شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

کندن مو چيست؟

1. کندن مو (Trichotillomania)
    این حالت یک اختلال تکانشی است که در آن فرد موهای سر ، ابرو ، مژه و سایر قسمتهای بدن خود را می کند به طوری که ناحیه ای بدون مو ایجاد می شود . رفتار تکانشی به صورتی است که فرد بر اثر یک عامل برنگیزاننده به طور ناخدآگاه به سمت رفتار خاص ( کندن مو ) سوق پیدا می کند و با انجام آن عمل از تنش فرد کاسته می شود . نام بیماری ریشه یونانی دارد (Thrix به معنای مو ، Tillein به معنای کندن و Mania به معنای دیوانگی ) .به نظر می رسد 1 تا 2 درصد جمعیت به این اختلال دچار باشند به طوری که در حال حاضر4 تا 11 میلیون نفر در آمریکا به اختلال مبتلا هستند .
    این اختلال بیشتر، افراد در سنین قبل یا اوایل نوجوانی را گرفتار می کند . ولی می تواند بچه های یک ساله و سلمندان هفتاد ساله را نیر دچار کند . در مطالعات حدود 90 درصد مبتلایان را خانمها تشکیل می دهند ولی به نظر می رسد مردان بخاطر عدم مراجعه برای درمان در مطالعات حضور نداشته اند .
    اگرچه علایم از نظر شدت ، مکان کندن مو و پاسخ به درمان در افراد متفاوت می باشد ولی اکثر بیماران موی سر خود را می کنند به طوری که در طی مدت زمان طولانی ناحیه ای بدون مو ایجاد می شود ( این ناحیه بدون مو می تواند ابرو ، موی ناحیه تناسلی یا زیر بغل باشد ) . در برخی افراد این عمل کم بوده و اختلالی در کارکرد فرد ایجاد نمی کند ولی در بعضی موارد بسیار شدید بوده و کارکرد فرد را مختل می کند.
    طی دهه گذشته تحقیقات بسیار وسیعی برای درمان این اختلال انجام شده است ولی تا به حال درمانی که برای تمامی مبتلایان کارساز باشد پیدا نشده است . برخی از درمانهایی که انجام می شود به شرح زیر می باشد :
    درمان رفتاری شناختی :
    در نوع این درمان عاملی که باعث ایجاد رفتار کندن مو می شود را پیدا کرده و به فرد آموزش می دهند که رفتاری جایگزین را در هنگام ایجاد آن عامل انجام دهد . این درمان می بایست توسط فرد متخصص انجام شود تا بهترین بهره را بدهد . بسیاری از افراد با تغییرات ساده مثل بانداژ کردن انگشتان یا یادداشت موارد کندن مو و یا تغییر مکانی که باعث ایجاد این رفتار می شود ، بهبود می یابند.
    درمان دارویی :
    داروهای بسیاری در درمان این اختلال به کار گرفته شده است که بیشترین آنها متعلق به دسته دارویی مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) می باشد . معروفترین دارو در این دسته فلوکستین یا پروزاک (Prozac) است . برخی بیماران با استفاده از این دارو به کلی کندن مو را کنار گذاشته اند و برخی نیز به کلی آن را بی اثر دانسته اند. به هر روی دارو درمانی نیز می بایست تحت نظر مستقیم متخصص انجام گیرد .
    سایر درمانها نظیر ایجاد گروهای پشتیبان ، تغییر رژیم غذایی ، هیپنوتیزم و تغییر مکان نیز موثر بوده است .

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  2. با سلام
    من دختری 29 ساله هستم که از سن 19 سالگی عادت به کندن موهای سر خود داشتم. حالا حدود 1 سال و نیم است که این کار را متوقف کردم ولی موها کم پشت شده و در بعضی مناطق نازک. آیا راهی برای تقویت موها و رویش دوباره آنها است؟ من الان خیلی از این وضعیت رنج می کشم و خوشحال میشوم اگه کمکم کنید.
    با تشکر

3. wesca1234 نوشته است: با سلام
    من دختری 29 ساله هستم که از سن 19 سالگی عادت به کندن موهای سر خود داشتم. حالا حدود 1 سال و نیم است که این کار را متوقف کردم ولی موها کم پشت شده و در بعضی مناطق نازک. آیا راهی برای تقویت موها و رویش دوباره آنها است؟ من الان خیلی از این وضعیت رنج می کشم و خوشحال میشوم اگه کمکم کنید.
    با تشکر

سلام،
    نکته مهم این است که کندن موها را متوقف کرده اید.
    احتمالا این کم پشتی و نازکی آن به کندن مو قبلی شما ارتباط ندارد چون در صورت ارتباط معمولا مناطقی که مو کنده می شود بسیار کم مو و حتی به صورت بدون مو در می آید و به مرور رویش مجدد می یابد. شاید در شما تغییرات هورمونی و نیز بروز عوامل ژنتیک باعث این حالت شده باشد. بهترین راه مراجعه به پزشک و معاینه موهای شماست تا با مشخص شدن نحوه ریزش مو و تغییرات آن درمان مناسب انجام شود.

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید