شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

آنژیوگرافی و سی تی آنژیو

1. سلام

شنیدم که سی تی آنژیو (computed tomography angiography) هم از لحاظ هزینه و هم از لحاظ دقت و هم از لحاظ بستری شدن به مراتب بهتر از آنژیوگرافی هست. همچنین شنیدم که چون آنژیوگرافی برای متخصصین قلب سود داره، سر بیمار کلاه میگذارند و بیمار رو مجبور میکنند به آنژیوگرافی تن بدهد.
    این خبر درست هست یا شایعه؟

من لینکهای زیر رو دیدم ولی قدرت قضاوت ندارم.
    درباره آنژیوگرافی http://en.wikipedia.org/wiki/Angiography
    درباره سی تی آنژیو http://en.wikipedia.org/wiki/Computed_tomography_angiography
    و همچنین توضیحاتی در این سایت http://www.ptca.org/imaging/msct.html

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  2. someuuu نوشته است: سلام

همچنین شنیدم که چون آنژیوگرافی برای متخصصین قلب سود داره، سر بیمار کلاه میگذارند و بیمار رو مجبور میکنند به آنژیوگرافی تن بدهد.
    این خبر درست هست یا شایعه؟

\ \l

دوست گرامي در هر حرفه اي هستند آدمهايي كه ضوابط و اخلاقيات رو رعايت نميكنند ...
    چه پزشك ..چه نانوا ...چه نجار و چه معلم!!!!!!!!
    ولي من مطمئنم در اقليتند پزشكاني كه براي سود بيشتر بيمار رو متحمل روشهاي درماني تهاجمي اي چون آنژيو كنند!!!!!!!!!
    چون واژه"خبر" رو به كار برديد لازم دونستم كه اون رو به شدت تكذيب كنم !!!!
    گفتم در اقليتند چون قسمي كه يه پزشك براي يك عمر خدمت صادقانه ميخوره بار رواني بسيار سنگيني رو براي او داره ...و بهترين بازدارنده از كارهايي همچون كارهايي كه شما فرموديد هست( ""سر بیمار کلاه میگذارند"")!!!!
    بايد تجربه و احساس انساني رو كه قسم ميخوره داشته باشيد تا متوجه عرض من بشيد ....
    پس خواهش ميكنم در چنين جملاتي واژه "بعضي " پزشكان رو لحاظ كنيم!!!!
    مويد باشيد ./.

تشکر شده توسط : 3 کاربر
  3. sepideh_n نوشته است:

ولي من مطمئنم در اقليتند پزشكاني كه براي سود بيشتر بيمار رو متحمل روشهاي درماني تهاجمي اي چون آنژيو كنند!!!!!!!!!
    گفتم در اقليتند چون قسمي كه يه پزشك براي يك عمر خدمت صادقانه ميخوره بار رواني بسيار سنگيني رو براي او داره ...و بهترين بازدارنده از كارهايي همچون كارهايي كه شما فرموديد هست( ""سر بیمار کلاه میگذارند"")!!!!
    بايد تجربه و احساس انساني رو كه قسم ميخوره داشته باشيد تا متوجه عرض من بشيد ....
    مويد باشيد ./.

سلام

گویا رشته شما پزشکی هست و کمی بهتون بر خورده! اما واقعیت این هست که کسی که اهل خلاف کردن و دنبال منافع شخصی خودش باشه، این قسم خوردن کلیشه ای روش اثری نمیگذاره. شما شاید قلب پاک و صافی دارید و همه رو با خودتون مقایسه میکنید. این نوع اتفاقات زیاد پیش میاد که یک پزشک، مریضی که میشه بدون جراحی درمان کرد رو زیر تیغ جراحی بفرسته، چه برسه به یک عمل حداقل تهاجمی مثل آنژیوگرافی. بنابراین من نمیتونم به صرف اینکه پزشکها در مراسم فارغ التحصیلی قسم میخورند که افراد خوبی باشند، نتیجه بگیرم که این اتفاقات پیش نمیاد. من این احتمال که صنف متخصصین قلب برای از دست ندادن بخش مهمی از کار و درآمدشون (که کلی هم براش درس خوانده اند) مریض رو با روش سنتی 2 روز تو بیمارستان بستری کنند را در نظر میگیرم.
    برگردیم به موضوع اصلی، خبری که تکذیب کردید کدام بود؟ این که سر بیمار کلاه گذاشته میشود رو قویا تکذیب کردید یا اینکه سی تی آنژیو از آنژیوگرافی بهتر هست رو؟

امیدوارم از حرف من ناراحت نشده باشید
    با تشکر

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  4. someuuu نوشته است:
    sepideh_n نوشته است:

مويد باشيد ./.

سلام

گویا رشته شما پزشکی هست و کمی بهتون بر خورده! اما واقعیت این هست که کسی که اهل خلاف کردن و دنبال منافع شخصی خودش باشه، این قسم خوردن کلیشه ای روش اثری نمیگذاره. شما شاید قلب پاک و صافی دارید و همه رو با خودتون مقایسه میکنید. این نوع اتفاقات زیاد پیش میاد که یک پزشک، مریضی که میشه بدون جراحی درمان کرد رو زیر تیغ جراحی بفرسته، چه برسه به یک عمل حداقل تهاجمی مثل آنژیوگرافی. بنابراین من نمیتونم به صرف اینکه پزشکها در مراسم فارغ التحصیلی قسم میخورند که افراد خوبی باشند، نتیجه بگیرم که این اتفاقات پیش نمیاد. من این احتمال که صنف متخصصین قلب برای از دست ندادن بخش مهمی از کار و درآمدشون (که کلی هم براش درس خوانده اند) مریض رو با روش سنتی 2 روز تو بیمارستان بستری کنند را در نظر میگیرم.
    برگردیم به موضوع اصلی، خبری که تکذیب کردید کدام بود؟ این که سر بیمار کلاه گذاشته میشود رو قویا تکذیب کردید یا اینکه سی تی آنژیو از آنژیوگرافی بهتر هست رو؟

امیدوارم از حرف من ناراحت نشده باشید
    با تشکر

سلام،
    ابتدا چند نکته:
    1 - همانطور که گفته شد ممکن است در هر صنفی هر گونه شخصیتی وجود داشته باشد، ولی چون در حرفه پزشکی، پزشک با سلامت بیمار سرو کار دارد این موضوع بیشتر به چشم می خورد؛ چه بسا یک مهندس مکانیک خیلی بیشتر از یک پزشک در یک پروژه کم فروشی کند ولی نه به چشم آید و نه اینکه افراد دیگر به آن حساسیت داشته باشند.
    2 - متاسفانه افراد عادی (کسانی که در رشته پزشکی تحصیلات آکادمیک ندارند) با خواندن چند مقاله و خبر فکر می کنند که می توانند در مورد علم پزشکی اظهار نظر کنند در صورتی که با مبانی علم پزشکی آشنایی ندارند و این عدم آگاهی باعث پیش داروی در آنها می شود. تا جایی که متخصصین قلب را به دلیل از دست ندادن درآمد متهم به انجام آنژیوگرافی می کنند!!

اما در مورد آنژیوگرافی و سی تی آنژیو گرافی:
    در علم پزشکی به محض به وجود آمدن یک روش پیشرفته از آن به عنوان روش درمانی یا تشخیصی استفاده نمی شود، چون ممکن است روش جدید علی رغم سهولت در تشخیص و یا درمان موثر عوارضی داشته باشد که مقرون به صرفه نباشد. به همین دلیل ابتدا می بایست روش تشخیصی یا دارو در مطالعات مختلف و متا آنالیزهای معتبر ارزیابی شود و پس از آن برای استفاده عموم عرضه شود.
    در آخرین نسخه کتابهای مرجع پزشکی (همان منابعی که پزشکان به استناد آنها درمان بیمار را انجام می دهند) روش استاندارد طلایی (Golden Standard) برای بررسی عروق قلبی آنژیوگرافی ذکر شده است. یعنی روشهای دیگر به اندازه این روش در تشخیص مشکلات عروق قلب دقیق نیستند. اتفاقا پایان نامه تحصیلی من مقایسه آنژیوگرافی با تست اسکن تالیوم بوده است که نتیجه این تحقیق نشان داد که اگر قدرت تشخیصی آنژیوگرافی 100% باشد این روش حدود 90% دارای حساسیت و ویژگی می باشد. البته روشهای دیگر در مواردی که فرد کنتراندیکاسیونی برای انجام آنژیوگرافی داشته باشد انجام پذیر می باشد. پس تصور شما از متخصصین قلب به عدم آگاهی شما در زمینه علم پزشکی برمی گردد.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید