توده بيضه از لوله‌هاي سازنده اسپرم تشکيل شده است. هنگامي که اين لوله‌ها در اثر عاملي مانند واريکوسل آسيب مي‌بينند، ممکن است بيضه‌ها نرم شوند و تحليل روند. روشن نيست که چه عاملي باعث تحليل رفتن بيضه ها مي‌شود،‌ اما اختلال در کارکرد دريچه‌هاي وريدها باعث تجمع خون در بيضه‌ها مي‌شود و افزايش فشار وريدها و قرارگيري در معرض سموم درون خون ممکن است باعث آسيب شود.
    ناباروري: روشن نيست که واريکوسل چگونه باعث ناباروري مي‌شود. برخي از کارشناسان معتقدند که وريدهاي بيضه، خون را در شريان بيضه سرد مي‌کنند، و به اين ترتيب به حفظ درجه حرارت مناسب براي توليد مناسب اسپرم کمک مي‌کنند. واريکوسل با مسدود کردن جريان عادي خون، ممکن است باعث شود درجه جرارت بيضه‌ها بيش از حد بالا رود، و به اين ترتيب بر توليد اسپرم و حرکت آن اثر بگذارد.
    درمان
    درمان واريکوسل ممکن است ضروري نباشد. اما اگر نابارور هستيد، يا واريکوسل شما باعث درد يا تحليل‌رفتگي بيضه‌ها شده است، ممکن است لازم باشد واريکوسل را ترميم کنيد. درمان، با هدف بستن وريدهاي آسيب‌ديده و هدايت جريان خون به وريدهاي طبيعي انجام مي‌گيرد.
    گرچه واريکوسل معمولا در دوران نوجواني رخ مي‌دهد،‌ اما روشن نيست که آيا بايد واريکوسل را در همان زمان ترميم کرد يا نه. در صورتي که تحليل‌رفتگي پيشرونده بيضه،‌ درد يا نتايج غيرطبيعي در آزمايش اسپرم رخ دهد، ترميم در دوره نوجواني ممکن است ضرورت پيدا کند.
    ترميم واريکوسل ممکن است با جراحي باز، يا جراحي از طريق لاپاراسکوپي، و يا بستن وريد با بالون يا فنر از راه پوست (آمبوليزاسيون از راه پوست) انجام گيرد.
    همشهري

7. من امروز به دکتر ناصحی (رییس بخش اورولوژِی بیمارستان میلاد) که فوق تخصص هست مراجعه کردم ایشون هم گفتن لازم نیست عمل کنی گفت تورم بیضه هام برای اینه که حجم مایع منی من زیاد هست(7-8 ML) و در اثر افزایش فشار در غده پروستات این فشار باعث تورم بیضه هام میشه
    به همین خاطر گفت که باید از خوردن پیاز و سیر و غذاهای محرک جنسی خودداری کنم و اگه تحریک شدید شدم باید مایع منی را حتی شده با استمنا از بدنم خارج کنم!! همچنین شبها تو لگن آب گرم بنشینم و قرص ویتامین D بهم داد..
    دقیقاً همین صحبتها رو یک دکتر دیگه هم بهم گفته بود
    حالا میخواستم نظر شما رو بدونم که چیکار کنم؟

8. سلام
    تا چه مدت بعد عمل وریکوسل فرد میتونه بچه دار بشه؟
    یکی عمل کرده دکتر بهش گفته که بهتره بچه دار شه.چون هر چه بگذره احتمالش کمتر میشه

9. hamiddimah نوشته است: من امروز به دکتر ناصحی (رییس بخش اورولوژِی بیمارستان میلاد) که فوق تخصص هست مراجعه کردم ایشون هم گفتن لازم نیست عمل کنی گفت تورم بیضه هام برای اینه که حجم مایع منی من زیاد هست(7-8 ML) و در اثر افزایش فشار در غده پروستات این فشار باعث تورم بیضه هام میشه
    به همین خاطر گفت که باید از خوردن پیاز و سیر و غذاهای محرک جنسی خودداری کنم و اگه تحریک شدید شدم باید مایع منی را حتی شده با استمنا از بدنم خارج کنم!! همچنین شبها تو لگن آب گرم بنشینم و قرص ویتامین D بهم داد..
    دقیقاً همین صحبتها رو یک دکتر دیگه هم بهم گفته بود
    حالا میخواستم نظر شما رو بدونم که چیکار کنم؟

سلام،
    پزشکی که شما را معاینه کرده و تمام آزمایش ها و سونوگرافی ها را مشاهده کرده قطعا نظر بهتری می تواند بدهد.

10. elysian نوشته است: سلام
    تا چه مدت بعد عمل وریکوسل فرد میتونه بچه دار بشه؟
    یکی عمل کرده دکتر بهش گفته که بهتره بچه دار شه.چون هر چه بگذره احتمالش کمتر میشه

سلام،
    اگر مشکل از اسپرم مرد بوده، میزان موفقیت را آزمایش منی و معیارهای آن مشخص می کند.

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید