شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

رفتن به صفحه :    5 ...   

بایگانی سوالات پرده بکارت - 3

1. در  زبان فارسی بکارت به مفهوم دوشیزه بودن ، دختری و تازگی استفاده می شود.
    بکارت در اصطلاح پزشکی به انواع پرده ها گفته می شود. از جمله پرده یا غشایی که قلب را احاطه می کند ولی به دلیل کاربرد بیشتر آن در غشای واژن ،‌ این واژه ، معادلی برای پرده بکارت واژن جا افتاده است.
    اما در اصطلاح عموم، بکارت به بافت یا غشای نازکی می گویند که از جنس مخاطی است و ورودی مهبل زن را به صورت ناقص می‌پوشاند.
    اندام جنسی جنین در مراحل اولیه رشد کاملاً بسته ‌است و به مرور لایه‌های پوستی به صورت ناقص از هم جدا می‌شوند و پرده? بکارت را تشکیل می‌دهند. بکارت شکل ثابتی ندارد و در بسیاری از زنان نیز از ابتدا وجود ندارد و به مرور تشکیل می شود. در صورتی که در مرحله قبل از تولد تقسیم لایه های پوستی به طور کامل انجام شود ، باعث می شود تا این دسته از خانم ها که درصد کمی از جامعه هستند ، به طور مادرزادی پرده بکارت نداشته باشند.
    . پرده بکارت مختص انسان نیست. بسیاری از پستانداران مانند اسب ، وال و ... نیز از وجود چنین پرده ای بهره مندند. در حالی که در حیوانات مساله دوشیزگی مفهومی ندارد. بنا بر این عامل وجود بکارت در انسان نمی تواند صرفا اثبات دوشیزگی باشد و اگر کسی این پرده را نداشت به مفهوم پاک نبودن یا ارزش نداشتن این شخص نیست.
    2. اگر علت بکارت عدم رابطه جنسی باشد ، بدون اسیب رساندن به این پرده نیز می توان رابطه جنسی داشت. بنا بر این نمی توان داشتن یا نداشتن پرده را نشانه پاکی یا ناپاکی یک شخص دانست. علاوه بر این چه بسا فردی پس از رابطه توبه کرده باشد و مقام معنوی ای بالاتر از کسی که پرده بکارت دارد ، داشته باشد.
    3. بسیاری از پزشکان می گویند ، بکارت موجب حفظ دستگاه تناسلی از بیماری های عفونی در نوزادی است .
    4. برخی نیز معتقدند که پرده بکارت مانند آپاندیس است که فلسفه آن چندان روشن نیست.
    محل قرار گیری پرده بکارت کجاست؟
    پرده بکارت در حقیقت بخش خارجی اندام جنسی است . به همین دلیل دقیقا در ورودی دهانه واژن تعبیه شده است. اما ورودی دهانه واژن در برخی از افراد در همان ابتدای اندام تناسلی است و به سادگی قابل رویت و تشخیص است و در برخی نیز در عمق است و مشاهده آن به طور معمول امکان پذیر نیست.

2. پرده‌های بکارت با یکدیگر متفاوتند. انواع گوناگونی از پرده‌های بکارت شناسایی شده اند اما از بین آنها به طور کلی رایجترینشان عبارتند از:
    الف) حلقوی: در این نوع ، پرده به صورت حلقه ای دور ورودی واژن را می پوشاند. لذا در خیلی از موارد خون ریزی ندارد.
    ب) ارتجاعی: پرده ای که به اندازه کافی انعطاف پذیر و قابل ارتجاع است و به هنگام ورود آلت تناسلی پاره نمی شود، یا اینکه به طور جزئی پاره می شود و معمولاً خونریزی ندارد.
    ج) تیغه ای: پرده تیغه ای یا دو سوراخی، پرده ای است که یک تیغه ممتد در طول واژن دارد. خون ریزی دارد.
    د) غربالی: پرده غربالی یا سوراخ سوراخ، پرده ای است که به طور کامل در عرض مهبل کشیده شده امّا سطح آن سوراخ سوراخ است. خون ریزی دارد.
    ھ) پرده بسته: پرده بسته یا پرده بدون سوراخ، پرده ای است که تنها با خروج نوزاد پاره می شود. امّا به صورت خطوط نامنظم گوشتی پیرامون ورودی واژن باقی می ماند. همان طور که قبلا هم گفتیم، در دخترانی که به سن بلوغ می رسند. در صورتی که دارای پرده بسته باشند، خون قاعدگی پشت آن جمع شده و نمی تواند خارج شود و در نتیجه باعث بروز درد می شود. اینگونه افراد باید به پزشک مراجعه نمایند تا طی عمل جراحی و ایجاد برش در سطح پرده، خون قاعدگی از آن خارج شود.
    پرده مثلثی که حدود 60 درصد دخترها این نوع پرده را دارند به طور معمول پرده بکارت با فشار آب پاره نمی‌شوددر همه افراد یکسان نیست. بنا بر این نمی توان نظر قطعی داد. اگر کسی انگشت خود را با فشار تا انتها فرو کند و احساس درد و مشاهده خون هم داشته باشد ، باید احتمال  بدهد که پرده آُسیب دیده استبه طور معمول ، با باز کردن پاها ، بکارت مشکلی نخواهد داشت.

3. x000x

اخطارها : 2 باراخطارها : 2 بار

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    گفته شده بود که در صورتی که هر گونه ارتباطی ( دخول ) انجام بشه روی پرده چه حلقوی و ... تاثیر میزاره و خراشهایی روی پرده به جا میزاره که قابل ترمیم نیست
    با دوس دخترم حدودا پنج بار از جلو رابطه جنسی داشتم که احتمال میدم پرشون حلقوی ارتجاعی هست
    از اونجایی که قصد ازدواج با هم نداریم میخواستم بدونم شب زفاف یا حالا اولین رابطشون با همسر آیندشون وقتی همسر متوجه بشن که نه درد داشتن و نه خون و اگه مراجعه کنن به پزشک ، پزشک میتونه بگه قبلا رابطه داشتن با توجه به اینکه روز قبل دخول اتفاق افتاده بینشون
    و اینکه آلت من 17 -18 سانت و قطرش هم 4 - 5 سانت هست و به طور کامل از جلو رابطه داشتیم

4. x000x نوشته است: گفته شده بود که در صورتی که هر گونه ارتباطی ( دخول ) انجام بشه روی پرده چه حلقوی و ... تاثیر میزاره و خراشهایی روی پرده به جا میزاره که قابل ترمیم نیست
    با دوس دخترم حدودا پنج بار از جلو رابطه جنسی داشتم که احتمال میدم پرشون حلقوی ارتجاعی هست
    از اونجایی که قصد ازدواج با هم نداریم میخواستم بدونم شب زفاف یا حالا اولین رابطشون با همسر آیندشون وقتی همسر متوجه بشن که نه درد داشتن و نه خون و اگه مراجعه کنن به پزشک ، پزشک میتونه بگه قبلا رابطه داشتن با توجه به اینکه روز قبل دخول اتفاق افتاده بینشون
    و اینکه آلت من 17 -18 سانت و قطرش هم 4 - 5 سانت هست و به طور کامل از جلو رابطه داشتیم

سلام
    اگه رابطتون کامل بوده پس پرده از بین رفته...............پزشک میتونه تشخیص بده که ایشون رابطه داشتن
    موفق باشید

تشکر شده توسط : 3 کاربر
  5. Sam_234 نوشته است:
    shima1363_r نوشته است: سلام

میخواستم بدونم که اگه کسی اینقدر  استرس داشته باشه که نتونه برای اولین بار با همسرش

آمیزش کنه.میتونه با توافق همسرش،پزشک پرده رو با زدن بی حسی بازکنه؟

می تونه با رضایت شوهر خود به یک پزشک متخصص بروند و با زدن بی حسی باز کنند ولی وقتی اثر بی حسی تمام شد احساس درد خفیفی وجود دارد،به نظر من اگه اینکارو (باز کردن پرده ) خود همسرش انجام بده بهتره

6. [quote="melani"]
    malighasn نوشته است: سلام خسته نباشید
    من و خانمم عقد کردیم نزدیک یک ساله و بعد از ماه رمضان قرار عروسی داریم.
    من فکر میکنم که همسرم پرده ارتجایی داره چند باری که هم خوابی داشتیم البته من قبلش اینکه کاری کنیم خوب تحریکش میکردم چون دهانه رحم باز میشد بعضی اوقات خیلی زیاد ،حتی بعد از دخول و ما خونی ندیدیم به همین خاطر این حدس زدیم که ارتجایی باشه.متاسفانه چون دوتامون شاغلیم دو شیف به خاطر کار سنکین فرصت نشد بریم دکتر.....پیگیر هستیم بیشتر از من خانمم چون میخواد بدونه جریان چیه...
    اصل مطلب چند روز پیش من با دست خانمم رو تحریک میکردم خیلی شدید راضی بودن من ادامه دادم تا جایی که دست بردم داخل رحم 4 انگشت رفت داخل خودم شاخ در آوردم داخل رحم دستم خورد به یه چیز توپی شکل و نرم (تمام اینا تو چند ثانیه اتفاق افتلد)دستمو آوردم بیرون دو تا از انگشتام چند قطر خون روش بود،سوالی که پیش اومده اینه که پرده بوده یا نه؟
    البته فردای همان روز عادت شدن من حدس میزنم که اون چند قطره به خاطر عادت باشه نمی دونم والله.......
    طبق مطالب سایت پرده در دهانه رحم وجود داره من از بعضی شنیدم که داخله قبول اینکه داخله طبق مطالبی که از سایت خوندم غیر قابل باوره می خواستم راهنمایی کنید؟

دوست عزیز به احتمال خیلی زیاد پرده ی ایشون از نوع ارتجاعیه ولی بهتر به یه متخصص زنان مراجعه کنید  و در مورد خونی که اومده خون پریود بوده چون پرده در ابتدای واژن قرار داره وبا وارد شدن الت از بین میره

سلام
    دوست عزیز
    پرده بکارت در ورودی واژن قرار دارد و اگر نزدیکی کرده اید و خون ریزی نداشتند حتماً از نوع حلقوی یا ارتجاعی بوده است
    آن خونی هم که دیدید مربوط به همان عادت ماهانه بوده
    در کل سعی کنید انگشتان خود را وارد واژن نکنید چون ممکن است موجب خراشیدگی و عفونت گردد

7. Nikou

اخطارها : 1 بار

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    سلام و تشکر

1.درمورد ارگاسم درخواب بایدبگم که با انقباض و انبساط پی در پی از خواب بیدار می شوم
    آیا این غیرعادی نیست ؟؟؟ من خودم هم نگرانم چون یک دخترم نه پسر(مشابه احتلام در جنس مذکر) باز هم تاکید می کنم مایعی نه منی و نه هیچ چیز دیگری به هیچ وجه از من خارج نمی شود و خواب چه جنسی و چه غیر جنسی نمی بینم ...شاید هم چیزی یادم نمی آید...

2. درمورد عفونت بله منظورم خارج کردن ترشحات شیری رنگ و کمی لزج با انگشت است ...
    اگر خارجشان نکنم دچار خارش میشوم فکر نمیکنید عفونت قارچی باشد؟؟
    این که به دکتر مراجعه نمی کنم چون می ترسم دچار همان انقباض وانبساط های پی در پی شوم و شرمنده شوم
    چون خودارضایی باعث شده تحریک پذیری بالایی داشته باشم...البته بعد 3سال ترک، این تحریک پذیری خیلی کم شده..
    3. مورد دیگر اینکه من با مشاهده زنان برهنه تحریک می شوم آیا این تمایل به هم جنس گرایی نیست؟؟
    نه تنها به جنس مذکر تمایلی ندارم بلکه ترس شدید هم دارم و از رابطه جنسی ترس و تنفر دارم
    با اینکه خودارضایی می کردم

4. مورد آخر اینکه در خودارضایی تصورات مازوخیسمی داشتم و گاهی این تصورات به ذهنم خطور می کند و تحریکم میکند و حتی وقتی مسائل تجاوز را می خوانم و... و در عین حال آزارم می دهد
    راهی برای درمان مازوخیسم وسادیسم وجود دارد؟؟

8. Nikou نوشته است: سلام و تشکر

1.درمورد ارگاسم درخواب بایدبگم که با انقباض و انبساط پی در پی از خواب بیدار می شوم
    آیا این غیرعادی نیست ؟؟؟ من خودم هم نگرانم چون یک دخترم نه پسر(مشابه احتلام در جنس مذکر) باز هم تاکید می کنم مایعی نه منی و نه هیچ چیز دیگری به هیچ وجه از من خارج نمی شود و خواب چه جنسی و چه غیر جنسی نمی بینم ...شاید هم چیزی یادم نمی آید...

این که به دکتر مراجعه نمی کنم چون می ترسم دچار همان انقباض وانبساط های پی در پی شوم و شرمنده شوم
    چون خودارضایی باعث شده تحریک پذیری بالایی داشته باشم...البته بعد 3سال ترک، این تحریک پذیری خیلی کم شده..
    3. مورد دیگر اینکه من با مشاهده زنان برهنه تحریک می شوم آیا این تمایل به هم جنس گرایی نیست؟؟
    نه تنها به جنس مذکر تمایلی ندارم بلکه ترس شدید هم دارم و از رابطه جنسی ترس و تنفر دارم

4. مورد آخر اینکه در خودارضایی تصورات مازوخیسمی داشتم و گاهی این تصورات به ذهنم خطور می کند و تحریکم میکند و حتی وقتی مسائل تجاوز را می خوانم و... و در عین حال آزارم می دهد

با سلام
    دوست عزیز، بهترین و کم هزینه ترین و کوتاهترین راه، مراجعه به پزشک متخصص زنان و غدد هست!! چون با توضیحات شما احتمال عدم بالانس هورمونی در شما وجوداره!! ضمناً عفونت دستگاه تناسلی رو اصلاً و ابداً از قلم نیاندازید!! حتماً پیگیر باشید تا بهبودی کامل حاصل بشه!!! فقط جهت اطلاع خدمتتون بگم دخترعموی بنده در زمان دختر بودنشون، با دردی در رحم  به بیمارستان مراجعه کردن، پس از سونوگرافی مشخص شد غده ای عفونی،به اندازه  یک کیلو گرم داخل رحمشون وجود داشته!! که دراثر سهل انگاری و خجالت از مادر و پزشک!! و تحمل درد، در رحم بوجود اومده  بوده!! که با عمل جراحی خارجش کردن!! دکتر میگفت اگر یک روز دیگه دیر کرده بودید و این غده در رحم میترکید !! احتمال هر چیزی بود!! از جمله.......
    پس دوست گرامی بدون هیچ ترس و استرسی به پزشک مراجعه کنید!! تا زوده و جوان هستید موضوع رو پیگیری و تا حصول سلامتی،رها نکنید!!باور داشته باشید متخصصین مربوطه در این موارد ،از مادر و پدر به انسان نزدیکترند
    موفق باشید.

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  9. asila نوشته است:
    soha_t2002 نوشته است: آیا اگر قرار به خونریزی پس از از بین رفتن پرده باشه بلافاصله خونریزی انجام میشه و به روزهای بعدی موکول نمیشه ؟ بلافاصله پس دخول خونریزی صورت می گیرد، هر چند امکان داره در آمیزشهای بعدی هم خونریزی دیده شود و این بستگی به نوع پرده و مدل پارگی اون داره<xml><o></o>

<o></o>

<o></o>
    منظور من از این  سوال واذد شدن انشگت و نیامدن خون در سنین کودکی هست و اینکه میشه این کار بشه و فرداش خون بیاد ؟ و پزشکی قانونی یا دکتر زنان میتونه بگه آسیب یا پارگی مربوطط به رابطه بوده یا ورود چیزی؟حتی بعد از گذشت سال ها و انجام نشدن هیچونه رابطه ی نزدیکی .میتونه بگه رابطه نبوده و سهل انگاری بوده ؟مثلا از روی حالت رحم ،واژن ، محل قرارگیری و ....

سلام
    پاسخ قسمت اول سوالتونو نمی دونم (مربوط به دوران کودکی) ولی در مورد قسمت دوم کاملا مطمئن هستم که پزشکی قانونی به راحتی می تونه تشخیص بده که ایا اسیبی وجود داره یا نه, اگر هست کی اتفاق افتاده, به علت مقاربت بوده یا مسائل دیگه...(پس اگه مقاربتی نداشتین اصلا نگران نباشین پزشک قانونی خودش اینو متوجه میشه حتی اگه زمان زیادی گذشته باشه)
    اگر نیاز به داشتن گواهی دارید و اگر مقاربتی صورت نگرفته پزشکی قانونی علاقه ای به ثبت و یا صحبت کردن درباره ی مسائل
    غیر از مقاربت نداره مگر این که مورد خاصی پیش بیاد.
    در ضمن معمولا متخصصین زنان از نوشتن گواهی سلامت پرده ی بکارت امتناع میکنن حتی اگر پرده ی سالمی را معاینه کنند
    چرا که تشخیص اسیب ان گاهی دشوار است و از طرفی نوشتن این گواهی چیزی جز قبول مسئولیت سنگین, نفعی برای پزشک ندارد(چون تو سوالتون به پزشک زنان اشاره کرده بودید اینو نوشتم).

مرسی از پاسختون ، اما شما چقدر مطمئن هستید و چطور مطمئنید ؟ من از داخل نت از این سایت های مشاوره از یک خانوم دکتری شنیدم که گفتن اگه 6 ماه بگذره دیگه تشخیص ساده و یا امکانپذیر نیست . اماخب جاهای دیگه دیدم که میگن میشه بر اساس حالت و موقعیت رحم و واژن تشخیص داد . شما برای اطمانانتون  مورد مشابه ای رو دیدید که من از نگرانی در بیام ؟

جایی خوندم ممکنه ورود انگشت در صورتی باشه که انگشت از سوراخ پرده رد بشه و اینطوری آسیبی نمیرسه اما اگر 2 انگشت باشه قطعا باعث از بین رفتن میشه . من یادمه زمان بچگی انگشت وسط رو داخل بدنم کردم امما اصلا یادم نیست پشت بوده یا جلو و خیلی هم فشار ندادم چون خیلی تنگ بود ، سریع در اوردم ، نه دردی و سوزشی و نه خونی . اما فکر میکنم فرداش پریود شدم ، نمیدونم شایدم خون بوده اما خب فرداش بوده . به نظر شما میتونه توی این حالت خونریزی همون موقع نباشه و به روزهای بعد موکول بشه ؟ من نمیتونم بفهمم چی شده ؟ نوع پرده حلقوی بوده ؟که در این صورت مشکلی نیست خون نیومدن . اسیبی نرسیده و خون نیومده ؟ شما چی فکر میکنید ؟

10. Nikou نوشته است: سلام و تشکر

1- خير طبيعيه دختران هم احتلام دارن ولي از نظر اماري پايين تر از پسرانه مايعي هم خارج نميشه درمورد رويا ديدن در مرحله" رم " خواب اتفاق ميافته و اگه درست همون موقع بيدارشي رويا به خاطرت مياد
    2-ترشحات واژينال چند نوع هستن و اگه سرچ كني ترشحاتي به رنگهاي ... و بدبو نشانه عفونتن با نمونه برداري از ترشحات نوع عفونت مشخص ميشه. درمراجعه به دكتر انقباضات ارگاسمي پيش نمياد ولي واژينيسم در بعضي ها پيش مياد كه البته خجالت نداره وجزئي از كار دكترهاست. خودارضايي  هيچ عارضه اختصاصي ازجمله تحريك پذيري بالا نداره
    3-ترس از جنس مذكر باعث شده در تصوراتت از همجنس استفاده كني ايا ميتوني در تصورات ذهني هنگام خودارضايي از يك پسر مورد علاقه استفاده كني وتحريك بشي؟ اگه بله كه مسلما همجنس گرا نيستي. صرف تحريك شدن با مشاهده زنان برهنه نشانگر گرايش به همجنس نيست
    4-تا منظور شما از تصورات چي باشه ايا مثلا از درد كشيدن و كتك خوردن هنگام رابطه جنسي خوشت مياد و برات تحريك كننده است؟ بعضي پسران هم مثلا اگه فيلمي در مورد تجاوز ببينن تحريك ميشن ولي در عالم واقعيت عملا قادر به تجاوز به كسي نيستن چون بيمار نيستن

11. با سلام
    آیا میشه تشخیص داد یک زن بعد از گذشت یک سال رابطه اولین رابطه خودش رو کی برقرار کرده ؟
    درواقع من با خانومم یک سال هست ازدواج کردیم و با هم رابطه هم داشتیم تو این مدت
    حالا میخوام بدونم زمان اولین رابطه خانومم کی بوده ؟؟ یعنی قبل از من هم رابطه داشته با کسی یا نه ؟
    و پرده ایشون هم از نوع ارتجاعی هست !!
    آیا پزشکی قانونی میتونه تشخیص بده یا نه ؟
    با تشکر

12. سلام
    دوست عزیز فکرنکنم راهی وجود داشته باشه با توجه به اینکه شما با ایشون رابطه برقرار کردین
    ولی به نظر من شما کاری  به گذشته نداشته باشید
    اینجوری خودتون با دست خودتون زندگی تون را خراب میکنید
    وقتی زندگی تشکیل میدید یعنی به هم اعتماد دارید پس جایی برای این چیزها نمیمونه
    با ارزوی خوشبختی برای شما

13. hidd3n نوشته است: با سلام
    آیا میشه تشخیص داد یک زن بعد از گذشت یک سال رابطه اولین رابطه خودش رو کی برقرار کرده ؟
    حالا میخوام بدونم زمان اولین رابطه خانومم کی بوده ؟؟ یعنی قبل از من هم رابطه داشته با کسی یا نه ؟
    با تشکر

دوست عزیز تا اونجایی که من میدونم تا 6 ماه بعد از رابطه میشه تشخیص داد.الان که یک سال گذشته و خودتون توی این یه سال با خانومتون رابطه داشتید.
    در ضمن دوست عزیز به صلاح زندگیتونه که واسه خودتون از این سوالا مطرح نکنید.چون نه تنها فایده ای نداره بلکه منجر به سلب اطمینان و شک توی زندگیتون میشه و همه مشکلاتش به خودتون برمیگرده.
    هر کسی ممکنه توی زندگی یه کاری کرده باشه ولی مهم اینه که در شروع زندگی دلشو به همسرش بده!!!! چه بسا اینکه مردها توی کنترل روابط جنسی هزاران مرتبه از زنها ضعیف ترن و بارها و بارها بدون ترس از موندن اثر رابطه روی دستگاه تناسلیشون رابطه جنسی دارن.. و راحت هم ازدواج میکنن و کسی هم داشتن رابطشونو نمیتونه اثبات کنه!!
    پس شک رو از دلتون بیرون کنید و صاف  و زلال به همسرتون نگاه کنید.

تشکر شده توسط : 4 کاربر
  14. hidd3n نوشته است: با سلام
    با تشکر

با سلام
    دوست عزیز، میشه سئوال خودتونو با سئوال جواب داد!! اگر یک زمانی بشه که این قضیه برای مردها هم انجام بشه!! یعنی پزشکان بتونند بفهمند که آقایون چند بار و از چه زمانی اقدام به ایجاد رابطه جنسی کردن!!آیا شما به عنوان یک مرد،راضی خواهید شد که تاریخ گذشته اتون باز بشه و همسرتون همه چیز رو بدونه؟؟؟ این درحالیه که کلاً بشر از اشتباه مبرا نبوده و نیست و نخواهد بود!! پس دوست گرامی حتی فکر اینکه این موضوع رو کنکاش کنید رو از ذهنتون بیرون کنید !!چراکه شما هم در جوانی به احتمال زیاد شیطونی هایی کردید که قطعاً نمیخواید همسرتون از اون باخبر بشن!!از طرفی همواره در زندگی گذشت و فراموشی ،بهترین مواردیست که در استحکام زندگی،تاثیر مستقیم دارند!پس دوست من این سئوال رو فراموش کن!!!!

موفق باشید.

15. x000x نوشته است: گفته شده بود که در صورتی که هر گونه ارتباطی ( دخول ) انجام بشه روی پرده چه حلقوی و ... تاثیر میزاره و خراشهایی روی پرده به جا میزاره که قابل ترمیم نیست

اگرارتباط کامل بوده همانطور که میگید پرده اسیب دیده اگر هم از نوع ارتجاغی باشه اطرافش پارگیهایی به وجود میاد که دکتر تشخیص میده که ایشون رابطه داشتن0

تشکر شده توسط : 2 کاربر
تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 5 از 20
رفتن به صفحه :    5 ...   

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید