شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

((تيروئيد)) خواهش ميكنم راهنماييم كنيد

1. سلام،
    من فکرمی کنم باید دارویتان را ادامه بدید تا سطح ید بدنتان تنظیم شود.درمورد کم اشتهایی از عوارض کم  کاری تیروئید است .در صورتی که مشکلتان ادامه پیدا کرد به متخصص تغذیه مراجعه کنید .
    برای اطلاعات بیشتر مطالب زیر رو مطالعه کنید :
    تیروئید غده ای است در گردن و جلوی نای که قوامی نرم دارد و از دو لوب تشکیل شده است که به وسیله قسمت نازکی به هم متصل هستند.معمولا 12 تا 20 گرم وزن دارد و بسیار پرخون است.پشت آن چهار غده پاراتییروئید وجود دارد که هورمون پاراتورمون را تولید می کنند که در تنظیم غلظت کلسیم بدن نقش دارد.
    این غده دو هورمون مهم تری یودو تیرونین(تی 3) و تیروتوکسین(تی4) را می سازد که در رشد و نمو سلولهای جنینی و همچنین تنظیم متابولیسم بدن در بالغین نقش بسیار دارند.
    برای ترشح این دو هورمون ابتدا هورمون رها کننده(تی آر اچ) از هیپوتالاموس ترشح شده که باعث ترشح هورمون تحریک کننده تیروئید(تی اس اچ) و این هورمون سبب ترشح این دو هورمون می شود.این زنجیره هورمونی دارای تنظیم برگشتی منفی است به این معنی که اگر تی 3 و تی 4 زیاد ترشح شوند، ترشح تی آر اچ و تی اس اچ کاهش می یابند و برعکس.
    هر تغییر و مشکل در این زنجیره می تواند سبب بروز بیماریهای تیروئید شود.
    معاینات مربوط به تیروئید:
    معاینه فیزیکی: با لمس تیروئید صورت می گیرد و طی آن باید اندازه، محل، قوام، درد داشتن به هنگام لمس(تندرنس)، دارای ندول بودن یا نبودن(نودولاریتی) و سفتی آن مورد بررسی قرار می گیرد.
    اندازه گیری هورمونها: هورمون تی اس اچ هورمون بسیار حساسی در مقابل تغییرات تی 3 و تی 4 است و اندازه گیری آن می تواند بسیار کمک کننده باشد.ایمونو رادیومتریک یکی از حساس ترین روشهای ارزیابی هورمونهاست که بیشتر برای تی اس اچ و تی آر اچ استفاده می شود.
    در صورت تغییر تی اس اچ باید هورمونهای تیروئید(تی 3 و تی 4) اندازه گیری شوند تا پرکاری از کم کاری تشخیص داده شود.
    هورمونهای تیروئید گرایش زیادی به اتصال به پروتئینهای خونی(تیروئید باندینگ گلوبولین) دارند و هنگام اندازه گیری دو نوع هورمون اندازه گیری می شوند:هورمونها آزاد و هورمونهای توتال که مجموع آزاد و باند به پروتئین(تیروئید باندینگ گلوبولین یا تی بی جی) هستند.
    هورمونهای توتال زمانی افزایش می یابند که تی بی جی افزایش یافته باشند مثل زمانی که استروژن زیاد شده است مانند زمان: حاملگی، مصرف قرصهای ضدحاملگی، درمان جایگزینی هورمونی، مصرف داروی تاموکسیفن.
    این هورمونها زمانی کاهش می یابند که تی بی جی هم کاهش یافته باشد مانند: سندرم نفروتیک(یکی از بیماریهای کلیه) و افزایش آندروژن(هورمون مردانه).
    در بیشتر مواقع اندازه تی 4 آزاد برای تشخیص تیروتوکسیکوز(پرکاری) کافی است اما شرایطی هم وجود دارد که تی 3 هم باید اندازه گیری شود.
    در بعضی شرایط کلینیکی استفاده از تی اس اچ به عنوان تست غربالگری جوابگو نخواهد بود و ممکن است باعث اشتباه در تشخیص شود به طور مثال: در بیشتر مواقع کم کاری تیروئید باعث افزایش تی اس اچ می شود(خود تنظیمی منفی) اما ممکن است ناشی از تومور در هیپوفیز باشد.یا کاهش تی اس اچ معمولا به دلیل تیروتوکسیکوز است اما ممکن است به دلیل افزایش هورمون جفت در سه ماهه اول حاملگی یا بعد از درمان پرکاری تیروئید یا به دلیل بعضی داروها مثل گلوکوکورتیکوئیدها و دوپامین باشد.
    بنابراین تی اس اچ نباید به عنوان تست عملکرد تیروئید در افرادی که بیماریهای مشکوک هیپوفیزی دارند، استفاده شود.
    اولترا سوند: اکثرا به عنوان تست تشخیص نودولها در تیروئید استفاده می شود.
    بیماریهای تیروئید:
    هیپوتیروئیدیسم(کم کاری تیروئید): کمبود ید مهمترین علت این بیماری است.در جاهایی که ید کافی وجود دارد،بیماری خود ایمنی(بیماری هاشیماتو) و ناشی از درمان دارویی(درمان پرکاری تیروئید) شایعترین دلایل هستند.
    علائم آن به ترتیب شیوع در بین بیماران عبارتند از: ضعف و خستگی، پوست خشک، احساس سرما، ریزش مو، اختلال در تمرکز و کاهش حافظه، یبوست، افزایش وزن با کاهش اشتها، اختلال در تنفس، اختلال در سیکل قاعدگی، فلج شدن، کاهش شنوایی.
    اما علائمی که توسط پزشک تشخیص داده می شوند: پوست خشک و خشن و سردی در اندامها، تورم در صورت دستها و پاها، طاسی پراکنده، کاهش ضربان قلب و...
    درمان آن با لووتیروکسین است که بسته به میزان تی اس اچ تجویز می شود.به طور مثال در بیمارانی که عملکرد تیروئید تقریبا صفر است روزانه 100 تا 150 میکروگرم.یا در بیمارانی که زیر 60 سال دارند و نشانه های بیماری قلبی در آنها دیده می شود دوز لووتیروکسین 50 تا 100 میکروگرم است.هدف نهایی این درمان رسیدن به حد نرمال تی اس اچ است که اگر 2 یا 3 سال طبیعی بود و تغییری نکرد نیازی به ادامه درمان نیست

لووتيروكسين‌ به‌ عنوان‌ يك‌ هورمون‌ تيروئيدي‌ در مواردي‌ كه‌ غده‌ تيروئيد مقادير كافي‌ هورمون‌ توليد نمي‌كند، تجويز مي‌شود. از اين‌ دارو همچنين‌ در كاهش‌ اندازه‌ يك‌ تيروئيد بزرگ‌ يا گواتر يا درمان‌ سرطان‌ غده‌ تيروئيد استفاده‌ مي‌شود. در ابتداي‌ درمان‌ با لووتيروكسين‌ مقدار تجويزي‌ دارو كم‌ خواهد بود. سپس‌ لازم‌ است‌ در حالي‌ كه‌ مقدار دارو به‌ تدريج‌ افزايش‌ مي‌يابد. با مراجعات‌ مكرر به‌ پزشكتان‌ و انجام‌ آزمايشات‌، مقدار مناسب‌ دارو براي‌ سوخت‌ و ساز بدن‌ شما مشخص‌ شود. بعد از اين‌ كه‌ اين‌ مقدار تعيين‌ شد، اين‌ آزمايشات‌ سالي‌ يك‌ بار تكرار شوند.
        چگونگي‌ مصرف‌
    لووتيروكسين‌ معمولاً روزي‌ يك‌ بار با شكم‌ خالي‌ خورده‌ مي‌شود. مهم‌ است‌ كه‌ هر روز ساعت‌ معيني‌ مصرف‌ شود. معمولاً بهتر است‌ ناشتا خورده‌ شود تا بعداً فراموش‌ نشود. از آنجايي‌ كه‌ اين‌ دارو مي‌تواند بي‌خوابي‌ ايجاد كند، مصرفش‌ در صبح‌ هنگام‌ از اين‌ نظر هم‌ بهتر مي‌باشد. هيچگاه‌ بيشتراز مقدار تجويز شده‌ مصرف‌ نكنيد. از دستورات‌ پزشكتان‌ به‌ دقت‌ پيروي‌ كنيد. هر روز پيش‌ از مصرف‌ لووتيروكسين‌ نبضتان‌ را بشماريد (اگر اين‌ كار را بلد نيستيد، روش‌ آن‌ را از پزشكتان‌ بياموزيد). اگر ضربان‌ قلبتان‌ بالاي‌ 100 در دقيقه‌ بود يا منظم‌ بود پيش‌ از مصرف‌ نوبت‌ آن‌ روز با پزشكتان‌ تماس‌ بگيريد. اگر يك‌ نوبت‌ را فراموش‌ كرديد، به‌ مجرديكه‌ آن‌ را به‌ ياد آورديد مصرفش‌ كنيد. البته‌ اگر تقريباً موقع‌ نوبت‌ بعدي‌ مصرف‌ دارو رسيده‌ است‌، نوبت‌ فراموش‌ شده‌ را رها كرده‌، به‌ برنامه‌ منظم‌ دارويي‌تان‌ بازگرديد. مقدار دارو را دوبرابر نكنيد. اگر 2 نوبت‌ يا بيشتر را فراموش‌ كرديد براي‌ تعيين‌ يك‌ برنامه‌ جديد با پزشكتان‌ مشورت‌ كنيد. اگر لووتيروكسين‌ را به‌ عنوان‌ يك‌ درمان‌ جايگزيني‌ استفاده‌ مي‌كنيد، ممكن‌ است‌ مجبور باشيد تا آخر عمر مصرفش‌ كنيد. حتي‌ در صورت‌ احساس‌ بهبودي‌ دارويتان‌ را طبق‌ دستور ادامه‌ دهيد.
        هشدارها و عوارض‌ جانبي‌
    در صورت‌ بروز هر يك‌ از علايم‌ زير، مصرف‌ لووتيروكسين‌ را قطع‌ كرده‌، با پزشكتان‌ تماس‌ بگيريد: درد قفسه‌ سينه‌، ضربان‌ قلب‌ تند، تنگي‌ نفس‌، سردرد شديد، يا بثورات‌ جلدي‌، ممكن‌ است‌ چند هفته‌ طول‌ بكشد تا مقدار درست‌ دارو برايتان‌ تنظيم‌ شود. اگر لووتيروكسين‌ براي‌ كم‌ كاري‌ غدد تيروئيد به‌ شما تجويز شده‌ است‌، علايم‌ زير بايد رفع‌ شوند: يبوست‌، خشكي‌ پوست‌، خستگي‌، خواب‌آلودگي‌، ضعف‌، افت‌ مهارت‌هاي‌ بدني‌، دردهاي‌ ماهيچه‌اي‌، و افزايش‌ وزن‌. اگر احساس‌ نمي‌كنيد اين‌ علايم‌ در شما بهبود يافته‌اند با پزشكتان‌ مشورت‌ كنيد. از طرف‌ ديگر اگر دچار علايم‌ زير شديد يعني‌ مقدار داروي‌ مصرفي‌ شما بيش‌ از نياز بدنتان‌ است‌ و مقدار دارو را بايد با صلاحديد پزشك‌ كاهش‌ دهيد: اسهال‌، تب‌، عدم‌ تحمل‌ گرما، تعريق‌، بي‌قراري‌، تحريك‌پذيري‌، لرزش‌ دستان‌، مشكل‌ در به‌ خواب‌ رفتن‌، تغييرات‌ دوره‌ ماهانه‌ يا اشتها، يا كاهش‌ وزن‌. با پزشكتان‌ تماس‌ بگيريد.
       موارد احتياط‌
    در صورت‌ وجود هريك‌ از موارد زير پيش‌ از مصرف‌ لووتيروكسين‌ ، پزشكتان‌ را مطلع‌ سازيد:
    حساسيت‌ به‌ لووتيروكسين‌، يا موارد ديگر مثل‌ غذاها، نگه‌دارنده‌ها، يا رنگ‌هاي‌ خوراكي‌
    بارداري‌ يا شيردهي‌
    مصرف‌ داروهاي‌ ديگر، به‌ ويژه‌ ضدانعقادهاي‌ خوراكي‌ (رقيق‌كننده‌هاي‌ خون‌)؛ داروهاي‌ آسم‌، سرفه‌، سرماخوردگي‌ و سينوزيت‌ (تلقيدكننده‌هاي‌ سمپاتيك‌)؛ يا داروهاي‌ كاهنده‌ كلسترول‌
    سابقه‌ يا ابتلا به‌ بيماري‌هاي‌ قلبي‌، عروقي‌ يا غددي‌
       هنگام‌ مصرف‌ لووتيروكسين‌ توصيه‌ مي‌شود
    به‌ طور منظم‌ به‌ پزشكتان‌ مراجعه‌ كنيد تا بهبودتان‌ را زير نظر داشته‌ باشد.
    پزشكان‌ ديگر را از اينكه‌ لووتيروكسين‌ مصرف‌ مي‌كنيد، مطلع‌ سازيد.
    يك‌ برگه‌ شناسايي‌ پزشكي‌ به‌ همراه‌ داشته‌ باشيد كه‌ نشان‌ دهد لولوتيروكسين‌ مصرف‌ مي‌كنيد.
    لووتيروكسين‌ را دور از دسترس‌ كودكان‌ و دور از گرما، نور مستقيم‌ و حرارت‌ مرطوب‌ نگهداري‌ كنيد (در اين‌ شرايط‌ لووتيروكسين‌ فاسد مي‌شود).
    منبع :
    سایت سلامتیران
    سایت گواشیر.کام

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM و 5 کاربر ديگر
  2. باعررض سلام

من  جند روز بيش ازمايش تيروئيد انجام دادم وجوابش اين بود كه تيروئيدم كام كار است ودارويي لووتيروكسين دكتر تجويز داد

قبلا هم تيرويدم كام كار بود واين دارو مصرف كردم و قاعدكي ام به هم ريخت

حال  قاعدهكي ام منظم است واز هيج جيزي شكايت نمي كنم جز اينكه كم اشتها هستم

ايا اين دارو مصرف كنم يا نه خواهش مي كنم راهنماييم كنيد

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  3. وقتی دارو رو دکتر متخصص به شما توصیه کرده ، باید مصرف کنید و طول دوره درمان را کاملا طی کنید .
    اینکه الان دچار عوارض استفاده از لووتیروکسین ( مثل اختلال در قائدگی ) نمی شوید جای شکر داره و بهتره با روحیه و دقت بالاتری درمان را ادامه بدهید که درصورت درمان نکردن ، گاهی مشکلات تیروئید زندگی را مختل می کنند .

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM و 3 کاربر ديگر
  4. سلام
    نامزد من  چند سالیه کم کاری تیروید داره اما روز به روز لاغر میشه اشتهاش هم زیاده موهاش هم خیلی بره ریزش مو نداره در کل علایم کم کاری رو نداره قرصاشم به موقع میخوره
    میخوام ببینم مشکل ایشون تو زندگی آینده مون تاثیر داره یا نه منظورم رابطه جنسی و بچه دار شدنه
    و اینکه میخواد چاق شه باید چکار کنیم؟
    ممنون

5. solonex_2020 نوشته است: سلام
    نامزد من  چند سالیه کم کاری تیروید داره اما روز به روز لاغر میشه اشتهاش هم زیاده موهاش هم خیلی بره ریزش مو نداره در کل علایم کم کاری رو نداره قرصاشم به موقع میخوره
    میخوام ببینم مشکل ایشون تو زندگی آینده مون تاثیر داره یا نه منظورم رابطه جنسی و بچه دار شدنه
    و اینکه میخواد چاق شه باید چکار کنیم؟
    ممنون

سلام

برخی از عوارض مشکلات تیروئید هم در کم کاری دیده میشه هم در پرکاری اما
    لاغر شدن از نتایج کم کاری نیست و ممکنه به مصرف دز بالای داروهای ضد کم کاری تیروئید باشه که متناسب با مشکل کم کاری نیست و به نوعی حالتی مثل پرکاری در بدن ایشون ایجاد کرده

مشکل تیروئید مانعی برای بچه دار شدن بحساب نمی آید اگر چه گاهی در روابط جنسی تاثیر می گذارد که می شود آنرا با مصرف دارو تحت کنترل در آورد .

بنظر من ابتدا ایشون باید تحت نظر فوق تخصص غدد یکبار دیگه مراحل تشخیص و درمان ( دارو تجویزی ) رو بررسی کنند بعد از اون برای چاق شدن میشه از یک رژیم مناسب و پرکالری استفاده کرد که البته بهتره زیر نظر متخصص تغذیه و با آگاهی همون فوق تخصص غدد باشه .

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  6. باسلام به خانم محترم
    باید نامزد شما به دکتر غدد مراجع کند قرص های لیو تراکسید سدیم باید زیر نظر دکتر بخورد  
    وهیچکونه مشکلی در رابطه با ازدواج شما پیش نمی اید
    والسلام ونامه تمام

7. با سلام به دکتر عزیز
    من آزمایش تیروئید دادم و مقدار T.S.H:5.6  بوده دکتر تشخیص کم کاری داد ولی من هیچ علائمی از کم کاری ندارم حتی برعکس خیلی لاغرم وزنم 45 و سنم 32 است.در ضمن الان هر روز صبح ناشتا نصف قرص لووتیروکسین مصرف میکنم که دکتر داد طپش قلب میگرم و لرزش. لطفا من را از اضطراب در بیارین ممنون.

8. آقای دکتر صادقی لطفا جواب بدید من اگه بخوام باردار بشم با وجود این آزمایش که گفتم اشکالی نداره در ضمن دیگه تپش قلب و لرزش ندارم و روزی نصف لووتیروکسین مصرف میکنم.

9. سلام داروهایی که برا تیروئید داده میشه حتما تو دوران بارداری باید استفاده بشه ....حتی یه روزم نباید فراموش بشه .....کم کاری یا پرکاری اگه تحت نظر متخصص دارو استفاده کنی برای بارداری یا در اینده برا بارداری مشکلی ایجاد نمیکنه

10. باسلام دیروز ازمایش تیروییدم گرفتم این نتایج نوشته شده
    t4 30 ng/ml
    tsh 7.1 miclu/ml
    ایا من کمکاری تیرویید دارم

11. با سلام. من دارای علایم:1.استرس2.کمی لرزش دستها هنگام استرس3.ریزش موی سر و ابرو4.تپش قلب هنگام استرس5.کمی سیاهی دور چشم(البته چند 7 سال پیش سنگ کلیه داشته ام که الان دیگر ندارم)6.تعریق پشت و زیر بغل هنگام گرما و پیاده روی7.اخیرا کمی اسهال که تقریبا برطرف شده.2 ماه پیش ازمایش تیروئید دادم:

T4=9.4 4-13
    T3=1.3 0.6 - 2.1
    Tsh=1.2 0 .2 - 6.9
    Testesteron=5.5 2 - 6.9
    Hgb=17.8

به نظر مشکل تیروئیدی نداشتم. فکر کردم شاید ازمایشگاه اشتباه کرده است.هفته پیش دوباره ازمایش دادم:

T4=9.6 4-13
    T3=1.9 0.6 - 2.1
    Tsh=1 0.2 - 4.0
    Testesteron = 4.6 3-12
    Hgb=15.8

البته پایین امدن تستسترون به خاطر مصرف فیناستراید 5 میلی و پایین امدن غلظت خون به خاطر اهدای خون است.اما ایا واقعا من از نظر تیروئید مشکلی دارم یا نه ؟ایا ممکن است ازمایشگاه هردو بار اشتباه کرده باشد یا اصلا خوب اندازه گیری نکرده باشد؟یا اینکه علایم فوق دلایلی دیگر دارند غیر از تیروئید؟با تشکر فراوان

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید