شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

ريزش مو خیلی شدید.

1. noor67

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    سلام...خدمت اقاى دكتر وهمه دوستان...من يه دختر 21 ساله هستم كه مو هام به شدت داره مى ريزه...وحجم مو هام به شدت داره كم مى شه...اين ريزش خيلى ازار دهنده شده  كه به توصيه دكتر از قرص هاى ويتامين استفاده مى كردم....و خيلى شديد هم كم خون شدم ....  رنك مو هام هم داره خاكسترى مى شه .و مو هام خيلى مى ريزه و كم كم خجالت مى كشم مهمانى برم وخودم را كنار كشيدم وهميشه كريه مى كنم وكلى هم حرص مى خورم ...........حتى از المان هم برام شامبو اوردند اصلا فايده نداره..............به نظر شما من جه كنم.............ممنون نور67 ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

2. دوست عزیز شما باید آزمایش هورمون بدید.
    احتمالا اختلالی وجود داره و حتما با توجه به مسالتون دارو تجویز میشه...
    حتما آزمایش بدید.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  3. noor67

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    من قبلا ازمايش هورمونى دادم كه تستسترون وبرولاكتين بسيار بالا بوده الان5 ساله زير نظر دكترم.......وقرص مصرف مى كنم فايده نداره مشكلم حل نشده اين ريزش مو تازه اتفاق افتاده

4. با سلام
    دوست گرامی،یکی از آشنا های  بنده هم حدود یک ماهی که اینجوری شده ،به دکتر که مراجعه کرده گفته ،کم خونی و کبد چرب ایشون باعث این مشکل شده!! لذا بهش گفته چون پریود سنگینی داری و خونریزیت شدیده باید جبران این کمبود رو با خوردن مواد آهن دار جبران کنی، مثلاً خوردن یک پیاله عدس هر روزه،و یا تخم مرغ و ... و هرآنچه که به تزریق آهن لازم به خون کمک کنه،ضمناً یک قرص آهن خارجی بنام آیرونون(اگه اشتباه نگم) هم بهش داده تا بخوره،از طرفی از خوردن چربی و مواد چربی زا و زیاد تند  هم منع شده اند البته با این وعده های غذائی و قرصها تا حدودی از ریزش موهاش کم شده،ولی هنوز قطعی خوب نشده!!
    به هر حال ضمن اینکه منهم معتقدم که مسائل هورمونی رو زیر نظر متخصص زنان ادامه داده بشه،پیشنهاد میکنم به متخصص خون و یا داخلی مراجعه کرده و یک آزمایش کلی خون و تستهای مربوط به کبد هم انجام بدهید،انشالله معضل حل خواهد شد.
    موفق باشید.

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  5. با سلام
    ريزش مو را به دو گروه عمده ژنتيکي و غيرژنتيکي تقسيم ميکنند. ريزش موي غير ژنتيکي ميتواند در مرحله رشد مو صورت بگيرد (در مصرف کنندگان بعضي داروها يا در طي شيمي درماني) و يا اينکه در مرحله رکود آن باشد. در نوع اول، با اتمام دوره درمان ، صورت مسئله به کلي پاک ميشود. اما موضوع اين بحث نوع دوم خواهد بود که علل آن به اختصار در زير آمده است:

استرسهاي فيزيکي: جراحي، کم خوني، تغيير سريع وزن؛ عفونتهاي شديد نظير حصبه يا مخملک که باعث افزايش شديد حرارت بدن و انسداد مجاري تغذيه فوليکولي مو ميگردند و بيماريهايي مانند کم کاري غده تيروئيد.

استرسهاي روحي: بيماريهاي رواني، اضطراب و يا مرگ عزيزان.

داروها: داروهاي ضد فشار خون، ضد نقرس و مصرف مقادير بالاي ويتامين A.

تغييرات هورموني: مصرف قرصهاي ضد بارداري، بارداري و يائسگي.

رژيم غذايي: کاهش ذخاير آهن بدن به دليل کمبود آهن غذايي و دفع آهن هنگام خونريزيهاي شديد قاعدگي.

تشخيص قطعي علت: تشخيص علت واقعي ريزش مو چندان کار ساده اي نيست. ممکن است پزشک متخصصي که بيمار را تحت نظر گرفته نياز به انجام آزمايشات دقيقي داشته باشد و اين بيمار است که بايد براي انجام کليه آزمونهاي مربوطه يا پزشک همکاري نمايد. اين آزمونها را ميتوان به صورت زير خلاصه نمود:

اندازه گيري سطح هورمونهاي جنسي نظير تستسترون، دي هيدروکسيل اتيل آندروستنديون، آندروساتديون، FSH، LHT، و پرولاکتين.

اندازه گيري آهن سرم و ظرفيت کل آهن باند شده (TIBC).

اندازه گيري هورمون محرک تيروئيد (TSH).

آزمون تشخيص بيماري سيفليس (VDRL).

شمارش کل سلولهاي خوني (CBC).

نمونه برداري پوست سر.

علاوه بر اين آزمونها، سوابق پزشکي بيمار هم در تشخيص قطعي علت به پزشک ياري ميکند. بيمار بايد پزشک را در جريان کليه سوابق ژنتيکي ريزش مو، بيماريها و داروهاي مصرفي خود قرار دهد.

مختصري از درمان: روشهاي درماني متنوعي در اين زمينه وجود داردکه با نظر پزشک انتخاب ميگردند. از درمانهاي دارويي ميتوان به محلول موضعي ماينوکسيديل اشاره نمود. اين دارو با اتساع عروق در موضع مورد نظر جريان خون را در آن نقطه افزايش داده رشد فوليکوئهاي مو را تحريک مينمايد. حداقل دوره درمان با اين دارو چهار ماه است و با توجه به اينکه در صورت جذب پوستي منجر به بروز عوارض جانبي نظير افت فشار خون ميشود، بايد توجه داشت که پوست سر عاري از هر گونه زخم يا خراشيدگي باشد.
    در ابتداي درمان با اين دارو تارهاي مو نازک و کمرنگ هستند ولي به تدريج ضخيم ميگردند.
    از ساير داروها ميتوان به آنتي آندروژنها (داروهاي ضد هورمونهاي مردانه) نظير سيپروترون استات، فلوتامايد و اسپيرونولاکتون اشاره کرد.
    توجه: مصرف داروي فيناسترايد يا پروپشيا کهبه مردان به عنوان يک آنتي آندروژن تجويز ميگردد، براي زنان باردار يا زناني که قصد بارداري دارند منع مصرف دارد.
    قرصهاي ضدبارداري نيز براي درمان ريزش موي ناشي از اختلالات هورموني تجويز ميشوند.
    از درمانهاي طبيعي ميتوان به مصرف چاي سبز، خرما، ويتامين B6 اشاره کرد.

--------------------------------------------------------------------------------
    مطالعات نشان داده اند كه مصرف رژيم غذايي غني از سيليسيوم، كلسيم و آهن، ريزش مو را كاهش مي دهد.
    سبزيجات برگي سبز به خصوص سبزيجات دريايي، منابع غني از مواد معدني هستند و جو مي تواند سيليسيوم موردنياز را تامين كند.ميوه هاي خشك و آب آلبالو، يكي از منابع غني آهن هستند.
    در خانم ها ريزش مو مي تواند نشانه اي از وجود يك مشكل در لوله گوارشي و يا نتيجه ناكافي بودن اسيد معده و يا كمبود پروتئين، روي و يا ديگر مواد مغذي باشد.براي مردان ريزش مو مي تواند با پيروي از يك رژيم كم چربي كاهش يابد. برخي از دانشمندان معتقدند كه مساله ريزش مو در مردان با افزايش سطح هورمون تستوسترون در دوران بلوغ ارتباط مستقيمي دارد.
    يك رژيم غذايي پرچرب و رژيمي كه عمدتا از گوشت تهيه شده است با افزايش سطح تستوسترون در خون باعث افزايش ريزش مو مي شود. براي مثال در زمان جنگ جهاني دوم كه ژاپني ها از رژيم غذايي فاقد چربي اشباع استفاده مي كردند مشاهده شد كه در اين افراد ريزش مو بسيار كم است ولي درحال حاضر كه رژيم غذايي ژاپني ها به رژيم غذايي غربي ها شبيه شده، ريزش مو در مردان ژاپني افزايش يافته است.
    مصرف رژيم غذايي كم چربي ريزش مو را متوقف نمي كند، ولي مي تواند سرعت ريزش مو را كاهش دهد.
    كم خوني يكي از علت هاي اصلي ريزش مو است كه براي رفع آن، مصرف مواد غذايي غني از آهن مانند جگر (اگر باردار هستيد از آن پرهيز كنيد)، گوشت، غلات كامل، سبزيجات برگي سبز تيره، تخم مرغ، خرما و كشمش توصيه مي شود.
    مو به طور عمده از پروتئين تشكيل شده است و به منظور داشتن رشد خوب موها، پيروي از يك رژيم غني از پروتئين توصيه مي شود.دانشمندان اروپايي دريافته اند كه مصرف پروتئين سويا باعث تحريك شدن فوليكول هاي مو شده و در نتيجه رشد مو را افزايش مي دهد.توفو و شير سويا از منابع غني پروتئين سويا هستند. از ديگر منابع غني پروتئين مي توان، پنير كم چرب، تخم مرغ، ماهي، لوبيا و ماست را نام برد.
    عنصر ديگري كه در ريزش مو تاثير عمده اي دارد سيليسيوم است و دانشمندان به دليل نقش بارز اين عنصر، استفاده از آن را در شامپوها توصيه كرده اند كه در نتيجه باعث كاهش ميزان ريزش مو مي شود.
    سيليسيوم در لايه خارجي سيب زميني، فلفل سبز و قرمز و خيار يافت مي شود. جوانه حبوبات و غلات و كلاً دانه ها و غلاتي كه به طور كامل يعني با پوست مصرف شوند نيز غني از سيليسيوم هستند.
    ويتامينC باعث افزايش جذب آهن شده و از آن طريق بر ريزش مو تاثير مي گذارد. در نتيجه توصيه مي شود به طور روزانه از ميوه جات و سبزيجات در وعده هاي غذايي خود استفاده كنيد.
    ويتامينE براي رشد موها ضروري است، مصرف كافي آواكادو (ميوه اي شبيه گلابي كه در مناطق گرمسيري به عمل مي آيد)، مغزه ها و دانه ها و روغن زيتون مي تواند نياز روزانه شما به ويتامينE را تامين كند.
    درصورتي كه ريزش مو مربوط به عملكرد نادرست غده تيروئيد باشد، غذاهاي غني از ويتامينA و يد مصرف كنيد. البته بايد توجه داشت كه مصرف زياد ويتامين A منجر به ريزش مو مي شود.
    ريزش مو هنگامي روي مي دهد كه رژيم غذايي مصرفي ازنظر داشتن ويتامين هاي گروهB فقير باشد و در ميان اين گروه ويتامين ۶B، بيوتين، اينوزيتول و اسيد فوليك و از ميان مواد معدني منيزيم، گوگرد و روي از اهميت زيادي برخوردارند.
    ويتامين هاي گروهB به خصوص ۵ B(اسيد پنتوتنيك) و ۳ B(نياسين) براي رشد مو ضروري هستند.
    مصرف اسيدهاي چرب ضروري، كيفيت بافت مو را بهبود مي دهد و از خشك شدن مو جلوگيري مي كند.
    غذاهاي غني از ويتامينB عبارتند از: لوبيا، نخود، هويج، گل كلم، لوبياي سويا، مخمر، مغزه ها و دانه ها و تخم مرغ.
    بيوتين يكي از عناصر مهم براي سلامت مو بوده كه براي سلامت مو و پوست ضروري است و در برخي از مردان حتي از ريزش مو جلوگيري كرده است. منابع غني بيوتين عبارتند از: مخمر، برنج قهوه اي، بلغور، نخود سبز، عدس، جوي دوسر لوبياي سويا و تخمه آفتابگردان.
    مصرف ويتامينC باعث تسهيل خون رساني به بافت مو شده و در نتيجه، گردش خون پيازچه مو را افزايش مي دهد و باعث مي شود كه پياز مو بهتر تغذيه شود و رشد بهتري داشته باشد.
    مصرف ويتامين E موجب افزايش اكسيژن گيري مي شود كه در نتيجه باعث بهبود گردش خون پيازچه مو مي شود.
    مصرف روي از طريق افزايش فعاليت سيستم ايمني، باعث تحريك رشد مو مي شود.
    در آخر از دو اسيد آمينه اي نام مي بريم كه بر روي رشد مو تاثير مي گذارند. لسيتين و متيونين كه باعث افزايش كيفيت بافت و رشد مو شده و از ريزش مو جلوگيري مي كنند.

منبع :http://forum.persiantools.com

تشکر شده توسط : 5 کاربر
  6. عزیزم سلام
    انقدر حرص نخور چون همین حرص خوردنت یکی از دلایل ریزش موهات هست
    من توصیه میکنم که از شامپو بچه استفاده کنی چون یه شامپو ملایم هست و موهات رو نرم میکنه
    من خودم ریزش مو داشتم البته نه شدت تو  به دکتر مراجعه کردم و ایشون برام قرص ایکوفان تجویز کردند و بهم گفتند از هیچ شامپوئی جز شامپو بچه استفاده نکنم الان حدودا" یک ماه است که توصیه های پزشک را انجام میدم  و ریزش موهام خیلی خوب شده
    البته عزیزم شما باید به یک پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید و هر قرصی رو بدون تجویز دکتر مصرف نکنید اما استفاده از شامپو بچه رو از همین امروز شروع کنید
    در ضمن در برخی از موارد ریزش مو به خاطر فقر آهن میتونه باشه بهتره یک آزمایش خون بدی
    یک روش سنتی هم به این قراره که مقداری حبوبات (ماش نخود لوبیا عدس و گندم) از هرکدام یک مشت داخل آب بریزی و بزاری تا جوانه بزنند وقتی جوانه زدند بزاری خشک بشه و بعد اونهارو آسیاب کنی  و به یک عدد تخم مرغ مخلوط کنی  و به موهات بزنی بزاری 2-3 ساعت به موهات باشه
    این کار هم موهاتو شفاف میکنه هم رشد موهات زیاد میکنه و هم ریزش موهات و کم میکنه
    حداقل یک روش طبیعی هست و عوازض بعدی نداره
    فقط اگر خواستی از این روش استفاده کنی یادت باشه هفته ای یک بار انجام بدی تا نتیجه بده
    خوب و موفق باشی

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  7. با تشكر از توصيه هاي مفيد دوستان
    خانم نور67 حتما حتما به پرشك مراجعه كن و هر آزمايشي لازمه بده تا از دليل ريزش موهات باخبر بشي و بعد با توجه به دليل ريزش به درمان بپردازي
    موفق باشي

تشکر شده توسط : 3 کاربر
  8. noor67 نوشته است: سلام...خدمت اقاى دكتر وهمه دوستان...من يه دختر 21 ساله هستم كه مو هام به شدت داره مى ريزه...وحجم مو هام به شدت داره كم مى شه...اين ريزش خيلى ازار دهنده شده  كه به توصيه دكتر از قرص هاى ويتامين استفاده مى كردم....و خيلى شديد هم كم خون شدم ....  رنك مو هام هم داره خاكسترى مى شه .و مو هام خيلى مى ريزه و كم كم خجالت مى كشم مهمانى برم وخودم را كنار كشيدم وهميشه كريه مى كنم وكلى هم حرص مى خورم ...........حتى از المان هم برام شامبو اوردند اصلا فايده نداره..............به نظر شما من جه كنم.............ممنون نور67 ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

سلام،
    همانطور که در بالا هم ذکر شده، ارزیابی های هورمونی (که انجام شده)، تغذیه مناسب و پیگیری درمانها باعث بهبودی خواهد شد.

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید