شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

یبوست مزمن و دفع ناکامل مدفوع

1. سلام به تمامی عزیزانی که بدون هیچگونه توقعی خالصانه به مشکلات دیگر کاربران رسیدگی میکنند .
    از اسمی که برای تاپیکم استفاده کردم معذرت خواهی میکنم اما وقعا مشکل من شباهتی به بقیه نداشت در ثانی شما خب میدونید که بعد از اینکه جواب درست به یه تاپیک داده میشه دیگه این تاپیک کمتر دیده میشه و مشکلی که من دارم شدیدا حاده و نیاز به کمک دارم ممنون.

بنده از زمان کودکی دچار مشکل در دفع کردن غذا بودم و همیشه به سختی میتونستم این کار رو انجام بدم و مجبو بودم مدت زمان زیادی رو در دستشوی بمونم . و اصلا علاقه به عنوان کردن این مسئله با خانواده یا دکترها نداشتم . تا اینکه از چند سال قبل که دقیقا نمیدونم کی بود من بوسیله دست اینکار رو انجام میدادم  تا راحت تر مدفوع کنم مدت زیادی هست که این کار رو میکنم اما حالا دچار نوعی التهاب روده و درد های زود گذر روده و معده شدم از طرفی زمانی که دستشوی دارم بدون کمک دست نمیتونم مدفوع کنم همونسور که قبلا نمیتونستم اما من نمیتونم همیشه اینکار رو انجام بدم و بهتره که این مشکل رو حل کنم تا اینکه با این سایت آشنا شدم و از شما خواهش میکنم که راه حل درست رو بمن بگید . از طرفی من میخوام به سربازی برم و مطمئنن اونجا نمیتوننم راحت دستشوی برم مشکل دیگه من اینه که حدود 6 ماهه که من نمیتونم کانل دستشوی کنم طوری که بعد از یه بار دستشوی رفتن پس از 30 دقیقه باید باز هم دستشوی برم و هر بار مقدار کمی مدفوع میکنم که این مسئله به تازگی بوجود اومده و من واقعا خسته شدم از این مسئله و اینکه مدفوع بیشتر بصورت مایع شده و من خیلی سخت میتونم جلوی خودم رو بگیرم .

اگر باید حتما دکتر حضوری برم لطفا بفرماید که باید به چه دکتری برم و اگر کسی رو میشناسید معرفی کنید . ممنون

2. jentell_man_200 نوشته است: سلام به تمامی عزیزانی که بدون هیچگونه توقعی خالصانه به مشکلات دیگر کاربران رسیدگی میکنند .
    از اسمی که برای تاپیکم استفاده کردم معذرت خواهی میکنم اما وقعا مشکل من شباهتی به بقیه نداشت در ثانی شما خب میدونید که بعد از اینکه جواب درست به یه تاپیک داده میشه دیگه این تاپیک کمتر دیده میشه و مشکلی که من دارم شدیدا حاده و نیاز به کمک دارم ممنون.

بنده از زمان کودکی دچار مشکل در دفع کردن غذا بودم و همیشه به سختی میتونستم این کار رو انجام بدم و مجبو بودم مدت زمان زیادی رو در دستشوی بمونم . و اصلا علاقه به عنوان کردن این مسئله با خانواده یا دکترها نداشتم . تا اینکه از چند سال قبل که دقیقا نمیدونم کی بود من بوسیله دست اینکار رو انجام میدادم  تا راحت تر مدفوع کنم مدت زیادی هست که این کار رو میکنم اما حالا دچار نوعی التهاب روده و درد های زود گذر روده و معده شدم از طرفی زمانی که دستشوی دارم بدون کمک دست نمیتونم مدفوع کنم همونسور که قبلا نمیتونستم اما من نمیتونم همیشه اینکار رو انجام بدم و بهتره که این مشکل رو حل کنم تا اینکه با این سایت آشنا شدم و از شما خواهش میکنم که راه حل درست رو بمن بگید . از طرفی من میخوام به سربازی برم و مطمئنن اونجا نمیتوننم راحت دستشوی برم مشکل دیگه من اینه که حدود 6 ماهه که من نمیتونم کانل دستشوی کنم طوری که بعد از یه بار دستشوی رفتن پس از 30 دقیقه باید باز هم دستشوی برم و هر بار مقدار کمی مدفوع میکنم که این مسئله به تازگی بوجود اومده و من واقعا خسته شدم از این مسئله و اینکه مدفوع بیشتر بصورت مایع شده و من خیلی سخت میتونم جلوی خودم رو بگیرم .

اگر باید حتما دکتر حضوری برم لطفا بفرماید که باید به چه دکتری برم و اگر کسی رو میشناسید معرفی کنید . ممنون

سلام

دوست عزیز البته مبتلا شدن به مشکلات کولون در سن شما خیلی بعیده اما با توجه به شدت موضوع و مزمن بودنش بنظرم بهتره به یک متخصص بیماریهای گوارشی یا متخصص داخلی مراجعه کنی و از سلامت کلون مطمئن بشی
    اگر خدایی نکرده مشکل خاصی داشته باشی احتمالا معاف هم میشی ( ذوق کردی الان ؟ داداشم ، سلامتت از همه چیز مهمتره ) پس به متخصص مراجعه کن

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM و 1 کاربر ديگر
  3. سلام

همونطور که دوستمون گفت بهتره جهت اطمینان از نداشتن بیماریهای دیگه ابتدا به متخصص مراجعه کنی.

ولی راجع به یبوست مزمن .... میتونی با رعایت یک سری مسائل این مشکل رو ساده تر کنی...

---افزایش فیبر در تغذیه ی روزانت.
    ---میزان مصرف آب کافی.
    ---تنظیم زمان دفع در هر روز واسه خودت، اینکه هرروز یک زمان مشخص (مثلا بعد از صبحانه)و به قصد دفع بشینی (حتی اگر دفع نداشته باشی)،این زمان بندی باعث تحریک روده بزرگ میشه و بعداز مدتی بدنت این ساعت رو جهت دفع تنظیم میکنه... همونطور که تنظیم زمان خواب دست خودمونه.
    ---و از همه مهمتر فعالیت کافی در طول روز و پیاده روی خیلی موثره.

من شخصی رو دیده بودم که مثل شما این مشکل رو از کودکی داشت... و بطور اتفاقی با یک تجربه در زمینه ای متفاوت این مشکلش تا حدودی برطرف شد.
    تجربش رو در اختیارت میذارم ...
    این شخص از کمربندهای لاغری (ویبراتور) جهت کاهش چربی دور شکم استفاده میکرد. بعد از مدتی معجزه ی این دستگاه رو که به منظور دیگه ای ازش استفاده میکرد در کاهش یبوستش دید!

همونطور که میدونی در کسانیکه یبوست دارن، حرکات دودی روده بزرگ (کولون) کم هست. اگر به هر روشی انقباضات غیر ارادی عضله های کولون و این حرکات دودی رو بشه افزایش داد مشکل یبوست تا حد زیادی حل میشه. (واسه همین میگن افزایش فیبر در تغذیه خیلی موثره) و ویبراتور هم طبق تجربه ،یک همچین خدمتی به اشخاصی که یبوست مزمن دارن میکنه.

شاد باشید.

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  4. یبوست و درمان آن با تغذیه مناسب

یبوست حالتی است که درآن مدفوع سخت و کوچک است و برای برطرف شدن آن ( اجابت مزاج) نیاز به استفاده از داروست.بعضی افراد از مسهل های مختلفی برای رفع یبوست استفاده می کنند. ولی در بیشتر مواقع با استفاده مداوم از مسهل، قدرت طبیعی کولون کاهش یافته و اجابت مزاج طبیعی و بدون استفاده از مسهل مشکلتر می گردد.

موثرترین درمان برای یبوست ایجاد یک تغییر مهم در رژیم غذایی است که البته امروزه کمتر به آن توجه می شود.در واقع کولون به استفاده از مسهل عادت می کند. همچنین استفاده از مسهل مانع از بروز علایم هشدار دهنده مهمی مانند یبوست و درد،هنگام اجابت مزاج می شود. بدون وجود این اخطا رها، افراد همچنان به خوردن غذاهایی که واقعاً می توانند عامل خطرناکی برای به خطر افتادن سلامتی آنها باشند، ادامه می دهند. موثرترین درمان برای یبوست ایجاد یک تغییر مهم در رژیم غذایی است که البته امروزه کمتر به آن توجه می شود.

اغلب انواع بیماریهای دردناک روده به به قسمت انتهائی روده مربوط می باشند. برخی از این مشکلات تنها دردسرسازند. اما برخی زندگی بیماررا مورد تهدید قرارمی دهند. به هرحال نباید مشکلات ساده و یا بیماریهای خطرناک را به عنوان قسمت طبیعی از روند زندگی تحمل کرد.

یبوست معنای متفاوتی برای افراد مختلف دارد. طبق بررسی های انجام شده، بعضی از افراد هر شش تا دوازده روز و آن هم با کمک مسهل های قوی اجابت مزاج دارند و حتی این مسئله را به عنوان امری طبیعی پذیرفته اند. فعالیت و حرکت روده برای دفع، به میزان سلامتی افراد بستگی دارد. برای بعضی از افراد حرکت روده و اجابت مزاج درهردو روزیکبار، طبیعی است. درحالیکه فرد دیگری ممکن است روزانه سه باروحتی بیشتر دفع انجام دهد و هر دو آنها کاملاً سالم باشند.

معمولاً وریدهای پا (رگی که خون را به قلب برمی گرداند) در افراد مبتلا به یبوست بر اثر فشار بیش از حد هنگام حرکت دشوار مدفوع در روده آسیب می بینند. در طول رگ های پا دریچه هایی به فواصل متناوب قرار دارند که به حرکت جریان خون به طرف بالا و قلب کمک می کنند. این دریچه ها تقریباً به شکل یک نردبان متحرک هستند و در برابر حرکت خون به طرف پایین بر اثر فشارجاذبه مقاومت می کنند. این دریچه ها بر اثر فشار زیادی که برای حرکت مدفوع خشک و سفت نیاز است، بیش از حد کشیده شده و صدمه می بینند و طولی نمی کشد که این دریچه ها دیگر برای نگهداشتن خون، فاقد کفایت می گردند. و اگر دریچه ها خوب کار نکنند همواره یک ستون 6اینچی از خون بر روی رگ های پایینی فشار می آورد. یکی از نتایج این فشار نامشهود واریس ورید (رگ) پا است. ظهور شبکه درهم پیچیده آبی رنگ و دردناک بر روی پاها از علایم مشخصه واریس می باشد. گاهی رگ ها در واریس زخم شده و موجب خونریزی می شوند. چنین وضعیتی ممکن است در ناحیه مقعد نیز رخ دهد.

یبوست به دلیل اختلالات روحی بوجود نمی آید یا حداقل با اطمینان می توان گفت که، این مسئله عامل اصلی نیست. اگر چه پس ازعمری تحمل درد و رنج ناشی از مشکلات روده ، هر کسی در مورد سلامت و قابلیتها یش، شک خواهد کرد.

تو صیه های تغذیه ای مناسب در درمان یبوست :
    1- رژیم غذایی متکی بر کر بوهیدرات  به همراه سبزیجات  و میوه جات  مطمئن ترین درمان برای یبوست است.

2- تقریباً اکثر مردم، اثرات مثبت آلو را در مورد یبوست می شناسند. آلو می تواند به فرد مبتلا به یبوست کمک کند. بدین طریق که تغییراتی در افزایش فعالیت قسمتهای پایینی روده داده و به یبوست پایان می دهد.

3- مصرف حبوبات (حبوبات حاوی انواع فیبرها بخصوص فیبرهای بسیارجاذب آب، یعنی سلولزوهمی سلولزمی باشند) می تواند به اجابت مزاج تا حد زیادی کمک نماید.

4 - نوشیدن روزانه بین 8 تا 12 لیوان آب

تشکر شده توسط : 3 کاربر
  5. از توجهتون ممنونم من تغذیه خوبی دارم البته فیبر تو برنامه کم هست که زیادش میکنم .

- من هیچ وقت از ناحیه مقعد دچار خونریزی نشدم

-و سئوالی که برام پیش اومده اینه که آیا این مریضی بطور کامل درست میشه ؟

6. jentell_man_200 نوشته است: از توجهتون ممنونم من تغذیه خوبی دارم البته فیبر تو برنامه کم هست که زیادش میکنم .

- من هیچ وقت از ناحیه مقعد دچار خونریزی نشدم

-و سئوالی که برام پیش اومده اینه که آیا این مریضی بطور کامل درست میشه ؟

سلام

دوست عزیز ابتدا به متخصص مراجعه کن که از جهت نداشتن بیماریهای دیگه مطمئن باشی. کوتاهی نکن!!!

اگر یبوست مزمن از کودکی در شما بوده بیماری محسوب نمیشه . سیستم بدنت این طوریه... که باید با رعایت یک سری مسائل سعی کنی این مشکلت باعث اذیتت نشه و بیماریهای دیگه ای رو برات به همراه نیاره.

من مطمئنم با توجه بیشتر به نوع تغذیت (غذاهای پرفیبر)  و  افزایش تحرک بدنی تا حد زیادی این مشکلت حل میشه.
    تا زمانیکه اینها رو رعایت کنی مسلما راحت تری.

شاد باشید.

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM و 1 کاربر ديگر
  7. سلام به دوستان عزیز خودم . مشکل من تقریبا حل شد و الان مشکل خاصی ندارم و از شما خیلی مچکرم البته به متخصصم مراجع کردم که گفت مقصر این مسئله خودت هستی اما الان بهتر شدم .

اما یه سئوال دیگه برای من پیش اومده که ترجیح دادم در تاپیک قبلیم مطرح شه .

من الان مشکل قبلیرو ندارم اما نمیدونم به چه دلیلی شب ها معده ام غارو غور های شدیدی میکنه علت غارو غور معده چه چیزای ممکنه باشه ؟

8. سلام،
    از اینکه مشکلتون حل شده، خوشحالم. راستش من هم مشکل قبلی شما رو دارم که همینطور حل نشده باقی مونده. اگه لطف کنید و بگید که به چه پزشکی مراجعه کردید و چه روشی رو برای درمانتون اجرا کرده، واقعا ازتون ممنون می شم. البته به جز اون، من مشکل باد شکم هم دارم که اعصابمو خرد کرده.

9. سلام .ممنونم .
    خب راستش من خودم باعث بروز این مسئله شده بودم یکی بخاطر اینکه در برنامه غذای من فیبر نبود یعنی اینکه من حتی میوه هم بصورت اتفاقی میخوردم و اصلا از میوه ها خوشم نمیومد و همیشه مولتی ویتامین مصرف میکرم که مصرف مولتی ویتامین رو هم قطع کردم و سبزیجاتم مصرف نمیکردم همونطور که دوستان عزیز و فعال این سایت گفتن مشکل من بیشتر بخاطر تغذیه بود بعد از ده روز که من میوه و سبزیجاتم رو در برنامه غذاییم بیشتر کردم مشکلاتم خیلی کمتر از قبل شد اما بهترین کار اینه که شما هم به یه دکتر متخصص مراجعه کنید

nnnr نوشته است: سلام،
    از اینکه مشکلتون حل شده، خوشحالم. راستش من هم مشکل قبلی شما رو دارم که همینطور حل نشده باقی مونده. اگه لطف کنید و بگید که به چه پزشکی مراجعه کردید و چه روشی رو برای درمانتون اجرا کرده، واقعا ازتون ممنون می شم. البته به جز اون، من مشکل باد شکم هم دارم که اعصابمو خرد کرده.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید