شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

تفسیر عکس رنگی رحم و لوله ها (مشکل نازایی)

1. با سلام لطفا متن زیر که عکس رنگی از رحم است را تفسیر کنید:
    (بعداز تزریق ماده حاجب کانال سرویکال و رحم و هر دو
    لوله از ماده حاجب پرشده است)
    (کاویته رحم بزرگ و جادار و بدنه طویل و کشیده و
    لاتروورسیون به چپ در جسم رحم دیده میشود)
    (در کاویته اندومتریال تصویری دال بر توده مشخص نمیشود.)  
    (کانال سرویکال دارای طول و مخاط و قابلیت اتساع عادی و
    ناحیه ایسم سیلندریک و تا اندازه ای
    رژید و خمیده است.)
    (لوله چپ از ماده حاجب پر شده و طول ودیامتر و
    پریستالتیسم لوله عادی و قسمت دیستال پیچیده
    است.)
    (لوله راست با وجود بکاربردن تدابیر لازم تا ناحیه
    ایسمیک از ماده حاجب پرشده دیامترلوله فوق العاده باریک و تغییرات ناشی از salpingitis در آن
    مشهود است )
    در کلیشه کنترل لوله چپ باز و ماده حاجب بمقدار زیاد توسط لوله مذکور وارد حفره لگن گردیده است)
    در postdrainage  film    ماده حاجب لوکالیزه در طرف چپ حفره لگن و پیچیدگی لوله باقیمانده و تخلیه انجام نگرفته است.)
    )تجمع دارو به این شکل با سابقه   multiple surgeryو  infertility بمدت طولانی نشانه  adhesion  درpelvic peritoneum   و در صورت لزوم توجه به آن توصیه میگردد.(
    )توجه : با مطالعه سابقه بیمار احتمالا tubal amputationa  در قسمت اعظم لوله راست در دنباله previous surgery  انجام گرفته است.(
    در ضمن من در سن 13 سلگی قبل از اینکه پریودم شروع بشه عمل کیست تخمدان داشتم که در این عمل تخمدان راست مرا برداشته اند.با این وضعیت و این عکس رنگی من باردار میشوم ؟ اگه میشه زودتر جوابم رو بدید.(لطفا جواب را به ایمیلم ارسال نمایید) (سن 25 سال - متاهل)
    با تشکر

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  2. mirkamali نوشته است: با سلام لطفا متن زیر که عکس رنگی از رحم است را تفسیر کنید:
    (بعداز تزریق ماده حاجب کانال سرویکال و رحم و هر دو
    لوله از ماده حاجب پرشده است)
    (کاویته رحم بزرگ و جادار و بدنه طویل و کشیده و
    لاتروورسیون به چپ در جسم رحم دیده میشود)
    (در کاویته اندومتریال تصویری دال بر توده مشخص نمیشود.)  
    (کانال سرویکال دارای طول و مخاط و قابلیت اتساع عادی و
    ناحیه ایسم سیلندریک و تا اندازه ای
    رژید و خمیده است.)
    (لوله چپ از ماده حاجب پر شده و طول ودیامتر و
    پریستالتیسم لوله عادی و قسمت دیستال پیچیده
    است.)
    (لوله راست با وجود بکاربردن تدابیر لازم تا ناحیه
    ایسمیک از ماده حاجب پرشده دیامترلوله فوق العاده باریک و تغییرات ناشی از salpingitis در آن
    مشهود است )
    در کلیشه کنترل لوله چپ باز و ماده حاجب بمقدار زیاد توسط لوله مذکور وارد حفره لگن گردیده است)
    در postdrainage  film    ماده حاجب لوکالیزه در طرف چپ حفره لگن و پیچیدگی لوله باقیمانده و تخلیه انجام نگرفته است.)
    )تجمع دارو به این شکل با سابقه   multiple surgeryو  infertility بمدت طولانی نشانه  adhesion  درpelvic peritoneum   و در صورت لزوم توجه به آن توصیه میگردد.(
    )توجه : با مطالعه سابقه بیمار احتمالا tubal amputationa  در قسمت اعظم لوله راست در دنباله previous surgery  انجام گرفته است.(
    در ضمن من در سن 13 سلگی قبل از اینکه پریودم شروع بشه عمل کیست تخمدان داشتم که در این عمل تخمدان راست مرا برداشته اند.با این وضعیت و این عکس رنگی من باردار میشوم ؟ اگه میشه زودتر جوابم رو بدید.(لطفا جواب را به ایمیلم ارسال نمایید) (سن 25 سال - متاهل)
    با تشکر

دوست گرامي ايميل شما در سايت مخفي است
    همونطور كه خودتون هم گفتيد در اين جواب هم اومده :در لوله راست ماده حاجب نتونسته همه مسير رو طي كنه يعني لوله بسته است كه علائم تنگي و.التهاب وجود داره كه ميتونه بدنبال يك عمل جراحي ياعمل بستن لوله براي جلوگيري از بارداري باشه(البته در شما بدنبال برداشتن تخمدان لدله هم بسته شده) لوله بسته شده باشه رحم ودهانه رحم نرماله.ولي مشكوك به چسبندگي (ميتونه در اثر عفونتشديد يا جراحي باشه)هم هستيد
    كه البته اينها تشخيص احتمالي هستندو در معاينه پزشكتان ميتونه اين تشخيصو حتمي كنه كه به جز بسته بودن لوله اگر چسبندگي ديگري نباشد از تخمدان ولوله ديگر ميتوانيد باردار شويد
    عزيزم هر ماه يك تخمدان تخمكگذاري داره واگر مشكل ديگري نداشته باشيد شما از لوله وتخمدان سمت چپ باردار خواهيد شدواين مورد بايد توسط پزشكتان بررسي شودمثل شوهرتان هم بايد ازمايش بدهد تا مطمئن باشيد مشكل ديگري وجود ندارد واگر پريود نا مرتب است بررسي هورموني وسونوگراي هم لازم است و....كه حتما پزشكتان به موقع راهنماييتان خواهد كرد
    موفق باشي

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM و 3 کاربر ديگر
  3. باسلام
    جناب دکتر من عکس را به متخصص نشان دادم و همسرم هم با انجام آزمایش اسپرم و سونوگرافی بیضه متوجه شد که واریکوسل گرید 1 داره.که پیش 3 دکتر ارولوژیست و متخصص عروق برای واریکوسل رفتیم اما آنها گفتند با این شرایط اسپرمها ،نیازی به عمل بیضه ندارند و با همین اسپرمها هم میتوانید باردارشوید.دوباره ما رفتیم سراغ عکس رحم بنده.که متخصص به من گفت لوله چپم بازه ولی خیلی کم چسبندگی داره که فعلا نیاز به عمل نداره و میتونیم باردار بشیم.اما ما قبل از این جریانات دو دوره کلومیفن و یک دوره آمپول اچ سی جی مصرف نمودم به توصیه متخصص اما بازم باردار نشدم  تا اینکه دکتر به ما گفت این معشیت الهی است و باید از روش آی وی اف استفاده کنیم حالا هم دنبال نوبت گرفتن برای این امر هستم. که در بیمارستان شریعتی نوبت دادن برای دی ماه. جناب دکتر به نظر شما این روش خوب هست؟ بچه ای که متولد میشه با این روش نقصی نداره؟ نظرتان را به من بگویید و من بالاخره باید چیکار کنم ؟ این روش را انجام بدیم یا نه؟ از پاسخ قبلی تون هم یه دنیا ممنون .قربان شما.

4. mirkamali نوشته است: باسلام
    جناب دکتر من عکس را به متخصص نشان دادم و همسرم هم با انجام آزمایش اسپرم و سونوگرافی بیضه متوجه شد که واریکوسل گرید 1 داره.که پیش 3 دکتر ارولوژیست و متخصص عروق برای واریکوسل رفتیم اما آنها گفتند با این شرایط اسپرمها ،نیازی به عمل بیضه ندارند و با همین اسپرمها هم میتوانید باردارشوید.دوباره ما رفتیم سراغ عکس رحم بنده.که متخصص به من گفت لوله چپم بازه ولی خیلی کم چسبندگی داره که فعلا نیاز به عمل نداره و میتونیم باردار بشیم.اما ما قبل از این جریانات دو دوره کلومیفن و یک دوره آمپول اچ سی جی مصرف نمودم به توصیه متخصص اما بازم باردار نشدم  تا اینکه دکتر به ما گفت این معشیت الهی است و باید از روش آی وی اف استفاده کنیم حالا هم دنبال نوبت گرفتن برای این امر هستم. که در بیمارستان شریعتی نوبت دادن برای دی ماه. جناب دکتر به نظر شما این روش خوب هست؟ بچه ای که متولد میشه با این روش نقصی نداره؟ نظرتان را به من بگویید و من بالاخره باید چیکار کنم ؟ این روش را انجام بدیم یا نه؟ از پاسخ قبلی تون هم یه دنیا ممنون .قربان شما.

سلام
    اگه تو سایت جستجو میکردید به جوابتون میرسیدید...........به هر حال جوابتون در مورد اینکه بچه خدای ناکرده ناقص میشه یا نه قطعا منفیه.............انشالله بچتون مثل بقیه بچه ها هستش و سالم سالم تحویلتون میدن..............به هر حال اگه متخصصین گفتن که از این روش امکان بارداری هست پس مطمئنا هست...............روش آی وی اف هم روی خیلی از زوجها که از روش معمولی نمیتونن باردار بشن انجام میشه.............در مورد واریکوسل هم گرید 1 و 2 در بارداری مشکلی به وجود نمیاره...........به هر حال این متن رو بخونید تا به نتایج دلخواهتون برسید:

لقاح خارج رحمي IVF

لقاح خارج رحمي IVF

موارد كاربرد
    در تمام مواردي كه شرايط رسيدن اسپرم به تخمك در رحم فراهم نباشد مانند انسداد لوله هاي رحمي، چسبندگي هاي حفره لگني، تعداد كم اسپرم و تحرك پايين اسپرم از روشIVF استفاده مي شود.

مراحل انجام عمل
    روز عمل، نمونه اسپرم از مرد و تخمك تحت يك بيهوشي كوتاه و موقت از زن گرفته مي شود. سپس اسپرم و تخمك در آزمايشگاه جنين شناسي در محيط كشت مجاور يكديگر قرار داده مي شود تا اسپرم خودش وارد تخمك شده و آن را بارور كند.
    به تخمك لقاح يافته، جنين گفته مي شود. جنين تك سلولي شروع به تقسيم مي كند و يك جنين چند سلولي ايجاد مي كند. جنين پس از 48 تا 72 ساعت به رحم زن منتقل مي شود تا در آنجا لانه گزيني كند و بارداري انجام شود. پس مي توان مراحل انجام عمل IVF  را به چهار مرحله تقسيم كرد. مرحله اول: تحريك تخمدان، مرحله دوم: تخمك گيري، مرحله سوم: لقاح اسپرم و تخمك،‌ مرحله چهارم:‌ انتقال جنين.
    در مرحله اول براي تحريك تخمدان ها، از داروهاي هورموني استفاده مي شود. تزريق عضلاني آمپول HMG تخمدان ها را براي رشد فوليكول تحريك مي كند و تزريق عضلاني آمپول HCG باعث بلوغ تخمك ها و انجام تخمك گذاري مي شود.
    در مرحله عمل، تخمك گيري با يكي از دو روش لاپاراسكوپي يا با مشاهدات سونوگرافي از طريق واژينال امكان پذير است كه در پژوهشكده رويان اين كار با استفاده از روش دوم انجام مي گيرد. در روش دوم نيازي به بيهوشي عمومي نيست  و با يك بيهوشي كوتاه مدت يا بي حسي موضعي قابل انجام است. با استفاده از دستگاه سونوگرافي، پزشك فوليكول ها را مشاهده مي كند و مايع فوليكولي همراه با تخمك كشيده مي شود كه به اين عمل اصطلاحا" پانكچر مي گويند.
    در مرحله سوم، عمل لقاح اسپرم و تخمك در محيط كشت آزمايشگاه انجام مي گيرد. با توجه به اينكه براي بالا بردن درصد موفقيت چندين تخمك لقاح مي يابد. تعداد جنين هاي تشكيل يافته زياد است. اگر اين جنين ها كيفيت مطلوبي داشته باشند تعدادي از آنها با صلاحديد زوج منجمد و نگهداري مي شوند تا درصورت نياز براي بارداري هاي بعدي از اين جنين ها استفاده شود.
    در مرحله چهارم يا انتقال جنين نيز نيازي به بيهوشي نيست. جنين يا جنين ها به وسيله يك كاتتر به داخل رحم منتقل مي شوند و يكي دو ساعت بعد از انتقال جنين، بيمار مرخص مي شود.

مزايا و محدوديت هاي عمل IVF
    يكي از مزاياي IVF اين است كه قبل از انتقال جنين، عمل لقاح قابل مشاهده است و در صورتي كه اسپرم با تخمك لقاح پيدا نكند مي توان در  نوبت هاي بعدي شرايط لقاح را تغيير داد.
    مزيت ديگر IVF اين است كه اگر يك بيمار فاقد لوله هاي رحمي باشد نيز بدون مشكل،‌ عمل IVF انجام مي شود. اما محدوديت IVF آن است كه ميزان بارداري در زنان بالاي 40 سال به علت پايين بودن كيفيت تخمك ها ي زن كاهش مي يابد.

اقدامات قبل از عمل
    بعد از آزمايش هاي روتين،‌ آزمايش هورموني و ويزيت زوج توسط متخصصان در صورتي كه روش درماني IVF پيشنهاد شود مراحل زير طي مي شود:
    1)روز دوم يا سوم قاعدگي براي بررسي وضعيت تخمدان ها و رحم سونوگرافي انجام مي شود.
    2)‌بعد از انجام سونوگرافي با نظر متخصص دارو جهت تحريك تخمك گذاري تجويز مي شود.
    3)‌طي مرحله مصرف دارو پنج الي شش نوبت سونوگرافي براساس ميزان واكنش تخمدان ها انجام مي شود.
    4)‌زماني كه فوليكول ها به اندازه مناسب مي رسد داروي HCG تزريق مي شود و بيمار آماده عمل تخمك گيري مي شود.
    5) حدود 36 ساعت بعد از تزريق HCG و هم زمان با دريافت نمونه اسپرم از مرد، عمل لقاح درون آزمايشگاه انجام مي شود.

مراقبت هاي پس از عمل
    يك تا دو ساعت پس از عمل انتقال جنين بيمار مرخص مي شود. توصيه مي شود طي 3 الي 4 روز بعد از عمل فعاليتهاي شديد كه منجر به خستگي مفرط مي شود نداشته باشد. بديهي است آرامش روحي و رواني و پرهيز از شرايط پراضطراب مي تواند در موفقيت عمل مؤثر باشد. معمولا" 10 الي 12 روز بعد از انتقال جنين بيمار به آزمايشگاه هورموني مراجعه مي كند تا مقدار ‌BHCG خون اندازه گيري شود. افزايش اين هورمون اولين نشانه حاملگي است.

موفق باشید و خوشبخت

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM و 5 کاربر ديگر
تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید