شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

رفتن به صفحه :    2 ...   

بایگانی سوالات بالا بردن احتمال بارداری - 2

1. sabnam نوشته است: با سلام خدمت جناب آقاي دکتر رهام
    جناب آقاي دکتر من و همسرم قصد بچه دار شدن را داريم ولي متاسفانه همسرم مشروب ميخورد ولي در روز نزديکي نمي خورد آيا خوردن مشروب توسط پدر بازهم در سلامت جنين تاثير گذار است يا نه ؟ در ضمن سئوال ديگري که داشتم اگر اسپرم چند روز زودتر از زمان تخمک گذاري وارد وژن شود احتمال حاملگي وجود دارد يا نه و چند روز بعد از آن با تست حاملگي امکمان تشخيص وجحود دارد
    با سپاس و قدرداني

سلام
    شبنم جان اميدوارم بتوني راهي پيدا كني كه همسرت اين كارو ترك كنه ، چون براي جنين بسيار مضره :
    چون آمار نشون مي ده بچه هايي كه والدين انها (فرقي نمي كنه فقط پدر مصرف كننده باشه) مشروبات الكي مصرف مي كنند بسيار بيشتر از ساير كودكان در معرض امراض و حتي خطر مرگ هستند .و اطفالي كه از پدران شراب خوار بوجود مي يان غالبا ضعيف ، عليل و مبتلا به تشنج هاي شديد مي شن و قدرت دفاعي بدنشون بسيار كم هست ، ضايعات مغزي ، عقب ماندگي ، رشد نكردن ماهيچه ها ، انحراف ستون فقرات ، كر و لال بودن و ... از عوارض بروز اين مشكل هست .
    مشكلاتي هم كه براي خود پدر بوجود مي آد هم جاي خود داره و حتي در كاهش قدرت باروري هم تاثير بسزائي داره .

در مورد اسپرم در بدن زن مي تونه 4الي 5 روز زنده بمونه كه اگر در فاصله اين چند روز تخمك گذاري اتفاق افتاده باشه امكان بارداري و لقاح وجود داره .

امكان تشخيص بارداري معمولا 20 روز بعد از نزديكي با بي بي چك امكان پذيره و همچنين 10 روز بعد از نزديكي با آزمايش خون (آزمايش hcg) از بارداري مي شه اطمينان پيدا كرد.

موفق باشي .
    منبع :
    http://wine.blogsky.com/

تشکر شده توسط : 3 کاربر
  2. سلام دوستان خوبم  
    من ديروز به دكتر مراجعه كردم به خاطر تاخير بريودم و سوزش وخارش وازنم
    يك نوع زل مرطوب كننده و sporanox فقط 4عدد برام داد  
    vitamount فقط 5عدد براي 5شب بهم داد
    وكفت قارج در وازن وبيرون دارم لطفا بهم بكيد قارج يعني جه واين داروها براي جه خوبند ومن جه كم دارم لطفا جوابم بديد

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  3. mortooo نوشته است: سلام دوستان خوبم  
    من ديروز به دكتر مراجعه كردم به خاطر تاخير بريودم و سوزش وخارش وازنم
    يك نوع زل مرطوب كننده و sporanox فقط 4عدد برام داد  
    vitamount فقط 5عدد براي 5شب بهم داد
    وكفت قارج در وازن وبيرون دارم لطفا بهم بكيد قارج يعني جه واين داروها براي جه خوبند ومن جه كم دارم لطفا جوابم بديد

سلام
    دوست عزيز sporanox  نام تجاري داروي ايتراكونازول هست كه يك داروي ضد قارچه و تنها عارضه اون ممكنه تهوع باشه و هيچ خطر ديگه اي هم نداره .
    موارد منع مصرفش در دوران شيردهي هست و مصرف ترفنادين و يا حساسيت مفرط به دارو

vitamouunt هم برای زنان طراحی شده است به طور خاص برای رفع نیازهای متنوع از زنان در تمام سنین.  
    ترکیبی از :
    -  ویتامین ها : ، سی ، ب کمپلکس و روی ماده معدنی ضروری برای زنان جوان است.
    - ویتامین ها : د ، مجتمع ب (به خصوص اسید فولیک) ، ، ج ، اول ، ک ، و مواد معدنی : کلسیم ، روی و مس برای زنان باردار و شیرده و عادی تشکیل جنین مورد نیاز است.
    - ویتامین ها : د ، مجتمع ب ، ج ، اول ، و مواد معدنی : کلسیم ، آهن و منیزیم برای قبل و زنان یائسه توصیه می شود.  

ترکیب : هر - ژلاتین کپسول نرم حاوی :
    -    Vitamin A (Palmitate) -- ویتامین (Palmitate)
    -    Vitamin K (Phytonadione) -- ویتامین ک (Phytonadione)
    -    Vitamin C (Ascorbic acid) -- ویتامین ث (اسید آسکوربیک)
    -    Folic acid -- اسید فولیک
    -    Vitamin D (Cholecalciferol) -- ویتامین د (Cholecalciferol)
    -    Pantothenic acid (Cal. pantothenate) -- اسید پانتوتنیک (پانتوتنات Cal.)
    -    Vitamin E (d Alpha tocopherol) -- ویتامین د آلفا توکوفرول)
    -    D-Biotin -- د - بیوتین
    -    Vitamin B1 (Thiamine mononitrate) -- ویتامین B1 (تیامین mononitrate)
    -    Vitamin B2 (Riboflavine) -- ویتامین B2 (Riboflavine)
    -    Niacinamide -- Niacinamide
    -    Vitamin B6 (Pyridoxine HCI) -- ویتامین B6 (پیریدوکسین HCI)
    -    Vitamin B12 (Cyanocobalamin) -- ویتامین B12 (Cyanocobalamin)
    -    Copper -- مس
    -    Zinc -- روی
    -    Iron (Ferrous fumarate) -- آهن (آهنی فومارات)
    -    Calcium (Cal. carbonate) -- کلسیم (کربنات Cal.)
    -    Magnesium -- منیزیم

بيماري هاي عفوني دستگاه تناسلي از جمله شايع ترين بيماريها در نزد زنان مي باشند ، عوامل عفونت زا مي تواند قسمت هاي مختلف اين دستگاه را آلوده سازند ولي معمولاً بيشترين ميزان آلودگي در نواحي تحتاني رخ مي دهد . گروهي از اين بيماري ها مانند سوزاک و سيفليس و تبخال هاي تناسلي که صرفاً از طريق تماس هاي جنسي منتقل شده و عوارض و درمان هاي شديدتري دارد را در پي دارند ، نياز بحث هاي تخصصي تر داشته و در اينجا مورد نظر ما نيستند . گروهي از بيماري هاي عفوني هستند که اکثر خانم ها در طي زندگي حداقل يک بار به يکي از آنها دچار شده و داراي عوارض و در مان هاي ساده تري مي باشند عفونت هاي ناحيه واژن ( Vaginon ) که اصطلاحاً به آنها واژينت  ( Vaginitis ) گفته مي شود از جمله بيماري هاي اين گروه است .
    واژينيت :
    چه عواملي باعث بروز واژینيت مي شوند ؟
    سه عامل اصلي ايجاد واژينيت عبارتند از :
    1 ) قارچ ها : عغونت هاي قارچي واژن عمدتاً معلول نوعي قارچ به نام کانديدآلبيکانس ( Candida Albicans ) مي باشد . اين قارچ معمولاً بطور طبيعي در محيط واژن وجود دارد و تنها در صورت رشد و تکثير بيش از حد مي تواند بيماري زا شود .
    چه عاملي سبب عفونت قارچي مي شود ؟
    هيچ کس به درستي نمي تواند به اين سوال پاسخ دهد . با اين وجود با رفتارهاي مخمرها آگاه بوده و مي دانيم که چه عاملي سبب بروز عفونتهاي ناشي از مخمر ( Yeast ) مي گردد . مخمرها در همه جا يافت مي شوند . درخانه ما زيست مي کنند . در غذا ها و نوشيدنيها وجود دارند. درست است که مخمرها ما را احاطه کرده اند ، ولي بسياري از مردم گرفتار عفونت ناشي از قارچ نمي شوند . گرچه نمي توانيم روي فاکتور به خصوصي انگشت گذاشته و تمامي تقصيرات را به گردنش بيندازيم اما به اطلاعات و آگاهي هايي رسيده ايم که نشان مي دهد چگونه عفونت ها و آگاهي ها شروع مي شوند . قبل از اينکه فاکتورهاي به وجود آورند عفونت ها را مورد بررسي قرار دهيم بايد به اين اصل که مخمرها به بدن سالم حمله نمي کنند ، ايمان داشته باشيم . با اين وجود بايد که در محاصره کامل مخمرها بوده و آنان مترصد فرصت اند تا به بدن ما حمله ور شوند . حال اگر از سلامتي مطلوبي برخوردار نباشيم به آساني مغلوب حملات مخمرها و قارچ ها مي شويم و بدين ترتيب بدن ما محل استقرار ارگانيسمهاي موذي مي شود .
    اگر بدني حاوي ويروس و ميکروب ها مضر باشد ، شخص مبتلا به بيماري مي شود و اگر ويروس هاي بيماري زا رفع گردند ، فرد بهبودي خويش را به دست مي آورد . اما اين قاعده در مورد مخمرها صدق نمي کند . چون مخمرها در بدن ما حيات داشته و با ما همزيست هستند .
    اگر بدن شخص دستخوش شده و قواي تدافعي خود را از دست بدهد فوراً مورد هجوم و حمله واقع مي شود و به دنبال حملات مخمرها فعل و انفعالات پاتوژنيکي اين عوامل شروع مي شود .
    در مطالعات و پژوهش هاي دقيقي که در اين راستا صورت گرفته عوامل اوليه مستعد کننده زير دقيقا مشخص شده اند :
    درمان به کمک آنتي بيوتيک ها ( استفاده بيش از حدداروهاي آنتي بيوتيکي )
    قرص هاي ضد بارداري خوراکي ( dalcontraceptives )
    نقص کارکردي و تقريباً غير طبيعي سيکلهاي قاعدگي
    بارداري و زايمان و تغذيه کودک باشيد مادر
    انتقال و سرايت امراض و بيماري هاي آميزشي ( V.D )
    سايش و خراشيدگي و التهاب سطح واژن
    درمان به کمک داروهاي کاهش دهنده قدرت معنويت زايي بدن
    ساير ضعفها و کاستيها در سيستم ايمني بدن

منابع :
    http://www.myhealth.ir/index.php/patienteducation/71

http://www.amoun.com/products/vitamins-minerals-drugs-for-anemia/complete-formulae/vitamount-for-women

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM و 3 کاربر ديگر
  4. ممنونم عزيزم
    فقط مي خوام بيرسم ايا اين دارو هورمون را تقويت نمي كنند براي بركاري هرمون لازم است جه كرد

5. mortooo نوشته است: ممنونم عزيزم
    فقط مي خوام بيرسم ايا اين دارو هورمون را تقويت نمي كنند براي بركاري هرمون لازم است جه كرد

خواهش مي كنم
    دوست عزيز اين دارو ها در حال حاضر براي رفع عفونت  و بيماري قارچي هست ، اگر منظورتون رو درست متوجه شده باشم شما به دنبال دارو براي تقويت تخمدان  يا تحريك تخمدان براي تخمكگذاري هستيد ، درسته ؟
    بعد از معالجه ورفع عفونت ،دكترتون با توجه به درخواست شما و بيماريتون ، اگر لازم باشه دارويي متناسب با بيماري تجويز مي كنند ، من نمي دونم شما تنبلي تخمدان داريد يا نه ؟ يا مشكل خاص ديگه اي داريد كه به دنبال پركاري هورمون هستيد !در هرصورت بهترين شخصي كه مي تونه بهتون كمك كنه پزشك معالجتون هست و خواهشا هيچ گونه داروي گياهي و شيميايي رو سرخود مصرف نكنيد .

موفق باشي

تشکر شده توسط : ROHAM و 1 کاربر ديگر
  6. سلام
    من الان 1 هفته میشه قرص متفورمین مصرف می کنم حالم خیلی بد میشه همش حالت تهوع و استفراغ دارم خیلی ضعیف شدم آقای دکتر به نظر شما چکار کنم دیگه نمی تونم ادامه بدم آیا این حالتها تا وقتی که این قرصا رو می خورم ادامه دارن یا تموم می شه ؟
    حالا که ضعیف شدم نمی دونم بتونم بچه دار بشم تا الان کلی خودمو تقویت کرده بودم ولی حالا.......
    قرص دیگه ای جایگزین این قرص نیست که مصرف کنم و حالم بد نشه و ضعیفم نکنه ؟
    آیا متفورمین قوی تر از کلومیفن هست ؟
    ببخشید که زیاد سئوال می پرسم می خواستم بدونم می تونم همراه متفورمین کپسول مولتی ویتامین (فارماتون) مصرف کنم ؟

7. fatemehhh_2 نوشته است: سلام
    من الان 1 هفته میشه قرص متفورمین مصرف می کنم حالم خیلی بد میشه همش حالت تهوع و استفراغ دارم خیلی ضعیف شدم آقای دکتر به نظر شما چکار کنم دیگه نمی تونم ادامه بدم آیا این حالتها تا وقتی که این قرصا رو می خورم ادامه دارن یا تموم می شه ؟
    حالا که ضعیف شدم نمی دونم بتونم بچه دار بشم تا الان کلی خودمو تقویت کرده بودم ولی حالا.......
    قرص دیگه ای جایگزین این قرص نیست که مصرف کنم و حالم بد نشه و ضعیفم نکنه ؟
    آیا متفورمین قوی تر از کلومیفن هست ؟
    ببخشید که زیاد سئوال می پرسم می خواستم بدونم می تونم همراه متفورمین کپسول مولتی ویتامین (فارماتون) مصرف کنم ؟

سلام
    متد جدید در درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک pcod استفاده از داروی خوراکی ، متفورمین به تنهایی یا همراه قرص کلومیفن جهت تحریک تخمک گذاری است ،متفورمین قبلا برای درمان دیابت استفاده میشد ولی تحقیقات جدید نشان داده که این دارو میتواند تخمک گذاری را در بیماران دارای pco تسریع کند .

متفورمین باید برای بیماران pco که فاقد تخمک گذاری هستند و به کلومیفن به تنهایی جواب نداده اند تجویز شود و سن خانمها بین 40-18 باشد.

آزمایشات لازم قبل از شروع متفورمین:     

LH, FSH, E2 (estradiol), DHEAS, T, 17-OHP, Prolactin, TSH, BUN, CR, AST, ALT, LDH,FBS

عوارض جانبی:

حالت تهوع ,استفراغ ,ناراحتی شکمی,نفخ   كه معمولا این اثرات خفیف و موقتی است و با کاهش مقدار دارو و مصرف آن با غذا کم میشود

دوز دارو:

روزی سه قرص 500 میلی گرمی

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  8. مرسی ولی من پلی کیستیک نیستم و روزی هم 2 قرص مصرف می کنم . می خواستم بدونم می تونم همراه متفورمین کپسول مولتی ویتامین (فارماتون) مصرف کنم ؟
    مرسی از راهنماییتون

9. fatemehhh_2 نوشته است: مرسی ولی من پلی کیستیک نیستم و روزی هم 2 قرص مصرف می کنم . می خواستم بدونم می تونم همراه متفورمین کپسول مولتی ویتامین (فارماتون) مصرف کنم ؟
    مرسی از راهنماییتون

سلام،
    این دو دارو تداخلی با هم ندارند.

10. 0060 نوشته است: باسلام
    باسپاس ازدوست عزیزمjiji ، من هنوز جواب روشنی درمورد سونوی خانمم نگرفتم!آیا این سونو بیان کننده سالم بودن ایشان است یااینکه باتوجه باینکه آزمایش من طبیعی شده احتیاج به بررسی های دیگردارد؟
    سوال دیگراینکه آیا ممکنه فولیکول درحد قابل قبولی بزرگ بشه ولی تخمک آزادنشه؟چون درهردوسونو نوشته مایع آزاددیده نشد،سونوی دوم را غروب روز14قاعدگی گرفتیم( دوره ایشان27روز تا28روز و تقریبا منظم است است).سوال دیگراینکه ممکنه تخمک گذاری انجام بشه ولی لوله ها بسته باشند؟ویا مشکل تیروئید و هورمونی داشته باشد؟
    درمورد خودم هم ممکنه با اینکه آزمایشم تقریبا خوب شده ولی همچنان مشکل داشته باشم؟وچه مشکلی؟
    دیگراینکه در بیضه راستم هنوز رگش یه مقداری کلفترازبیضه چپ است وگهگاهی هم تورم دارد
    ولی تورم وپیچ های بیضه چپ کاملابرطرف شده و هیچگونه تورمی نداردوشکلش همیشه ثابته،
    ممکنه باتوجه باینکه 5ماه از آخرین عملم(سومین) گذشته همچنان واریس داشته باشم؟آنهم دربیضه راست؟اگر واریس تنها در بیضه راست باشد آیا تاثیرگذارخواهدبود یا فقط بیضه چپ مهم است؟
    یه خواهش دیگه اینکه اگه ممکنه یه آزمایش اسپرم فرد سالم رو که بچه دارشده رو برام بذار،استاندارهارو میدونم فقط یه آزمایش فرد طبیعی رو زحمتشو بکش نه استاندارد.

من 3بارعمل واریکوسل انجام دادم و 4ماه بعدازعمل سومم نیجه آزمایش اسپرمم به شرح ذیل شد
    volume=3
    count=76
    motility=50%
    normal morphplogy=34%
    که آزمایش فوق 3 بار تکرارشد وجوابهای مشابهی داشتند(30/4/89)که دکترگفت طبیعی شده
    خانمم هم روز13 و 14 قاعدگی با فاصله 3 ماه سونو داد در دو نوبت که شرح آن این بود :
    اندازه رحم نرمال، فاقد ضایعه و کیست، فولیکول غالب 18میلیمتر، مایع آزاد دیده نشد
    سونوی دوم هم دقیقا همینطور فقط فولیکول22میلیمتربود
    اما بعدازاینکه آزمایشم نرمال شدتاکنون 2ماه میگذره و بچه دار نشدیم .
    آیا ممکنه همچنان مشکلی وجود داشته باشد؟ تاکی باید منتظر ماند؟
    درضمن تا قبلازاینکه اسپرمم طبیعیبشه کلومیفن و E400 میخوردم که دکتر گفت کلومیفن نخور وبجاشویتامینC500تجویز کرد.
    ممکنه دوباره اسپمم ضعیف بشه؟خواهش میکنم هرکی میتونه راهنماییم کنه.

سلام،
    ابتدا باید سه ارزیابی که در اولین پست ذکر شده انجام شود:
    1 - آنالیز مایع منی که بررسی ها در مورد شما انجام و مشکلات برطرف شده است.
    2 - بررسی تخمک گذاری : روش کلاسیک ثبت دمای بدن، کیت پیش بینی تخمک گذاری یا سطح ادراری LH، سطح پروژسترون سرم در میانه فاز لوتئال که اگر سن بالای 30 سال ایت باید آزمون بررسی ذخایر تخمدان هم انجام شود (FSH در روز سوم قاعدگی)
    3 - بررسی رحم و لوله ها: که روش اصلی آن هیستروسالپنگوگرافی است.

به نظر می رسد موارد 2 و 3 در مورد شما انجام نشده است، برای ارزیابی بیشتر به پزشک معالجتان مشورت نمایید.

11. asal89

معلق شده

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    سلام آقای دکتر !

من 3ماهه ازدواج کردم از همون اول هم برای بارداری اقدام کردیم به پیشنهاد یکی از اساتیدم این ماه کلومیفن 5عدد از روز 3 پریود _ ویتامین e از روز 1 تا 20 سیکل_ آمپول b 12 روز 1 و 3 و 5  پریود _مدروکسی پروزسترون از 15 تا 25 سیکل شروع به مصرف کردم ضرری که واسم ندارند در ضمن چند روزیه دور نافم احساس سوزش میکنم  میشه راهنماییم کنید  در ضمن پریودم منظم و 28 روزه است لطف کنید زودتر جواب بدید مرسی.

12. نقل قول: سلام آقای دکتر !
    من 3ماهه ازدواج کردم از همون اول هم برای بارداری اقدام کردیم به پیشنهاد یکی از اساتیدم این ماه کلومیفن 5عدد از روز 3 پریود _ ویتامین e از روز 1 تا 20 سیکل_ آمپول b 12 روز 1 و 3 و 5  پریود _مدروکسی پروزسترون از 15 تا 25 سیکل شروع به مصرف کردم ضرری که واسم ندارند در ضمن چند روزیه دور نافم احساس سوزش میکنم  میشه راهنماییم کنید  در ضمن پریودم منظم و 28 روزه است لطف کنید زودتر جواب بدید مرسی.

باسلام به دوست عزیزم
    اگر3ماه ازدواج کردید الان خیلی زود است که درمورد نازائی قضاوت کنید!
    طبق بررسی های علمی به زوج هائی نازا گفته میشودکه پس ازیکسال اقدام برای بارداری بچه دارنشوند،که دراینصورت احتیاج به بررسی هم از زن هم از مرد میباشد و دروهله نخست با یک آزمایش ساده اسپرم از شوهر و سونوگرافی از رحم زن که کم هزینه هم هست علت را یررسی میکنند.
    درضمن نحوه و زمان نزدیکی و رعایت شرایط درست آن و جهت بارداری بسیار مهم است .
    به نظرم 3-4 ماه دیگه درست و بدون هیچگونه استرسی نزدیکی داشته باشید انشاا... نتیجه میگیرید، بعد از آن با انجام آزمایش و سونوگرافی علت بررسی میشود.
    بنابراین بدون دلیل دارو مصرف نکنید مگر با تجویز پزشک معالج خودتون.

تشکر شده توسط : ROHAM و 3 کاربر ديگر
  13. shirinjoon نوشته است: سلام من به خاطر نازایی یکسری آزمایش جدید دادم که درمورد جواب آزمایشات راهنمایی کنیدممنون میشم در ضمن من 28 سال دارم
    mcv:58.01
    mch:17.48
    mchc:3014
    platelet:181
    ازمایش هورمونم هم به این صورت:
    t.s.h: 0.6
    l.h: 1.9
    f.s.h: 2.5
    prolactin: 158
    testosterone : 0.4
    deha-so4(e.c.l: 180

سلام
    در مورد ازمایشCBCتون MCV باید بین 78 تا 100 باشه.......MCH بین 26 تا 32.............MCHC بین 31 تا 36............PLT بین 150 تا 450 باید باشه...............به احتمال زیاد شما دچار کم خونی هستید

در مورد ازمایش هورمونتون هم رنج تسترون بین 0.1-1.2هستش................D.H.E.A هم بین 0.4-2.17..................پرولاکتین بین 1.2-25 باید باشه که در مورد شما خیلی بالاست که یکی از عوامل عدم باروری است...........بیشترین عامل ترشح بیش از حد پرولاکتین ، وجود توده های هیپوفیزی است..............شایعترین علایم در این افراد ترشح شیر از نوک پستان ، عدم وجود خونریزیهای قاعدگی و ناباروری است . سایر علل احتمالی بررسی شود مثل:استرس،برخی داروها(فنوتیازین ها،متیل دوپا،سایمتیدین،متوکلوپرامید) هیپوتیروئیدی،نارسایی مزمن کلیه،ضایعات قفسه سینه).............رنج FSH هم 3.0-12.0 است..............رنج L.H هم 0.6-11.5 هستش.........رنج T.S.H هم 0.39-5.95 هستش...........

در مورد کم خونی مشکلی در بارداری به وجود نمیاره.......البته ممکنه روی جنین تاثیر بذاره...........اما شاید دلیل اصلی رو میشه پرولاکتین بالاتون دونست

موفق باشید

14. سلام
    من آخريد پري ماهانه 19 تير بوده و دقيقا"2 مرداد طي نزديكي انجام شده باردار شدم.
    مي خوام بدونم كه من الان 1 ماهه هستم يا 2.5 هفته
    والان جنين در چه حالت و چه مرحله اي است .
    خيلي برام مهمه . لطفا" منرو راهنمايي كنيد
    با تشكر

15. سلام ممنون از جوابتون آقای  jiji
    من هیج ترشحی از سینه هام ندارم ولی پریود هام  یک روز ونیم هستش و بقیه روزها دچار لکه بینی هستم
    دلیل بالا رفتن پرولاکتین چیه؟

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 2 از 15
رفتن به صفحه :    2 ...   

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید