شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

آفت دهان چيست ؟

1. yasesepid نوشته است: با سلام مدتيه كه در دهان من آفت مي زنه به طوريكه ممكنه به دوسه تا هم برسه و همينطور هر چند وقت كف دستم جوشهايي مي زنه كه داخلشون حالت عفونت خيلي خيلي كم و يا چربي هست مثه جوش هاي روي صورت مي دونم كه خار و يا تيغ نيست مشكل از كجاست و آيا چيزي مهمي ست يا نه ممنونم

مقدمه
    زخم‌هاي آفتي مي‌تواند بسيار دردناكبوده و با فعاليت‌هاي روزمره بيمار تداخل ايجاد نمايد. از طرف ديگر اينزخم‌ها مي‌توانند آزار اندكي را براي بيمار ايجاد نمايند.
    آفت دهان چيست؟
    آفتنوعي از زخم‌هاي دهان محسوب مي‌شود. برخي اصطلاحات متداول كه براي اينزخم‌ها به كار مي‌رود عبارتند از: زخم‌هاي كوچك راجعه آفتي و نيزاستوماتيت آفتي راجعه.
    علت ايجاد آفت چيست؟
    مكانيسمدقيق ايجاد آفت هنوز به درستي روشن نيست. ولي به نظر مي‌رسد واكنش‌هايايمني بدن بيمار در ايجاد آن دخيل باشد. زخم‌هاي آفتي وقتي ايجاد مي‌شوندكه به دلايل نامشخص سيستم ايمني بيمار وجود يك مولكول ناشناخته را اعلاممي‌دارد. حضور اين مولكولها باعث حمله لنفوسيت‌ها خواهد شد. (همانند حملههمين سلولها به بافت پيوند شده به بيمار). نتيجه اين فرآيند پيدايشزخم‌هاي آفتي خواهد بود.
    چه عواملي باعث پيدايش آفت دهان مي‌شوند؟
    عوامل مختلفي باعث پيدايش زخم‌هاي آفتي مي‌شوند. هر يك يا تركيبي از اين موارد مي‌تواند در پيدايش زخم‌هاي آفتي نقش داشته باشد:
    1 - استرس‌هاي روحي رواني(مثلاًافزايش زخم‌هاي آفتي نزديك امتحانات دانشجويان)
    2 - كمبودهاي ويتاميني (مثلاً كمبود ويتامين‌هاي B1, B2, B6, Bو C)
    3 - كمبود ساير مواد تغذيه‌اي: مثل كمبود روي, اسيد فوليك, آهن, كلسيم, سلنيم
    4 -آلرژي (حساسيت): مثلاً آلرژي‌هاي غذايي(مثل آلرژي به گلوتن و يا ميوه‌هائيمثل ليمو, پرتقال, سيب, گوجه‌فرنگي و يا توت‌فرنگي, پنير و ساير لبنيات,شكلات, گردو)و يا, افزودني‌هاي خوراكي(مثل سينامون آلدئيد و يا بنزوئيكاسيد)و يا ساير مواد مثل آدامس, مواد دندانپزشكي, داروها و غيره
    5 - تغييرات هورموني: مثلاً افزايش زخم‌هاي آفتي در خانمها در زمان عادت ماهيانه و يا كاهش زخمهاي آفتي در دوران بارداري
    6 - مسائل ژنتيكي: شيوع بيشتر آفت در فرزندان بيماران مبتلا در مقايسه با افراد سالم
    7 - عوامل عفوني
    8 -شرايط پزشكي خاص و بيماريهاي مشخص مثل اختلال عمل نوتروفيلي, بيماري بهجت,بيماري التهابي روده, بيماري سيلياك و كراون و بيماران مبتلا به ايدز
    9 - خمير دندانها يا دهانشويه‌هاي حاوي سديم لوريل سولفات (SLS)
    10 - تروما يا آسيب به مخاط دهان (مثلاً تحريك مخاط در اثر يك دندان تيز يا بعضي غذاها)
    داروها: مثل داروهاي ضدالتهاب غير استروئيدي, بتابلاكرها, داروهاي شيمي‌ درماني كه همگي ارتباطي با بروز آفت‌هاي دهان دارند.
    درمان آ‏فت دهان
    هرچند درمان قطعي براي آفت وجود ندارد ولي روشهايي هست كه در كاهش مدت زمان حضور زخم و نيز كاهش درد و ناراحتي بيمار مؤثر است.
    1- استفاده از خميردندانهايي كه حاوي سديم لوريل‌سولفات نباشند.
    2- استفاده از محصولاتي كه مثل Orabase با ايجاد يك لايه محافظ روي زخم‌ها مانع تحريك آنها توسط عوامل محيطي مي‌شوند.
    3- محصولات بي‌حس كننده موضعي (مثل ليدوكائين, بنزوكائين)
    4- داروهاي ضدباكتريايي (مثل سولفات مس و ...)
    5- داروهايي كه سطح زخم‌هاي آفتي را شستشو مي‌دهند (مثل پراكسيد هيدروژن و كار با ميدپراكسيد)
    6- تركيب شير منيزي و ديفن‌هيدرامين با نسبت مساوي 4 تا 6 بار در روز
    7- داروهاي گياهي: برخي عصاره‌هاي گياهي باعث تخفيف علائم بيماران آفتي مي‌شوند
    8- مصرف مرتب وروزانه ماست كه محتوي لاكتوباسيلوس اسيدوفيلوس باشد
    9- كاهش عوامل آسيب زننده(تروماتيك) دهان مثل دندانهاي شكسته, جرم زياد, پركردگي‌هاي تيز و ...
    10- رعايت بهداشت دهان به صورت دقيق و منظم
    11- عدم مصرف غذاهايي كه ايجاد آفت را تشديد مي‌نمايند. (مثل غذاهاي آلرژيك)
    12- درصورت كمبود تغذيه‌اي بايستي مكمل مولتي‌ويتامين مصرف شود.
    13- عدم مصرف غذاها و مايعات محرك مثل آب‌ليمو يا رب‌گوجه‌ و ...
    14- كاهش استرس
    15- داروهايضدالتهابي كه توسط پزشك تجويز مي‌شوند: مثل آفتازولAphthasol, Kenalog inorabase كه همان تريامسينولون استونايد بوده و به نام تجاري Adcortyl دربازار ايران وجود دارد.
    16- داروهاي مهاركننده كلاژناز مثل تتراسايكلينو Peridex يا كلرهگزيدين گلوكانات .درمان با كلرهگزيدين مي‌تواند سرعتبهبود زخم‌هاي آفتي را بهبود بخشد.

منبع : .http://publicrelations.tums.ac.ir

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  2. سلام دوست عزیز.
    من هم یه مدت آفت زیاد میزدم و برای درمانش هم میتونی از رب انار استفاده کنی هم اینکه داروخانه ها یه داروی مخصوص گیاهی برای آفت دارن؛ یه نوع قطره اس که روش طرز استفاده اش رو هم نوشته. برای من که خوب بود.
    امیدوارم مشکلت حل بشه چون میدونم که خیلی بده.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  3. Brayan

اخطارها : 1 بار

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    با سلام
    من مدت 10 روزی میشه دهنم آفت زده و هر کاری از قبیل کارهای ذیل کردم خوب خوب نشده
    1- نمک زدم ولی خوب نشد
    2- از محلول میترکس استفاده کردم ولی خوب نشده
    3 -جوش شیرین زدم، بهتر شد ولی خوب نشد
    4- رفتم دکتر قرص سفیکس داد و شربت دیفن هیدرامین کامپاند که قرقره کنم خیلی بهتر شده ولی خوب نمیشه

یکی به من بگه چکار کنم زود خوب شم؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ممنمون

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 2 از 2
رفتن به صفحه    2

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید