شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

نگرانیهای مادر در بارداری

1. آيا استفاده از ماكروفر يا microwave oven در بارداري مناسب است؟ مدارك مستدلي براي مضر بودن اشعه مايكرو فر(Microwave oven) براي جنين وجود ندارد ولي در همه مطالعات تاكيد شده كه زماني كه مايكرو ويو روشن است مقابل آن نايستيد!!
    اشعه X؟
    تحقيقات حاكي از مضر بودن اشعه Xبراي جنين مي باشد.
    ولي در موارد اورژانسي  دستگاههايي وجود دارد كه كمترين اشعه را به بدن مي رساند و همچنين فقط ناحيه مورد نظر تحت اشعه قرار مي گيرد و بقيه قسمتها ايمن مي ماند
    استفاده از مواد شوينده؟
    استفاده از اين محصولات در بارداري مانعي ندارد ولي هنگام استفاده,  دستكش بپوشيد و حتما در محل از تهويه مناسب استفاده كنيد و دقت داشته باشيد هيچ گاه محصولات شوينده مثل وايتكس و جوهر نمك (تركيبات آمونياك دار) را با هم مخلوط نكنيد.
    آيا افتادن مادر باردار باعث آسيب به جنين مي شود؟
    جنين بوسيله مايع آمنيوتيك محافظت مي شود و اكثر افتادن ها ضرري به جنين نمي رساند ولي اگر شما يك ضربه شديد يا تصادف را تجربه كرديد حتما بايد جنين مانيتور شود
    *علايمي مانند خونريزي ,درد شكم, ليك مايع امنيوتيك و كاهش حركت جنين بايد اطلاع داده شود
    آيا ماساژ تراپي در بارداري مناسب است؟
    ماساژ دادن اعضا باعث افزايش جريان خون شده و بسياري از دردها را كاهش  ميدهد ولي جريان شديد و يا ماساژ شكم نبايد انجام شود و همچنين قبل از شروع ماساژ تراپي با پزشك خود صحبت كنيد.
    لوازم و كرمهاي آرايشي؟
    اگر اين تركيبات حاوي جيوه نباشند مجاز هستند.
    استفاده از موبر ها؟
    استفاده موم, شيو كردن و كندن مو مجاز است ولي استفاده از كرمهاي موبر براي جنين مضر مي باشد. اين كرمها حاوي سولفات باريم و تيو گليكلات كلسيم است و استفاده انها در بارداری مجاز نيست.
    *استفاده از اپي ليدي و الكتروليز مانعي ندارد ولي روي شكم و برست انجام ندهيد.
    آيا حمل وسايل يا كودك در بارداري مجاز است؟
    بعلت تغيير هورمونها عضلات بافت همبند تاندونها در بارداري سست تر از گذشته مي شود و ريسك آسيب بالا مي رود
    ولي با اين حال وسايل با وزن متوسط  و كودك در صورت بلند كردن صحيح مجاز مي باشد
    روش مناسب:خم كردن زانو ونه كمر در حين بلند كردن است.
    از طرفي چون مركز ثقل بدن شما به جلو رانده مي شود در راه رفتن مراقب سر خوردن و افتادن باشيد.
    استفاده از حشره كش ها و ضد آفت گياهان در حاملگي:اين تركيبات حاوي موادي هستند كه سيستم عصبي حشرات را مورد حمله قرار مي دهند و باعث مرگ آنها مي شوند. در سه ماهه اول حاملگي سيستم عصبي در جنين بسرعت در حال رشد مي باشد و شما بايد در اين دوران از استفاده هر گونه حشره كش و ضد آفت جلوگيري كنيد و در ماههاي ديگر هم تا حد ممكن با اين تركيبات تماس نداشته باشيد
    اگر در خانه از اين تركيبات استفاده شد:
    2 تا 3 برابر زماني كه سازنده روي محصول نوشته بيرون از خانه بمانيد
    تهويه مناسب در فضا استفاده كنيد

شنا كردن در استخر:

شنا كردن ورزش بسيار مفيد در دوران بارداري  مي باشد اگر از قبل شنا مي كرديد مي توانيد در بارداري هم ادامه دهيد البته با احتياط بيشتر. ولي اگر  در بارداري براي اولين بار تصميم به شنا كردن داريد از سه ماهه دوم و بصورت آهسته اهسته شروع كنيد.

منبع:سلامت

تشکر شده توسط : 5 کاربر
  2. mona22

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    با سلام .
    اینجانب 27 ساله هستم و 5 ماهه باردارم و در اوایل بارداری به دلیل اینکه اطلاع نداشتم قرصی مصرف کردم و یک بار هم از سرم با اشعه عکسبرداری کردم. به دکترها و متخصصان زیادی مراجعه کردم اما متاسفانه هرکدام نظر متفاوتی داشتند. دکترم سونوگرافی های من را بدون ایراد دید اما  یکی از دکترها که به تازگی مراجعه کردم من را خیلی نگران کرد و سونوگرافی سه بعدی توصیه کرد و برایم قرص سفالکسین تجویز کرد. ایا این قرص ضرری ندارد؟
    ایشان گفتند که در ازمایش سونو گرافی نوشته شده:
    calture: growth of phylococcus epydermay

و در قسمت sensitive نوشته شده سفالکسین و یکسری قرصهای دیگه.
    که بخاطر این باید سفالکسین بخورم. قرصهایی که مصرف کردم حدود سه هفته اول بارداری بوده و نام انهایی که به خاطر دارم پروژسترون ، health brust , amoccicilin و شاید هم یک انتی بیوتیک دیگه بجای اموکسی سیلین بوده که به یاد ندارم.
    خواهش میکنم من را راهنمایی کنید خیلی نگرانم و دچار استرس بسیار زیادی شده ام. باید کجا برم به حرف کدام دکتر گوش کنم واقعا گیج شده ام.

3. با سلام و خسته نباشید
    من در هفته 8 بارداری هستم از 3 روز پیش ترشحات سفید رنگی میبینم که مقدارش کمه میخواستم بدونم علت این ترشحات چیست؟آیا به جنین آسیبی میرسونه؟ من جایی خوندم که این ترشحات ممکنه به خاطر نقصی در رحم باشه و باعت زودرس شدن زایمان میشه
    ممنون

4. تا اونجائي كه اطلاع دارم ترشحات سفيد رنگ در دوران اوليه بارداري كاملا طبيعيه.اگه سبز رنگ باشه و همراه با سوزش و خارش بايد به پزشك مراجعه كنيد.

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  5. با سلام و خسته نباشید
    امروز 8 هفته من تموم میشه و وارد 9 هفته میشم. متاسفانه از امروز صبح دردهای نسبتا" زیادی در ناحیه چپ و راست(زیر دل) احساس میکنم.متاسفانه این درد قطع نمیشه،و امروز هم دسترسی به پزشکم ندارم و دوشنبه وقت دارم. به نظر شما دلیل این درد چیه؟

6. chaste نوشته است: با سلام و خسته نباشید
    امروز 8 هفته من تموم میشه و وارد 9 هفته میشم. متاسفانه از امروز صبح دردهای نسبتا" زیادی در ناحیه چپ و راست(زیر دل) احساس میکنم.متاسفانه این درد قطع نمیشه،و امروز هم دسترسی به پزشکم ندارم و دوشنبه وقت دارم. به نظر شما دلیل این درد چیه؟

سلام

اگر این دردها مثل دردهای زمان پریودی هستن کاملا طبیعیه ... نگران نباش.  ممکن هم هست به دلیل نفخ یا یبوست باشه.
    بعضیها در ماههای اول بارداری این درد رو دارن.و این دردها معمولا با استراحت بهتر میشن.
    در صورتی غیر طبیعی هست که شما مدام این دردها رو داشته باشی. دردهای شدید همراه با تهوع و استفراغ ، لک بینی و خونریزی ، تب و لرز، افزایش زیاد ترشحات... این ها نگران کننده است و باید سریعتر به پزشک مراجعه کنی.

شاد باشی.

7. با سلام
    ممنون از پاسختون
    دردهای من مدام بود ولی نه ترشحی داشتم نه لکه بینی و خونریزی و تهوع و استفراغ. به دکتر مراجعه کردم و ایشون برام سونوگرافی نوشت. سونوگرافی رو انجام دادم و خداروشکر جنین سالم بود و قلبش هم میزد ولی پشت جفت خونریزی کرده بود و من باید استراحت مطلق میکردم. دیروز هم مجدد سونوگرافی انجام دادم و خوشبختانه اون هماتوم از بین رفته بود و دکتر برام دوتا دارو تجویز کرد،cyclogest & isoxuprine 10
    مصرف این داروها به چه علته؟
    ممنون

8. سوال دیگه هم داشتم اینه که من از شنبه وارد 9 هفته شدم و دقیقا" از همون آغاز 9 هفتگی دچار تهوع صبحگاهی شدم. به نظر شما این فشاری که در حین استفراغ به شکمم میاد ممکنه برای جنینم ضرر داشته باشه؟

9. chaste نوشته است: با سلام
    ممنون از پاسختون
    دردهای من مدام بود ولی نه ترشحی داشتم نه لکه بینی و خونریزی و تهوع و استفراغ. به دکتر مراجعه کردم و ایشون برام سونوگرافی نوشت. سونوگرافی رو انجام دادم و خداروشکر جنین سالم بود و قلبش هم میزد ولی پشت جفت خونریزی کرده بود و من باید استراحت مطلق میکردم. دیروز هم مجدد سونوگرافی انجام دادم و خوشبختانه اون هماتوم از بین رفته بود و دکتر برام دوتا دارو تجویز کرد،cyclogest & isoxuprine 10
    مصرف این داروها به چه علته؟
    ممنون

سلام

Syclogest در واقع پروژسترونه (هورمون زنانه) که معمولا برای جلوگیری از سقط جنین داده میشه.

Isoxuprine هم برای کاهش دردهای ناشی از انقباضات رحم و همچنین برای جلوگیری از زایمان زودرس  تجویز میشه.

استراحت کافی و بدون استرس داشته باش، اگر هم لک بینی و اون علائمی که در پست قبلی گفتم در خودت دیدی بلافاصله به پزشکت مراجعه کن.
    شاد باشی.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  10. chaste نوشته است: سوال دیگه هم داشتم اینه که من از شنبه وارد 9 هفته شدم و دقیقا" از همون آغاز 9 هفتگی دچار تهوع صبحگاهی شدم. به نظر شما این فشاری که در حین استفراغ به شکمم میاد ممکنه برای جنینم ضرر داشته باشه؟

ببین دوست من بالای 50% از بارداریها در ماههای اول با تهوع همراهه. این مساله بیشتر باعث اذیت خود زن باردار میشه نه جنین. یعنی من تاحالا راجع به آسیب به جنین با تهوع و استفراغ چیزی نشنیدم. نگران نباش.

این مطلب رو هم برات میذارم مطالعش برات مفیده.....
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    شايع ترين بيماري دوران بارداري تهوع صبحگاهي است كه بر خلاف اسم آن در هر زماني از روز ميتواند باشد و معمولا با فاصله كمي بعد از مثبت شدن آزمايش به سراغ شما مي آيد. اين علايم با گرسنگي و خستگي شديد تر مي شود.

بعضي اقدامات مي تواند در اين زمينه مفيد باشد
    از جمله :
    1.اگر بلافاصله بعد از بيدار شدن از خواب احساس تهوع داشتيد بيسكويت ساده Dry Cracker كنار تختخواب خود بگذاريد و بعد از بيدار شدن وقبل از برخاستن مقداري از آن را بخوريد
    ۲.در طور روز به دفعات زياد ولي هر دفعه با حجم كم غذا بخوريد.
    ۳.از غذاهاي چرب يا سرخ كرده پرهيز كنيد.
    ۴.حتماً مقادير زيادي مايعات بنوشيد.
    ۵.نوشيدني هاي گياهي حاوي زنجبيل يا نعناع نيز ممكن است مفيد واقع شوند.
    ۶.ممكن است استفاده از باندهاي مخصوص بيماري ناشي ازحركت كه بر روي نواحي خاصي در مچ دست بسته مي شوند، مفيد باشد.
    ۷.به آرامي از جا برخيزيد وبلافاصله بعد از غذا خوردن نخوابيد
    ۸.از بو هاي تند پرهيز كنيد
    ۹.در صبحگاه بعد از خوردن Dry Crackerتا 15 دقيقه بلند نشويد
    .10نوشيدني را حين غذا خوردن استفاده نكنيد( نيم ساعت قبل يا نيم ساعت بعد)
    cold food .11 به علت بوي كمتر مناسبتر ازHot food است
    12.تهويه آشپز خانه را اکثر اوقات روشن بگذاريد
    هنگام احساس تهوع روي يك صندلي نشسته و كمر خود را خم كنيد بطوريكه سرتان بين پا ها قرار گيرد اين وضعيت در رفع حالت تهوع كمك كننده است

مصرف دارو:
    آمپول وقرص ديمن هيدرينات با تجويز پزشك براي اين بيماري استفاده مي شود
    یا (تركيبي از ويتامينB6 و آنتي هيستامين doxylamine)

علت هاي اين بيماري:
    متاسفانه هنوز علت دقيقي كه باعث اين علايم بشه شناخته نشده ولي يك سري تئوري ها وجودداره
    از جمله:
    بعضي معتقدند كه تغيراتChemical بدن باعث اين علايم مي شود اين تغيرات مثل افزايش ناگهاني در هورمون پروژسترون و افزايش اسيد معده مي باشد
    همچنين محققان باور دارند كه خستگي و استرس هم رل اساسي در اين زمينه دارد
    علت ديگر براي اين بيماري را ساخت هورمون HCGدر بدن ميدانندكه در هفته 12 كه اين هورمون رو به كاهش ميرود احساس بهبودي در خانم باردار ايجاد مي شود
    (اين هورمون هماني است كه در خون يا ادرار اندازه گرفته ميشود )

يك نكته جالب:
    تحقيقات اخير نشان داده مادراني كه تهوع صبحگاهي را تجربه مي كند درصد سقط كمتري دارند نسبت به مادراني كه اين علايم را ندارند.

منبع:  www.persianv.com

11. با سلام
    سوالی که برام پیش اومده اینه که من امروز از پله سر خوردم،ولی خودم رو کنترل کردم که با شدت به زمین نخورم. خونریزی نداشتم و ندارم و دلم هم درد نگرفته فقط کمرم کمی کوفته شده،برای جنین 10 هفته ای من که خدای نکرده اتفاقی نیفتاده؟

12. chaste نوشته است: با سلام
    سوالی که برام پیش اومده اینه که من امروز از پله سر خوردم،ولی خودم رو کنترل کردم که با شدت به زمین نخورم. خونریزی نداشتم و ندارم و دلم هم درد نگرفته فقط کمرم کمی کوفته شده،برای جنین 10 هفته ای من که خدای نکرده اتفاقی نیفتاده؟

سلام

دوست من اگر درد و لک بینی و ... واست پیش نیومده نگران نباش. اگر نی نی هم تو شکمت نبود باز کمرت کوفته میشد!
    ولی اگر دیدی فردا با مساله ی جدیدی مواجه شدی که تا قبلش نداشتی پیگیری کن.

شاد باشید.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  13. با سلام و خسته نباشید
    میخواستم بدونم آیا مصرف آب هویج در هفته 11 و 13 بارداری اون هم به میزان دو لیوان در طول روز و هر روز،برای جنین مضر است؟

14. سلام من شنیدم ویتامین A اگه بیش از اندازه مصرف شه برا جنین نارسایی میاره ولی شما باید تحقیق کنین 2 لیوان اب هویج روزانه چه قدر ویتامین Aرو جذب بدن میکنه

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 2
رفتن به صفحه 1   

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید