شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

پوليپ بینی و سرماخوردگی

1. چطوري مشخص مي شود كه من پوليپ دارم يا نه؟؟؟ من زماني كه سرما مي خورم خيلي طولاني ميشه و ضمنا بيني من كيپ

ميشه و به سختي از راه بيني نفس مي كشم...و موقع خواب خروپف مي كنم....

2. با سلام .
    من صرفا تجربیات خودمو به عنوان پاسخ ارائه میدم .    معمولا پولیپ همانند یک گوشت باریک قرمز رنگ که به تیغه بینی چسبیده قابل مشاهده است .حداقل برای من که اینجوری بود .   اینکه به سختی از راه بینی نفس می کشی واحتمالا موقع خواب نفس کشیدن خیلی سخت تر می شه میتونه احتمال دیگه ای همداشته باشه و اون انحراف بینیه . به هر حال هر دوی اینها به راحتی توسط یک متخصص ENT تشخیص داده میشه    و اگر نیاز به جراحی هم داشته باشه و توسط یکمتخصص خوب انجام بشه واقعا ارزش داره چون من هم این مشکلات رو داشتم و بعدعمل بینیم تمام این مشکلات حل شد .

3. از راهنماييت ممنونم يعني به متخصص گوش و حلق و بيني مراجعه كنم؟؟؟

4. sjmam نوشته است: از راهنماييت ممنونم يعني به متخصص گوش و حلق و بيني مراجعه كنم؟؟؟

بله . البته اگر تمام مشکلات شما فقط زمانی که سرما می خورید ، ظهور می کنه ، بعید می دونم به پولیپ ربطی داشته باشه ، پولیپ بینی در اغلب اوقات روی تنفس شما تاثیر داره ، چه سرما خورده باشید چه نخورده باشید . بخصوص در فعالیتها که نیاز به تنفس بیشتر هست . البته اگر دچار خر و پف همیشگی هستید بد نیست چک بشید بخصوص که سن بالایی هم ندارید .

........

پوليپ‌ بيني ‌ Nasal polyps

شرح بيماري
    پوليپ‌ بيني‌ رشد غير بدخيم‌ در حفره‌ بيني‌، معمولاً در هر دو طرف‌ بيني مي باشد. گاهي‌ اندازه‌ و تعداد پوليپ‌ها آن‌ چنان‌ است‌ كه‌ باعث‌ اتساع‌ بيني‌ و بزرگي‌ چارچوب‌ استخواني‌ بيني‌ مي ‌گردند. پوليپ‌هاي‌ بيني‌ در بزرگسالان‌ شايع‌تر از كودكان‌ است‌.

علائم

- انسداد راه‌ هوايي‌ بيني‌ (احساس‌ گرفتگي‌ بيني‌ به‌ طور مزمن‌)

- اختلال‌ حس‌ بويايي‌

- احساس‌ پُري‌ در صورت‌

- ترشح‌ بيني‌ (گاهي‌)

- درد صورت‌ (گاهي‌)

- سردرد (گاهي‌)

علل‌
    عفونت‌ مزمن‌ يا آلرژي‌ مزمن‌ در بيني‌ (رينيت‌ يا التهاب غشاهاي مخاطي بيني آلرژيك‌) كه‌ باعث‌ تورم‌ غشاهاي‌ مخاطي‌ بيني‌ و توليد ترشحات‌ بيش‌ از حد در سلول‌هاي‌ هوايي‌ بيني‌ مي ‌گردد.

عوامل تشديد كننده بيماري

سينوزيت‌ يا عفونت‌ مزمن‌ بيني‌

پيشگيري‌
    اقدام‌ به‌ درمان‌ آلرژي‌ زمينه‌اي‌. در مورد بررسي‌ آلرژي‌ خود و روش‌هاي‌ حساسيت‌زدايي،‌ با پزشك‌ مشورت‌ كنيد.

عواقب‌ مورد انتظار
    علايم‌ معمولاً با درمان‌ (اغلب‌ درمان‌ جراحي‌) قابل‌ كنترل‌ است‌. عود علايم‌ حتي‌ با درمان‌ جراحي‌ شايع‌ است‌.

عوارض‌ احتمالي‌
    - عفونت‌هاي‌ مكرر

- خونريزي‌ بيني‌

درمان‌
    بررسي‌هاي‌ تشخيصي‌ ممكن‌ است‌ شامل‌ عكس‌ ساده‌ سينوس‌ها و معاينه‌ بيني‌ با اسپكولوم‌ باشد.

درمان‌ دارويي‌ ممكن‌ است‌ به‌ طور موقت‌ باعث‌ كاهش‌ پوليپ‌ها گردد.

جراحي‌ اغلب‌ براي‌ برداشت‌ پوليپ‌ها (با بي‌ حسي‌ موضعي‌) لازم‌ است‌.

داروها
    براي‌ درد خفيف‌ از استامینوفن‌ استفاده‌ كنيد. از مصرف‌ آسپيرين‌ خودداري‌ كنيد، زيرا ممكن‌ است‌ احتمال‌ خونريزي‌ بيني‌ را افزايش‌ داده‌ و نيز با بروز واكنش‌هاي‌ آلرژيك‌ در افراد داراي‌ پوليپ‌ بيني‌ همراه‌ باشد.

داروهاي‌ كورتوني‌ يا كرومولين‌ به‌ شكل‌ اسپري‌ يا خوراكي‌ به‌ مدت‌ كوتاه‌ براي‌ كوچك تر كردن‌ پوليپ‌ها ممكن‌ است‌ تجويز شود.

هشدار:

از مصرف‌ اسپري‌هاي‌ بيني‌ بدون‌ نسخه‌ خودداري‌ كنيد.

فعاليت در زمان ابتلا به اين بيماري
    فعاليت هاي‌ طبيعي‌ خود را پس‌ از جراحي‌ به‌ تدريج‌ از سر گيريد.

رژيم‌ غذايي‌
    رژيم‌ خاصي‌ نياز نيست‌.

در چه شرايطي بايد به پزشك مراجعه نمود؟
    - اگر شما يا يكي‌ از اعضاي‌ خانواده تان‌ داراي‌ علايم‌ پوليپ‌ بيني‌ باشيد.

در صورت بروز موارد زير در طي‌ درمان‌:

ـ خونريزي‌ بيني‌ كه‌ متوقف‌ نمي ‌شود.

ـ تب‌

ـ ادامه‌ درد با وجود مصرف‌ استامینوفن

منبع : تبیان

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM و 2 کاربر ديگر
  5. سلام من یه تصادف کردم که از شیشه ی ماشین افتادم بیرون و قسمت پشت سرم به زمین برخورد کرد که بعد اینکه بیهوش شدمو و اینا و بعد از چند وقت که گذشت و از اون لحاظ خوب شدم هیچ بویی را حس نمیکنم یعنی 10% حس میکنم . میشه بگین مشکل از چیه

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید