شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

واریکوسل

1. u_world_k نوشته است: با سلام خدمت دوستان
    من چندی پیش به دکتر مراجعه کردم با توضیحات ساده ی آقای دکتر و توضیحاتیکه آقا sami دادند من واریکوسل از درجه ی 2 طبق گفته ی آقای دکتر دارمایشان برای من سونوگرافی نوشتند و گفتند برای عمل با والدینم صحبت کنم من19 ساله هستم ولی تا کنون له خاطر امتحانات دانشگاه نتوانسته ام بهسونوگرافی بروم این امر چه قدر مهم است و تا چه حد خطرناک است آیا میشودعمل را چند سال تأخیر داد ممنونم

سلام

اینکه بیماری پیشروند هست یا نه رو متخصص تشخیص می ده
    در حالتیکه بیماری پیشرونده نباشه مشکلی نیست که با تاخیر 1-2 ماهه و بعد از امتحاناتتون جراحی کنید اما هرگز توصیه نمی کنم که سالها این عمل رو به تاخیر بیاندازید
    واریکوسل بیماری مهلکی نیست اما روی باروریتون تاثیر داره پس بهتره در زمان مطلوب خودش درمان بشه

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  2. با عرض سلام من جواني 24 ساله هستم بعى اؤ حىوى يك سال نيمي كه اؤ اؤىواجم مي طىرى هنوؤ نتوانسته ايم صاحب فرؤنى شوم به همين ىليل ءي ىو مرحله وبا فاصله 2 ماهه متخصص كليه ومجاري اىراري ىوبار برام أؤمايش مني توصه كرى كه من عين جواب أؤمايش را برايتان مي نويسم
    آزمايش اول:
    voluom...............1.6cc       ml       3/7
    color A PPEARANCE............NORMAL                 GREY  OPAQUE
    VISCOSITY............NORMAL                  HIGEH   GELATINOUS
    PH.............................8                            7.2-8.0
    LIQUEFACTION.....................NORMAL                MIN            15-20
    COUNT  PER  ML............................80      MI L L      20-160
    NOM MOTILE..................45         %         LESS THAN 25%
    MOTILITY(FAST)..................25           %              MORE THAN 70%
                                        %                 MOTILITY(SLUGGISH)...........30
    آزمايش دوم:
                                           .................................SEMINAL  FLUID
                                                         APPEARANCE............WHITE  
                            VOLUOM......................4             ML            1-5    
                          60-150       TOTAL  COUNT........85          MI LL/ML  
                           MOTILITY........................5           %          >60  
                     NORMAIL  FORM................30               %           >60     
                                                  VISCOSITY.....................NORMAL  
                      LIQUFICATION..................30             MIN          <30    
    من وقتي كه جواب آزمايشات رو به پزشك معالجم نشون دادم بعد از معاينه گفت واريكوسل نوع 2يا 3 داري وبايد حتما عمل كني ،مي خواستم بدونم آيا واقعا واريكوسل دارم وبايد حتما عمل كنم يا نه البته من تا الان هيچ دردي رو در بيضه هام حس نمي كنم وهيچ مشكل ديگري ندارم ضمنا گفت هزينه عمل 300هزار تومان مي شود مي خواستم بدانم اين هزينه واقعي است يا نه با تشكر از شما منتظر جواب شما هستم

3. ebi_1013 نوشته است: با عرض سلام من جواني 24 ساله هستم بعى اؤ حىوى يك سال نيمي كه اؤ اؤىواجم مي طىرى هنوؤ نتوانسته ايم صاحب فرؤنى شوم به همين ىليل ءي ىو مرحله وبا فاصله 2 ماهه متخصص كليه ومجاري اىراري ىوبار برام أؤمايش مني توصه كرى كه من عين جواب أؤمايش را برايتان مي نويسم
    آزمايش اول:
    voluom...............1.6cc       ml       3/7
    color A PPEARANCE............NORMAL                 GREY  OPAQUE
    VISCOSITY............NORMAL                  HIGEH   GELATINOUS
    PH.............................8                            7.2-8.0
    LIQUEFACTION.....................NORMAL                MIN            15-20
    COUNT  PER  ML............................80      MI L L      20-160
    NOM MOTILE..................45         %         LESS THAN 25%
    MOTILITY(FAST)..................25           %              MORE THAN 70%
                                        %                 MOTILITY(SLUGGISH)...........30
    آزمايش دوم:
                                           .................................SEMINAL  FLUID
                                                         APPEARANCE............WHITE  
                            VOLUOM......................4             ML            1-5    
                          60-150       TOTAL  COUNT........85          MI LL/ML  
                           MOTILITY........................5           %          >60  
                     NORMAIL  FORM................30               %           >60     
                                                  VISCOSITY.....................NORMAL  
                      LIQUFICATION..................30             MIN          <30    
    من وقتي كه جواب آزمايشات رو به پزشك معالجم نشون دادم بعد از معاينه گفت واريكوسل نوع 2يا 3 داري وبايد حتما عمل كني ،مي خواستم بدونم آيا واقعا واريكوسل دارم وبايد حتما عمل كنم يا نه البته من تا الان هيچ دردي رو در بيضه هام حس نمي كنم وهيچ مشكل ديگري ندارم ضمنا گفت هزينه عمل 300هزار تومان مي شود مي خواستم بدانم اين هزينه واقعي است يا نه با تشكر از شما منتظر جواب شما هستم

سلام،
    واریکوسل می تواند اختلال در آزمایش های شما را توجیه کند که تصحیح آن توتسط جراحی باعث بهبود این مقادیر خواهد شد. در مورد هزینه هم اطلاع خاصی ندارم.

تاپیکم زیر را هم مطالعه کنید:
    ناباروری در مردان - اسپرموگرام

4. با تشكر از پاسخ شما دوست عزيز ولي من متوجه منظورتان نشدم كه آيا واقعا واريكوسل يا آزمايشات ايراد دارد خواهش مي كنم بيشتر توضيح بديد چون به دليل محروميت محل سكونت من من دسترسي آساني به يك متخصص خوب ندارم
    با سپاس فراوان

5. بهتره قبل از هر اقدامی اول سونوگرافی کالر داپلر انجام بدین بعد ازمایش اسپرم بعد تصمیم برای بعدش بگیرین شاید نیاز به عمل نباشه؟
    اگرهم عمل نیاز باشه زیاد سخت نیست کلا 20 دقیقه بیشتر طول نمیکشه و فرداش مرخص میشی

6. با سلام و عرض ادب.
    من 2 ستل پیش عمل واریکوسیل( بيضه چپ Grade3- بیضه راست Grade2) کردم. بعد از عمل حجم بیضه ها افزایش زیادی پیدا کرد که به تدریج کاهش یافت. سونوگرافی هایی که بعد از آن انجام داده ام نتیجه عمل را موفقیت آمیز نشان داده اند. در حال حاضر اندازه بیضه راست به حد طبیعی بازگشته اما بیضه چپ که وریدهای آن بسیار متورم بودند هنوز بسیار بزرگتر از حالت قبل از عمل است. البته ورید متورم دیده نمی شود ولی حجم آن بزرگتر از حالت طبیعی است. آیا راهی برای رفع این تورم وجود دارد ؟

7. asiavashh نوشته است: با سلام و عرض ادب.
    من 2 ستل پیش عمل واریکوسیل( بيضه چپ Grade3- بیضه راست Grade2) کردم. بعد از عمل حجم بیضه ها افزایش زیادی پیدا کرد که به تدریج کاهش یافت. سونوگرافی هایی که بعد از آن انجام داده ام نتیجه عمل را موفقیت آمیز نشان داده اند. در حال حاضر اندازه بیضه راست به حد طبیعی بازگشته اما بیضه چپ که وریدهای آن بسیار متورم بودند هنوز بسیار بزرگتر از حالت قبل از عمل است. البته ورید متورم دیده نمی شود ولی حجم آن بزرگتر از حالت طبیعی است. آیا راهی برای رفع این تورم وجود دارد ؟

سلام،
    در محیط مجازی ... خیر، جهت معاینه به پزشکتان مراجعه نمایید.

8. واريکوسل چيست؟

واريکوسل بزرگ شدن وريدهاي درون کيسه بيضه (اسکروتوم) است. اسکروتوم کيسه پوستي شلي است که بيضه‌ها درون آن قرار دارند. واريکوسل شبيه به وريدهاي واريسي است که در پا ممکن است بروز کنند.
    حدود يک ششم مردان واريکوسل دارند. در مرداني که دچار ناباروري هستند، اين رقم بالاتر است و به 40 درصد مي‌‌رسد.
    واريکوسل شايع‌ترين علت توليد کم اسپرم و کاهش کيفيت آن است، گرچه همه واريکوسل‌ها بر توليد اسپرم اثر نمي‌گذارند.
    اغلب واريکوسل‌ها در طول زمان ايجاد مي‌شوند. خوشبختانه اغلب واريکوسل‌ها به آساني تشخيص داده مي‌شوند، و اگر علامت‌دار شده باشند، مي‌توان آنها را با جراحي ترميم کرد.
    علائم
    واريکوسل، اغلب علامتي ايجاد نمي‌کند. ندرتا واريکوسل درد ايجاد مي‌کند که ممکن است در طول روز به علت فعاليت‌هاي جسمي بدتر شود و به طور شاخص با خوابيدن به پشت تخفيف مي‌يابد. در طول زمان ممکن است واريکوسل‌ها بزرگ تر و چشمگيرتر شوند.
    علل
    طناب اسپرماتيک که خون را به بيضه‌ها مي‌رساند و از آنها خارج مي‌کند،‌ حاوي "واز دفرانس" است که اسپرم توليدشده از بيضه را تخليه مي‌کند. "شبکه پامپينيفرم" گروهي از وريدها درون اسکروتوم و بالاي بيضه‌ها هستند. شبکه پامپينيفرم، خون را از بيضه‌ها تخليه مي‌کند. بزرگ شدن اين وريدها اغلب در حين بلوغ رخ مي‌دهد.
    اگر چه علت دقيق ايجاد واريکوسل معلوم نيست، اما بسياري از کارشناسان معتقدند که دريچه‌هاي غيرطبيعي درون وريدها مانع جريان خون طبيعي در آنها مي‌شوند و پس زدن خون، به گشاد شدن وريدها مي‌انجامد.
    واريکوسل معمولا در ناحيه بيضه چپ رخ مي‌دهد، که به علت موقعيت وريد بيضه‌اي چپ است. اما واريکوسل در يک بيضه، بر توليد اسپرم در هر دو بيضه تاثير مي‌گذارد.
    در سنين 15 تا 25 سالگي، بيشترين احتمال بروز واريکوسل وجود دارد.
    تشخيص
    از آنجايي که واريکوسل معمولا علامتي ندارد،‌ اغلب در حين ارزيابي ناباروري يا معاينه جسمي کشف مي‌شود.
    با اين حال اگر در اسکروتوم‌تان احساس درد يا تورم مي‌کنيد، بايد با پزشک تماس بگيريد. علل گوناگوني ممکن است باعث درد بيضه شوند، و برخي از اين عارضه‌ها نياز به درمان فوري دارند. پزشک شما مي‌تواند تعيين کند که کدام عارضه باعث درد بيضه شما شده است.

پزشک در معاينه جسمي شما، ممکن است توده غيردردناک کلاف‌مانندي را در بالاي بيضه شما لمس کند. برخي از افراد، اين توده را به صورت احساس "کيسه‌اي از کرم" وصف مي‌کنند. اگر اين توده به اندازه کافي بزرگ باشد، پزشک هنگامي که ايستاده‌ايد، مي‌تواند آن را لمس کند.
    اگر واريکوسل شما کوچک تر باشد، پزشک ممکن است از شما بخواهد نفس عميقي بکشيد و چند ثانيه آن را نگه داريد و به پايين زور بزنيد (مانور والسالوا).
    اين مانور به پزشک کمک مي‌کند، بزرگي غيرطبيعي وريدها را لمس کند. اگر معاينه جسمي نتيجه قطعي به دست ندهد، پزشک ممکن است درخواست سونوگرافي اسکروتوم کند. اين آزمون که در آن از امواج صوتي پرفرکانس براي ايجاد تصاوير دقيق از ساختار درون استفاده مي‌شود، براي اين مورد استفاده قرار مي‌گيرد تا اطمينان حاصل شود علائم شما به دليل ديگري رخ نداده است. يکي از علل چنين عارضه‌اي ممکن ست توموري باشد که بر وريد اسپرماتيک فشار مي‌آورد.
    عوارض
    واريکوسل ممکن است باعث اين عوارض شود:
    تحليل رفتن (آتروفي) بيضه: توده بيضه از لوله‌هاي سازنده اسپرم تشکيل شده است. هنگامي که اين لوله‌ها در اثر عاملي مانند واريکوسل آسيب مي‌بينند، ممکن است بيضه‌ها نرم شوند و تحليل روند. روشن نيست که چه عاملي باعث تحليل رفتن بيضه ها مي‌شود،‌ اما اختلال در کارکرد دريچه‌هاي وريدها باعث تجمع خون در بيضه‌ها مي‌شود و افزايش فشار وريدها و قرارگيري در معرض سموم درون خون ممکن است باعث آسيب شود.
    ناباروري: روشن نيست که واريکوسل چگونه باعث ناباروري مي‌شود. برخي از کارشناسان معتقدند که وريدهاي بيضه، خون را در شريان بيضه سرد مي‌کنند، و به اين ترتيب به حفظ درجه حرارت مناسب براي توليد مناسب اسپرم کمک مي‌کنند. واريکوسل با مسدود کردن جريان عادي خون، ممکن است باعث شود درجه جرارت بيضه‌ها بيش از حد بالا رود، و به اين ترتيب بر توليد اسپرم و حرکت آن اثر بگذارد.
    درمان
    درمان واريکوسل ممکن است ضروري نباشد. اما اگر نابارور هستيد، يا واريکوسل شما باعث درد يا تحليل‌رفتگي بيضه‌ها شده است، ممکن است لازم باشد واريکوسل را ترميم کنيد. درمان، با هدف بستن وريدهاي آسيب‌ديده و هدايت جريان خون به وريدهاي طبيعي انجام مي‌گيرد.
    گرچه واريکوسل معمولا در دوران نوجواني رخ مي‌دهد،‌ اما روشن نيست که آيا بايد واريکوسل را در همان زمان ترميم کرد يا نه. در صورتي که تحليل‌رفتگي پيشرونده بيضه،‌ درد يا نتايج غيرطبيعي در آزمايش اسپرم رخ دهد، ترميم در دوره نوجواني ممکن است ضرورت پيدا کند.
    ترميم واريکوسل ممکن است با جراحي باز، يا جراحي از طريق لاپاراسکوپي، و يا بستن وريد با بالون يا فنر از راه پوست (آمبوليزاسيون از راه پوست) انجام گيرد.

9. taro

اخطارها : 1 بار

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    u_world_k نوشته است: با سلام خدمت دوستان
    من چندی پیش به دکتر مراجعه کردم با توضیحات ساده ی آقای دکتر و توضیحاتیکه آقا sami دادند من واریکوسل از درجه ی 2 طبق گفته ی آقای دکتر دارمایشان برای من سونوگرافی نوشتند و گفتند برای عمل با والدینم صحبت کنم من19 ساله هستم ولی تا کنون له خاطر امتحانات دانشگاه نتوانسته ام بهسونوگرافی بروم این امر چه قدر مهم است و تا چه حد خطرناک است آیا میشودعمل را چند سال تأخیر داد ممنونم

سلامنم مثل شما 19 سالمه و واریکوسل دارم اما از درجه 1. پزشک معالجم آقای شریعت رضوی برای تشخیص اینکه عمل لازمه یا نه آزمایش اسپرم و تجویز کردن . من پرسیدم نمی شه اگه عمل لازم بود بعد کنکورم عمل کنم؟
    ایشون گفتن چون موردت خفیف تا زمانی که ازدواج نکردی هم می تونی عمل نکنی و حتی آزمایش و انجام ندی !
    من نرفتم آزمایش. البته یه لپبار رفتم ها ولی نتونستم انزال داشته باشم و در نتیجه دیگه نرفتم !!

اما گفتن :
    1-هر ماه باید قوام بیضه ها رو چک کنم و منم برای اطمینان اینکارو به خودشون محول کردم و هر ماه توسط ایشون چک میشم
    2- نباید وسایل سنگین بردارم و زیاد سرپا بیاستم چون باعث تشدید واریکوسل میشه!

به نظرم بهتره زیر نظر پزشکتون عمل و به تاخیر بندازین!

موفق باشین

10. سلام
    من 29 سالمه حدود 3 سال پيش عمل واريكوسل انجام دادم از اون زمان به بعد ميل جنسيم كاهش چشمگيري داشته و بدنه آلتم نيز تقريبا بي حس شده بطوريكه فقط نوك آلتم حساسه آيا ممكنه اين از عوارض اين عمل باشه ؟
    براي درمان مشكلم چكار ميتونم انجام بدم آيا راهي براي درمان هست يا خير؟
    ممنونم

11. sinoohe29 نوشته است: سلام
    من 29 سالمه حدود 3 سال پيش عمل واريكوسل انجام دادم از اون زمان به بعد ميل جنسيم كاهش چشمگيري داشته و بدنه آلتم نيز تقريبا بي حس شده بطوريكه فقط نوك آلتم حساسه آيا ممكنه اين از عوارض اين عمل باشه ؟
    براي درمان مشكلم چكار ميتونم انجام بدم آيا راهي براي درمان هست يا خير؟
    ممنونم

سلام

کاهش میل جنسی به عمل واریکوسل مربوط نمیشه و علل دیگری داره که باید بررسی بشه ( روحی و جسمی و هورمونی )
    قاعدتا بعد از جراحی نباید چنین بی حسی سراغ شما بیاد چون محل جراحی و میزان برش طوری هست که نمی تونه به اعصاب بدنه آلت صدمه جدی بزنه اما بهرحال در صورت بروز اشتباه و بی دقتی ممکنه با پاره کردن رشته های عصبی اون ناحیه باعث بروز بی حسی شده باشند که تبعا باید طی چند ماه نخست این اعصاب ترمیم می شدند و مشکل حل می شد .
    از این نظر یکم بنظرم بعید که چنین مشکلی با جراحی پیش بیاد ولی 100% هم منتفی نیست
    ممکنه مشکلی در عروق خونرسان پیش اومده باشه و یکسری احتمالات دیگر

توصیه من اینه که این موضوع رو جدی بگیرید و برای هر دو مشکل ( بی حسی و کاهش میل جنسی ) به متخصص و جراح اورولوژی دیگری مراجعه کنید .

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM
  12. سلام،
    آیا این بیماری از یبوست هم ایجاد میشه؟ منظور از فشار شکمی که گفته میشه چیست؟

13. با سلام خدمت دوستان و جناب دکتر یه چند سوال داشتم.
    1- من حدود 2 سال پیش عمل جراحی واریکوسل 2 انجان دادم در سمت چپ که بعد از عمل یه سونوگرافی و ازمایش اسپرم دادم که رضایت بخش بود اما الان در سمت راست احساس درد دارم.
    2- ایا اگر این درد هم واریکوسل باشه با این وجود در هر دو طرف بیضه احتمال بارداری وجود داره؟ لطفاً عاجزانه پاسخ منطقی بدهید؟
    3- من الان رنگ منی به صورت زرد روشن هست ایا طبیعی هست؟ ممنون بدرود
    از سایت خوب شما تشکر میکنم.

14. آیا بیماری واریکوسل با مشکل عدم نعوذ کامل ارتباط دارد؟

15. سلام  
    من و همسرم حدود یکساله اقدام به بچه دار شدن کردیم ولی هنوز جواب نگرفتیم می خواستم بدونم با توجه به اینکه بیماری واریکوسل کمبود اسپرم است جواب آزمایش زیرمربوط به این بیماری می شود یا خیر و راهنمائی کنید لطفا
    result                                                                             refrence
    volume/mil..............5.0                                                   1.5-5ml
    colore..................milky                                                     milky                              
    appearance ........... opal                                                  opalescent
    Liquefaction time .....25 min                                               12-20min
    Viscosity..............mod                                                       moderate
    PH..................... 7.7                                                           7.2-7.8
    sperm count: 25 mil/ml                                                      >=20 mil/ml
    abnormal forms:35%                                                             less than 25%
    motility 25% good.20% fair.20%poor.35%nil                          good 60-70%
    w.b.  :1-2                                                                             occasional  
    r.b.c. :1-2                                                                               occasional

در ضمن من وقتي كه جواب آزمايشات رو به پزشك نشون دادم
    بعد از معاينه گفت واريكوسل داري وبايد
    حتما عمل كني ،مي خواستم بدونم آيا واقعا
    واريكوسل دارم وبايد حتما عمل كنم يا نه
    البته من تا الان هيچ دردي رو در بيضه هام حس نمي كنم
    وهيچ مشكل ديگري ندارم
    با تشكر از شما منتظر جواب شما هستم

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 2 از 3
رفتن به صفحه    2   

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید