شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

اطلاعات و درمان عفونت با هلیکو باکتر پیلوری و IBS

1. سلام...به مدت 11 سال هست که مشکلات گوارش شدیدی(درد ، نفخ و ورم ، یبوست و اسهال بی دلیل) دارم که هر از چند گاهی عود می کنه و مدتی آرومه.
    این آخرین بار که دوباره دچار درد شدم دکتر اولاً تشخیص IBS داد و ثانیا آزمایش خونم وجود هیلکوباکتر در خونم رو نشون داد که بعد از یه دوره طولانی آنتی بیوتیک همچنان با انجام تست تنفسی این باکتری فعال بود. حالا دکتر یه سری دیگه دارو داده(آموکسی سیلین ، مترونیدازول و پنتوپرازول) که البته هیچ کدوم روی درد من موثر نبوده و من همچنان درد و بدتر از اون ورم وحشتناکی رو تحمل می کنم. احتمالا قدم بعدی دکتر آندوسکوپی باشه. می خواستم بدونم جز آندوسکوپی راه دیگه ای هست که آدم کمتر اذیت بشه؟چیزی مثل اسکن یا ...اصلا منشا این باکتری چیه و از کجا وارد معده من شده و چطوری از بین میره؟!
    با تشکر از همه دوستانی که منو راهنمایی می کنن

2. kimiya_mf نوشته است: سلام...به مدت 11 سال هست که مشکلات گوارش شدیدی(درد ، نفخ و ورم ، یبوست و اسهال بی دلیل) دارم که هر از چند گاهی عود می کنه و مدتی آرومه.
    این آخرین بار که دوباره دچار درد شدم دکتر اولاً تشخیص IBS داد و ثانیا آزمایش خونم وجود هیلکوباکتر در خونم رو نشون داد که بعد از یه دوره طولانی آنتی بیوتیک همچنان با انجام تست تنفسی این باکتری فعال بود. حالا دکتر یه سری دیگه دارو داده(آموکسی سیلین ، مترونیدازول و پنتوپرازول) که البته هیچ کدوم روی درد من موثر نبوده و من همچنان درد و بدتر از اون ورم وحشتناکی رو تحمل می کنم. احتمالا قدم بعدی دکتر آندوسکوپی باشه. می خواستم بدونم جز آندوسکوپی راه دیگه ای هست که آدم کمتر اذیت بشه؟چیزی مثل اسکن یا ...اصلا منشا این باکتری چیه و از کجا وارد معده من شده و چطوری از بین میره؟!
    با تشکر از همه دوستانی که منو راهنمایی می کنن

دوست گرامي ...
    وقتي متن شما رو ميخوندم با عنوان اسهال و يبوست (به گفته خودتون بي دليل ) من هم ذهنم به سمت اي .بي .اس رفت
    در مورد اي .بي . اس بايد عرض كنم بيشتر ضد اسپاسم ها و داروهاي آرامبخش ضعيف موثرند ...چون اين مشكل معمولا با اوج استرس و حالات روحي نا مناسب بيمار در ارتباط هست .... (آيا آدم مضطرب و استرسي هستيد ؟؟)

اما با ادامه مطلب پپتيك اولسر (زخم گوارشي ) محتمل تر است .
    در مورد باكتري بسيار مقام اچ .پايلوري بايد بگم اين باكتري واقعا موجود بد قلقي هست ... تنها باكتري است كه در بدترين شرايط جهت حيات( = در معده و با اسيديته بالا ) قادر به رشد است ...و با توجه به ويژگي هاي ساختماني اي كه داره قادره به راحتي در عمق مخاط معده نفوذ كنه ....
    درمان اچ .پايلوري بر پايه :
    1- آنتي اسيدها : مثل همان پنتو پرازول مصرفي شما
    2- آنتي بيوتيك هاي موثر بر اين باكتري
    3- داروهاي پانسمان كننده مخاط گوارشي مانند بيسموت
    هست
    درمان شما پروتكل " دو ضد ميكروب + ضد اسيد " هست كه از درمانهاي معموله اين باكتريست
    در صورت قطعي شدن حضور اين باكتري ....شايد قدم بعدي رژيم سه دارويي يا تعويض آنتي بيوتيك ها باشه چون اين باكتري مرموز توانايي بسيار عجيبي در مقاوم شدن به دارو داره !!!! ...

در مورد منشا باكتري ...
    این ارگانیسم تنها از طریق آب و غذايي منتقل ميشه که با مواد مدفوعی عفونی انسان آلوده شده باشند.
    (نا خواسته و نا آگاهانه غذايي خورديد كه آلوده بوده متاسفانه )

در مورد تشخيص ....
    راههايي كه فعلا من حضور ذهن دارم
    1- تست خون جهت رديابي آنتي بادي
    2- تست تنفسي اوره
    3- رديابي پروتئين هاي باكتري در مدفوع

4 - اندوسكوپي
    در اين روش كه شايد كمي جهت بيمار نامطلوب باشه :

نمونه بافت معده را از لحاظ وجود آنزیم هلیکوباکتر پایلوری که اوره را تجزیه می‌کند، مورد آزمایش ميدهند .ومتخصصان آسیب‌شناسی با استفاده از میکروسکوپ و رنگ‌آمیزی‌های مخصوص می‌توانند خود باکتری را نیز در مخاط معده ببینند و آن را از لحاظ حساسیت به انواع پادتن‌ها مورد آزمایش قرار دهند.

اميدوارم با تشخيص و درمان مناسب ( و همكاري در درمان) مشكل برطرف بشه
    شاد و سلامت باشيد ./.

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM و 3 کاربر ديگر
  3. با تشكر از توضيحات كاملتون دوست عزيزم
    با توجه به توضيحات شما به نظر ميرسه باكتري موجود در معده من از نوع بسيار توانا و مستعد! در مقاوم شدن به داروهاست چرا كه تا حالا دوبار داروهاي آنتي بيوتيك تجويزي من عوض شده!
    آيا اينقدر اين روند(عوض شدن داروها) بايد ادامه پيدا كنه تا بالاخره يكيش موثر واقع بشه؟ آيا رژيم غذايي هم در اين بين موثره؟ آيا ورم شكم من مربوط به مشكل معده است يا روده؟چون واقعا ناراحت كننده اس!
    در مورد سوال شما هم بايد بگم بله آدم بسيار استرسي هستم و متاسفانه زندگي پرنشيبي دارم آيا آي بي اس ناشي از استرس هست؟

4. kimiya_mf نوشته است: با تشكر از توضيحات كاملتون دوست عزيزم
    با توجه به توضيحات شما به نظر ميرسه باكتري موجود در معده من از نوع بسيار توانا و مستعد! در مقاوم شدن به داروهاست چرا كه تا حالا دوبار داروهاي آنتي بيوتيك تجويزي من عوض شده!
    آيا اينقدر اين روند(عوض شدن داروها) بايد ادامه پيدا كنه تا بالاخره يكيش موثر واقع بشه؟ آيا رژيم غذايي هم در اين بين موثره؟ آيا ورم شكم من مربوط به مشكل معده است يا روده؟چون واقعا ناراحت كننده اس!
    در مورد سوال شما هم بايد بگم بله آدم بسيار استرسي هستم و متاسفانه زندگي پرنشيبي دارم آيا آي بي اس ناشي از استرس هست؟

دوست گرامي
    پاسخ سوال هاتون به ترتيب :
    معمولا در صورت عدم پاسخ به رژيم درماني دو دارويي , تعداد داروها اضافه ميشه .... اين مشكل به راحتي پس از يك دوره درمان مناسب برطرف ميشه
    ورم شكم بايد بررسي بشه (دقيقا نميدونم ورم شما چطور و تا چه حديه !) ... در حالت كلي اين رو ميتونم عرض كنم كه مشكلات گوارشي بر هم موثرند يعني در صورت وجود عدم كارايي مناسب معده و يا مشكلي از قبيل زخم هاي گوارشي كل سيستم گوارش تا حدي دچار اختلال ميشه
    من فكر ميكنم ( البته بدون هر گونه معاينه باليني و ....) مشكل به معده شما بر گرده

دوست عزيز آي.بي.اس ناشي از استرس نيست ولي يكي از موارديه كه مشاهده شده در بيماران آي.بي.اسي بيشتر به چشم ميخوره
    و تظاهرات اين بيماري كه معمولترين اون اسهال و يبوست هست با پيك استرس بيمار همزمان ميشه ...

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM و 2 کاربر ديگر
  5. ali68

اخطارها : 2 باراخطارها : 2 بار

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    سلام به همه.

منم 3 سال هست كه با اين آي بي اس دست و پنجه نرم ميكنم و تقريبا منو از همه چي انداخته چون تا مي خوام برم از خونه بيرون شروع به پيچ دادن ميكنه روده هام و بعدشم دفع.چند مدت تحت نظر دكتر هاي گوترش بودم و تاثيري نداشت و بعدش دكتر اعصاب داخلي و اون هم تاثيري نداشت .اين مشكلم باعث شده كه در طول امتحانات هيچي نتونم بخورم و ممكنه 10 روز هم گرسنگي بكشم و فقط با شكلات و غذاهاي آبكي مثل آب خوراك لوبيا خودمو سير كنم و خيلي وزن از دست ميدم(تو امتحانات قبلي 5 كيلو كم كردم)

دكتر آخري كه رفتم گفت درمان خاصي نداري فقط بايد باهاش كنار بياي.حالا نظر شما چيه؟؟؟؟

كلونسكپي هم كردم چيزي رو نشون نداده.
    ممنون

6. ali68 نوشته است: سلام به همه.

منم 3 سال هست كه با اين آي بي اس دست و پنجه نرم ميكنم و تقريبا منو از همه چي انداخته چون تا مي خوام برم از خونه بيرون شروع به پيچ دادن ميكنه روده هام و بعدشم دفع.چند مدت تحت نظر دكتر هاي گوترش بودم و تاثيري نداشت و بعدش دكتر اعصاب داخلي و اون هم تاثيري نداشت .اين مشكلم باعث شده كه در طول امتحانات هيچي نتونم بخورم و ممكنه 10 روز هم گرسنگي بكشم و فقط با شكلات و غذاهاي آبكي مثل آب خوراك لوبيا خودمو سير كنم و خيلي وزن از دست ميدم(تو امتحانات قبلي 5 كيلو كم كردم)

دكتر آخري كه رفتم گفت درمان خاصي نداري فقط بايد باهاش كنار بياي.حالا نظر شما چيه؟؟؟؟

كلونسكپي هم كردم چيزي رو نشون نداده.
    ممنون

دوست عزيز ميشه بگين تا حالا چه درمانها (داروهايي ) رو استفاده كردين ؟؟؟
    و علائم دقيقتون چيه ؟؟؟ مثل نفخ ..اسهال ..يبوست و ....

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  7. با عرض سلام به دوستان.
    من مشکلمو سرچ کردم ولی نتیجه ای دریافت نکردم و اینجا مطرح میکنم.
    من حدود 8 ماه هست که واقعا بی مورد دچار پیچ زدن شکم میشم.اولا که هر دو ماه حدود یک هفته اسهال مداوم شدید میگیرم و بعد خوب میشه.دوما در روزهای معمولی در روز ممکنه که دو الی سه بار بی مورد شکمم پیچ بزنه(بدون اسهال).این حالت بیشتر بعداز بیدار شدن از خواب رخ میده.در ضمن نفخ دارم ولی اصلا یبوست ندارم.

اگه دوستان بتونن کمک کنن ممنون میشم.

8. hhosseini نوشته است: با عرض سلام به دوستان.
    من مشکلمو سرچ کردم ولی نتیجه ای دریافت نکردم و اینجا مطرح میکنم.
    من حدود 8 ماه هست که واقعا بی مورد دچار پیچ زدن شکم میشم.اولا که هر دو ماه حدود یک هفته اسهال مداوم شدید میگیرم و بعد خوب میشه.دوما در روزهای معمولی در روز ممکنه که دو الی سه بار بی مورد شکمم پیچ بزنه(بدون اسهال).این حالت بیشتر بعداز بیدار شدن از خواب رخ میده.در ضمن نفخ دارم ولی اصلا یبوست ندارم.

اگه دوستان بتونن کمک کنن ممنون میشم.

سلام

شما باید به یه متخصص گوارش مراجعه کنید تا مشکل شما با انجام  ازمایش ،سونو گرافی ،کولونوسکوپی و... دقیقامشخص بشه.

اما حدس هایی که میشه زد:

1- امکان داره رژیم غذایی نا مناسب باعث این مشکل بشه مثلا مصرف زیاد حبوبات

2-شاید پیچ خوردگی روده باعث این حالت بشه

3-با توجه به این که شما به طور متناوب دچار این حالت میشید شاید مشکل شما فتق هیاتال باشه که با خوردن غذای نفاخ این حالت خودشو  بیشتر نشون  میده .

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  9. ali68

اخطارها : 2 باراخطارها : 2 بار

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    سلام

خيلي ممنون از اينكه توجه كردين.

من تاحالا كلوفك به صورت قرص و كپسول و انواع ارام بخش ها و كلي داروي ديگه كه يادم نيستو مصرف كردم ولي تاحالا هيچ دارويي روم اثر نداشته.همين امروزم كه رفتم دانشگاه حالم بد شد و مجبور شدم زود از كلاس بيام بيرون و برم سرويس.واقعا ديگه داره كلافم ميكنه حس ميكنم تحمل ندارم.

الان هم بعضي مواقع اسهال دارم و بعضي مواقع هم يبوست.

در ضمن من يه چيزايي شبيه شن توي مدفوم حس ميكنم.يا شايدم شبيه هسته ميوه كه خورد شده باشه و كاملا سفت هستن هميشه هم وجود دارن و مطمئنم مربوط به غذاي خاصي نيستن.
    مرسي

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید