شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

سرگیجه و سبکی سر

1. آیا سنگینی سر جزء موارد سر گیجه است ؟
    با سبک بودن سر چه تفاوتی دارد ؟ Question
    لطفا علت آنرا نیز برایم توضیح دهید ؟
    متشکر

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  2. zeiton نوشته است: آیا سنگینی سر جزء موارد سر گیجه است ؟
    با سبک بودن سر چه تفاوتی دارد ؟ Question
    لطفا علت آنرا نیز برایم توضیح دهید ؟
    متشکر

سلام،
    مهمترين قسمت ارزيابي يك بيمار مبتلا به سرگيجه شرح حال است . شرح حال دقيق ما را بطرف معاينه دقيق تر رهنمون مي سازد . بيماراني كه سرگيجه دارند علايم خود را بسيار مبالغه آميز ذكر مي كنند و با توصيفات اضافي غير ضروري همراه مي سازند . مثلاً چند بار فلان دارو را استفاده نمودم و …  و لذا مهارت و ممارست در شرح حال گيري لازم است تا شرح حالي سازمان يافته انجام شود .

1- توصيف سرگيجه :
    قدم اول توصيف سرگيجه اي است كه  بيمار از آن رنج میبرد. بايستي توصيف بيمار بر اساس موارد خاص دسته بندي شود. اين موارد عبارتند از:
    " سر گیجه واقعی ، احساس سبكي سر، سياهي رفتن چشم ، احساس مواج بودن ، احساس سنگيني و يا بي وزن بودن ، حالت عدم توانايي تمركز ، اختلال عملكرد عضلات بدن و عدم توانايي براي حركت دادن اندامها و يا اختلال هوشياري"
    اگر بيمار نميتواند توصيف دقيقي از سرگيجه خود بدهد به حمله اول برگرديد ، زيرا بخاطر منحصر بفرد بودن و وحشتناك بودن ، بيشتر و دقيق تر در ذهن بيمار مي ماند .
    الف- سرگیجه در واقع احساس واقعي حركت است كه مي تواند چرخشي يا حركات عرضي يا عمودي محيط باشد ، يا خود بيمار احساس حركت داشته باشد . وجود سرگیجه دليل قاطعي براي ضايعات محیطی سيستم محيطي ( در گوش داخلي ) است ، اگر چه ضايعات مرکزی درتشخيص افتراقي در مقام دوم است .
    ب- احساس مواج بودن یا بینائی نوسانی : احساسي است كه تمامي اشياء اطراف حركت دارند و با هر حركتي در سر و بدن بيمار ، اشياء اطراف نيز حركت میکنند. اينحالت بطور عمده در ضايعات دو طرفه سیستم تعادلی گوش ديده ميشود. اگر رفلكس چشمی- تعادلی را نداشته باشيم امكان ندارد چشم بتواند تصاوير را روي جسم زرد ثابت نگه دارد و لذا بيمار در طي راه رفتن و حركت، توانايي خواندن کلمات را نداشته و حدت بينايي بيمار کاهش میابد.
    ج- احساس سبکی سر : در بیشتر موارد بعلت اختلالات قلبي عروقي است . افت فشار خون وابسته به وضعیت بدن ( اورتواستاتيك) يا عدم تحمل ورزشي و حملات وازو- واگال و اختلالات متابوليك مثل کاهش قند خون شکایت فوق را بوجود می آورند.  فردی که بیماری اضطراب دارد بدنبال تنفس سریع و تند دچار احساس سبكي سر ميشود . در بيماران کم خون نيز تظاهر فوق مطرح مي شود.
    د- اختلال دید: يك علت زمينه اي خاص را مطرح نمي كند ،‌اما در نيستاگموسهايي كه بسيار ظریف باشند و بيمار از سرگيجه واضح شكايت ندارد، امكان دارد كه شكايت عمده تاری دید باشد . بايستي علل ديگر آن كه شامل اختلال عملكرد دو طرفه سیستم تعادلی ، اختلالات انکساری بينايي ، ضايعات عصب بینائی مثلاً در ضایعات تخریبی میلین است، نيز مدنظر باشد .
    ه- اختلال هماهنگی: علامت بيماري خاصي نيست و بيماريهاي متعدد مطرح میشوند. ضايعات مرکزی مثل تومور عصب هشتم ، اختلالات سیستم حسی محیطی و التهاب لابیرنت مي توانند باعث بروز اين علامت شوند.
    و- کاهش هوشیاری: اختلالات ساختماني و عروقي مرکزی عامل بروز اين حالت است كه معمولاً بهمراه آن عملكرد حركتي بيمار نيز از بين مي رود .
    ز- اختلال تمرکز و بهم ریختگی: عدم توانايي تمركز و احساس غوطه وری علايم ضايعه سیستم تعادلی محيطي نيستند. مشكلات متابوليك و روانی و گاهي ضايعات مرکزی توانايي ايجاد اين علايم را دارند . عوارض داروها و استفاده از مواد سمی و يا استنشاق آنها نيز علايم شبه سرگيجه مي دهد.

2- شدت علايم:
    براي درك شدت علايم بايستي عملكردهايي كه بيمار قبل از بروز علايم داشته را بررسي نمود و حداقل سوالات زير از بيمار پرسیده شود .
    الف ) آيا توانايي كار و فعاليت در حين سرگيجه را داريد ؟ ايا مي تواند راه برويد، كار كنيد يا رانندگي كنيد؟ و آيا مجبوريد مدت طولاني دراز كشيده ، استراحت كنيد ؟ كارهاي روزانه شما چيست ؟ و آيا سرگيجه باعث شده كه تمامي كارهاي خود را تعطيل كنيد ؟
    اكثراً در بیماریهای محیطی تعادلی، علايم در اولین بروز شديد است و به تدريج از شدت آن کاسته میشود. اگر علايم بشدت اوليه ادامه داشته و هيچگونه فروكشي در عرض چند روز تا چندين ماه نداشته باشد ، ضايعه محیطی مطرح نمي شود ، زيرا حتي اگر ضايعه تخريب كامل يكطرفه سیستم تعادلی محيطي داده باشد جبران مغز علايم را ظرف چند روز تا چند هفته برطرف ميكند. استثناء اينحالت در ضايعات تعادلی ناپایدار است كه جبران در آنها مقدور نيست.

3- گذاريي بودن علايم:
    الف ) بايد از بيمار در مورد اينكه بروز سرگيجه اي چند ثانيه  ، چند دقيقه ، چند ساعت ، چند روز و يا دائم و پايدار بوده است سوال شده و پاسخ واضح درخواست شود. مواظب باشيد كه به اشتباه نيفتيد . بيمار چون حمله سرگيجه برايش وحشتناك است لذا علايم پس از چرخش اوليه را نيز به حمله اصلي ربط دهد در حاليكه حمله اول ممكن است فقط چند ثانيه بوده باشد.
    سرگيجه خوش خيم حمله اي وضعيتي حمله چند ثانیه ای ، حملات گذراي عروقي علايم چند دقيقه اي و منییر حملات چند ساعته براي بيمار بوجود میآورند ولي التهاب ویروسی لابیرنت، چند روز بيمار را درگير مي سازد. اختلالات متابوليك، روانی، سموم و عوارض داروها علايم پايدار مي دهد كه مربوط به سیستم تعادلی نيستند .
    ب )  بيمار بايستي حملات رخ داده را بر اساس بروز بصورت هر روزه ، هفتگي، يا ماهيانه و ساليانه ، تقسيم كند(حتي ممكن است فقط يك حمله داشته است).. بعضي بيماريها حملات با تيپ خاصي داشته و جواب به درمان نيز با كاهش تعداد حملات مشخص ميشود.

4 - فاكتورهاي تشديد و تسهيل كننده :
    خوردن بعضي غذاها ، حركت سريع سر ، پهلو به پهلو شدن درتختخواب ، عطسه و سرفه، صداي بلند ، تغيير وضعيت و ورزش عواملي هستند كه باعث بروز سرگيجه در بیماریهای خاصی شده و يا باعث تشدید علائم مي شوند.
    مصرف غذاي پر نمك باعث تسهيل حمله حاد منییر مي شود . بيماري كه بدنبال خوردن غذاي خاصي سرگيجه مي گيرد، حساسيت غذايي را مطرح مي سازد . حركت سر و پهلو به پهلو شدن در رختخواب از علل تشديد كننده و ايجاد كننده علايم در بیماری سرگیجه خوش خیم حمله ای وضعیتی است، ولي هر گونه حركتي در سر مي تواند در سیستم تعادلی گوش محرك محسوب شود . سرگيجه اي كه با واسطه سرفه و عطسه بوجو میآید احتمال نشت پری لنف و يا اختلالات سیستم عصبی مرکزی ( افزايش فشار داخل مغزی ) را مطرح ميكند.  در بيماري منییر و سیفليس وقتي كه چسبندگی در لابيرنت رخ داده باشد ، سیستم تعادلی گوش در برخورد با صداي بلند تحريك شده و سرگيجه رخ مي دهد که به اینحالت پدیدۀTullio  گویند.  توجيه اينحالت اين است كه از طريق کف دریچه بیضوی ،كشيدگي به اوتریکل و ساکول منتقل ميشود و تحريك شديدي حادث ميشود.  سرگيجه اي كه با فعاليت ورزشي و تغيير وضعيت بدن حادث شود مشكلات قلبي عروقي را مطرح مي سازد ( در اين حالت معمولا سرگیجه بارز ديده نميشود )‌.

5 - علايم همراه :‌
    بيماري كه درگيري سیستم تعادلی گوش دارد از تهوع و استفراغ شاكي است . وجود كاهش شنوايي ، وزوز گوش ، احساس پري گوش و ترشح چركي از گوش ،‌ باز هم به نفع درگيري سیستم تعادلی گوش محيطي است . در منییر سه علامت اول و در عفونت مزمن گوش پيشرفته و عارضه دار ترشح چركي و سرگيجه وجود دارد .
    سرگيجه اي كه همراه دوبيني ، اختلال گفتاری ، ضعف و اختلال حس است علامت درگيري سيستم عصبی مرکزی است كه حملات گذرای ايسكمي و سكته مغزي و مولتيپل اسكلروزيس مثالهاي آن هستند .
    بيماري كه علايم اسكوتوم و بینایی تونلی و فلاشهاي نوراني به همراه سرگيجه ذكر مي كند بايستي ما را به ياد ميگرن بيندازد . وجود ناراحتي قفسه سينه و كوتاهي تنفس و تپش قلب دلايلي بر وجود مشكلات قلبي است . اختلال حسی علامت ضايعه مرکزی است اما بي حسي اطراف دهان و سوزن سوزن شدن در انگشتان علايمي از تنفس تند در بیماریهایی مثل اضطراب است .
    سقوط  علامت غير اختصاصي است اما حملات سقوط علامت ويژه اي است كه در بيماريهاي نارسايي عروق بازیلار ، تشنج ، حمله های Tumarkin در منییر  و در بيماريهاي قلبي يا وازواگال ديده ميشود.  

6- حادثه اوليه  :
    بايستي از بيمارخواست كه اولین حمله را بخاطر آورده و توضيح دهد. چون اطلاعاتي كه درحاشيه آن بدست مي آيد، ما را براي تصميم گيريهاي مهمتر هوشيارتر مي سازد . بيماري كه در طي پرواز يا غواصي يا آسیب غیر نافذ دچار سرگيجه شده با بيماري كه بطور خودبخودي و ناگهاني بدون هيچ مقدمه اي سرگيجه پيدا كرده است، تفاوت در علت زمينه اي دارند . در نشت پری لنف، تغيير فشار در گوش باعث بروز سرگيجه ميشود. لذا بايستي به بيمار در مورد پرواز و غواصي هشدار داد. آسيب گوش داخلي و يا سیستم عصبی مرکزی در ترومای غیر نافذ مهم است ولي بيماريهاي مثل منییر حمله حاد و خودبخودي دارند .

7- داروها و سموم :
    داروهايي كه بيمار خودش مي خورد يا در طي بستري استفاده كرده، آنتي بيوتيكهاي وريدي و بخصوص آمينوگليكوزيدها،  بايستي كامل ليست شود. 10 تا 20% بيماران سرگيجه اي شرح حال واضح دارويي دارند . اختلال فشار وضعیتی در مصرف داروهاي ضد فشار خون شايع است.  آرامبخش ها و ضد افسردگي ها باعث اختلالات عملكردي سیستم عصبی مرکزی مي شوند . بايستي تماس بيمار با جيوه، سرب و سموم ارگانيك و شغلي دقيق بررسي شود، چون آسيب مخچه اي و سیستم عصبی مرکزی بوجود مي آورند .

8- سایر بیماریها :
    تعادل صرفاًُ وابسته به سیستم تعادلی گوش ‌نيست و  درگيريهاي چشمي و حسی عصبی   نيز قادرند علايم عدم تعادل براي بيمار ايجاد ميكنند .
    اختلالات ديد : كاهش ديد و آسيب شبکیه ای ، جراحي آب مروارید و يا استفاده از عينك جديد ممكن است سرگیجه ايجاد كنند . اين علامت در افراد پير شايعتراست .
    اختلالات حسی محيطي : در ديابت و مصرف زیاد الکل ، كمبود ویتامین بی 12 باعث آسيب سيستم حس محیطی عمقی مي شوند .
    بيماري قلبي : علائم در این بیماران سبكي سر و سرگيجه است. مشكلات دريچه اي و نارسايي و آریتمی های قلبی مسبب این علائم هستند. اين گروه بيماران عمدتاَ احساس سرگیجه دارند .
    اختلالات رواني : دراين حالت سرگیجه بصورت بارز نیست و عمدتاً احساس سرگیجه  وجود دارد. اين مشكلات شايع بوده و شامل استرس ها ، اضطراب ، افسردگي و … هستند . شرح حال دقيق و بررسي مشكلات رواني قبلي بسيار كمك كننده است . حملات هراس كه با احساس سرگیجه، ‌ضعف، اختلال حسی، تعريق شديد، كوتاهي تنفس و تند نفس كشيدن تظاهر مي كند، نبايستي با سرگیجه بارز اشتباه شوند.

معاينه فيزيكي
    با توجه به گسترده بودن علل ايجاد كننده و تقسيم آن به سرگيجه هاي واقعي و احساس سرگیجه و وجود ارگانهاي مختلف دخيل در تعادل، تشخيص افتراقي هاي وسيعي پيش روي ماست. ولي شرح حال دقيق، تاحد زيادي از تعداد تشخیص افتراقی ها میکاهد.  معاينه فيزيكي بايد دقيق بوده و ارگانهاي درگير در تعادل را كامل بررسي كند تا به تشخيص اصلي نزديك شويم .
    معاينه گوش، معاينات عصبی، بررسي سيستم قلبي عروقي و بررسي چشمها ضروري بوده ولي نحوه رويكرد ما وابسته به يافته هاي شرح حال است. معاينات عصبی شامل بررسي اعصاب مغزی، تستهاي مخچه اي، تست رومبرگ، حركات چشم،  بررسي نحوه راه رفتن و معاينه سيستم حسي و حركتي بيمار مي باشد. در شك به مشكلات روانی، تست تنفس تند كمك كننده است. در اين تست اگر يك دقيقه تنفس تند ( تنفس عمقي و قوي ) باعث بروز علايم شود تست مثبت تلقي مي شود .

منبع: سایت آموزش گوش و حلق و بینی ایران

تشکر شده توسط : 3 کاربر
  3. Irboy

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    همياري با سايت 1 بار
    من حود 6 روز پيش دچار سرگيجه و حالت تحوع شدم كه گفتم شايد با استراحت برطرف بشه(از چند ماه پيش همدست و پايم تا چند لحظه بهد از نشستن روي پا يا گذاشتن دست زير سر دچار سو سو شدن يا به عبارتي خواب رفتن ميشدند)فرداي انروز هم حالم باز همونطور بود و هيچ تغييري پيدا نكرد.معمولاًموقعي كه ميشستم كي دراز ميكشيدم سرگيجم بيشتر ميشد(با بستن چشم ها طوري بود كه همه چيز دور سرم ميچرخه)توي 2 روز بعد تعطيل بودم و تو خونه موندم حالم يكم بهتر شد اما بعد از اون دو روز باز هم يه كم حالت سرگيجه و سر درد داشتم كه حتي رنگم هم پريده بود.يه حالت سنگيني تمام بدنم رو گرفته بود ما امروز يكم حالم بهتر شد سرگيجه نداشتم اما يكم سردرد دارم فشار خونم هم نرمال بود(64-112 الي 72-120)ضربان قلبن هم بين 62 تا 72 بود و اينكه بيشتر وقتها احساس خستگي و خواب آلودگي ميكردم.يه مورد ديگه اينكه من وضع خورد و خوراكم خوب نيست بعضي وقتها شده كه در روز 1 يا 2 وعده غذاي كم ميخورم...ممنون ميشم راهنمائيم كنيد

4. Irboy نوشته است: من حود 6 روز پيش دچار سرگيجه و حالت تحوع شدم كه گفتم شايد با استراحت برطرف بشه(از چند ماه پيش همدست و پايم تا چند لحظه بهد از نشستن روي پا يا گذاشتن دست زير سر دچار سو سو شدن يا به عبارتي خواب رفتن ميشدند)فرداي انروز هم حالم باز همونطور بود و هيچ تغييري پيدا نكرد.معمولاًموقعي كه ميشستم كي دراز ميكشيدم سرگيجم بيشتر ميشد(با بستن چشم ها طوري بود كه همه چيز دور سرم ميچرخه)توي 2 روز بعد تعطيل بودم و تو خونه موندم حالم يكم بهتر شد اما بعد از اون دو روز باز هم يه كم حالت سرگيجه و سر درد داشتم كه حتي رنگم هم پريده بود.يه حالت سنگيني تمام بدنم رو گرفته بود ما امروز يكم حالم بهتر شد سرگيجه نداشتم اما يكم سردرد دارم فشار خونم هم نرمال بود(64-112 الي 72-120)ضربان قلبن هم بين 62 تا 72 بود و اينكه بيشتر وقتها احساس خستگي و خواب آلودگي ميكردم.يه مورد ديگه اينكه من وضع خورد و خوراكم خوب نيست بعضي وقتها شده كه در روز 1 يا 2 وعده غذاي كم ميخورم...ممنون ميشم راهنمائيم كنيد

سلام،
    با توجه به شرح حال و بهبودی علایم ، شاید علت ابتلا به یک عفونت ویروسی باشد و بعید به نظر می رسد که سرگیجه به دلایل اختصاصی و درگیری سیستم تعادلی باشد. احتمالا سردرد و سایر علایم نیز به تدریج بهبود خواهند یافت. در صورت ادامه علایم بررسیهای بیشتر انجام خواهد شد.

تشکر شده توسط : 3 کاربر
  5. سلام اقای دکتر امیدوادم همیشه خوش وخرم باشی  آقای دکتر مادر بزرگی دارم 65 ساله که قراره این هفته چمش را عمل کند ایشان هیچ مشکل قند یا فشار وچربی ندارد ولی چند روزی است که همش می گوید تا میخواهم بخوابم از یک طرف
    سرم گیج میرود به نظر شما دلیل این سر گیجه چیست

6. shahramkh59 نوشته است: سلام اقای دکتر امیدوادم همیشه خوش وخرم باشی  آقای دکتر مادر بزرگی دارم 65 ساله که قراره این هفته چمش را عمل کند ایشان هیچ مشکل قند یا فشار وچربی ندارد ولی چند روزی است که همش می گوید تا میخواهم بخوابم از یک طرف
    سرم گیج میرود به نظر شما دلیل این سر گیجه چیست

سلام،
    همانطور که در بالا هم ذکر شده عوامل متعددی در ایجاد سرگیجه نقش دارند که مهمترین آنها عبارتند از :
    سرگیجه وضعیتی خوش خیم
    داروها
    عفونت
    بیماری منیر
    بیماری MS
    حمله پانیک (هراس)
    ضربه
    تومورها
    علل عروقی

برای ارزیابی علل احتمالی شرح حال بسیار با اهمیت است. سپس به انجام معاینه بالینی، انجام مانورهای مخصوص و آزمونها می توان به علت اصلی پی برد.
    در موردی که شما ذکر کردید احتمال سرگیجه وضعیتی خوش خیم (BPPV) که از شایعترین انواع سرگیجه است، وجود دارد. این حالت معمولا سرگیجه ای است که کمتر از یک دقیقه به طول می انجامد و با یک وضعیت خاص سر به وجود می آید. تشخیص به صورت بالینی است. بیماری معمولا پس از هفته ها یا ماه ها خودبخودی کاهش می یابد ولی ممکن است ادامه دار باشد.

7. من توی تابستان وقتی بیرون میروم بیشتر دچار سر گیجه میشوم ولی در روزهای عادی خیلی کمتر دچار سرگیجه میشوم بیشتر موقعی که میخواهم از زمین بلند شوم علت چیست

8. roze نوشته است: من توی تابستان وقتی بیرون میروم بیشتر دچار سر گیجه میشوم ولی در روزهای عادی خیلی کمتر دچار سرگیجه میشوم بیشتر موقعی که میخواهم از زمین بلند شوم علت چیست

سلام،
    احتمالا موردی که شما ذکر نمودید سرگیجه واقعی (مطابق با توضیحات بالا) نیست و بیشتر به دلیل قرارگیری در وضعیتهای خاص و احتمالا تغییرات فشار خون و به طور موقت ایجاد می شود. بهتر است از قرار گیری در وضعیتهای خاص (مثلا روزهای بسیار گرم) اجتناب کنید و نیز از تغییر وضعیت آنی (بلند شدن سریع از زمین) بپرهیزید و به آرامی از زمین بلند شوید.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  9. من پسري با سن 25 سال هستم كه درهر هفته به هنگام برخاستن دچار تاري ديد مي شوم و آزمايشهاي مربوط به ترشحات تيروييد و كم خوني را انجام داده ام و از اين بابت مشكلي نداشتم اين مسيله مربوط به نرسيدن خون به مغز در لحظه برخاستن است يا علل ديگري نيز مي تواند داشته باشد؟

10. mehrzad نوشته است: من پسري با سن 25 سال هستم كه درهر هفته به هنگام برخاستن دچار تاري ديد مي شوم و آزمايشهاي مربوط به ترشحات تيروييد و كم خوني را انجام داده ام و از اين بابت مشكلي نداشتم اين مسيله مربوط به نرسيدن خون به مغز در لحظه برخاستن است يا علل ديگري نيز مي تواند داشته باشد؟

سلام،
    با توجه به توضیحات بالا، تاری دید شما احتمالا به دلیل تغییر فشار خون ناشی از تغییر وضعیت می باشد. برای کاهش این حالت می توانید از تغییر وضعیت ناگهانی بپرهیزید.

11. سلام آقای دکتر خسته نباشین 2 سالی می شه که هر دقیقه و ثانیه سرگیجه دارم
    اکثر اوقات هم فشارم پایین هستش حتی یه بار فشارم روی 6 اومد که رفتم دکتر و خوشبختانه بخیر گذشت
    بیشتر مواقع چشام سیاهی میره ...
    آقای دکتر البته این رو هم بگم که کارم با کامپیوتر هست و عینک هم می زنم
    به دکتر هم مراجعه کردم ولی جواب مشخصی نمیده
    دارویی هست که بشه استفاده کرد
    با تشکر

12. simintanha نوشته است: سلام آقای دکتر خسته نباشین 2 سالی می شه که هر دقیقه و ثانیه سرگیجه دارم
    اکثر اوقات هم فشارم پایین هستش حتی یه بار فشارم روی 6 اومد که رفتم دکتر و خوشبختانه بخیر گذشت
    بیشتر مواقع چشام سیاهی میره ...
    آقای دکتر البته این رو هم بگم که کارم با کامپیوتر هست و عینک هم می زنم
    به دکتر هم مراجعه کردم ولی جواب مشخصی نمیده
    دارویی هست که بشه استفاده کرد
    با تشکر

سلام،
    به نظر می رسد مشکل شما بیشتر به دلیل کاهش فشار خون و احتمال کم خونی باشد. آیا به تازگی آزمایش خون جهت بررسی آنمی احتمالی داده اید؟

13. سلام دکتر جان
    بله آزمایش خون دادم ولی نه تازگی یکی قبل از ازدواجم(9 ماه پیش ) یکی برای ازدواجم ولی کم خونی نداشتم
    همه چیز من هم نرمال بود ؟؟؟؟؟؟؟

14. simintanha نوشته است: سلام دکتر جان
    بله آزمایش خون دادم ولی نه تازگی یکی قبل از ازدواجم(9 ماه پیش ) یکی برای ازدواجم ولی کم خونی نداشتم
    همه چیز من هم نرمال بود ؟؟؟؟؟؟؟

سلام،
    پس در این صورت شاید کلا از لحاظ جسمی ضعیف هستید، بهتر است رژیم غذایی سالم و با استفاده از مواد تازه ، سبزیجات و میوه ها را برای خود تنظیم کنید.

15. حدود 42 سال دارم. از جند سال پیش با مشکل سرگیجه روبرو شده ام. به این ترتیب که سالی 2 یا 3 بار و هر بار به مدت 2 تا 7 روز دچار سرگیجه می شوم. حالت سرگیجه به این ترتیب است که تا زمانی که سرم را تکان نمیدهم مشکلی ندارم اما همینکه موقعیت سرم را در وضعیت جدید قرار میدهم سرگیجه به سراغم میآید و در این موقعیت جدید حدود 1 تا 2 دقیقه سرگیجه مختصری دارم و سپس تا قبل از حرکت جدید دیگر این حالت از بین میرود. ضمناً در هنگام خواب و یا از یک پهلو به پهلوی دیگر این حالت شدید تر بوده و با حرکات غیر ارادی و ریتمیک چشم نیز همراه است. لطفاً مرا راهنمایی کنید.

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 2
رفتن به صفحه 1   

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید