شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

بزرگی لوزه‌ها در نوجوانی

1. درود...

من 15 سال دارم و با مراجعه به دکتر، متوجه شدم که لوزه‌هام بزرگ هستند. (درحدی که می‌تونند ایجاد مشکل کنند.) توصیه‌ی دکتر، نخوردن تنقلات وغذاهایی مثل پیتزا و... بود و گفتن که به خاطر سن رشد، جراحی لوزه و برداشتن‌شون مناسب نیست. سوالم این بود که جراحی لوزه تو این سن، چه عوارضی می‌تونه داشته باشه؟ (درصورت وجود کم‌خونی) و این‌که به جز پرهیز ِ غذایی، چه کارهای دیگه‌ای میشه برای جلوگیری از این مشکل، انجام داد؟

مرسی!

2. سلام
    لوزه‌ها، غدد کوچکی هستند که علیه عوامل خارجی، از بدن محافظت می کنند. برای همین سعی می‌کنیم از آنها مراقبت کنیم. اما گاهی اوقات، عوامل تحریکی وجود دارند که به حلق وارد شده و باعث تحریک لوزه‌ها می‌شوند.
    اگر شما دهان‌تان را باز کنید، می‌توانید لوزه‌های برجسته خود را ببینید، اما لوزه سوم در معرض دید نیست و پشت بینی قرار دارد (سوراخ‌های بینی برخلاف تصور عامه به سمت بالا نیست، بلکه عمود بر صورت است) و فقط با عکس رادیولوژی می‌توان برجسته بودن آن را دید. علایم لوزه بسیار متنوع‌اند و برای تشخیص آن حتما باید به پزشک مراجعه کنید.
    معمولا والدین اطلاعات زیادی در مورد لوزه سوم و علایم بیماری آن در اطفال خود ندارند و متاسفانه جدی نگرفتن این مشکل در بچه‌های زیر سه سال، آنها را در معرض مشکلات جدی قرار می‌دهد. گوشه‌ای از این مشکلات را توضیح می‌دهم:

- این بچه‌ها تنفس دهانی دارند و هنگام خواب، با دهان باز نفس می‌کشند. از آنجا که قطر حلق در بچه‌ها هنوز کامل نشده است، هر عامل تحریکی می‌تواند در حجم و اندازه آن تغییر ایجاد کند و به بسته شدن راه اصلی هوا (بینی) منجر شود. لذا هوا از مسیر غیرطبیعی دهان، به همراه انواع عوامل آلرژی‌زا، میکروبی و عفونی، به طور مستقیم و بدون ف.ی.ل.ترهای موجود در بینی، به حلق می رسد و باعث بیمار شدن کودک می شود.

- به دلیل فقدان اکسیژن کافی، قلب مجبور به پمپاژ جبرانی خون است و در صورت عدم درمان لوزه سوم، این بچه‌ها در آینده به مشکلات فشار خون دچار خواهند شد. ضمنا نرسیدن اکسیژن کافی، باعث عقب افتادن رشد جسمانی و کاهش حافظه و هوش در کودکان خواهد شد.

- از همه مهم‌تر تاثیرات وحشتناکی است که روی گوش و شنوایی دارد (محل لوزه سوم نزدیک شیپوراستاش در گوش است) و حتی امکان پارگی پرده گوش وجود دارد.

- از آنجا که این بچه‌ها با دهان باز می‌خوابند، به مرور چهره خاصی پیدا می‌کنند. فرم چانه و پشت لب بلند، باعث ایجاد دندان‌های کج و بدشکل در آنها می شود، یعنی نیاز به ارتودنسی دندان ها و شاید هم جراحی فک و دهان در آینده.
    به والدین توصیه می‌کنم، ابتدا با از بین بردن عوامل حساسیت‌زای محیطی مثل ترک سیگار، عدم نگهداری از حیوانات و پرندگان خانگی، نظافت محیط از حشرات به خصوص سوسک و جلوگیری از قرار گرفتن بچه‌های مستعد در اجتماعاتی مانند مهد کودک که خطر عفونت‌های تنفسی زیاد است، از بیماری لوزه سوم پیشگیری کنند و در صورت بروز هر گونه علامتی، سریعا به پزشک مراجعه کنند.

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  3. سلام دوست عزیز.لوزه های من هم بزرگ بود و همچنین سنگ تولید میکرد.دکتر گفت که هم میتونی درشون بیاری و هم میتونی پیشگیری کنی.
    من در اوردنو ترجیح دادم.عمل همراه با بیهوشیه که حدودا با به هوش اومدنت حد اکثر یک ساعت طول میکشه.تا 10 ساعت بعد عمل،گلو پر از بزاق همراه با لخته های خونی هست که به دلیل دردیه که نمیزاره آب دهن رو قورت بدی.
    مدام  باید تا ده ساعت با سرم قر قره کنی تا اون لخته ها رو خارج کنی.که سرمای سرم درد زیادی رو وارد میکنه که اگه سرم رو گرم نگه داری ،درد خیلی کمتر میشه.
    به دلیل اینکه بهت سرم هم وصل هستش،دائم توی مسیر اتاق و دستشویی در رفت و آمدی.
    از دو سه ساعت بعد عمل باید مایعات سرد و بستنی و آدامس مصرف کنی که مصرف مایعات سرد و بستنی،درد توی گلو ایجاد میکنه.بعد 24 ساعت مرخص میشی.
    تا دو روز خوراک همینه.بعد دو روز ،سوپ سرد و له شده که فقط بتونی قورت بدی.
    و همچنین مصرف مایعات سرد،بستنی،آدامس...
    تا یک هفته موقع خواب باید سر 30 درجه از بدن بالاتر باشه وگرنه بزاقی که توی گلو جمع میشه مانع تنفس میشه و توی خواب اذیت میکنه.
    تا چند روز یه تیکه گوشت اضافه توی گلو احساس میشه که همون زبون کوچیکه هستش که بدلیل آمپولی که بهش زده شده،ورم داره.
    که این هم با یک یا دو آمپول دگزا حل میشه.
    دوره نقاهت من دو هفته طول کشید که توی هفته ی اول 6 کیلو کم کردم.
    درد شدید مال 3ه روز اوله،بعد کم کم بهتر میشه.
    اینارو نگفتم که بترسی،محض اطلاعت گفتم.
    صبح رفتم دکتر ،گفتش که میتونی عمل کنی،شرایطشو پرسیدم و قبول کردم و اولین نوبت عملو گرفتم و اول صبح رفتم واسه عمل.
    من خودم اذیت شدم ولی چون به خواست خودم بود و انتخاب خودم،پس دردشم به جون خریدم و الان خیلی راحتم.

خوب فکر کن،انتخاب کن و به انتخابت ایمان داشته باش...

تشکر شده توسط : 3 کاربر
تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید