شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

رفتن به صفحه :    ... 29 ...   

احتمال بارداری و حامله شدن!!!

1. سلام من چندتا سوال داشتم:

1-من تا به حال 2بار ار روش اورژانسی استفاده کردم.هر بار هم بعد 5 روز لکه بینی داشتم.دفعه اول که میزان خونریزیم خیلی شدید حتی بیشتر از پریود بود! این بار هم حدود 5  6 روز بعد لکه بینی داشتم که الان 4 روز هنوز ادامه داره.میخواستم بدونم این خونریزی ها جزو پریود حساب میشه؟چون نمیدونم الان دقیقا" روز تخمک گذاری کی هست؟

2-من شنیدم اگر مثلا" 2بار نزدیکی داشته باشی،بار اول پیشاب حاوی اسپرم هست ولی بار دوم اگر حتما" بعدش مرد بره دستشویی دیگه پیشابش اسپرم نداره!این درسته؟

3-اگر در 1دوره ی سیکل از روش اورژانسی استفاده کرده باشیم بعد در همون دوره کاندوم پاره بشه و دوباره بخوای اورژانسی جلوگیری کنی باید چیکار کرد؟

4-لکه بینی بارداری به چه صورته؟چند روز ادامه داره؟از چند روز بعد از لانه گزینی شروع میشه؟

ممنون از شما دوستان عزیز

2. 1سوال دیگه اینکه: شوهر من خیلی از کاندوم بدش میاد و حساسیت شدیدی روش داره و میگه اصلا" هیچی از رابطه نمیفهمه!منم حدود 3ماه قرص ضد بارداری مصرف میکردم.الان 3ماهه که قطع کردم و با کاندوم 2بار هم روش اورژانسی انجام دادم که بالا توضیح کامل دادم.الان هم کاملا" از دستم در رفته زمان پریودم کی هست؟تخمک گذاری کی هست؟چون میخواستم دوباره شرع کنم به قرص خوردن ولی نمیدونم با اون خونریزی ای که بعد از اورژانسی داشتم باید میخوردم قرص یا نه؟

3. میشه یکی بیاد جواب سوالای منو بده؟

4. m_s_m نوشته است: سلام من چندتا سوال داشتم:

1-من تا به حال 2بار ار روش اورژانسی استفاده کردم.هر بار هم بعد 5 روز لکه بینی داشتم.دفعه اول که میزان خونریزیم خیلی شدید حتی بیشتر از پریود بود! این بار هم حدود 5 6 روز بعد لکه بینی داشتم که الان 4 روز هنوز ادامه داره.میخواستم بدونم این خونریزی ها جزو پریود حساب میشه؟چون نمیدونم الان دقیقا" روز تخمک گذاری کی هست؟

2-من شنیدم اگر مثلا" 2بار نزدیکی داشته باشی،بار اول پیشاب حاوی اسپرم هست ولی بار دوم اگر حتما" بعدش مرد بره دستشویی دیگه پیشابش اسپرم نداره!این درسته؟

3-اگر در 1دوره ی سیکل از روش اورژانسی استفاده کرده باشیم بعد در همون دوره کاندوم پاره بشه و دوباره بخوای اورژانسی جلوگیری کنی باید چیکار کرد؟

4-لکه بینی بارداری به چه صورته؟چند روز ادامه داره؟از چند روز بعد از لانه گزینی شروع میشه؟

ممنون از شما دوستان عزیز

1 - این خونریزی امکانش هست جز پریود باشه به دلیل مصرف قرصها بالانس هورمونیتون بهم میریزه و باعث چنین مشکلاتی میشه و اصولا لکه بینی اثر همون قرصاست
    2 - همچین چیزی دلیل علمی محکمی نداره و پیش آب دارای اسپرم هست و نمیشه ریسک کرد
    3 - اگر به صورت صحیح از قرصها و مدام در طی دوره استفاده شده باشه جهت جلوگیری از بارداری دیگه نه نیازی به روش اورژانسی نیست ولی اگر بین مصرف اختلال وجود داشت و به صورت مداوم مصرف نشد بهتره از همون روش اورژانسی معمول باز استفاده شه که 2 تا اچ دی یا 4 تا ال دی و......
    در ضمن از مصرف بیش از حد قرص جهت جلوگیری خودداری کنید چون عوارض وحشتناکی بر روی هورمونها دارند اگر بخوان به صورت مداوم مصرف شوند
    جواب سوال 4 هم در لینک زیر هست
    http://www.roham.ws/web/ftopict-2433.html

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  5. m_s_m نوشته است: 1سوال دیگه اینکه: شوهر من خیلی از کاندوم بدش میاد و حساسیت شدیدی روش داره و میگه اصلا" هیچی از رابطه نمیفهمه!منم حدود 3ماه قرص ضد بارداری مصرف میکردم.الان 3ماهه که قطع کردم و با کاندوم 2بار هم روش اورژانسی انجام دادم که بالا توضیح کامل دادم.الان هم کاملا" از دستم در رفته زمان پریودم کی هست؟تخمک گذاری کی هست؟چون میخواستم دوباره شرع کنم به قرص خوردن ولی نمیدونم با اون خونریزی ای که بعد از اورژانسی داشتم باید میخوردم قرص یا نه؟

ابتدا سعی کنید تا پریودتون دقیقا معلوم شه بعدا
    معمولا خونریزیهای بعد از مصرف قرص که بلا فاصله اتفاق میوفتند عوارض قرصهاست
    در ضمن شما که نمیتونید از بی دردسرترین روش جلوگیری که کاندوم هست استفاده کنید بهتره جهت مصرف از قرصهای یاسمین استفاده کنید که عوارض کمتری نسبت به ال دی و اچ دی دارند

6. m_s_m نوشته است:

سلام من چندتا سوال داشتم:

1-من تا به حال 2بار ار روش اورژانسی استفاده کردم.هر بار هم بعد 5 روز لکه بینی داشتم.دفعه اول که میزان خونریزیم خیلی شدید حتی بیشتر از پریود بود! این بار هم حدود 5  6 روز بعد لکه بینی داشتم که الان 4 روز هنوز ادامه داره.میخواستم بدونم این خونریزی ها جزو پریود حساب میشه؟چون نمیدونم الان دقیقا" روز تخمک گذاری کی هست؟

ممنون از شما دوستان عزیز

سوال دیگه اینکه: شوهر من خیلی از کاندوم بدش میاد و حساسیت شدیدی روش داره و میگه اصلا" هیچی از رابطه نمیفهمه!منم حدود 3ماه قرص ضد بارداری مصرف میکردم.الان 3ماهه که قطع کردم و با کاندوم 2بار هم روش اورژانسی انجام دادم که بالا توضیح کامل دادم.الان هم کاملا" از دستم در رفته زمان پریودم کی هست؟تخمک گذاری کی هست؟چون میخواستم دوباره شرع کنم به قرص خوردن ولی نمیدونم با اون خونریزی ای که بعد از اورژانسی داشتم باید میخوردم قرص یا نه؟

سلام

این خونریزی به احتمال زیاد پریود است اما به علت استفاده از روش اورژانسی به صورت مکرر نامنظم شده است

درمورد پیشاب این پست میتواند کمکتان کند احتمال بارداری با پیشاب

اگر در یک سیکل بیش از یکبار از روش اورژانسی استفاده کنید شانستان برای جلوگیری به مراتب

از دفعه اول کمتر میشودمیتوانید از روشهای جایگزین دیگر استفاده کنید

Spotting يا لكه بيني خونريزي خفيفي(Light Bleeding) مي باشد كه معمولا شببه آن چيزي است كه ممكن است در شروع يا انتهاي پريود ديده شود.رنگ آن از صورتي تا قرمز و قهوه اي متفاوت است
    *لكه بيني صورتي يا قهوه اي معمولا علامت خوبي است
    لكه بيني در اوايل حاملگي بسيار شايع است و مهمترين علت آن
    افزايش در تغذيه  خون سرويكس( دهانه رحم) است
    همچنين رگهاي دهانه رحم ظريفتر از حالت طبيعي مي شوند. بنابراين ممكن است بعد از يك معاينه داخلي و يا بعد از نزديكي لكه بيني وجود داشته باشد.

اگر لکه بینی همراه با علایم دیگر مثل دل درد- کمر درد و... باشد و یا خونریزی روز به روز بیشتر شود نگران کننده است.

*25 درصد خانمها در اوايل حاملگي شكلهايي از خونريزي و لكه بيني را تجربه مي كنند

توجه:
    لكه بيني و خونريزي در سه ماهه دوم و سوم معمولا نا ميمون هستند ولي در سه ما هه اول بسيار شايع و معمولا نرمال است

از علل ديگر لكه بيني:

• كاشت تخم در ديواره رحم:

حدود 11 الي 12 روز بعد از لقاح (نزديك به زماني كه بايد پريود شويد) لكه بيني ظاهر مي شود كه 1 تا2 روز طول مي كشد. بسياري از مواقع فرد  تصور مي كند كه شروع پريود است.

• يكي  ديگر از عل خونريزي نه لكه بيني خفيف سقط مي باشد. با اين وجود نيمي از خانمهايي كه خونريزي دارند حاملگي آنها منجر به سقط نمي شود

• *سقط در هر زماني ار نبمه اول حاملگي مي تواند اتفاق بيفتد ولي معمولا در 12 هفته اول است كه بيشتر اين سقط ها را نمي توان جلوگيري كرد زيرا علت سقط مشكلات ژنتيكي و غير نرمال بودن جنين است

• *سقط در 15 تا 20 درصد حاملگي ها اتفاق مي افتد

• از علتهاي ديگر لكه بيني و خونريزي كه معمولا با درد همراه است حاملگي خارج رحم است (حاملگي در لوله فالوپ)
      كه بسيار نادر است

• عفونت هاي باكتريال و قارچي واژن نيز باعث ملتهب شدن دهانه رحم شده كه مستعد برايخونريزي ولكه بيني مي شود

• *كندگي جفت و جفت سرراهي  و زايمان زود رس از علل خونريزي  در سه ماهه سوم است
    • نکته:
      لكه بيني در سه ماهه سوم نشان دهنده اين است كه دهانه رحم شروع به نرم شدن كرده است برای شروع زایمان.

در زماني كه لكه بيني داريد سعي كنيد:

1.از بلند كردن اشيا سنگين پرهيز كنيد
    s.#.e.#.xual intercourse.2 را متوقف كنيد
    3.اگر ورزش خاصي انجام مي دهيد متوقف كنيد
    4. استراحت كنيد (هر چند تحقيقات نشان داده كه استراحت بيشتر از نظر روحي موثر است تا جلوگيري ازسقط)

منبع:http://leilaj.blogfa.com/post-7.aspx  
    اگر همسر شما با استفاده کردن کاندوم مشکل دارد میتوانید از روشهای زیر هم بهره ببرید

-اسفنجهای ضد بارداری  (واژینال)
    2-سرویکال کاپ
    3-دیافراگم
    4-کاندوم زنانه
    5-ژل یا کرم اسپرمیسیدیال
    6- متد ریتم(نا مطمئن)

7- IUD
    نا گفته نماند که کاندوم مردانه یکی از بهترین روشهاست

اگر قصد جلوگیری با قرص را دارید بهتر است قرص را به صورت مداوم مصرف کنید

و از قطع مصرف بدون نظر پزشک خوداری کنید از عوارض روش اورژانسی بهم خوردن بالانس

هورمونی شماست که نتیجه آن چیزی می شود که توضیح دادید

بهترین راه برای تنظیم پریود مراجعه به پزشک زنان است

برای پاسخ گرفتن کمی شکیبا باشید

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  7. دوباره سلام.از اینکه جواب سوالمو سریع دادین نهایت سپاس و دارم.راستش من تا حالا باور نکردم که حامله ام برعکس اطرافیانم.یه سوالی که داشتم اینه که چطوری میتونم بفهمم جنین چند هفته ای هست از کدوم روز میتونم حساب کنم؟
    ممنون میشم اگه راهنماییم کنین و اینکه من و مطمئن کنین که بعد از 5 بار تست بی بی چک که مثبت بود من باور کنم که دارم مادر میشم.
    با نهایت سپاس.

8. سلام

با آزمایش BHCG پزشک میتواند سن حاملگی را تشخیص دهد

البته اینکار با سونو هم ممکن است این لینک در همین مورد است

همه چیز درباره HCG

موفق باشید

9. سلام
    من حدود 3 ماه است كه از قرص هاي ال دي استفاده مي كنم . اما اين قرص باعث چاقي من شده .و دوستانم بهم مي كن كه از قرص تري فازيك استفاده كنم چون چاق كننده نيست .مي خواستم بدانم كه واقعا چاق نمي كنه كه من استفاده كنم از تري فازيك؟
    متشكرم از راهنماييتان

10. باسلام
    مي خواستم بدونم آيا دستي كه مني مرد بهش خورده باشه و بعد پاك بشه (يعني روي دست خشك شده باشه) بعدش به واژن زن ماليده بشه چقدر احتمال حاملگي داره؟ در يك روز بعد از تمام شدن پريود.(پريودهام هميشه منظم و 28 روزه است.)
    لطفا زود جوابمو بدين
    چون 24 ساعت ديگه وقت دارم كه از قرص استفاده كنم.
    و آيا از قرص استفاده بكنم؟
    عوارض جانبي قرص چيه؟

يك سوال ديگه اينكه من 1 ماه پيش هم رابطه داشتم
    از ترس اينكه حامله نشده باشم آزمايش خون دادم جوابش
    0.100> :result
    7.0> :male&non pregnant
    يعني چي؟

و چون رحم و مثانه و كليه ام درد ميكرد سونوگرافي دادم همه چي نرمال بود ولي نوشته بود چند سي سي مايع آزاد در كلدوساك خلفي مشاهده شد.
    دكتر گفت تخمكها بعد از پريودت هنوز جذب نشده. اين مايع و دردت واسه همينه.درحالي كه من نزديك پريود بعدي بودم و تخمكگذاريم تموم شده بود. دكتر سونوام بهم گفت كه 1 هفته از پريودت گذشته؟ كه گفتم نه 1 هفته مونده.
    نظر شما چيه؟
    اصلا مايع آزاد در كلدوساك خلفي براي چيست؟
    اينا منو نگران كرده نكنه باردار باشم يا بارداري خاترج رحمي باشه؟
    يعني من 2 بار تخمكگذاري كردم؟
    ممنون

11. دوستان عزیز سلام ...
    من چند روز پیش با خانومم رابطه از مقعد داشتم که دوبار دخول انجام گرفت اما اصلا در هیچ مورد منی درون مقعد ریخته نشد و کاملا دور از بدن ایشون خارج شد ... ایشون بعد از این اتفاق دو تا اچ دی و 12 ساعت بعد 2 تا دیگه خوردن ... چند روز از این اتفاق می گذره و من باز با خانومم رابطا از مقعد داشتم که این بار فقط دخول یکبار بود و وقتی که منی خارج شد کاملا از مقعد خارج بودم و کاملا با ایشون فاصله داشتم و کاملا مواظب بودم که منی به آلت ایشون نخوره ... با توجه به این که ممکنه زمانی که آلت داخل مقعد بوده مقداری ترشحات مانند مقدار خیلی کمی پیشاب ( اگر پیشاب بوده هم خیلی کم بوده چون تمیز کرده بودم ) در اون ریخته شده باشه و ایشون یکبار هم طی چند روز قبل از روش اورژانسی استفاده کردن آیا احتمال بلرداری وجود داره ؟
    نگرانم ... ممنون می شم جواب بدید ...

12. mandbigS نوشته است: دوستان عزیز سلام ...
    من چند روز پیش با خانومم رابطه از مقعد داشتم که دوبار دخول انجام گرفت اما اصلا در هیچ مورد منی درون مقعد ریخته نشد و کاملا دور از بدن ایشون خارج شد ... ایشون بعد از این اتفاق دو تا اچ دی و 12 ساعت بعد 2 تا دیگه خوردن ... چند روز از این اتفاق می گذره و من باز با خانومم رابطا از مقعد داشتم که این بار فقط دخول یکبار بود و وقتی که منی خارج شد کاملا از مقعد خارج بودم و کاملا با ایشون فاصله داشتم و کاملا مواظب بودم که منی به آلت ایشون نخوره ... با توجه به این که ممکنه زمانی که آلت داخل مقعد بوده مقداری ترشحات مانند مقدار خیلی کمی پیشاب ( اگر پیشاب بوده هم خیلی کم بوده چون تمیز کرده بودم ) در اون ریخته شده باشه و ایشون یکبار هم طی چند روز قبل از روش اورژانسی استفاده کردن آیا احتمال بلرداری وجود داره ؟

سلام

احتمال بارداری از راه مقعد صفر است در رابطه مقعدی برای رعایت بهداشت بهتر است از

کاندوم استفاده کنید روش اورژانسی میتواند پریود ایشان را کمی جابه جاکند

نیازی به استفاده از روش اورژانسی هم در رابطه مقعدی نیست

لازم به ذکر است که استفاده از روش اورژانسی به صورت مکرر برای

پیشگیری از بارداری ضریب اطمینان آنرا پایین می آورد.

لینکهای زیر در مورد رابطه مقعدی است بهتر است مطالعه کنید

رابطه مقعدی از نظر پزشکی توصیه نمیشود و در دراز مدت میتواند اثرات بدی را برای همسر شما در پی داشته باشد.

همه چيز درباره رابطه جنسی مقعدی

ایجاد میل برای رابطه مقعدی در همسر

رابطه مقعدی

در ضمن من به سوال مشابه شما در صفحه 27 همین پست پاسخ دادم

موفق باشید

13. nadia_2 نوشته است: سلام
    من حدود 3 ماه است كه از قرص هاي ال دي استفاده مي كنم . اما اين قرص باعث چاقي من شده .و دوستانم بهم مي كن كه از قرص تري فازيك استفاده كنم چون چاق كننده نيست .مي خواستم بدانم كه واقعا چاق نمي كنه كه من استفاده كنم از تري فازيك؟
    متشكرم از راهنماييتان

سلام

تغییر وزن در مصرف قرص های پیشگیری از بارداری وجود دارد و در افراد مختلف میتواند متفاوت باشد  ولی ممکن است در همه افراد مصرف کننده دیده نشود
    تغییرات وزن: مصرف دارو در طولانی‌مدت باعث افزایش وزن به میزان 1 تا 2 کیلوگرم می‌شود. البته هنگام شروع مصرف دارو وزن اندکی کاهش می‌یابد.

انواع قرص هاي ضد بارداري

استفاده از روش هاي هورموني پيشگيري از بارداري از سال 1960 شروع شد. اين روش ها به صورت خوراکي، تزريقي و کاشتني وجود دارند. روش هاي خوراکي، ترکيبي از استروژن و پروژستين و يا به صورت پروژستين محض (minipill) هستند.

انواع قرص هاي پيشگيري از بارداري شامل موارد زير است:

1- قرص هاي ترکيبي:

اکثر قرص هاي ضد بارداري خوراکي حاوي يک استروژن و يک پروژستين در مقادير مختلف هستند که به اين قرص ها، مختلط يا مرکب مي گويند که به دو شکل زير وجود دارند:

الف)قرص منو فازيک(يک مرحله اي):

ميزان هورمون در اين ترکيب در تمام دوره ثابت است.

قرص هاي مرکب موجود در ايران عبارتند از:

- LD (Low dose) : در هر بسته تعداد 21 قرص زرد رنگ قرار دارد.

-HD (High dose)  : در هر بسته تعداد 21 عدد قرص سفيد رنگ قرار دارد. ميزان استروژن موجود در اين قرص ها بالاتر از ميزان آن در LD است.

ب)قرص هايي مولتي فازيک:

ميزان هورمون در اين ترکيب در طول دوره متغير است و به نام هاي بي فازيک و تري فازيک (قرص هاي سه مرحله اي ) شناخته مي شوند. هدف از توليد اين ترکيبات، کاهش مقدار پروژستين کل مصرفي در هر سيکل، بدون از بين رفتن اثر قرص هاي ضد بارداري است. کاهش دوز پروژستين با شروع يک دوز پايين پروژستين و سپس افزايش آن در بقيه ي سيکل ادامه مي يابد.

اين قرص ها در جلوگيري از حاملگي بسيار کارآمد هستند و به دليل کاهش تغييرات متابوليک مربوط به پروژستين، عوارض جانبي آن کاهش مي يابد.

در قرص هاي بي فازيک، ميزان استروژن ثابت است و مقدار پروژستين در 10 روز اول کم است و در 11 روز دوم افزايش مي يابد. اما در قرص هاي تري فازيک دوز استروژن ممکن است ثابت نگه داشته شود يا به طور موقت در بقيه دوره افزايش يابد.

با وجود اين مزايا، فرآورده هاي تري فازيک معايب مشخصي نيز دارند. اين معايب عبارتند از:

* سردرگمي به علت چند رنگ بودن (اين قرص ها به رنگ هاي نارنجي، زرد و سفيد هستند.)

* خونريزي يا لکه بيني در حين مصرف

* عدم انعطاف پذيري به علت مشکل بودن مصرف دوز دو برابر، در صورت فراموش کردن مصرف قرص.

با وجود اين، حتي زنان نوجوان هم به خوبي اين قرص ها را مي پذيرند.

2- قرص هاي متوالي يا پي در پي

اين قرص ها شامل دو نوع قرص در هر بسته بندي هستند يک نوع آنها شامل استروژن خالي است که از روز پنجم قاعدگي به مدت 16-15 روز مصرف مي شود.

از مزاياي اين قرص ها تشابه هورموني آن با فيزيولوژي طبيعي است و ميزان موفقيت آن 99- 98 درصد بوده است.

3- قرص هاي Minipill

اين قرص ها فقط پروژستين دارند که روزانه مصرف مي شوند. در اين نوع قرص، قطع مصرف آن وجود ندارد و در دوران شيردهي و در مواردي که منع مصرف قرص هاي ترکيبي وجود دارد، مفيد است.

زهره محمودي- کارشناس ارشد مامايي (http://omid86.parsiblog.com/-507877.htm)
    بیش از 300 نوع قرص پیشگیری از بارداری در دنیا وجود دارد که هرکدام دارای شرایط مصرف و عوارض خاص خود هستند

قرص مارلون و یاسمین هم جزو این دسته از قرصها میباشندو مصرف آنها مانند ld است

و عوارض کمتری هم از آنها گزارش شده است مخصوصا یاسمین که کمی هم گران است

توصیه من به شما این است که بعد از مطالعه این چند پست با یک پزشک حاذق درمورد مصرف

قرص و نوع وچگونگی مصرف مشورت کنید

این پست هم توسط آقای دکتر نوشته شده و مطالب مفیدی دراین مورد نوشته شده است

همه چیز درباره قرصهای ضد بارداری ترکیبی COCs

عوارض قرص LD و بهترین روش جلوگیری از بارداری

راهنماي مصرف قرصهاي ضد بارداري

14. mandbigS نوشته است: دوستان عزیز سلام ...

با سلام خدمت شما کاربر گرامی

با این جزئیاتی که شما نوشتید در هر دو رابطه احتمال بارداری صفر است و نیازی هم به استفاده از روشهای پیشگیری نیست.
    به هیچ وجه بارداری اتفاق نیفتاده است. ولی به خاطر استفاده از روش اورژانسی احتمال پریود نامنظم وجود دارد.

موفق و پیروز باشید...

15. دوستان
    من این سوال رو یه بار پرسیدم ولی هنوز ترس دارم طوری که زندگیم داره نابود میشه
    من 2 ماه پیش با نامزدم رابطه داشتم ... منی روی واژن ریخت . ایشون روز اولی بود که پریودشون تموم شده بود . همون موقع قرص لونژیل رو مصرف کردند و 12 ساعت بعد هم همینطور . فردا شب دکتر رفتند و 2 تا آمپول زدند که یکیش پروژسترون بود . دقیقا 1 هفته بعد از رابطه آزمایش خون دادند که عدد 1.01 بود . همون شب هم پریود شدند به مدت 1 هفته و خونریزی شدید . الان دلدرد های بسیار شدید دارند. 3 هفته پیش دکتر رفتیم و سونو کردند و گفتند که مشکل روده است که عصبیه . هفته پیش ایشون دل درد هاشون شدت گرفت و بالا هم آوردند
    من نگران حاملگیم ... ایشون توی این 2 ماه 3 بار پریود شدند که الان هم هستند . قبلا پریود هاشون 10 روزه بوده ولی الان 1 هفته ای هست که خونریزی هم شدید تر شده ...
    این ها ربطی به لکه بینی داره ؟ چقدر احتمال حاملگی هست ؟

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 29 از 49
رفتن به صفحه :    ... 29 ...   

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید