شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

رفتن به صفحه    4

قرصهای ضدبارداری

1. azadeh11 نوشته است: سلام
    من در تاریخ 2/12پریود شدم و در تاریخ 2/18  برای اولین بار شروع به خوردن قرص ال دی کردم.
    دروره نا منظم و بین 28 تا 30 روز است و مدت خونریزی 6 تا 7 روز است .
    خواستم بدونم وقتی  همه قرص هارو خوردم ماه بعد  با ادامه همین روش بدون هیچ مشکلی می تونین نزدیکی پر خطر کنیم اخه نامزدم که اوم موقع همسرم میشه دوست داره در ماه های اول اردواج راحت باشه.

بلی دوست عزیز اگه درست و به موقع مصرف شه مشکلی نداره

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM

2. سلام<xml><o></o>

من اخیرا ازدواج کردم و به دلیل ابتلا به بیماری لوپوس امکان استفاده قرصهای ضد بارداری دارای استروژن را ندارم. در حال حاضر من و همسرم از کاندوم جهت پیشگیری استفاده میکنیم. <o></o>

از آنجایی که قرصهای مینی پیل تنها دارای  پروژسترون هسنتد، آیا  جایگزین کردن این قرصها  به جای روش کاندوم برای ما ممکن است؟ با توجه به اینکه من هنوز بچه دار نشده و در حال شیر دهی نیستم و تصمیم به بچه دار شدن تا چندین سال آینده را هم نداریم. در این شرایط  آیا استفاده ازاین قرصها به اندازه کافی ایمن هست؟ چه ضررهایی دارد؟  <o></o>

3. maryam_s62 نوشته است:

سلام<xml><o></o>

من اخیرا ازدواج کردم و به دلیل ابتلا به بیماری لوپوس امکان استفاده قرصهای ضد بارداری دارای استروژن را ندارم. در حال حاضر من و همسرم از کاندوم جهت پیشگیری استفاده میکنیم. <o></o>

از آنجایی که قرصهای مینی پیل تنها دارای  پروژسترون هسنتد، آیا  جایگزین کردن این قرصها  به جای روش کاندوم برای ما ممکن است؟ با توجه به اینکه من هنوز بچه دار نشده و در حال شیر دهی نیستم و تصمیم به بچه دار شدن تا چندین سال آینده را هم نداریم. در این شرایط  آیا استفاده ازاین قرصها به اندازه کافی ایمن هست؟ چه ضررهایی دارد؟  <o></o>

سلام

قرصهای شیر دهی (mini pill) نوعی قرص ضد بارداری هستند که فقط دارای هورمون پروژسترون می باشند (مانند قرصهای لاینسترول و لوونورژسترل) . این قرصها دارای بسته های ۲۸ عددی هستند و هر روز باید از آنها استفاده شود (بر خلاف قرصهای ترکیبی که یک هفته قرصها خورده نمی شوند).

در این قرصها فقط از پروژسترون استفاده شده و هیچگونه استروژنی در آنها وجود ندارد . تاثیر قرصهای مینی پیل نسبت به قرصهای ترکیبی در جلوگیری از بارداری کمی کمتر می باشد و حدود ۹۵ در صد است . از آنجایی که این قرصها در طی دوران شیردهی (بعد از زایمان) مصرف می شوند به نام قرصهای شیردهی معروف شده اند.

● نحوه استفاده از قرصهای مینی پیل

از اولین روز خونریزی قاعدگی، مصرف بسته ۲۸ تایی این قرصها را باید شروع نمود و هر روز در سر ساعت معینی ، یک عدد از این قرصها خورده شود . وقتی یک بسته ۲۸ تایی از این قرصها تمام شد، مصرف یک بسته جدید را باید شروع نمود .

● افرادی که نباید از قرصهای مینی پیل استفاده کنند

▪ خانمهایی که دچار مشکلات زیر می باشند نباید از این قرصها استفاده نمایند:

▪ خونریزی رحمی بدون علت نامشخص

▪ سرطان پستان

▪ بیماری کبدی

▪ همچنین خانمهایی که از اضافه وزن ناراحت می شوند ونیز خانمایی که دچار بیماریهای قلبی ، مرض قند(دیابت) و بیماری کیسه صفرا هستند و یا اینکه سابقه ابتلا به افسردگی را دارند بهتر است از این قرصها استفاده نکنند.

▪ قرصهای مینی پیل احتمال خطر بروز کیستهای تخمدانی را افزایش می دهند .

▪ همچنین احتمال وقوع حاملگی های خارج رحمی در افرادی که از این قرصها استفاده می کنند کمی بیشتر می شود (حاملگی خارج از رحمی هنگامی اتفاق می افتد که تخمک لقاح یافته د رخارج لوله رحمی رشد نماید این وضعیت می تواند بسیا رخطرناک بوده و نیاز به اقدامات اورژانسی دارد).

▪ با این حال ، خانمهایی که از قرص های مینی پیل استفاده میکنند خطر وقوع سرطان آندومتر و بیماری التهابی لگن در آنها کمتر می باشد .

▪ همچنین دردهای عادت ماهانه آنها نیز کمتر میباشد .

● عوارض جانبی مصرف قرصهای مینی پیل (شیردهی)

شایع ترین عارضه جانبی استفاده از قرصهای مینی پیل ، بروز خونریزیهای نامنظم می باشد .

د رحالیکه بسیاری از خانمهایی که از قرصهای مینی پیل استفاده می کنند دارای قاعدگی طبیعی می باشند ، اما بعضی از خانمها نیز دچار پریودهای نامنظم ، خونریزی در بین عادات ماهانه و یا اینکه بدون هیچگونه خونریزی در طی عادات ماهانه هستند . اگر در مدت ۶۰ روز هیچگونه خونریزی قاعدگی نداشتید، به پزشک مراجعه نمایید نا آزمایش حاملگی برای شما انجام شود.

سایر عوارض جانبی قرصهای مینی پیل (شیر دهی) عبارتند از : تغییر در خلق و خوی ، سردرد و کاهش میل جنسی .

بعضی از عوارض جانبی که با مصرف قرصهای ترکیبی اچ دی HD و یا ال دی LD ایجاد می شوند (مثل تهوع و حساس شدن پستانها) معمولا در افرادی که از قرصهای مینی پیل استفاده می کنند دیده نمی شود .

● تداخل با داروهای دیگر

▪ بعضی از داروها می توانند اثر قرصهای مینی پیل را کاهش دهند .

▪ این داروها عبارتند از : داروهای ضد سل و داروهای ضد صرع یا ضد تشنج .

● فراموشی در خوردن قرصهای مینی پیل

▪ یک شب:

باید هر موقع که به یادتان آمد ، آن قرصها را مصرف نمایید و قرص بعدی را در همان ساعت معمول بخورید .

در چنین مواردی باید به مدت دو هفته از یک روش دیگر نیز برای پیشگیری از بارداری استفاده نمایید (مثل کاندوم).

▪ دوشب:

باید دوشب پشت سر هم دو قرص با هم خورده شود و به مدت دو هفته از یک روش دیگر برای پیشگیری از بارداری استفاده نمود ( مثل کاندوم) .

● مزایای استفاده از قرصهای مینی پیل

▪ مزایای استفاده از قرصهای مینی پیل عبارتند از :

▪ بعضی از عوارض جانبی قرصهای ترکیبی اچ دی و ال دی مثل تهوع و حساس شدن پستانها را ندارد.

▪ فاقد استروژن می باشد

▪ استفاده از آنها آسان می باشد

▪ مشکلی در حاملگی های آینده ایجاد نمی کند

▪ اختلالی درفعالیت جنسی ایجاد نمی کند.

● معایب استفاده از قرصهای مینی پیل

▪ معایب قرصهای مینی پیل عبارتند از:

▪ در قابل عفونتهای مقاربتی مثل ایدز اثر پیشگیری کننده ندارد

▪ در صورت مصرف بعضی از داروها همراه با آن ، اثر آن کاهش می یابد

▪ احتمال خطر بروز کیستهای تخمدانی را افزایش می دهد

▪ خطر بروز حاملگی های خارج رحمی را افزایش میدهد

▪ ممکن است باعث خونریزی های نامنظم شود.

منبع :
    http://www.aftab.ir/

لينك زير را هم مطالعه كنيد :
    http://www.mums.ac.ir/midwifery/fa/wom_edu_fam_min

تشکر شده توسط : ROHAM و 5 کاربر ديگر
  4. سلام
    امروز 21 /2/89 هست. من همیشه روزهای 4 یا 5 اول هر ماه پریود می شدم. از اول این ماه لکه بینی به رنگ قهوه ای داشتم البته چند بار از من لخته خون رفت . فکر کردم حامله هستم چون روز 9/2/89 بود و هنوز پرود نشده بودم . تست بارداری دادم منفی بود (10<)

تا اینکه روز 13/2 پرود شدم. روز 14/2 شروع به خوردن قرص ضد بارداری کردم برای اولین بار. تا الان به روش طبیعی جلوگیری می کردیم. اما امروز که 21/2/89 هست من هنوز خونریزیم قطع نشده و مقدارشم زیاده.
    (قرص مارولون مصرف می کنم)

دلیلش چیه؟ آیا به خوردنش ادامه بدم؟
    من ماه 4 عروسیم هست و فکر کردم ممکنه روز عروسیم پریود شم واسه همین شروع به خوردن این قرصا کردم تا 2 ماه پریود م رو عقب بندازم.

5. سلام دکتر جون.میخواستم راجع به عملکرد قرص های جلوگیری بدونم.میدونم مانع از تخممک گذاری میشه..ولی این یعنی چی؟ یعنی مثلا در روز 14 پریود اجازه نمیده تخمک رها بشه ؟چه اتفاقی برای تخمک میفته؟تخمک از بین میره یا اگه قرص ها رو قطع کنیم آزاد میشه؟؟سوال دیگه هم داشتم اکثر بسته ها 21 تا هستند کسی که دوست داره در یک ماه زود تر پریود شه مثلا 6 عدد مانده به تمام شدن بسته قرص ها رو قطع میکنه و پریود میشود  ..... و بسته ی جدید رو شروع میکند.آیا این کار احتمال بارداری دارد یا نه؟

6. marzi16148 نوشته است: سلام دکتر جون.میخواستم راجع به عملکرد قرص های جلوگیری بدونم.میدونم مانع از تخممک گذاری میشه..ولی این یعنی چی؟ یعنی مثلا در روز 14 پریود اجازه نمیده تخمک رها بشه ؟چه اتفاقی برای تخمک میفته؟تخمک از بین میره یا اگه قرص ها رو قطع کنیم آزاد میشه؟؟سوال دیگه هم داشتم اکثر بسته ها 21 تا هستند کسی که دوست داره در یک ماه زود تر پریود شه مثلا 6 عدد مانده به تمام شدن بسته قرص ها رو قطع میکنه و پریود میشود  ..... و بسته ی جدید رو شروع میکند.آیا این کار احتمال بارداری دارد یا نه؟

دوست عزیز استروژن و پروژسترون موجود در این قرصها اثر اصلی خود را با تاثیر مهاری بر عملکرد گوناتروپینهای هیپوتالاموس بروز می‌دهند. این شامل سرکوب ترشح ال اچ و اف اس اچ در خون و جلوگیری از صعود میان چرخه‌ای ال.اچ. است. همچنین این ترکیب روی ترشحات مخاط گردن رحم، اندومتر رحم و حرکت و ترشحات لوله‌های رحمی اثر می‌گذارد و باعث کاهش احتمال بارداری می‌شود.
    در مورد سوال دومتونم باید گفت که برای جلوگیری باید بسته قرصها رو کامل مصرف کنید.شما اگر کمی مطالعه بفرمایید متوجه میشید که اگر این قرصها رو مرتب مصرف نکنید یا سهواً یکیش رو فراموش کنید اونوقت باید از سایر روشهای جلوگیری استفاده کنید یعنی تاثیرشون رو در جلگیری از دست میدن.چه برسه به اینکه بخواهید قطعش کنید.شما براساس سیکل پریودتون خونریزیتون شروع میشه و خوردن این قرصها به اون نظم نسبی میده.اینطوری فقط سیکل خونریزیتون رو بهم میریزید.

تشکر شده توسط : ROHAM و 3 کاربر ديگر
  7. سلام میخواستم بپرسم قرص های ضد بارداری را چند ساعت بعد از مقاربت باید مصر ف کرد ؟
    من و نامزدم دیروز ساعته 3 بعد از ظهر  با هم رابطه داشتیم و آب پیش منی ایشون تقریبا وارد وازن من شد و تا الان قرصی مصرف نکردم میشه هر چه زود تر جوابه سوالمو بدید ؟

خواهش میکونم یکی هر چه زود تر جوا بمو بده ممنون میشم

8. دوست عزیز تا اونجایی که من خووندم تا قبل از 72 ساعت بعد از عمل مقاربت سریع باید بخوری که دو تاشو با هم می خووری دو تای دیگه رو 12 ساعت بعد.

البته تعدادش برای قرص های ال دی و اچ دی متفاوته.

9. bahbahjoon نوشته است: سلام میخواستم بپرسم قرص های ضد بارداری را چند ساعت بعد از مقاربت باید مصر ف کرد ؟
    من و نامزدم دیروز ساعته 3 بعد از ظهر  با هم رابطه داشتیم و آب پیش منی ایشون تقریبا وارد وازن من شد و تا الان قرصی مصرف نکردم میشه هر چه زود تر جوابه سوالمو بدید ؟

خواهش میکونم یکی هر چه زود تر جوا بمو بده ممنون میشم

عزیزم..روش اورژانس تا 72 ساعت بعد از نزدیکی جواب میده.هر چه سریعتر انجام بشه بهتره.الان برو داروخانه
    اگر ld خریدی : 4 تا الان بخور و 4 تا 12 ساعت بعد
    اگر hd خریدی : 2 تا الان بخور و 2 تا 12 ساعت بعد.

در ضمن اگر احتیاج داشتی بیشتر بدونی از نوار بالا روش اورژانسی رو سرچ کن. اول برو داروخانه. حواست باشه قرصها رو با آب زیاد بخوری.اگر کمتر از 2 ساعت بعد از خوردن قرصها بالا آوردی باید دوباره تکرار کنی.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  10. با سلام
    من از روز 2 عادت ماهانه ام که دقیقا 12 اردیبهشت بود شروع به خوردن قرص مارولون کردم. اما تا الان که 26 اردیبهشت هست من هنوز خونریزی دارم به همراه درد ی که زمان پریود ایجاد می شه. به دکتر مراجعه کردم قرص ESion Plas و استروماین داده. روزی 2 عدد دارم استرو ماین می خورم اما خونریزیم تموم نمی شه مقدارشم زیاده . من چی کار می توونم کنم؟

مارولونو اگه قطع کنم خوب می شم؟
    می شه یکی راهنماییم کنه.
    ممنونم

11. در مورد اینکه بعد از خوردن قرص سیپروترون کامپاند از روز 5 سیکل به مدت 21شب و 1 هفته قطع حالا بعد از 1 هفته چگونه مصرف شود؟
    آیا روزهای درج شده بر روی بسته قرص صرفا برای بخاط سپردن روزهاست یا باید از جای خاصی شروع کرد؟

12. nasim1985 نوشته است: با سلام
    من از روز 2 عادت ماهانه ام که دقیقا 12 اردیبهشت بود شروع به خوردن قرص مارولون کردم. اما تا الان که 26 اردیبهشت هست من هنوز خونریزی دارم به همراه درد ی که زمان پریود ایجاد می شه. به دکتر مراجعه کردم قرص ESion Plas و استروماین داده. روزی 2 عدد دارم استرو ماین می خورم اما خونریزیم تموم نمی شه مقدارشم زیاده . من چی کار می توونم کنم؟

مارولونو اگه قطع کنم خوب می شم؟
    می شه یکی راهنماییم کنه.
    ممنونم

سلام،
    این حالت به دلیل تغییرات هورمونی بوده که در اثر مصرف قرص به وجود آمده است؛
    قبل از شروع مارولون قاعدگی منظم داشتید؟ با تجویز پزشک مارولون را شروع کردید؟
    در حال حاضر بهتر است دستور پزشک معالجتان را پیگیری کنید تا بالانس هورمونی دوباره به دست آید.

13. sara323 نوشته است: در مورد اینکه بعد از خوردن قرص سیپروترون کامپاند از روز 5 سیکل به مدت 21شب و 1 هفته قطع حالا بعد از 1 هفته چگونه مصرف شود؟
    آیا روزهای درج شده بر روی بسته قرص صرفا برای بخاط سپردن روزهاست یا باید از جای خاصی شروع کرد؟

سلام،
    چون فراموش کردن مصرف قرصهای ضد بارداری شایع است، به این صورت طراحی شده اند تا یادآوری آسان تر باشد.

تایپکهای زیر را مطالعه کنید:
    همه چیز درباره قرصهای ضد بارداری ترکیبی

زمان شروع مصرف قرص های ترکیبی

راهنماي مصرف قرصهاي ضد بارداري

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 4 از 4
رفتن به صفحه    4

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید