شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

در آمدن ریش

1. سلام

من 18.5 سالم هست یعنی هنوز 19 سالم نشده...

ولی ریشام در نیامده!!!

مو های توی سینمم در نیامده.

ولی تازه امسال مو های صورت من خیلی زیاد شدن خواستم بدونم این علائم در آمدن ریش هست؟

تاز گیها هم مو های توی سینم یکم در آمده.

داییهای من عمو های من بابای من همه ریش دارن ...

سوال من اینه که آیا من هنوز ریشام در میاد؟

2- من 2 هفته پیش رفتم دگتر ارلوژ که پس از معینه گفتم که واریکوسل خیلی کمی داری که مهم نیست.

خواستم بدونم آیا واریکوسل مانع از رشد مو ی صورت و سینه میشه؟؟؟

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  2. lilita

اخطارها : 2 باراخطارها : 2 بار

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    با سلام

کم پشت بودن موی صورت نوجوانان و جوانان در اغلب موارد علت خاصی ندارد و به خاطر مسائل ژنتیکی طبیعت بدن فرد طوری بنا نها شده است که فولیکولهای موی کمی در اون ناحیه رشد کند...

من اطلاعات مربوط به دوره بلوغ طبیعی را برایتان درج میکنم اگر احساس می کنید مشکلی وجود دارد با پزشک داخلی مشورت کنید... هر چند این موارد بسیار کم است. اگر اختلال غددی و بیمار گونه ای وجود داشته باشد یکی از شواهد و مدارکی که باید بررسی شود سلامت دستگاه تناسلی بیضه است .من نامه شما را به انجمن اختصاصی کم پشت بودن ریش میفرستم. شاید اگر نامه های قبلی را ببینید بیشتر متقاعد شوید

كوچك بودن و تحلیل بیضه ها- علل:
    1- پیر شدن
    2- التهاب مزمن دستگاه تناسلی: مثل اپیدیمیدیت مزمن - پروستاتیت مزمن- و...
    3- بیضه پائین نیامده
    4- کم بودن و کم شدن فعالیت غده هیپوفیزمغزی
    5- سوء تغذیه
    6- رادیوتراپی
    7- مصرف دائم و تماس دائم با هورمون های زنانه
    8- افزایش مقدار هورمون FSH
    9- سندرم Klinefelter's syndrome
    10- سندرم Kallmann's syndrome
    11- کمبود هورمون Gonadotrophin releasing hormone
    12- کم بودن صرف هورمون LH
    13- افزایش هورمون پرولاکتین
    14- وجود بیماری هموکروماتوزیس
    15- سندرم Laurence-Moon-Biedl syndrome
    16- ضربه به بیضه
    17- پیچش دو طرفه بیضه
    18- فتق ناحیه مغبنی ( نافی)
    19- هیدورسل( تجمع آب در کیسه بیضه)
    20- هماتوسل( تجمع خون در کیسه بیضه)
    21-واریکوسل
    22- بعد از جراحی واریکوسل( به عنوان عارضه)
    23- بعد از عمل های ناحیه تناسلی
    24- بیماری Elephantiasis
    25- بیماری التهاب بیضه: به علت اوریون و یا مسائل دیگر...
    26- وجود ویروس Lymphocytic choriomeningitis virus
    27- وجود عفونتهای : اکوویروس - آربو ویروس - سل- آبله مرغان- سیفلیس - سوزاک- تب حصبه- بروسلا- لپتوسپیروزیس-
    جذام
    28- التهاب به علت مسائل خود ایمنی کیسه بیضه...
    29- سندرم کروموزومی XX مردانه
    30- وجود بیماری ها و سندرم های: Reifenstein's syndrome - Noonan's syndrome - Dystrophia myotonica
    Sertoli-cell only syndrome - Feminizing tumor - Cushing's syndrome Congenital adrenal hyperplasia Sickle-cell anaemia

31- الکلیک بودن
    32- سیروز و نارسائی مزمن کبد
    33- نارسائی کلیه
    http://forum.iransalamat.com/showthread.php?t=6315

تعریف بلوغ عادی و غیر عادی پسران

حالت عادی پسر ها
    بزرگ شدن بیضه ها تقریبا در سنین 11.5 سالگی( در محدوده 9.5 الی 13.5 سالگی) آغاز می شود.. که فقط چند ماهی دیرتر
    از سن جوانه زدن پستان ها در دختران است. یک سال بعد از بزرگ شدن بیضه ها رشد آلت تناسلی آغاز می شود.قبل از رشد آلت, موهای ناحیه تناسلی در قائده آلت تناسلی ظاهر میشود و پس از رشد آلت, موهای زیر بغل شروع به رشد میکنند. تکمیل رشد بیضه ها در هر زمانی بین سنین 13.5 سالگی تا 17 سالگی ممکن است رخ دهد. افزایش طول و قطر آلت به طور طبیعی بین سنین 10.5 الی 14.5 سالگی رخ می دهد و تکامل آلت تناسلی در سنین 12.5 الی 16.5 سالگی انجام می شود. چنان که قبلا نیز اشاره شد جهش رشدی در پسر ها نسبتا دیررس است, اما به طور طبیعی و بسته به سرشت هر فرد, از سن 10.5 تا 16 سالگی شروع شده و تا سن 13.5 الی 17.5 سالگی کامل می شود. رشد فرد با سرعت آهسته تری برای چندین سال پس از جهش رشدی ادامه می یابد

تاخیربلوغ (مقالات و گزارشات)
    تاخیر بلوغ
    زمانی که هیچ علامتی از بلوغ تا سن 13 سالگی در دختران و 14 سالگی در پسران دیده نشود تاخیر در بلوغ ایجاد شده است.

تاخیر سرشتی در رشد و بلوغ
    بیمارانی که تاخیر قابل توجه در سن استخوانی دارند( 1.5 تا 2 سال تاخیر به عنوان یک نوجوان)ولی همیشه سرعت رشد آنها نسبت به سن استخوانی شان طبیعی بوده است انتظار می رود که مبتلا به شروع تاخیری تکامل وابسته به بلوغ باشند. این حالت یک واریاسیون طبیعی است و اغلب فامیلی می باشد. بلوغ معمولا تا زمانی که سن استخوانی در پسر ها به 12 سال و در دختر ها به 11 سال برسد شروع شده است. در بیماران مبتلا به تاخیر سرشتی در بلوغ معمولا تکامل وابسته به بلوغ تا سن 18 سالگی شروع می شود.

کم کاری غدد جنسی ناشی از کم کاری غده هیپوفیز مغزی

این دسته از بیماران خصوصیات شبیه به افراد اخته شده(eunuchoid) را دارند و چون استخوان های بلندشان مدت بیشتری رشد می کنند لذا نسبت فوقانی به تحتانی بدن آنها کمتر از 9/. می باشد. اگر بیمار همزمان مبتلا به کمبود هورمون رشد هم باشد استثنائا قد او کوتاه خواهد بود.

کمبود مجزای هورمون محرکه تولید تستوسترون

اگر غده هیپوفیز مغزی در آزاد سازی هورمون های لازم ناتوان بوده اما هیچ اختلال دیگری در غده موجود نباشد , بیمار مبتلا به کمبود مجزای گنادوتروپین می باشد( تقریبا همیشه به علت فقدان GNRH). بیماران تا موقع جهش رشدی زمان بلوغ به طور طبیعی رشد می نمایند اما در این زمان رشد آنها تسریع نمی شود.

سندرم کالمن
    کمبود ایزوله گنادوتروپین همراه با اختلال بویائی وجود دارد. این سندرم از نظر ژنتیکی, ناهمگون است. در برخی بیماران حس بویائی کاهش یافته و در دیگران تولید مثل غیر طبیعی بوده و برخی هم مبتلا به هر دو عارضه می باشد. این اختلال مربوط به جهش در ژن KAL در XP22.3(کروموزوم ایکس) است و موجب می شود که نرون هایGNRH در محل اولیه خود یعنی ناحیه نازال باقی بمانند و به محل طبیعی خود مهاجرت ننمایند. پیاز های بویائی اغلب در MRI دیده نمی شوند.

اختلالات مغزی
    از علل جدی کمبود گنادوتروپین ها, تومور های مغزی است. حد اکثر بروز کرانیوفارنژیوما در دهه دوم بوده و ممکن است موجب هر نوع کمبود هورمونی( هورمون های هیپوفیز قدامی یا خلفی) شود. کرانیوفارنژیوماها کلسیفیه شده, زین ترکی را تخریب کرده و ممکن است برروی کیاسمای اپتیک فشار وارد آورند و موجب اختلال بینائی همی آنوپی بای تمپورال ( نیمه کوری
    در هر دو میدان بینائی) به علاوه آتروفی عصب اپتیک شوند.ژرمینوماها از تومور های هیپوتالاموسی هستند که کلسیفیه نمی شوند و غالبا با تولید HCG موجب بلوغ زودرس در پسر ها می شوند. این تومور ها ممکن است در ناحیه غده صنوبری نیز ایجاد شوند.هر دونوع تومور ممکن است موجب ایجاد سردرد شوند.

کم کاری بی دلیل هیپوفیز

عدم وجود مادرزادی ترکیبات متفاوتی از هورمون های هیپوفیزی ممکن است کم کاری هیپوفیز را به همراه داشته باشد. نحوه توارث ممکن است اتوزومی مغلوب یا وابسته به جنس (x-linked)باشد. انواع اسپورادیک کم کاری بی دلیل مادرزادی هیپوفیز شایع تر میباشد. کم کاری مادرزادی هیپوفیز ممکن است با کمبود هورمون رشد و یا همراه با کمبود گنادوتروپین و میکروفالوس(طول آلت کشیده نوزاد کمتر از 2.5 سانتی متر) تظاهر نماید. فقدان همزمان هورمون رشد وACTH ممکن است موجب کم شدن قند خون( به دلیل کاهش گلوکونوژنز) شود.ممکن است بیماری, همراه با نقص در بخش میانی صورت مانند شکاف کام یا هیپوپلازی عصب بینائی باشد.

سندرم های کم کاری غدد جنسی

کاهش وزن ناشی از سوء تغذیه, بیماری های مزمن, یا رژیم های اختیاری در صورتی که وزن بدن به زیر 80% وزن ایده آل برسد موجب کاهش عملکرد گنادوتروپین خواهند شد. بی اشتهائی عصبی(anorexia nervosa) با کاهش شدید وزن مشخص می شود. این عارضه غالبا در دختران مبتلا به آمنوره اولیه یا ثانویه دیده می شود و تکامل, وابسته به بلوغ در بیمار نبوده یا جزئی می باشد( بسته به میزان کاهش وزن). بازگشت وزن به حالت عادی( بازیابی وزن) ممکن است به سرعت موجب رفع اختلالات غددی نشود. افزایش فعالیت بدنی, حتی بدون کاهش وزن, می تواند موجب کاهش دفعات قائدگی و کمبود گنادتروپین ها شود. هر گاه فعالیت بدنی متوقف شود, وضعیت قائدگی ممکن است طبیعی گردد. کم کاری تیروئید شروع بلوغ را مهار کرده و موجب تاخیر در دوره های قائدگی می شود. بر عکس , کم کاری شدید اولیه تیروئید ممکن است شبب بلوغ زودرس گردد.

کم کاری غدد جنسی ناشی از نارسائی اولیه گنادها

نارسائی تخمدان
    سندرن ترنر که همراه با دیس ژنزی گناد ها است,یکی از علل شایع نارسائی تخمدان و کوتاهی قد است. میزان این سندروم1 مورد در هر 5000-2000 تولد است. بیماران مبتلا به واریانت های سنددرم ترنر, انواع دیگر دیس ژنزی های گناد ها, گالاکتوزومی, یا بعد از رادیو تراپی ها و شیمی درمانی نیز ممکن است نارسائی تخمدان داشته باشند.

نارسائی بیضه
    سندرم کلاین فلتر( دیس ژنزی لوله های منی بر) شایعترین علت نارسائی بیضه می باشد. میزان بروز تقریبا 1 مورد در هر 1000 نفر افراد مذکر است.میزات تستوسترون ممکن است نزدیک به حد طبیعی باشد زیرا عملکرد سلولهای لیدیگ ممکن است طبیعی باقی بماند, اما عملکرد لوله های منی بر مشخصا از بین رفته, بیمار عقیم می شود. سن شروع بلوغ معمولا طبیعی بوده اما صفات ثانویه جنسی ممکن است به علت عدم کفایت عملکرد سلولهای لیدیگ, ایجاد نشود.

تشخیص افتراقی
    زمانی که مشخص شد هیچ نوع صفات ثانویه جنسی موجود نیست( بعد از حد اکثر محدوده سنی تمامل وابسته به بلوغ), باید میزان گنادوتروپین ها اندازه گیری شود تا مشخص گردد بیمار مبتلا به کم کاری غدد جنسی به علت کم کاری غدد مغزی اوست یا به علت
    کم کاری خود غدد جنسی.اگر شرح حال فالیلی به نفع تاخیر سرشتی در رشد و یا اختلالاتی در دستگاه عصبی و حس بویائی به نفع کم کاری عدد مغزی مربوطه نباشد.. تمایز بین تاخیر سرشتی در رشد و کم کاری خود غدد جنسی مشکل می باشد. گاهی اوقات قبل اینکه تشخیص با تکمیل بلوغ یا فقدان آن تایید شود, تحت نظر گرفتن بیمار به مدت چندین ماه یا چند سال ضروری است

درمان
    اگر وضعیت بیمار دائمی باشد, جایگزینی استروئید های جنسی لازم است. در دختران اتینیل-استرادیول( در مقادیر روزانه) تا زمان شروع خونریزی تجویز میشود. در این موقع نحوه تجویز دارو به شرح زیر می باشد: در 21 روز اول هر قائدگی یک دوز از اتینیل استرادیول داده شده و در روز های 12 تا 21( برای اینکه پریود های قائدگی طبیعی باشد) یک داروی پروژسترونی مانند
    مدروکسی پروژسترون استات نیز اضافه میشود.

در پسر ها, از تستوسترون انانتات هر 4 هفته یکبار استفاده می شود.این رژیم در بیماران مبتلا به کم کاری غدد جنسی به هر دو علت( از علت مغزی و یا به خاطر کم کاری خود جنسی) مناسب است.

هر دو گروه و همچنین بیمارانی که دچار تاخیر سرشتی می باشند در معرض خطر کاهش تراکم استخوان هستند. بیماران مبتلا به کم کاری غدد جنسی ناشی ازخود غدد جنسی, مکن است توانائی تولید مثل را با مصرف صحیح گنادوتروپین یا هورمون آزاد کنده هیپوتالاموسی, بدست آورند.

در سندرم ترنر, برای زنانه سازی(feminisation) بهتر و بهبود عملکرد روانی و همچنین برای کاهش احتمال پوکی استخوان, ممکن است جایگزینی با استروژن پیشنهاد شود( استروژن در مقادیر کم و در سن بلوغ, تجویز میشود). هورمون رشد, میزان رشد و طول قد نهائی این بیماران را افزایش می دهد. بیماران مبتلا به سندرم ترنر با استفاده از روش IVF و اهداء تخمک با موفقیت بارور شده اند.
    http://forum.iransalamat.com/showthread.php?t=4605

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM و 9 کاربر ديگر
  3. walter نوشته است: سلام

من 18.5 سالم هست یعنی هنوز 19 سالم نشده...

ولی ریشام در نیامده!!!

مو های توی سینمم در نیامده.

ولی تازه امسال مو های صورت من خیلی زیاد شدن خواستم بدونم این علائم در آمدن ریش هست؟

تاز گیها هم مو های توی سینم یکم در آمده.

داییهای من عمو های من بابای من همه ریش دارن ...

سوال من اینه که آیا من هنوز ریشام در میاد؟

2- من 2 هفته پیش رفتم دگتر ارلوژ که پس از معینه گفتم که واریکوسل خیلی کمی داری که مهم نیست.

خواستم بدونم آیا واریکوسل مانع از رشد مو ی صورت و سینه میشه؟؟؟

سلام
    ضمن تایید سخنان دوستمون فقط جواب سوال دومتونو بگم که واریکوسل ربطی به در اومدن یا نیومدن ریش نداره..........شما به احتمال زیاد واریکوسل گرید 1 یا 2 دارید که با استراحت رفع میشه.......
    موفق باشید

تشکر شده توسط : 4 کاربر
  4. سلام

آیا ازمایشی هست که بشه فهمید آندروژن بدن چنده؟

باید چه آزمایشی داد؟

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  5. با سلام
    منم مشكلي داشتم كه داره يه جورايي اذيت ميكنه.
    من 21 سال سن دارم ولي ريش و سبيل من هنوز رشد نكرده.
    يعنيسبيل به صورت موهاي نسبتا نرم وجود داره و ريش هم كه وجود نداره و به اياونا هم فقط در ادامه ي پايه ها موهاي نسبتا نر در اومده ولي قسمت زيرگردن موهاي شديدا سفتو سخت و ميشه گفت ريش در اومده.
    اين حالت خيلي داره اذيتم ميكنه و نميدونم چيكار كنم كه زودتر در بياد. چون هر روز بايد يه جاشو بزنم.
    نميدونم چرا صورتم اينطوري شده ولي موهاي زائد جاهاي ديگه مثل زير بقل و ... خيلي مو داره.
    در ضمن روي سينه هم مو داره ولي مثلا از 10 تار مو 3 تاش پر رنگ و 7 تاش كمرنگ هستن و بعضي سفت و سخت و بعضي نرم.
    نميدونم چيكارشون كنم.
    ممنون ميشم راهنمايي كنيد
    دارو
    داروي گياهي
    پماد
    خوراكي هاي خاص
    غذاهاي خاص

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید