شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

عدم نمایش هوشبهر دقیق

1. hell_boy

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    با سلام خدمت جناب دکتر رهام صادقی
    جناب دکتر حضرت عالی در سایت ماژولی را قرار داده اید که میزان هوشبهر را حساب می کند.

بنده فردی هستم که بیست سال سن دارم و قبلا توسط روانشناس متخصص مورد ارزیابی هوشی قرار گرفتم. نتیجه آزمون نشان داد که بنده بعنوان فردی با بهره هوشی 62 و عقب مانده ذهنی می باشم. جناب دکتر من حتی به هیچ کدام از سوالات هم پاسخ نمی دهم بهره هوشی من را 79 درج می کند . با اینکه بهره هوشی بنده از این حد پایین تر می باشد.

با تشکر

2. hell_boy نوشته است: با سلام خدمت جناب دکتر رهام صادقی
    جناب دکتر حضرت عالی در سایت ماژولی را قرار داده اید که میزان هوشبهر را حساب می کند.

بنده فردی هستم که بیست سال سن دارم و قبلا توسط روانشناس متخصص مورد ارزیابی هوشی قرار گرفتم. نتیجه آزمون نشان داد که بنده بعنوان فردی با بهره هوشی 62 و عقب مانده ذهنی می باشم. جناب دکتر من حتی به هیچ کدام از سوالات هم پاسخ نمی دهم بهره هوشی من را 79 درج می کند . با اینکه بهره هوشی بنده از این حد پایین تر می باشد.

با تشکر

سلام،
    روشهای مختلفی برای ارزیابی بهره هوشی فرد وجود دارد مثلا سیستم استانفورد بینه یا WISC-R که نمرات در آنها متفاوت است.. در این آزمون حداقل نمره 79 در نظر گرفته شده که نمره پایینی است. با این حال پزشک شما ممکن است روش دیگری را جهت نمره دهی برگزیده باشد.

3. hell_boy

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    دکتررهام صادقی نوشته است:
    hell_boy نوشته است: با سلام خدمت جناب دکتر رهام صادقی

با تشکر

سلام،
    روشهای مختلفی برای ارزیابی بهره هوشی فرد وجود دارد مثلا سیستم استانفورد بینه یا WISC-R که نمرات در آنها متفاوت است.. در این آزمون حداقل نمره 79 در نظر گرفته شده که نمره پایینی است. با این حال پزشک شما ممکن است روش دیگری را جهت نمره دهی برگزیده باشد.

با تشکر از دکتر رهام
    با این توصیف من اینجا  خودم را مورد ارزیابی قرار دادم و نمره هوشبهر من شد 153 جالبه یعنی 153 تست شما برابر 62 وکسلر !!!
    با این این توضیح را هم به نوشته هایم اضافه کنم که خدایی نکرده جایی برای ابهام باقی نماند .
    آقای دکتر بنده تا حالا چندین جا مورد ارزیابی قرار گرفتم و همین نمره 62 را کسب کرده ام. بنده از لحاظ درسی هیچ مشکلی ندارم و همیشه موفق بودم. و الان دانشجوی رشته مکانیک هستم. در خانواده و فامیل هم عقب ماندگی ذهنی وجود ندارد . و این هم حتما شانس من بوده که در کل فامیل عقب مانده ذهنی بشم.
    پس با این نتیجه گیری هر کسی در تست دکتر رهام نمره 153 کسب کند دچار عقب ماندگی ذهنی هست؟

4. hell_boy

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    در مورد پاسخ شما
    آقای دکتر این بحث را از بحث بالا مجزا کردم که دچار ابهام نشه .
    آقای دکتر البته ببخشید ولی جواب شما برای من قانع کننده نبودشما گفتید 79 کمترین نمره در نظر گرفته شده پس تصویر  زیر را نگاه کنید .

خوب اگه اینطوری باشه پس نمره های زیر 79 مفهومی نداره ؟ یعنی اگه کسی که بهره هوشی 79 در تست شما داره باز هم یک نفر را از بهزیستی بیاریم و باز از او تست شما بگیریم خوب مسلما هیچ کدام را جواب نمی باز هم می شه 79 در حالی که نفر اول خیلی با هوش تر از نفر دوم که از بهزیستی آمده می باشد.
    خوب من را روشن کنید چطوری می شه هر دو نفر را با این تست دقیق ارزیابی کرد؟
    بعدش چرا من در تست وکسلر شدم 62 در تست شما شدم 153 یعنی انقدر تفاوت وجود داره؟ Surprised

5. سلام،
    اول در مورد این تست توضیحی بدم:
    این تست توسط من طراحی نشده بلکه توسط یک گروه دانمارکی که یکی از گروه های Mensa است درست شده است. هدف از تشکیل این گروه ها پیدا کردن افراد دارای بهره هوشی بالا است تا با کمک این افراد پروژه های دیگر جهت ارتقای سطح زندگی سایر افراد انجام گردد.
    پس فرض بر این بوده که افرادی این تست را انجام می دهند که می خواهند برای ارزیابی بهره هوشی بالای خود بررسی شوند و اصولا برای ارزیابی بهره های هوشی پایین طراحی نشده است . قطعا برای ارزیابی افراد دارای بهره هوشی پایین تست های مناسبی وجود دارد.
    اما در مورد خودتان، به نظر من هم اشکالی وجود دارد؛ به نظر من یک فرد عقب مانده ذهنی نمی تواند به دانشگاه راه یابد و در رشته مهندسی مکانیک به تحصیل ادامه دهد و یا اینکه چنین تحلیل هایی ارائه دهد. اما سوال اینجاست که چرا شما اصلا برای اندازه گیری بهره هوشی مورد ارزیابی قرار گرفته اید؟

6. hell_boy

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    با سپاس و تشکّر از جناب آقای دکتر رهام

حقیقتا من هیچ علاقه ای هم دادن تست هوش نداشتم. یکی از دوستانم که در بخش سنجش در سازمان استثنایی کار می کرد یک روز رفته بودم برای انجام کاری پیش اون ایشونبه من اصرار کردند که من یک تست هوش بدم . وقتی با اصرار ایشون مواجه شدم قبول کردم و تست را انجام دادم . با اینکه احساس می کردم بیشتر سوالات را درست جواب دادم در عین ناباوری ایشون گفت بهره هوشی شما 62 شده و الان هوش شما در حد یک فرد عقب مانده ذهنی هست . خوب من هم نه می دانم تست هوش چی هست و چه ملاک هایی داره . طبیعتا وقتی یک متخصص همچین حرفی را زد بنده قبول کردم. حقیقتش من تنها همون یکبار تست هوش را دادم./ یک بار هم اینجا دادم .

جناب دکتر چند سوال دیگه در ذهن من هست ....
    چرا در این تست فقط سوالاتی که پرسیده می شودفقط هوش منطقی و تجسمی را نشون
    میدهدیعنی این تست برای سنجش هوش عمومی نیست و تنها برای اهداف خاصی طراحی شده
    ؟ چون احتمالا کلیه جنبه های هوش در این تست گنجونده نشده . مثلا هوش ریاضی یا هوش ادبیات و غیره... در هر صورت چون اطلاعات زیادی ندارم شاید اشتباه کنم. ولی خوب جالبه که چرا
    mensa  این جنبه های مهم هوش (رياضي و فارسي )را مورد استفاده قرار نداده !!!

یک سوال دیگه هوش با خلاقیت رابطه مستقیم داره؟ یعنی اگه فردی دارای خلاقیت بالا باشه این احتمال وجود داره متناسب با اون دارای هوشبهر بالایی باشه ؟

با تشکر....

7. hell_boy

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    خوب جناب آقای دکتر من یک سری سوالات تو ذهنم هست که فقط در مورد هوش هست.

1- بنظر شما افراد باهوش در جوابگويي به واژه هاي انتزاعي قابليت هاي خودشون را نشون مي دهند يا عيني؟

2- واژه گرما در چه صورتي انتزاعي هست و در چه صورتي عيني و همه يك تصور يكساني ازش دارند؟

3- دقیقا بر اساس یک استاندارد جهانی چند مدل هوش داریم؟

4- من یک منبع می خواهم که توسط آن به مقوله هوش از منظر بالینی یا فیزیولوژیکی (ساخت و کار مغز)  نگاه کنم شما چه منبع یا منابعی را پیشنهاد می کنید ؟

5- مبحث هوش بنظرم بیشتر به مبحث روانشناسی بر می گردد چگونه در بحث پزشکی راه یافته ؟ آیا دلیلش همان جنبه های بالینی و ساخت و کار مغز هست ؟

با عرض پوزش از سوالات فراوان بنده....

8. سلام،
    طراحان این تست عقیده دارند که این آزمون هوش عمومی را میسنجد و برای کم کردن جنبه های فرهنگی، زبان و... بیشتر از روش تصویری برای ارزیابی استفاده شده است. همانطور که گفتید ارزیابی بهره هوشی بیشتر جنبه روانشناسی داره و در آن حیطه مورد ارزیابی قرار می گیرد. در مورد منبع متاسفانه موردی را نمی شناسم شاید سایتهایی که به مقوله روانشناسی تخصصی تر می پردازند بهتر بتوانند شما را راهنمایی کنند.

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید