شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

چطور میتوانم میگرن را تشخیص بدهم؟

1. سلام.می خواهم ببینم بیماری میگرن چطور بیماری هست؟

چند روزه که سردرد ولم نمی کنه اوایل پشت سرم درد می کرد.بعد چشمام می شوخت و تعداد سردرد ها و حملاتشان بیشتر شد.الان چند روزه که سردرد هام خیلی شدید میشه ول فکر میکردم بهخاطر پریودی باشه یا هوای گرم!
    اما الان مدام اطراف گوشهام تیر میکشه و گاهی هم که خیلی شدید بشه یکم حالت تهوع میاره و چشمام می سوزه و روی بینیم سنگین میشه و کیپ میشه!
    گلوم و اینا نمی سوزه!دیروز دوبار عطسه و سرفه کردم بعد یه ژلوفن خوردم بهتر شدم.
    دیشب رفتم متخصص گوش وحلق و بینی آنم گفته سی تی اسکن سینوس بده اگر سینوسات خوب باشه پس شاید میگرن باشه!
    یه قرص گرانی بهم داده..خارجیه فقط 10 تا دونه هست!اسمش اینه!      celebrex 200mg
    وقتی می خورمش بهتر میشم.دیشب خوب بودم.صبح کله ام ونگ بود.یکم صبونه خوب بودم بعد یهو گوشام می خارید و دوباره سردرد داشت شروع میشد.
    به نور خیلی شدید حساس شدم جوری که نور مانیتور را نمی تونم تحملکنم و هی میام یه رب می شینم دوباره میرم و سعی می کنم یکنواخت بهش نگاه کنم .حتی دیشب که تاریک بود نور صفحه موبایل شدیدا چشمام میزد و درد می کرد.برای همین سریع خاموشش کردمو
    الان چند روز که شدیدا بهنور حساس شدم و تحمل  نور و صدای بلند ندارم و احساس می کنم انرژیم خیلی کمه و بدنم سسته!
    جوری که نمیتونم به ورزشهام و باشگام برسم.حال تا جواب سی تی بیاد خیلی طول میکشه.ولی فکر نمکنماز سینوسام باشه چون علایمش مثل قبل نیست اصلا نه آبریزش دارم نه چیزی.
    حالا من حیصل المجموع(این کلمه یهو تراوش شد در مغزم )با توجه به اینکهمادرم میگرن  دارد و خودم هم تازه دارم می روم تو24 سالگی و اینکه شروع این سردرد ها با شروع پریودیم بود اما الان پریودیم تمام شده ولی سردرد ها نه!می شه میگرن باشه؟؟؟؟

یه نکته دیگه که متاسفانه یادم رفت دیشب به دکی هم بگم و الانم داشت یادم میرفت اینکه دیروز ظهر که سردرد شدیدی داشتم قبل از شدید شدن درد پای کامپ.تر نشسته بودم که ناگهان دیدم داره دید چشم راستم داره ضعیف می شه!
    دیدش خیلی ضعیف شد ولی سیاه نشد از گوشه بیرون انگار خیلی شدید تار شد و یه شکلکهایی را تو گوشه بیرونی چشم راستم میدیدم انگار که چشمم داشت پر پر میکرد.و مثل وقتایی که توی نت یه چیزی میخواد لود بشه یه شکل گردی هی می چرخه و کمرنگ و پررنگ میشه و تصویر میپره و دوباره میاد چشم راستم اینجور بود هاله دیدم خیلی کم شد بعد سردرد شدید شد.

حالا با این اوضاع چه میشه کرد مخصوصا اینکه جواب سی تی اسکن خیلی دیر میاد!

تشکر شده توسط : 3 کاربر
  2. با سلام
    دوست عزیز اختلال و یا سردردی که مدام تکرار شود که همراه با علایمی مانند تهوع- سر گیجه- حساسیت به نور و برخی صداها باشد را میگرن میگویند.که در خانمها میگرن شایع تر است.کاهش میزان استروژن در پیش از قاعدگی ماهانه باعث تحریک و بروز میگرن قاعدگی میشه که نسبت به دیگر اشکال میگرن شدید تر و طولانی تر هستش.شدت میگرن میتونه به حدی باشه که موقتا  کار افراد را چه در خانه چه بیرون مختل کنه . از دیگر عوارض میگرن میتوان به تاری دید- اسهال -احساس غیر طبیعی گرما یا سرما- اضطراب - افسردگی و...را نام برد.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  3. سلام دکتر صادقی
    دکتر به من گفته با توجه به این که درد زیادی هم در قسمت سینوسها و بینی خودم داشتم نمی تواند فعلا تشخیص درستی در مورد این درد بدهد حالا من می خوام ببینم منشا این دردها چه چیزی میتواند باشد؟

4. سلام من هم دقیقا همین مشکلاتو دارم وقتی سرم شروع میکنه به درد گرفتن تمام سرم میخواد داغون بشه دلم میخواد با مشت بکوبم تو سرم از شدت درد جلوی سرم شروع میکنه به درد گرفتن در قسمت پیشانیم اما بعد از چند دقیقه تمام سرم حالت منگ میشه تورو خدا کمکم کنید دیگه خسته شدم

5. با سلام
    دوست عزیز حتما به یک متخصص مغز و اعصاب مراجعه نموده و با انجام دادن   یک سی تی اسکن  میتونید متوجه بشید چه مشکلی دارید.به امید بهبودی
    موفق باشید

6. yellowapple نوشته است: سلام.می خواهم ببینم بیماری میگرن چطور بیماری هست؟

چند روزه که سردرد ولم نمی کنه اوایل پشت سرم درد می کرد.بعد چشمام می شوخت و تعداد سردرد ها و حملاتشان بیشتر شد.الان چند روزه که سردرد هام خیلی شدید میشه ول فکر میکردم بهخاطر پریودی باشه یا هوای گرم!
    اما الان مدام اطراف گوشهام تیر میکشه و گاهی هم که خیلی شدید بشه یکم حالت تهوع میاره و چشمام می سوزه و روی بینیم سنگین میشه و کیپ میشه!
    گلوم و اینا نمی سوزه!دیروز دوبار عطسه و سرفه کردم بعد یه ژلوفن خوردم بهتر شدم.
    دیشب رفتم متخصص گوش وحلق و بینی آنم گفته سی تی اسکن سینوس بده اگر سینوسات خوب باشه پس شاید میگرن باشه!
    یه قرص گرانی بهم داده..خارجیه فقط 10 تا دونه هست!اسمش اینه!      celebrex 200mg
    وقتی می خورمش بهتر میشم.دیشب خوب بودم.صبح کله ام ونگ بود.یکم صبونه خوب بودم بعد یهو گوشام می خارید و دوباره سردرد داشت شروع میشد.
    به نور خیلی شدید حساس شدم جوری که نور مانیتور را نمی تونم تحملکنم و هی میام یه رب می شینم دوباره میرم و سعی می کنم یکنواخت بهش نگاه کنم .حتی دیشب که تاریک بود نور صفحه موبایل شدیدا چشمام میزد و درد می کرد.برای همین سریع خاموشش کردمو
    الان چند روز که شدیدا بهنور حساس شدم و تحمل  نور و صدای بلند ندارم و احساس می کنم انرژیم خیلی کمه و بدنم سسته!
    جوری که نمیتونم به ورزشهام و باشگام برسم.حال تا جواب سی تی بیاد خیلی طول میکشه.ولی فکر نمکنماز سینوسام باشه چون علایمش مثل قبل نیست اصلا نه آبریزش دارم نه چیزی.
    حالا من حیصل المجموع(این کلمه یهو تراوش شد در مغزم )با توجه به اینکهمادرم میگرن  دارد و خودم هم تازه دارم می روم تو24 سالگی و اینکه شروع این سردرد ها با شروع پریودیم بود اما الان پریودیم تمام شده ولی سردرد ها نه!می شه میگرن باشه؟؟؟؟

یه نکته دیگه که متاسفانه یادم رفت دیشب به دکی هم بگم و الانم داشت یادم میرفت اینکه دیروز ظهر که سردرد شدیدی داشتم قبل از شدید شدن درد پای کامپ.تر نشسته بودم که ناگهان دیدم داره دید چشم راستم داره ضعیف می شه!
    دیدش خیلی ضعیف شد ولی سیاه نشد از گوشه بیرون انگار خیلی شدید تار شد و یه شکلکهایی را تو گوشه بیرونی چشم راستم میدیدم انگار که چشمم داشت پر پر میکرد.و مثل وقتایی که توی نت یه چیزی میخواد لود بشه یه شکل گردی هی می چرخه و کمرنگ و پررنگ میشه و تصویر میپره و دوباره میاد چشم راستم اینجور بود هاله دیدم خیلی کم شد بعد سردرد شدید شد.

حالا با این اوضاع چه میشه کرد مخصوصا اینکه جواب سی تی اسکن خیلی دیر میاد!

با سلام
    دوست گرامی، تقریباً همه موارد عامل میگرن و یا سردردها رو دوستان گفتند فقط بطور خلاصه وار لیست اونها به قرار ذیل میتونه باشه:
    1- حساسیت به نور مخصوصاً نورهای شدید همانند نور خورشید.
    2- حساسیت به صداها ،مانند شلوغی در جمع!
    3- حساسیت به گرما
    4- ضعیفی چشم
    5- فشارخون بالا و یاپایین!
    6- بی خوابی مفرط.
    7- نگاه(زوم کردن) به یک متن،مخصوصاً متون خیلی ریز!حتی زوم برروی یک شی هم میتونه دردآور باشه!
    8- مطالعه زیاد!
    9- مشاهده ممتد تلویزیون!و یا مانتیور رایانه!!
    10- بعضاً چرک کردن سینوسها!!
    11- به یک حالت نشستن و خوابیدن مستمر!! که باعث عدم گردش مناسب خون در بدن بشه!!(این مورد رو شنیدم نمیدونم درسته یا نه)
    12- تغییر آب و هوا
    13- بعضاً یبوست داشتن!!
    14- سندروم قاعدگی!!و یا مسائل مربوط به اون که یکیش کم خونی است!
    15- کم خونی مزمن!
    16- مسائل مربوط به تماسهای جنسی که بعضاً برای بعضی ازافراد حادث میشه!منظورم ارضای ناقص هست!
    17-حساسیت به داروها!
    18- تنگی نفس!!و بدنبال اون ،نرسیدن اکسیژن به مغز!!
    19- داشتن استرسهای بی اندازه!!
    20- ایجاد شوکهای ناگهانی!!
    21- درمعرض امواج شدید رادیویی بودن!!
    و.....
    در نهایت مراجعه به متخصصین مغزو اعصاب و چشم و در صورت صلاحدید ،زنان رو پیشنهاد میکنم.
    موفق باشید

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM و 4 کاربر ديگر
  7. واژه میگرن از لفظ یونانیHemicrain( به معنی" نیمی از سر") گرفته شده است كه خود این كلمه ریشه در زبان مصری دارد. میگرن، نوعی اختلال سردرد است كه با تركیب متنوعی از تغییرات عصبی و گوارشی مشخص می شود. درد میگرن اغلب اوقات به صورت درد ضربان دار یك طرفه است كه ابتدا خفیف است و كم كم شدید می شود. دردهای میگرنی در همه موارد با بی اشتهایی و تهوع و گاهی اوقات با استفراغ همراه هستند.

درهنگام حملات میگرنی، بیماران به وضوح دچار تحمل نكردن نورهستند( فوتوفوبی) و برای استراحت، به محلی تاریك می روند. ممكن است تحمل نكردن صدا( فونوفوبی) و گاهی اوقات تحمل نكردن بوها (Osmophobia) نیز وجود داشته باشد. در كودكان، میگرن اغلب با حملات دردشكم، بیماری حركت(Motion Sickness) و اختلالات خواب همراه است. شروع دیررس میگرن( در سنین بالای 50 سال) نادر است؛ با وجود این، عود میگرنی كه بهبود یافته است، غیرمعمول نیست.

تشخیص بیماری، براساس خصوصیات سردرد و علائم همراه صورت می گیرد. چرا كه نتایج معاینه فیزیكی و مطالعات آزمایشگاهی به طور معمول طبیعی است. در مورد میگرن انواع متعددی از آن توصیف شده اند كه شایع ترین آنها عبارت اند از: میگرن معمولی( میگرن بدون وجود پیش درآمد) و میگرن كلاسیك( میگرن همراه با مرحله پیش درآمد).

مراحل میگرن
    حمله های سردرد میگرن به طور معمول صبح ها و اغلب آخرهفته شروع می شود. هر حمله از چند ساعت تا چند روز به طول می انجامد، و تعداد حمله ها درهرماه بین یك تا سه بار تكرار می شود. یك سردرد میگرنی به طور معمول دارای دومرحله است:

الف) مرحله پیش درآمد(Aura). در این مرحله مجراهای خونی مغز منقبض می شوند و علائم این مرحله عبارت اند از: اختلال در گفتار، مشكلات بینایی، بی حسی، سوزش خفیف، كم سو شدن چشم، وجود صدا در گوش، ضعف و كرختی در اندام. بیشتر اوقات دیده شده است كه به علت سردرد میگرن، آشفتگی هایی در سیستم گردش خون و عروق به وجود می آید. دست و پا( به ویژه انگشتان) در حین حمله های درد، سرد و پیشانی خیلی گرم می شود.

این مرحله و علائم آن كمتر از یك ساعت طول می كشد. افراد تا پایان این مرحله كمی باید صبر كنند.

ب) مرحله مغزی یا سفالیك(Cephalic). در این مرحله مجراهای خونی مغز، منبسط می شوند و علائم این مرحله عبارت اند از: دردهای ضربان دار در كنار سر، تهوع و حال به هم خوردگی، حساسیت زیاد به صدا و نور، كاهش اشتهاء و احتقان در بینی.

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM و 3 کاربر ديگر
تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید