شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

موهاي زائد روي پستان

1. این موها به سختی دیده میشه و باعث نازیبایی نمیشه مگر اینکه کلفت و ضخیم باشند
    در کل اپلاسیون اونها ممکن هست باعث حساسیت و ایجاد جوش بشه که به نازیبایی می افزاید.در کل به قول دوستامون اگه مشکلی باهاش ندارید این کار رو نکنید
    موفق باشید

2. پرمويي ( هيرسوتيسم )

پرمويي يا هيرسوتيسم در اثر توليد بيش از حد آندروژن ( هورمون مردانه ) ايجاد مي شود و معمولاً با دوره هاي بدون تخمک گذاري در زنان و از بين رفتن عملکرد دوره اي قاعدگي همراه است .

بايد ارزيابي دقيق و توأم با همدردي از زني که از پرمويي شکايت دارد به عمل آيد . از نظر يک زن بيمار ، رشد مو در صورت و شکم يا پستان ها از چند نظر ناراحت کننده است . آيا اين مسأله يک بيماري است ؟ آيا تغييري در جنسيت وي رخ داده است ؟ آيا پذيرش جامعه تغيير خواهد کرد ؟ آيا باروري وي مختل خواهد شد ؟

عواملي که بر رشد  مو اثر مي گذارند شامل ۴ مورد زير است :
    ۱- آندروژن ها ، بويژه تستوسترون رشد مو را آغاز مي کند .
    ۲ - استروژن ها که اصولاً بر خلاف آندروژن ها عمل مي کنند و سرعت و آغاز رشد را به تأخير مي اندازند .
    ۳ - پروژستين ها داراي اثر مستقيم اندکي بر مو هستند .

۴ - حاملگي ( مقادير بالاي استروژن و پروژسترون ) مي تواند همزماني رشد موها را افزايش دهد و منجر به دوره هاي رشد مو و ريزش آن شود . البته عوامل غيرهورموني نيز مي توانند بر رشد مو اثر بگذارند . ( مانند دماي موضعي پوست ، مقدار جريان خون و تورم يا ادم )

پيگيري تشخيصي هيرسوتيسم
    ارزيابي آزمايشگاهي اوليه پرموئي شامل اندازه گيري ميزان خوني تستوسترون و ۱۷ آلفا هيدروکسي پروژسترون است . به عنوان قسمتي از ارزيابي عدم تخمک گذاري  ، ميزان عملکرد تيروئيد و پرولاکتين بايد بررسي شود . معاينه دقيق پستان ها از نظر ترشح شير مهم است و نمونه برداري از بافت دروني رحم ( آندومتر ) بايد مورد توجه قرار گيرد . غربالگري هورمون محرک تيروئيد در زناني که از ريزش موي موضعي شکايت دارند ضروري است . علاوه بر اين ، بايد در مورد احتمال بالا رفتن انسولين خون توجه لازم به عمل آيد .

شايع ترين مشکل باليني در اين زنان ، قاعدگي هاي نامنظم است که تقريباً در ۷۰

درصد از زناني که تخمک گذاري نمي کنند پرموئي ايجاد مي شود . شرح حال خوب ، معمولاً ميتواند بعضي از علل نادر هيرسوتيسم را آشکار کند . آنچه در گرفتن شرح حال اهميت بسيار دارد ، سرعت ايجاد پرمويي است . در زناني که بعد از ۲۵ سالگي دچار پرموئي مي شوند و در عرض چند ماه پيشرفت سريع عضلاني شدن بدن را نشان مي دهند معمولاً غده هاي توليد کننده آندروژن وجود دارد .

کليات درمان پرموئي
    تقريباً در تمام بيماران مبتلا به هيرسوتيسم ، توليد فراوان آندروژن به همراه وضعيت ثابت و مداوم عدم تخمک گذاري وجود دارد . درمان بايد در جهت قطع اين وضعيت ثابت انجام شود . در بيماراني که خواهان حاملگي هستند ، تخمک گذاري را مي توان با روش هاي القائي انجام داد . در بيماراني که نمي خواهند حامله شوند ، مي توان با استفاده از اثر قوي عوامل پروژستروني ، ساختن هورمون هاي مذکور را در تخمدان سرکوب کرد .
    قرص هاي جلوگيري از حاملگي به ميزان و دوزهاي پائين در درمان آکنه و پرموئي مؤثر است . سرکوب ميزان تستوسترون آزاد ، نياز به مقادير بيشتري از آنها دارد که با تجويز پزشک متخصص انجام خواهد شد .
    يکي از ويژگيهاي مشخص هيرسوتيسم ، پاسخ آهسته آن به درمان است . با توجه به سيکل رشد مو ، اين تغيير به زمان نياز دارد . بيمار بايد توجه داشته باشد  قبل از اينکه کاهش قابل ملاحظه اي در رشد مو ايجاد شود ، بايد سرکوب هورموني حداقل براي ۶ ماه ادامه يابد . بنابراين ، درمان توأم با الکتروليز توصيه نمي شود ، مگر اينکه سرکوب هورموني حداقل به مدت ۶ ماه ادامه داشته باشد .
    بعضي از بيماران مدتي بعد از درمان در حالي که مأيوس هستند به پزشک خود مراجعه مي کنند ، زيرا موها هنوز وجود دارند . اثر درمان ( جلوگيري از رشد موهاي جديد ) ممکن است تا از بين رفتن موهاي ضخيم پيشين آشکار نشود .
    طول مدت درمان : بعد از ۲-۱ سال درمان ، قطع درمان دارويي و مشاهده بازگشت يا عدم بازگشت دوره هاي تخمک گذاري ، سودمند است . حتي در بيماراني که در آنها عدم تخمک گذاري ادامه مي يابد . سرکوب ترشح تستوسترون به مدت ۲۴-۶ ماه بعد از قطع درمان ادامه مي يابد .
    + نوشته شده توسط گروه شفا- www.irshafa.ir

محققان تركيه اي به اين نتيجه رسيده اند كه خوردن چند فنجان چاي نعنا مي تواند به درمان موهاي زائد كمك كند.
    رويترز گزارش داد: زناني كه از وجود موهاي زائد رنج مي برند، مي توانند با خوردن دو فنجان چاي نعنا در روز به مدت پنج روز كاهش قابل توجهي را در سطح تستسترون آنها نشان مي دهد.
    تحقيقات قبلي در اين مورد نشان داد كه نوشيدن چاي نعنا باعث كاهش «لي پيود» در مردان مي شود.
    محققان 21زن مبتلا به پرمويي را مورد بررسي قرار دادند. اين زنان روزانه به اندازه دو قاشق چاي خوري نعنا در چاي استفاده نمودند. پس از پنج روز سطح تستسترون اين زنان كاهش يافت اگرچه سطح كلي اين هورمون در آنها به اندازه هم باقي ماند.
    نعنا مي تواند جايگزيني براي درمان ضداندروژني در افراد پرمو باشد. با وجود اين مطالعات بيشتري بايد درمورد نعنا به عنوان يك دارو براي مبارزه با پرمويي صورت گيرد.

GetBC(1898);

تشکر شده توسط : 4 کاربر
  3. سلام من خيلي دنبال جواب سوالم گشتم ولي پيدا نكردم من مدت زيادي هست كه سوزش هاي شديدي در ناحيه تناسلي دارم و خيلي وقتها خارش شديد باعث زخمي شدن اون ميشه به خصوص لبه ها هميشه نيست فقط بعضي وقتا ولي نگران عفوني شدن هستم و متاسفانه تا يك ماه ديگه هم متخصص زنان در شهر نداريم خواهش مي كنم كمك كنيد چيكار كنم ؟؟؟؟

4. zbzbj نوشته است: سلام من خيلي دنبال جواب سوالم گشتم ولي پيدا نكردم من مدت زيادي هست كه سوزش هاي شديدي در ناحيه تناسلي دارم و خيلي وقتها خارش شديد باعث زخمي شدن اون ميشه به خصوص لبه ها هميشه نيست فقط بعضي وقتا ولي نگران عفوني شدن هستم و متاسفانه تا يك ماه ديگه هم متخصص زنان در شهر نداريم خواهش مي كنم كمك كنيد چيكار كنم ؟؟؟؟

خانم عزیز متاسفانه از این طریق نمی شه گفت مشکل شما چیه ... و حتماً باید توسط پرشک معاینه بشید ....
    هر چه سریع تر یه دکتر پیدا کنید...

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM
  5. سلام
    میخواستم ببینم کرم های بیرنگ کننده مو قابل استفاده در ناحیه تناسلی هستند؟

طرز استفاده این کرم ها چطور هست ؟

6. stranger نوشته است: سلام
    میخواستم ببینم کرم های بیرنگ کننده مو قابل استفاده در ناحیه تناسلی هستند؟

طرز استفاده این کرم ها چطور هست ؟

نه دوست عزیز
    اون نواحی حساسند و نباید اونجا استفاده بشند

تشکر شده توسط : ROHAM
  7. سلام دوست عزيز به نظرم بهتره قبل از هر كاري همسرتون  به يك متخصص زنان مراجعه كنه تا بفهمه مشكل اصلي از كجاست چون اكثر اين موهاي زائد نشان دهنده بيماري زنان مي باشد البته بعضي مواقع كه با آزمايش هايي كه دكتر ميگه معلوم ميشه پس امكان داره بعد از برداشتن اونها دوباره به حالت اول برگرده و هيچ فايده اي نداشته باشه. اميدوارم مشكلتون هرچه زودتر حل بشه.

8. با عرض ادب و احترام

موضوعی که ذهنمو مشغول کرده اینه که آیا حساسیت ژنتیکی پوستی درمان میشن؟

بعضی از نواحی بدن من بسیار حساس اند و من به هیچ طریقی نمی تونم شیوش کنم و چون

کم هستن من هیچ اقدامی نمیکنم.چون در اون صورت دانه های قرمز کوچیکی بدنم را پر میکنه.

این قضیه درمانی داره؟

متشکرم

9. barbaraaaaaa نوشته است: با عرض ادب و احترام

موضوعی که ذهنمو مشغول کرده اینه که آیا حساسیت ژنتیکی پوستی درمان میشن؟

بعضی از نواحی بدن من بسیار حساس اند و من به هیچ طریقی نمی تونم شیوش کنم و چون

کم هستن من هیچ اقدامی نمیکنم.چون در اون صورت دانه های قرمز کوچیکی بدنم را پر میکنه.

این قضیه درمانی داره؟

متشکرم

یا سلام
    دوست گرامی، جواب سئوال اول شما، با مراجعه به متخصصین پوست و یا درمانگاه مختص آلرژی در مجاورت دانشگاه تهران، مشخص میشه! ولی بنظرم اگه حساسیتی وجود داشته باشه! قابل درمان باشه! و اما در خصوص اینکه بعضی از مناطق پوستیتون به شیو کردن حساسند! این سئوال مطرح میشه که چرا از کرمهای مو بر استاندارد استفاده نمیکنید؟؟؟ چون بعضاًبرای بیشتر اشخاص،استفاده از تیغ ، موجب خارش و بروز دانه های قرمز بر روی پوستشون میشه!؟ لذا شاید اساساً شما ، فکر میکنید که حساسیت دارید!!!! و موضوع خاصی هم نباشه! پیشنهاد میکنم از همون کرمها و یا ژلهای استاندارد مخصوص این کار استفاده کنید! اگر معضل بر طرف نشد!! قطعاً مراجعه به متخصص پوست و یا آلرژی باید مد نظرتون قرار بگیره!
    موفق و بهروز باشید.

تشکر شده توسط : ROHAM و 1 کاربر ديگر
تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 2 از 2
رفتن به صفحه    2

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید