شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

تبخال آلت تناسلی

1. با سلام
    اینجانب 29 ساله و متاهل می باشم. 10 روزی است که متوجه یک برآمدگی کوچک مانند جوش صورت بر روی آلت تناسلیم شده ام. در ابتدا این برآمدگی در زیر پوست بود و سپس به روی پوست آمد. چند روز بعد سر آن مانند جوش چرکی صورت سفید شد و بعد از یک روز این سفیدی محو شد. اکنون این برآمدگی حالت بهبود را به  خود گرفته است. در ضمن درد خاصی هم ندارد مانند یک جوش صورت.
    آیا واقعا این به مانند یک جوش صورت است یا همان تبخال تناسلی است؟
    اگر تبخال تناسلی است برای درمان به چه نوع پزشکی و با چه تخصصی باید مراجعه کنم؟
    ممنون از وقتی که می گذارید.

2. labnews

مدیر آزمایشگاه

مدیر آزمایشگاه
    عامل تبخال تناسلی ویروسی از جنس پاپیلوما ویروس است توضیخات شما در صورت وجود چرک مانند جوش صورت بیشتر به عامل باکتریایی (مثل استافیلوکوک)برمیگردد که ربطی به پاپیلوما ویروس ندارد.

3. ali_taba نوشته است:
    با سلام
    اینجانب 29 ساله و متاهل می باشم. 10 روزی است که متوجه یک برآمدگی کوچک مانند جوش صورت بر روی آلت تناسلیم شده ام. در ابتدا این برآمدگی در زیر پوست بود و سپس به روی پوست آمد. چند روز بعد سر آن مانند جوش چرکی صورت سفید شد و بعد از یک روز این سفیدی محو شد. اکنون این برآمدگی حالت بهبود را به  خود گرفته است. در ضمن درد خاصی هم ندارد مانند یک جوش صورت.
    آیا واقعا این به مانند یک جوش صورت است یا همان تبخال تناسلی است؟

سلام،
    شما ذکر نکردید که از لحاظ جنسی فعال هستید یا نه؟ در ضمن می بایست معاینه بالینی هم انجام شود.
    با این حال به دلیل شیوع بالای بیماریهای منتقله جنسی اولین تشخیص افتراقی این بیمارها هستند و بهتر است اگر هنوز علایم وجود دارند برای معاینه به پزشک مراجعه نمایید.
    ali_taba نوشته است: اگر تبخال تناسلی است برای درمان به چه نوع پزشکی و با چه تخصصی باید مراجعه کنم؟

تب خال تناسلی یا Genital warts همانطور که در بالا هم ذکر شده علت ویروسی دارند و با شرح حالی که شما ذکر نمودید وجود این ضایعات منتفی است. برای تشخیص و درمان مشکلات ادراری تناسلی بهتر است به متخصصین اورولوژی مراجعه نمایید.

• كمتر كسي مي‌داند كه زگيل يك بيماري ويروسي است و بنابراين، قابل سرايت است. البته اين طور هم نيست كه با كوچكترين تماس با يك ضايعه،ويروس در نقطه سالم پوست كاشته شود و مزرعه زگيل برويد! اما تماس مكرر و نزديك، در شرايطي كه <ويروس پاپيلوماي انساني> در پوست تلقيح شود، باعث ايجاد زگيل مي‌شود. ويروس پاپيلوماي انساني كه مسئول ايجاد همه انواع زگيل است، خودش بيش از 100 نوع دارد و اگر فكر مي‌كنيد شهرتش به خاطر <زگيل> است بدانيد كه از اين‌ها مهم‌تر، بعضي از انواع اين ويروس، خطر ايجاد سرطان را هم بالا مي‌برند. نترسيد، خبر خوب اين است كه اغلب زگيل‌ها توسط ويروس‌هاي پاپيلوماي نوع 6 و 11 ايجاد مي‌شوند كه كمترين همراهي را با سرطان‌ها دا رند.‌

عوامل‌ افزايش‌دهنده‌ خطر
    تغذيه‌ نامناسب‌
    ساير بيماري‌هاي‌ مقاربتي‌
    بي‌بندوباري‌ جنسي‌
    شرايط‌ زندگي‌ شلوغ‌ يا غير بهداشتي‌
    بهداشت‌ نامناسب‌
    عدم‌ استفاده‌ از كاندوم‌
    در كودكان‌ ممكن‌ است‌ نشانه‌ سوءاستفاده‌ جنسي‌ باشند.

پيشگيري‌
    براي‌ جلوگيري‌ از گسترش‌ زگيل‌ به‌ ساير بخش‌هاي‌ بدن‌ يا به‌ افراد ديگر.
    زگيل‌ها را نخراشيد.
    تا بهبودي‌ كامل‌ زگيل‌ها از فعاليت‌ جنسي‌ بپرهيزيد.
    در حين‌ مقاربت‌ جنسي‌ از كاندوم‌هاي‌ لاستيكي‌ استفاده‌ كنيد.
      عواقب‌ مورد انتظار
    اين‌ زگيل‌هاي‌ كوچك‌ معمولاً علامتي‌ ايجاد نمي‌كنند.

در صورت‌ عدم‌ درمان‌ احتمالاً سرانجام‌ از بين‌ خواهند رفت‌. البته‌ از آنجا كه‌ ممكن‌ است‌ ويروس‌ با بدخيمي‌ تناسلي‌ همراه‌ باشد، در پي‌ درمان‌ طبي‌ باشيد. عود شايع‌ است‌.

عوارض‌ احتمالي‌
    اختلالات‌ گردن‌ رحم‌ زنان‌ از جمله‌ سرطان‌
    انسداد ادراري‌ در مردان‌

درمان‌

درمان‌هاي شيميايي
    اينكه پزشك‌ چه درماني را براي زگيل‌هاي تناسلي تجويز مي‌كند، بستگي به تعداد، اندازه، محل و شكل ضايعات و همچنين عواملي مثل پذيرش بيمار، وضعيت اقتصادي بيمار و تجربه پزشك دارد. به طور كلي 2 گروه اصلي درمان وجود دارند: درمان‌هاي شيميايي و درمان‌هاي فيزيكي. هر دوي اين روش ها درمان‌هاي تخريبي هستند، يعني روش‌هايي هستند كه ضايعه را از بين مي‌برند ولي عفونت ويروسي را درمان نمي‌كنند، چرا كه به طور كلي از بين بردن ويروس‌ها كار آساني نيست و دانش پزشكي به همين دليل، هنوز از درمان ريشه‌اي عفونت‌هاي ويروسي از قبيل ايدز، هپاتيت و حتي سرماخوردگي ناتوان است.از ميان درمان هاي شيميايي، محلول <پودوفيلين> معروف‌ترين دارويي است كه براي درمان زگيل تجويز مي‌شود. اين محلول را بايد با دقت روي ضايعه ماليد و از آنجا كه انجام آن توسط بيمار مشكل است، پزشكان ترجيح مي‌دهند شخصاً اين كار را براي بيمار انجام بدهند و به همين خاطر، اگر چه خود اين دارو ارزان است، اما به دليل نياز به مراجعات مكرر، پردردسر و گران تمام مي‌شود.
    هنگام استفاده از پودوفيلين براي درمان زگيل، بايد به موارد زير دقت كرد:
    -1 گردن رحم، واژن يا كانال مقعد نبايد به اين دارو آغشته شود. -2 براي‌ جلوگيري از تحريك، بايد پس از استفاده از محلول اجازه داد كاملاً خشك شود.‌ -3‌حدود‌يك‌هفته‌بايد‌ميان‌هر‌باراستفاده از اين محلول فاصله گذاشت. -4 سوزش در محل، درد و التهاب از عوارض جانبي شايع اين دارو است. به طور كلي گفته مي‌شود كه براي زگيل، اگر يك روش بعد از 3 دوره درمان، باعث بهبودي نشد، آن وقت بايد روش را عوض كرد.

درمان‌هاي شيميايي زگيل هم از آن دسته درمان‌هايي هستند كه نياز به صبوري بيشتر دارند.

درمان‌هاي فيزيكي
    سرما درماني (كرايوتراپي)، جراحي و درمان با ليزر 3 روش رايج درمان زگيل‌ها هستند. كرايو، براي بيماران داراي زگيل‌هاي با تعداد كم تا متوسط توصيه مي‌شود. مهم‌ترين عارضه جانبي آن هم درد يا تاول در محل است و 20 تا 40 درصد هم خطر عود دارد. درمان جراحي هم از آنجا كه مستلزم برداشت عمقي ضايعه است، به مهارت جراح بستگي دارد.

اين جراحي كوچك با بي‌حسي موضعي و توسط متخصصان پوست انجام مي‌شود و براي زگيل‌هاي مقعد يا درگيري يك ناحيه وسيع، بهترين راه است. خطر عود آن هم حدود 20 درصد است. درمان با ليزر بهترين روش براي زگيل‌هاي وسيع داخل پيشابراه و واژن است. نكته جالب اين است كه دود حاصل از اين نوع درمان مي‌تواند حاوي ويروس پاپيلوماي انساني باشد و به همين دليل، پزشكاني كه اين عمل را انجام مي‌دهند، حتما بايد از ماسك استفاده كنند. براي درمان با ليزر هم بين 5 تا 50 درصد احتمال عود در نظر گرفته مي‌شود. مزيت روش‌هاي فيزيكي، عليرغم هزينه بالاتر و عوارض مثل زخم در محل درمان و... اين است كه بيمار سريع از آنها نتيجه مي‌گيرد و نياز به مراجعات مكرر ندارد. به عبارت ديگر، اين نوع درمان‌ها براي بيماران عجول مناسب‌ترند

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  • دوست عزیز در بالا در مورد زگیل گفتم که بیشتر مراقب باشی ودر زیر هم در مورد همه بیماریهای مقاربتی:

الف)) بیماری های آمیزشی درمان پذیر

1-سوزاک
    روش انتقال: از طریق ارتباط دهانی، مهبلی، مقعدی و همچنین از طریق مادر آلوده به فرزند در هنگام بارداری
    علائم:
    برای مردان: ترشحات زردرنگ و غلیظ آلت تناسلی، احساس سوزش به هنگام دفع ادرار
    برای خانم ها: افزایش ترشحات مهبلی، سوزش به هنگام خروج ادرار و خونریزی های نا مرتب قاعدگی
    درمان: آنتی بیوتیک ها

2-سفیلیس
    روش انتقال: ارتباط دهانی، مهبلی، مقعدی و یا از طریق لمس کردن قسمت های عفونی
    علائم: پس از گذشت مدت زمان 2 تا 4 هفته پس از ابتلا به بیماری زخم های شدید گرد و بی دردی در محل عفونی شده پدید می آیند
    درمان: پنیسیلین

3-کلامدیا
    روش انتقال: ارتباط دهانی، مهبلی، مقعدی
    علائم:
    در مردان: احساس درد به هنگام خروج ادرار، ترشحات آلتی و بروز گلو درد در صورت وجود ارتباط دهانی
    در زنان: نیز دفع ادرار همراه با درد شدید، ترشحات مهبلی و گلو درد در صورت ارتباط دهانی
    درمان: آنتی بیوتیک ها

ب ))بیماری های آمیزشی غیرقابل درمان..

1-ویروس تبخال انسانی (HSV) نوع اول
    روش انتقال: لمس کردن، بوسیدن و یا برقراری تماس جنسی با نقاط حامل ویروس مثل جوش ها و خراش ها. ارتباط دهانی
    علائم: زخم های سرد و جوش های خیلی گرم که بر روی لب ها ، داخل حفره دهان، گلو و در موارد نادر بر روی آلت تناسلی ظاهر می شود.
    درمان: دارو هایی برای درمان موضعی تجویز می شوند مثل آسایکلویر و یا والاکسیکلویر. به خاطر داشته باشید که این روش های درمانی تنها رشد بیماری را متوقف و یا کند می کنند ولی بیماری به طور کامل درمان نمی شود و از بین نمی رود.

2-ویروس تبخال دستگاه تناسلی(HSV) نوع دوم
    روش انتقال: ارتباط دهانی، مهبلی و یا مقعدی. این بیماری
    ممکن است در ارتباط دهانی منتقل شود
    علائم: ایجاد برآمدگی های قرمز رنگ و دردناک در اطراف آلت
    تناسلی، پایین باسن و رانها. البته ممکن است این برآمدگی ها در خانم ها درون مهبل و رحم نیز پدید آیند. دفع ادرار همراه با درد شدید، تب، درد و ورم سینه ها و سایر غدد از دیگر نشانه های این بیماری می باشند.
    درمان: داروهای تجویز شده توسط پزشک معالج از قبیل آسایکلویر، فامسیا کلویر و والاکسی سایکلویر. به خاطر داشته باشید که مصرف این داروها تنها رشد این بیماری را متوقف می کنند و به منزله نوعی درمان قطعی جوش های آلت تناسلی به شمار نمی روند.

3- ویروس هپاتیت: E,D,C,B,A روش انتقال: ارتباط جنسی به ویژه ارتباط مقعدی (و یا تماس با مدفوع آلوده) که بیشتر مربوط به نوع A است، تزریق خون آلوده ( به ویژه در نوع C,B ).
    علائم: نشانه های این بیماری تقریبا شبیه به آنفلونزاست و در موارد شدیدتر با تب، دردهای شکمی، استفراغ، یرقان (زردی پوست و چشم ها) همراه است
    درمان: استراحت مطلق، مصرف مایعات و گاهی اوقات نیز مصرف آنتی بیوتیک برای جلوگیری از بروز باکتری های نهفته. برای هپاتیت B نوعی واکسن درست شده است اما باید توجه داشت که واکسنها تنها از ابتلا به بیماری جلوگیری می کنند و نوعی روش درمانی به حساب نمی آیند.

4-زگیل آلت تناسلی (برآمدگی ویروسی در انسان یا HPV)
    روش انتقال: از طریق ارتباط جنسی و یا تماس با حوله و لباس های آلوده.
    علائم:
    برای مردان: ظاهر شدن زگیل های بدون درد (معمولا شبیه به گل کلم) بر روی قضیب، پوست ختنه گاه، بیضه ها و مجرای پیشاب داخلی.
    در خانم ها: این زگیل ها بر روی فرج و لب های آن، دیواره مهبل و داخل رحم ظاهر می شوند. همچنین این امکان وجود دارد که زگیل ها در اطراف مقعد و یا حتی در روده نیز هم در مردان و هم زنان پدید آیند
    درمان: زگیل ها را می توان از طریق انجماد، سوزاندن و جراحی لیزیک بر داشت. اما هیچ تضمینی برای عدم رشد مجدد آنها وجود ندارد

5-ایدز (سندرم اکتسابی فقدان ایمنی بدن) و HIV (ویروس انسانی کمبود مصونیت بدن)
    روش انتقال: ارتباط جنسی، تزریق خون آلوده، و همچنین انتقال بیماری از مادر آلوده به جنین در طول زمان بارداری، وضع حمل و یا شیر دادن به نوزاد.
    علائم: HIV نشانه هایی شبیه به آنفلونزای خفیف را دارد و ممکن است پیش از اینکه ایدز آشکار شود برای سال های متمادی نهفته باقی بماند. نشانه های ایدز نیز شامل تب، کاهش وزن، خستگی بیش از اندازه، اسهال و عفونت هایی که در برخی موارد نادر منجر به بروز سرطان می شوند ( مثل تومور سرطانی کاپوسیز) و ذات الریه می باشد.
    درمان: مخلوطی از داروهای ضد ویروس و آنهایی که رشد سلول های بیماری را متوقف می کنند و سایر داروها.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  • سلام
    باتشکر از سايت بسيار اموزنده و خوب که  واقعا براي جامعه ما ايراني ها که اموزش کم هست عالي و مفيد هست اين سايت.

من 3 ماه هست که نامزد کردم و به دليل خانواده ها با همسرم نمي تونم رابطه جنسی کاملي داشته باشيم و همسرم طب اين مدت با اصرار رابطه جنسی از راه معقد رو تجربه کردم و خيلي برام سخت بوده ولي روم نمي شد که شکايتي کنم .به هر صورت دو هفته هست که دور مجاري معقدم حالت زگيل بوجود امده و ابتدا کم و کوچک بود و به مرور بزرگتر شده و من اصلا روم نمي شه به پزشک مراجعه کنم ايا خودم مي تونم داروئي براي رفع مشکل استفاده کنم .باتشکر

• سلام
    من نمی تونم درک کنم که چرا دختران ایرانی نباید با همسرشون ازادانه صحبت کنن !!!
    وقتی از چیزی ناراحت میشی بگو و اجازه نده کسی اون کارو بکنه
    احتمال تبخال تناسلی خیلی زیاده که حتی میتونه به تمام نواحی جنسی گسترش پیدا کنه !!!
    و به احتمال زیاد از همسرت به شما منتقل شده ( اگه قبلا سابفه نداشتی )
    حتی استفاده از کاندم نمی تونه جلوی سرایت این بیماری رو از زوجین بهم بگیره
    سریعا برای کنترل این بیماری به پزشک مراجعه کن
    و هیچ تماسی با الت و نواحی جنسی همسرت نداشته باش
    اگر این مورد باشه باید نامزدت هم درمان رو شروع کنه
    اقای دکتر صادقی حتما جواب کامل رو بهت میده ,چون من پزشک نیستم

• SABA6125 نوشته است: سلام
    باتشکر از سايت بسيار اموزنده و خوب که  واقعا براي جامعه ما ايراني ها که اموزش کم هست عالي و مفيد هست اين سايت.

من 3 ماه هست که نامزد کردم و به دليل خانواده ها با همسرم نمي تونم رابطه جنسی کاملي داشته باشيم و همسرم طب اين مدت با اصرار رابطه جنسی از راه معقد رو تجربه کردم و خيلي برام سخت بوده ولي روم نمي شد که شکايتي کنم .به هر صورت دو هفته هست که دور مجاري معقدم حالت زگيل بوجود امده و ابتدا کم و کوچک بود و به مرور بزرگتر شده و من اصلا روم نمي شه به پزشک مراجعه کنم ايا خودم مي تونم داروئي براي رفع مشکل استفاده کنم .باتشکر

سلام،
    در بالا به طور کامل توضیحات داده شده است. بهتر است برای تشخیص قطعی و درمان مناسب به پزشک مراجعه نمایید.

• سلام خسته نباشید من 7-8 ماهی ازدواج کردم سوالم اینکه که الان چند روز بود در ناحیه تناسلیم احساس خارش و سوزش میکردم و موقع رابطه جنسی درد داشتم امروز وقتی نگاه کردم دوتا جوش مانند ریز و سفید دیدم الان نمیدونم بخاطر چی و چیکار باید کنم لطفاً کمکم کنید  ممنون

• zaryali نوشته است: سلام خسته نباشید من 7-8 ماهی ازدواج کردم سوالم اینکه که الان چند روز بود در ناحیه تناسلیم احساس خارش و سوزش میکردم و موقع رابطه جنسی درد داشتم امروز وقتی نگاه کردم دوتا جوش مانند ریز و سفید دیدم الان نمیدونم بخاطر چی و چیکار باید کنم لطفاً کمکم کنید  ممنون

سلام،
    جوشها را کجا دیدید؟ اگر ضایعات هنوز وجود دارند بهتر است برای معاینه به پزشک زنان مراجعه کنید.

• تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
    صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
    شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
    شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
    شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
    شما نمی توانید در این بخش رای دهید