شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

پریود فوق العاده نامنظم ومصرف ویتاگنوس

1. با سلام
    من پریود خیلی نامنظمی دارم به طوری که مدت زیادی طول میکشه تا پاک بشم .با تعریفهایی که از گیاه ویتاگنوس شنیده ام تصمیم دارم از قرص ویتاگنوس استفاده کنم چون قطره آن بسیار تلخ است.
    البته باید بگویم من دچار تمبلی تخمدان هم هستم .
    حال سوالی که دارم اینه:اگر از قرص ویتاگنوس استفاده کنم امکان داره که شدت پریودم بیشتر بشه؟
    واگه اینجور شد چه جوری خونریزیم رو تنظیم کنم؟
    واگه همزمان با مصرف اون قرص آهن بخورم مشکلی پیش میاد یا نه؟

2. سلام
    ویتاگنوس را گیاه زنان می نامند . اولین مورد گزارش شده از مصرف آن توسط بقراط بوده که از خوابانده آن در شراب در جهت کنترل خونریزی بعد از زایمان استفاده کرده است.پنج انگشت در پیشگیری ازاختلالات قاعدگی ،پریود دردناک ،قطع غیر طبیعی پریود ،اختلال در زمان و مقدار خونریزی ، نارسایی زودرس تخمدان وعوارض حین یایسگی موثر می باشد.

پنج انگشت( Vitex agnus castus ( Chaste tree

خانواده:
    Verbenaceae

مشخصات:

درختی است با برگهای پنجه مانند و گلهای بنفش که بعد از فصل گرده افشانی میوه ای قهوه ای پررنگ می دهد .

پراکندگی:

در بستر رودها و مناطق پست ودره ها دیده می شود.

بخشهای مورد استفاده:

میوه

ترکیبات شیمیایی:

لیمونن Limonene سینیول Cineole از Essential oils

کاستیکان Castican اورینتین   Orientin ایزووایتکسین Iso vitexin   از    Flavonoids

اگنوزید Agnuside ایوکوبین Eucubin از Iridoidglycosides

خواص:

با تاثیرگذاری بر محور مرکزی ترشح هورمون در بدن یعنی هیپوتالاموس-هیپوفیز با افزایش LH و کاهش FSH تاثیرات خود را اعمال میکند .

تنظیم پریود: با افزایش ترشح پروژسترون به استروژن باعث بهبود عملکرد تخمدان می گردد . لذا اختلالات پریود را کاهش می دهد.

تنظیم ترشح پرولاکتین: در افزایش ترشح پرولاکتین با اتصال مستقیم بر روی گیرنده های دوپامینی منجر به کاهش ترشح پرولاکتین می شود.از اختلالات پستان حین پریود جلوگیری کرده باعث افزایش ترشح شیر از پستان شده ومنجر به افزایش سایز پستان می شود.

کاهش علایم یایسگی: با بهبود ترشحات هورمونی از میزان عوارض حین یایسگی کم می کند و علی الخصوص از گرگرفتگی می کاهد.

مهار فیبروم رحم: از رشد فیبروم در جدار رحم جلوگیری می کند.

موارد مصرف:

پیشگیری قاعدگی دردناک: با تنظیم هورمونهای زنانه از بروز پریود دردناک پیشگیری می کند.{(خوراکی) کمکی}

اختلالات پریود: بواسطه تعدیل نسبت پروژسترون به استروژن از بوز اختلالات پریود جلوگیری می کند.{ (خوراکی) کمکی}

درمان نارسایی تخمدان(Corpus Luteum insufficiency): در مواردی که تخمدان قادر به تخمک گذاری نمی باشد با اصلاح نسبت پروژسترون به استروژن باعث افزایش عملکرد تخمدان و بهبود تخمک گذاری می شود. {(خوراکی) کمکی}

پریود دردناک: با مکانیسم فوق از درد پستانها ورم ودرد بدن در حین پریود می کاهد. {(خوراکی) معادل}

اختلالات پریود: باعث درمان قطع شدن غیر طبیعی پریود/ افزایش یا کاهش میزان خونریزی / واختلال زمان بروز پریود می شود. {(خوراکی) کمکی}

افزایش ترشح پرولاکتین: مخصوصا" اگر توام با اختلال پریود باشد موثر است.{( خوراکی) کمکی}

اندومتریوز: در موارد خفیف اندومتریوز اثرات مثبت ان گزارش شده است. {(خوراکی) کمکی}

- گرگرفتگی و عوارض یایسگی: باعث کاهش علایم یایسگی بخصوص گرگرفتگی می شود. {(خوراکی) معادل و کمکی }

موارد منع مصرف و احتیاط:

در کسانیکه سابقه حساسیت پوستی دارند احتمال بروز ضایعات پوستی بیشتر است.

در مواردی که بعد از زایمان مصرف شود زمان شروع اولین پریود را جلو می اندازد.

مصرف در دوران بارداری:

بعلت اثرات قاعده اوری ان ممنوع می باشد.

مصرف در دوران شیردهی: با رعایت احتیاط مجاز است.

توجه:درمان با ویتاگنوس بسیار طولانی مدت می باشد برای مثال برای درمان قطع شدن غیر طبیعی پریود حدود 5/1 سال زمان لازم است ولیکن علایم بهبودی در عرض یک یا دو سیکل قاعدگی بروز می کند.  

منبع : گروه سلامت سیمرغ

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM و 2 کاربر ديگر
  3. سلام
    خواهر من هم پريودهاي شديد با خونريزي زياد  داره به دكتر هاي زيادي هم مراجعه كرده اما گفتن چون مجرده نميتونن كمكش كنن و فقط از قرص آهن و تقويتي استفاده مي كنه و اين خونريزي زياد باعث ريزش شديد موهاش  شده آيا ميتونه از اين قرص استفاده كنه و بعدا دچار مشكل نشه

4. shirinjoon نوشته است: سلام
    خواهر من هم پريودهاي شديد با خونريزي زياد  داره به دكتر هاي زيادي هم مراجعه كرده اما گفتن چون مجرده نميتونن كمكش كنن و فقط از قرص آهن و تقويتي استفاده مي كنه و اين خونريزي زياد باعث ريزش شديد موهاش  شده آيا ميتونه از اين قرص استفاده كنه و بعدا دچار مشكل نشه

سلام

دوست عزیز بهترین کار کنترل این خونریزی با دارو های هورمونی وتقویتی میباشد چون معاینه داخلی امکان پذیر نیست .در چنین مواردی خانمها نیاز به عکس رنگی از رحم میباشند لذا اگر این مشکل رفع نشد بعد از ازدواج باید روشهای درمانی را انجام دهند.

تشکر شده توسط : ROHAM
  5. با سلام
    دوست عزیز ،سرکار شیرین خانم، با اینکه این حوزه در حیطه بانوان میباشد معذالک بدلیل اینکه تجربه اخیر بنده امکان دارد تاثیری در کاهش این معضل همشیره شما داشته باشد بازگو مینمایم چندی پیش با یکی از آشنا هایم به دلیل ریزش موی شدید شان به یک متخصص انکولوژی(متخصص خون شناسی) که دارای فوق تخصص در این رشته بودند ، مراجعه نمودیم، ایشان پس از شنیدن معضل، گفتند به خاطر خونریزی زیاد در هنگام عادت ماهانه مشکل مذکور رخ داده و تجویز نمودند هر روز یک پیاله عدسی و یا استفاده از مواد خوراکی که دارای آهن میباشد(مانند حبوبات) ، در دستور کار ایشان قرار گیرد ضمناً یک کپسول مانندی بنام آیرونول هم تجویز کردند تا کمبود آهن خون ایشان تامین گردد ، در ضمن خوردن چای پس از غذا را نیز منع کردند.
    با رعایت این موارد ، ریزش موی فرد مذکور بسیار کاسته شده است.
    ضمناً یکی از مواردی که باید رعایت گردد، نداشتن استرس میباشد.
    انشالله با رعایت نکات فوق ، ایشان هم به بهبودی کامل دست یابند.
    موفق باشید.

تشکر شده توسط : ROHAM
تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید