شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

قرص معده

1. سلام
    من حدود7 ماه پیش دچار عفونت شدید  و ورم معده  شدم که دکتر قرصهای آنتی بیوتیک و فاموتیدین به من داد. بعد از مصرف 2 هفته این داروها ، داروی رانیتیدین روزی 1 عدد را به من تجویز کردند. نویت مجدد من برای ویزیت در بهمن ماه بود که به علت مسافرت دکترم امکان پذیر نگشت. من هنوز روزی یک عدد رانیتیدین را میخورم ولی نمیدانم آیا مصرف بیش از اندازه این قرص برایم مضر است یا نه. یک بار هم دارو و قطع کردم ولی اسیدمعده ام خیلی اذیتم کرد مجبور شدم مصرفش کنم.
    آیا مصرف حدود 5 ماه این قرص که حالا هم دارم ازش استفاده میکنم ضرر نداره؟

2. دوست خوبم،من توجه شما رو به اطلاعات کوتاهی جلب میکنم.
    رانیتیدین در اصل برای جلوگیری و درمان زخم معده و اثنی عشر مصرف میشود همراه با آنتی بیوتیكها برای زخم های ناشی از عفونت باكتری هیلكوباكترپیلوری استفاده میشود. همچنین جهت و جلوگیری از ایجاد زخم اثنی عشر ناشی از NSAIDها مصرف دارد. رانیتیدین میزان اسید معده را كم می كند.
    رانیتیدین ناراحتی و التهاب ناشی از ورم مری را كاهش می دهد و جلوی زخم های ناشی از استرس و خونریزی روده ای معده ای در این بیماریها می گیرد. طول درمان معمولاً از 4 تا 8 هفته طول میكشد و اگر نشانه ها عود كند مدت آن كمی بیشتر میشود. برخلاف سایمیتیدین كه شبیه رانیتیدین است، بر آنزیمهای كبدی اثر نمی گذارد. بسیاری از داروها در كبد تجزیه میشوند. این بدان معناسبت كه رانیتیدین را می توان با داروهایی مثل ضدانعقادها و ضدتشنج ها مصرف كرد و هیچگونه تداخلی كه موجب كم شدن تأثیر درمان بشود بوجود نمی آید. اغلب افراد با مصرف رانیتیدین دچار عوارض جدی نمی شوند. از آنجایی كه رانیتیدین موجب بهبودی پوشش داخل معده میشود ممكن است سرطان معده را از نظر پنهان كند وتشخیص را به تأخیر بیاندازد. بنابراین فقط در صورتی تجویز میشود كه احتمال سرطان رد شده باشد.طرز استفاده از دارو:
    این دارو برای شما تجویز شده بدون توصیه پزشك آنرا تغییر ندهید.

اشكال دارو: قرص، كپسول، شربت، آمپول.

مقدار و زمان مصرف: یكبار در روز هنگام خواب یا 2-3 بار در روز.

مقدار مصرف برای بزرگسالان: روزی 150 میلیگرم بستگی به نحوه درمان دارد.

شروع تأثیر دارو: ظرف 1 ساعت.

ادامه اثر دارو: 12 ساعت.

توصیه غذایی: ـــــــــــــ

نگهداری از دارو: در محفظه سربسته، در محیط خشك و خنك دور از دسترس اطفال و نور باشد.

فراموش كردن نوبت دارو: به محض یادآوری دارویتان را مصرف كنید. اگر نوبت بعدی 3 ساعت دیگر است فعلاً یك نوبت مصرف واز نوبت بعدی صرفنظر كنید.

متوقف كردن دارو: این را بدون اجازه پزشك ترك نكنید. زیرا نشانه های بیماری ممكن است عود كنند.

مصرف مقدار اضافی: اگر برحسب تصادف كمی بیشتر دارو مصرف كردید مهم نیست. اما اگر متوجه نشانه های غیرعادی شدید به پزشك خبر دهید.

عوارض نامطلوب:
    عوارض نامطلوب رانیتیدین، كه سردرد شایع ترین آن است، معمولاً به مقدار مصرف
    دارو مربوط است و بعد از خاتمه درمان از بین می رود.

نشانه ها - سردرد/گیجی، شیوع شایع، موارد مشورت با پزشك حاد.

نشانه ها - تهوع/استفراغ، شیوع بندرت، موارد مشورت با پزشك حاد.

نشانه ها- یبوست، شیوع بندرت، موارد مشورت با پزشك حاد.

نشانه ها- اسهال، شیوع بندرت، موارد مشورت با پزشك حاد.

نشانه ها- جوش/یرقان، شیوع بندرت، موارد مشورت با پزشك همه موارد، شرائط ترك دارو، مراجعه به پزشك.

تداخل دارویی:

سوكرالفات: اگر به مقدار زیاد (2 گرم) مصرف شود جذب رانیتیدین را كاهش می دهد لذا سوكرالفات باید حداقل 2 ساعت بعد از رانیتیدین مصرف گردد.

كتوكونازول: رانیتیدین جذب این دارو را كاهش می دهد. رانیتیدین را حداقل 2 ساعت بعد از كتوكونازول مصرف كنید.

احتیاط:
    در موارد زیر پزشك را مطلع سازید.

اختلالات مزمن كبد یا كلیه، مصرف داروهای دیگر.

برای خانم های باردار: بی ضرر بودن این دارو برای دوران بارداری قطعی نیست. با پزشك مشورت كنید.

برای خانم های شیرده: این دارودر شیر مادر نفوذ می كند اما مقدار طبیعی آن بر شیرخوار اثر نمی كند.

برای اطفال و كودكان: از مقدار دارو كم شود.

برای سنین بالای 60: مشكلی پیش نمی آید.

مصرف این دارو در حین رانندگی و كارهای دشوار: مشكلی پیش نمی آید. در تعداد بسیار كمی از بیماران ایجاد سرگیجه می كند.

الكل: از مصرف الكل خودداری شود. الكل بیماری را وخیم تر می كند و اثرات مفید این دارو را كاهش می دهد.

استفاده بلند مدت:
    مشكلی نیست.

منبع:سایت iran20

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM و 1 کاربر ديگر
  3. hilda_sh51 نوشته است: سلام
    من حدود7 ماه پیش دچار عفونت شدید  و ورم معده  شدم که دکتر قرصهای آنتی بیوتیک و فاموتیدین به من داد. بعد از مصرف 2 هفته این داروها ، داروی رانیتیدین روزی 1 عدد را به من تجویز کردند. نویت مجدد من برای ویزیت در بهمن ماه بود که به علت مسافرت دکترم امکان پذیر نگشت. من هنوز روزی یک عدد رانیتیدین را میخورم ولی نمیدانم آیا مصرف بیش از اندازه این قرص برایم مضر است یا نه. یک بار هم دارو و قطع کردم ولی اسیدمعده ام خیلی اذیتم کرد مجبور شدم مصرفش کنم.
    آیا مصرف حدود 5 ماه این قرص که حالا هم دارم ازش استفاده میکنم ضرر نداره؟
    با عرض سلام و خسته نباشید و تبریک سال نو به همه.من بدون مقدمه سراغ اصل مطلب میروم.شما نباید خود سرانه دارو رو مصرف کنید.دکتر شما مسافرت هستش؟؟؟خوب مسئله ای نیست هر چه زودتر به یک پزشک دیگه مراجعه کنید تا شما رو راهنمایی کنه تا خدایی نکرده عوارضی براتون پیش نیاد.در این مورد شک نکنید.یا علی.

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  • باسلام
    دوست عزیز، ضمن اینکه شروع و قطع دارو بایدزیرنظر پزشک باشه ،لذا  بنظرم شما نباید سرخود اونو قطع کنید! از طرفی دیگه مصرف بیش از حد دارو ، مشکلاتی رو در قسمتهایی همچون کبد ،کلیه،مثانه و... ،بهمراه داره! لذا بهترین پیشنهاد ،مراجعه به یک متخصص گوارش و یا داخلی  هست!
    پس در اولین فرصت اینکار رو بکنید.
    موفق و شاد باشید.

• باسلام
    من آندوسکوپی معده انجام دادم و خوشبختانه دارای معده ای بسیار سالم بودم ولی محلول حاوی نمونه پس از 10 دقیقه صورتی شد و پس از2 ساعت صورتی پر رنگ شد واین مرا نگران میکند اقای دکتر آیا مشکل خاصی دارم اگه هست راه درمانش چیست.آیا تلخی دهانم و بوی بد دهانم با وجود رعایت بهداشت دهان و دندان به طور کامل به خاطر همین موضوع است.

• تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
    صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
    شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
    شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
    شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
    شما نمی توانید در این بخش رای دهید