شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

ديدن جواب آزمايش و تشخیص تالاسمي مينور يا فقر آهن؟

1. سلام دکتر.من چند هفته ی پیش بدلیل اینکه 2 بار در 1 ماه پریود شدم آزمایش تیروئید دادم و دیدم کم کاری تیروئید دارم.بعد از 2 هفته از خوردن قرص های تیروئید  نامزدم گفت که  تالاسمی مینوره  داره و من هم برم چک کنم .من روز اول پریود رفتم(15روز بعد از اتمام پريودهايي كه در ماه قبل شدم.حدود 5روز لك بيني و 13روز پريودكامل بودم) و این آزمایش رو دادم.نتایج آزمایشم اینه:
    WBC:11500
    R.B.C:4.73
    hemogolobin:9.8
    hematocrit:31.7
    MCV:67
    MCH:20.7
    MCHC:30.9
    platelets:437000
    reticuloyte:3.1%
    hypochromia:+1
    microcytes:+1
    دکتر يعني بخاطر اينكه اون زمان كه آزمايش دادم روز اول پريودم بود ممكنه تاثير توي جواب آزمايشم گذاشته باشه..چون 3 هفته پيش هم 2 بار پريود بودم بخاطر كم كاري تيروئيدم.اما تا قرص خوردم خوب شد.الان من وضعيتم چطوريه؟دكترم بهم قرص فوليك اسد و سولفات آهن داده گفت 20 روز ديگه دوباره اين آزمايش رو بدم.من واقعا نگرانم.چون پدر و مادر من هيچكدوم كم خوني ارثس در فاميل ندارند و خودشون هم سالم هستند.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  2. molood65 نوشته است: سلام دکتر.من چند هفته ی پیش بدلیل اینکه 2 بار در 1 ماه پریود شدم آزمایش تیروئید دادم و دیدم کم کاری تیروئید دارم.بعد از 2 هفته از خوردن قرص های تیروئید  نامزدم گفت که  تالاسمی مینوره  داره و من هم برم چک کنم .من روز اول پریود رفتم(15روز بعد از اتمام پريودهايي كه در ماه قبل شدم.حدود 5روز لك بيني و 13روز پريودكامل بودم) و این آزمایش رو دادم.نتایج آزمایشم اینه:
    WBC:11500
    R.B.C:4.73
    hemogolobin:9.8
    hematocrit:31.7
    MCV:67
    MCH:20.7
    MCHC:30.9
    platelets:437000
    reticuloyte:3.1%
    hypochromia:+1
    microcytes:+1
    دکتر يعني بخاطر اينكه اون زمان كه آزمايش دادم روز اول پريودم بود ممكنه تاثير توي جواب آزمايشم گذاشته باشه..چون 3 هفته پيش هم 2 بار پريود بودم بخاطر كم كاري تيروئيدم.اما تا قرص خوردم خوب شد.الان من وضعيتم چطوريه؟دكترم بهم قرص فوليك اسد و سولفات آهن داده گفت 20 روز ديگه دوباره اين آزمايش رو بدم.من واقعا نگرانم.چون پدر و مادر من هيچكدوم كم خوني ارثس در فاميل ندارند و خودشون هم سالم هستند.

با سلام

از بین پارامترها و اندکس‌های خونی آن‌چه در وهله اول به آن توجه می‌شود MCH و MCV است.
    ...........MCH متوسط غلظت هموگلوبین و MCV متوسط حجم گلبول‌های قرمز نشان می‌دهد برای MCH مقادیر بیش از 27 و برای MCV مقادیر بیش از 80، (و البته کمتر از 100) نرمال تعریف شده است.

درسن شما اگر تالاسمی ماژور داشتید تابحال بلحاظ بالینی هم شده متوجهش می شدید............چیزی که از نتایج ازمایشات شما معلومه پایین بودنMCH و MCV از حدنرماله.........حدس میزنم کم خونی داشته باشید اما اگه الکتروفورز هم انجام میدادید اونوقت با اطمینان بیشتری میشد نظر داد که این کم خونی ناشی از فقر آهنه یا نه............به هر حال از نتیجه ازمایشتون پایین بودن این دو مقدار استنباط میشه
    برای اطلاعات بیشتر میتونید به لینک زیر برید:
    گروه خون و آزمایشات قبل از ازدواج
    http://www.roham.ws/web/ftopict-411.html
    شمارش کامل خونCBC
    http://www.roham.ws/web/ftopicp-17119.html#17119

فرضیه وجود تالاسمی با توجه به جملتون که گفتید "چون پدر و مادر من هيچكدوم كم خوني ارثس در فاميل ندارند و خودشون هم سالم هستند." منتفیه..................چون تالاسمی بیماری ارثی هستش و از طریق توارث فرد به اون مبتلا میشه

انشالله که مشکل خاصی نیست
    موفق باشید و خوشبخت

تشکر شده توسط : 5 کاربر
  3. سلام دكتر.ممنونم بابت اينكه سوال اولم رو چند روز پيش جواب داديد.دكتر من قبلا سوالم اين بود كه آيا كم كاري تيروئيد در جواب آزمايشم تاثير داشته يا خير(چون پريود هاي نامنظم داشتم و شايد خون زيادي دفع شده بود.)؟و اينكه در انجمنهاي سايت شما مطالعه كردم كه زياد بودن گلبولهاي سفيد و تيروئيد پركار در جواب آزمايش خون تاثير ميگذاره .اما من كم كاري تيروئيد دارم و روزي كه آزمايش دادم دندونم چرك داشت و كيست فوليكولي در رحمم داشتم.آيا براي اين گلبول سفيدم زياد بوده ؟من يك بار ديگه جواب آزمايشم رو ميگذارم.البته 20 روز ديگه هم جواب آزمايش دوم رو براتون ميذارم.و آخرين سوال اينكه الكتروفروز چقدر هزينه داره و كجا بايد اين آزمايش رو بدم كه مطمئن بشم.كم كاري تيروئيد و زياد بودن گلبول سفيد در اين نوع آزمايشها(الكتروفروز)تاثير ميگذاره يا نه؟

wbc:11500            rbc:4.73             hemogolobin:9.8          hematocrit:31.7      mcv:67            mch:20.7         mchc:30.9     platelest:437000         reticulocyte:3.1%   mpv:8.7          pdwc:42.7

4. molood65 نوشته است: سلام دكتر.ممنونم بابت اينكه سوال اولم رو چند روز پيش جواب داديد.دكتر من قبلا سوالم اين بود كه آيا كم كاري تيروئيد در جواب آزمايشم تاثير داشته يا خير(چون پريود هاي نامنظم داشتم و شايد خون زيادي دفع شده بود.)؟و اينكه در انجمنهاي سايت شما مطالعه كردم كه زياد بودن گلبولهاي سفيد و تيروئيد پركار در جواب آزمايش خون تاثير ميگذاره .اما من كم كاري تيروئيد دارم و روزي كه آزمايش دادم دندونم چرك داشت و كيست فوليكولي در رحمم داشتم.آيا براي اين گلبول سفيدم زياد بوده ؟من يك بار ديگه جواب آزمايشم رو ميگذارم.البته 20 روز ديگه هم جواب آزمايش دوم رو براتون ميذارم.و آخرين سوال اينكه الكتروفروز چقدر هزينه داره و كجا بايد اين آزمايش رو بدم كه مطمئن بشم.كم كاري تيروئيد و زياد بودن گلبول سفيد در اين نوع آزمايشها(الكتروفروز)تاثير ميگذاره يا نه؟

wbc:11500            rbc:4.73             hemogolobin:9.8          hematocrit:31.7      mcv:67            mch:20.7         mchc:30.9     platelest:437000         reticulocyte:3.1%   mpv:8.7          pdwc:42.7

با سلام
    اول در مورد میزان wbc بگم که این بستگی به محدوده ازمایشی که دادید داره......در بعضی از ازمایشها محدوده نرمال بین 4.5 تا 11.5هستش........اما در این تاپیک بین 5 تا 10 گفته شده.........در مورد الکتروفورز باید بگم که فکر نمیکنم هزینش خیلی بشه.......سر جمع با ازمایش CBC با هم با وجود بیمه بالای 10000 تومان فکر نمیکنم بشه........اکثر جاهایی که ازمایش CBC رو انجام میدن الکتروفورز رو هم انجام میدن.........همونطور هم که در بالا اشاره شد اگر از سلامت پدر و مادرتون مبنی بر عدم داشتن تالاسمی (چه مینور و چه ماژور) مطمئن هستید خیالتون از بابت تالاسمی راحت باشه.........چون این بیماری وراثتی است...........افزایش گلبول‌سفید، لکوسیتوز نام دارد و به مقادیر بالاتر از 10هزار گفته می‌شود که به طور معمول نشان‌دهنده عفونت، التهاب، تخریب بافت بدن، لوسمی یا سرطان خون است. ضربه و جراحت، استرس و تب هم مقدار WBC را افزایش می‌دهد............سوالهای دیگتون در مورد کم یا زیاد شدن گلبول سفید در شرایط مختلف خیلی تخصصی هستش و با عرض معذرت بنده چون در زمینه علم پزشکی دانشی ندارم نمیتونم جواب درستی بدم........

موفق باشید

5. سلام مولود جان.
    من دانشجوي پزشكي ام.

ببين عزيزم اولا كسي كه تالاسمي ماژور داره كه در همون نوزادي خودشو نشون ميده و اگه زنده بمونه اينقدر ناراحتي پيدا ميكنه كه حد نداره.من مريضي داشتم كه تالاسمي ماژور داشت........طحالشو در اورده بود...........مشكل كبدي داشت و مرتب خون ميگرفت.

در تشخيص تالاسمي مينور از فقر اهن دو نكته مهمه................اولا در تالاسمي تفاوت بين ام سي وي و ام سي اچ....زياده

و ميزان گلبول قرمز بيشتر از 5 هست.

شما هيچ نيازي به الكتروفورز نداريد.شما دچار انمي فقر اهن هستيد.(هر چند در دوران پريود ازمايش داديد كه نيايد اين كارو ميكرديد...چون ادم در اون دوران كمخوني ميگيره)

اما تاثير هايپوتيروئيدي در ازمايش خون:

عزيزم در كم كاري تيروئيد يا همون هايپو تيروئيدي ادم دچار ريزش مو.....كم خوني.....ضعف....بي اشتهايي ميشه....ادم عصبي ميشه.............و جالب اينكه پريودها فقط زياد ميشن ...........يعني فرد مقدار خون دفعي در پريودش زياد ميشه.........و اين به كم خوني تشديد ميكنه. من مريضي داشتم كه از شدت كم كاري تيروئيد ما چندين واحد بهش تزريق كرديم.

عزيزم كاري كه ميكني حتما حتما حتما انجام بده و من به عنوان يك پزشك ازت ميخوام اينه:

1-شما حتما داروهاتو كه احتمال زياد لوتروكسين هست به طور مرتب بخور
    2- زير نظر پزشك فوق تخصص غدد پرونده تشكيل بده.و مرتبا بايد چك بشي.

عزيزم هر سوال ديگه اي داري من در خدمتم.

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM و 3 کاربر ديگر
تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید