شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

روزه گرفت برا افرادي كه چشمشون ضعيفه ضرر داره؟

1. سلام
    من نوجواني 18 ساله ام كه نمره چشمام 2 هستش يعني بدون عينك خوب نميبينم و كارم با رايانه هست
    ميخاستم ببينم آيا راهي هست كه بشه سوي چشم رو زياد كرد؟البته با خوردن و نوشيدنا نه با لنز و عمل
    واقعا نوشيدن 1ليوان آب هويج در روز ميتونه خيلي خيلي موثر باشه؟ميتونه كاري كنه كه من نيازي به عينك نداشته باشم؟
    درضمن در يه جايي ديده بودم كه اگر ليمو ترش رو به آب هويج اضافه كنيم اثري دوچندادن خواهد داشت آيا واقعا اين درسته؟
    و اينكه ميگن روزه گرفتن برا افرادي كه چشمشون ضيعفه خوب نيست چون چشمو زياد ضعيف ميكنه آيا اينم درسته؟
    واقعا ميشه چشم ضعيف شده دوباره قوي بشه؟(به طور طبيعي ها نه با عمل كردن و لنز)

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  2. سلام
    دوست من چشم که ضعیف میشه با آب هویج و ... دوباره خوب نمیشه. این مواد غذایی به دلیل داشتن ویتامین هایی که برای چشم مفیدن تقویتش میکنن. به این منظور که از بالا رفتن شماره چشم جلوگیری میکنن یا اینکه بینایی کسی که چشمش ضعیف نیست رو بهتر میکنن. اعصاب و ماهیچه های چشم رو تقویت میکنن. اگه اینطور بود با عینک هم باید خوب میشدید دیگه. در صورتی که همین عینک هم علاوه بر اینکه وقتی رو چشم هست بینایی رو قوی میکنه , به طور کل فقط روند بالا رفتن شماره چشم رو کند میکنه و فکر نکنید که اون هم بعد از مدتی شماره رو کم میکنه. تنها راه بهبود کامل بینایی جراحی هست. من خودم جراحی کردم و الان خیلی راحتم. جراحی های متفاوتی هم وجود داره. از جمله لیزیک , لازک , و PRK که آخری از همه بی خطرتره و عوارض کمتری هم داره.
    مراقب چشمات باش...

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  3. حدود يك سوم مردم نزديك بين هستند و از طرفي در نزديك هاي ماه مبارك رمضان اين سوال از طرف عده زيادي مطرح مي شود كه روزه گرفتن روي نمره چشم به خصوص در جوانان و نوجوانان اثري دارد يا خير؟ نكته ديگر اين كه از جمله عواملي كه در اتيولوژي نزديك بيني مورد بحث قرار گرفته نقش تغذيه مي باشد ولي گزارشات متناقضي در اين خصوص بدست آمده است.
    دكتر سيدعلي محمد ميرآتشي و محمدحسين احمديه اعضاي هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي يزد دريك طرح تحقيقاتي تحت عنوان بررسي تغييرات نزديك بيني فيزيولوژك در ماه شعبان و مقايسه آن با ماه رمضان در دانش آموزان و دانشجويان ١٥ تا ٢٥ ساله كه در سال ٨٣ صورت گرفته است، ضمن بيان نكات فوق مي افزايند: گزارشات بسيار محدودي در رابطه با روزه و نمره چشم وجود دارد و در تحقيقي كه بدين منظور در سال ١٣٧٧ انجام گرديد، ماه شوال با رمضان مقايسه شد كه تفاوت معني داري بدست نيامد و به دليل اين كه ممكن است اثر ماه رمضان در ماه بعد نيز ادامه يابد، اين احتمال وجود داشت كه نتايج خالي ازاشكال نباشد؛ بنابراين در طرح اخير ماه قبل از رمضان در نظر گرفته شد، تا به اين سوال پاسخ داده شود.
    اين تحقيق از نوع تحليلي به روش cohort بدون شاهد با طرح قبل و بعد با پيگيري دو ماهه مي باشد و جامعه مورد بررسي جوانان ١٤ تا ٢٥ ساله محصل و دانشجو بود ند كه به روش تصادفي انتخاب شدند كه ميوپ بودند و روزه مي گرفتند.
    نمره چشم نمونه ها در سه مرحله اول ماه شعبان، اول ماه رمضان و اول ماه شوال به طريق رتينوسكوپي اندازه گيري شد و سن، جنس، سن شروع نزديك بيني، نمره چشم اوليه و سابقه فاميلي متغيرهايي بودند كه در اين مطالعه بررسي شدند.
    حجم نمونه ١٢٤ نفر كه ٢٠ روز روزه مي گرفتند، تعيين شد و در نهايت اطلاعات در محيط spss و با استفاده از آزمون هاي paird-t-test و anova و ضريب همبستگي پيرسن آناليز شد.
    برپايه يافته هاي اين مطالعه افزايش نمره ميوپي در ماه رمضان كمتر از شعبان بود، لذا فرضيه اين تحقيق رد شد.
    همچنين اين بررسي نشان داد كه افزايش آستيگمات در ماه شعبان ٠١٥/٠ و در ماه رمضان ٠١٦/٠ بود، كه تفاوت آن معني دار نبود. افزايش در جنس دختر بيشتر از پسر بود، ولي اين افزايش كمتر از ٢٥/٠(حداقل سطح معني دار بودن در اين تحقيق) بود.
    مقايسه نتايج اين تحقيق با بررسي سال ٧٧ بيانگر اين نكته مي باشد كه با افزايش زمان ميزان تغييرات ميوپي چشم كاهش يافته است، به عبارتي افزايش نمره در ماه رمضان نسبت به شعبان كمتر و در ماه شوال نسبت به رمضان نيز كمتر بوده است، ولي اين ميزان تغييرات تفاوت معني دار نداشته است.
    همچنين ملاحظه مي شود كه كاهش تغييرات در هر دو مطالعه تقريباً يكسان بود ولي تفاوت معني دار نبود. از نظر تغذيه هم معمولاً در ماه رمضان بدتر از ماه هاي ديگر سال نمي باشد هر چند ساعت هاي آن تغيير مي كند از طرفي سوء تغذيه بايد طولاني مدت و شديد باشد تا روي نمره چشم اثر داشته باشد.

منبع : سایت پزشکان بدون مرز

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM و 3 کاربر ديگر
تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید