شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

وجود لهجه در صدا

1. سلام
    نمیدانستم این سوالها را باید دقیقا در کدام قسمت بپرسم !
    مطلبی در رابطه با عمل زیبایی صدا در این سایت دیدم .

بعضی افراد ذاتا صدای زیبا و جذابی دارند
    گویندگان و دوبلورهای تلویزیون صدای دلنشینی و قشنگی دارند
    آیا اینها واقعا چنین صداهایی به این زیبایی داشته اند یا با تمرین زیاد بسیار آن را رسا و واضح کرده اند؟
    چرا که در جایی خواندم :
    صداي حرفه‌اي داراي شرايط خاصي از نظر فيزيولوژي و آناتومي تارهاي صوتي و همچنين توانايي‌هاي ويژه است که پس از بررسي‌هاي دقيق با تمرينات صحيح مي‌توان اين توانايي را افزايش داد.
    بعضی افراد در صداهایشان لهجه ناخواسته دارند . مثلا خودم نه پدر و نه مادرم لهجه ندارند اما من لحجه یکی از روستایی که پدر پزرگم در آنجا زندگی می کردند دارم. این در حالی است که من خودم تا بحال در آن روستا زندگی نکرده ام و وجود این لهجه واقعا عجیب است. خیلی تلاش کرده ام که به لهجه ام تسلط پیدا کنم ولی احساس می کنم تسلطم به گفتارم را از دست داده ام !!!!!!!!!
    آیا واقعا داشتن لهجه ارثی است ؟
    این سوالها شاید برای اینجا بی ربط باشد ولی حقیقتا جای دیگری برای پرسش آنها پیدا نکردم !
    چطور می توانم گفتارم را فصیح و روان کنم و لهجه ام را از بین ببرم ؟
    آیا جایی برای این کار وجود دارد ؟
    لطفا راهنمایی کنید

ممنون

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  2. سلام رفیق
    راستشو بخوای من شنیدم تن و آهنگ صدا ارثی.........ولی تا حالا نشنیده بودم لهجه هم به ارث میرسه
    ===========
    خوب........یک توضیح کوتاه بدم درباره صدا و لهجه شما....
    احتمالا در زمان کودکی شنیدی و خوشت اومده
    یعنی در ذهن ناخود آگاهت جا گرفته.......و الان بروز کرده
    ============
    حالا علاج اینکه به لهجه و گویشت تسلط پیدا کنی..........یک راه حل بسیار عالی میگم
    خودم برای فصیح صحبت کردن اینکارو انجام میدم همیشه
    یک کتاب باحال که دوست داریبردار و برو تو کوهی دشتی.......زیر زمینی.......پارکینگی......کسی صداتو نشنوه.........شروع کن بلند بلند به خوندن و صداتو ضبط کن.....
    هر بار که گوش میدی اشکالات صداتو متوجه میشی و میفهمی در کدام رنج و درجه باید تن صداتو بالا و پایین ببری
    ============
    یک راه دیگه اینکه یک لوله خود کار رو برداری و 2 سانتی متر از اون رو ببری......و هر دو طرف رو شیار ایجاد کنی.........
    بعد به همونصورت که هست بین دندونها بزاری......
    ببین شکلت اینطوری میشه.....
    دهانت باز میشه به فاصله 2 سانتی متر از هم.........و این طول 2 سانتی لوله خودکار بین دندونات........
    زیاد فشار ندیها که دندونات اسیب ببینه.......
    حالا شروع کن الفبا رو از اول خوندن
    یه 30 روز که تمرین کردی شعر بخون و متن.......و دوباره صداتو ضبط کن
    بعد از یک مدتی........
    میبینی که عالی صحبت میکنی

3. دقیقا جالب اینجاست که وقتی حرف میزنم خودم متوجه لهجه در تون صدام نمیشم ولی وقتی ضبط می کنم می گم وای این صدای منه ؟
    گاهی وقتا سوار تاکسی هم که میشم راننده تاکسی با کنجکاوی میپرسه بچه کجایی؟؟
    بعد سعی می کنه دقیقا حدس بزنه !هیچ کس هم نمیتونه بگه من دقیقا کجاییم و هر چی هم میگم باور نمی کنند !!!

این لوله خودکار باید فقط بریده باشه ؟ تغییرات دیگه ای نمیخواد روش انجام بدم ؟
    بعد این کار چه خاصیتی داره و چقدر باید تمرین کنم ؟
    ممنون

4. ببین رفیق
    دو تا شیار دو طرف لوله خودکار که بتونی بین دندونات نگه داری........نشد میتونی از یه چیز دیگه استفاده کنی.......مثلا نی این ایس پک ها هست خیلی کلفته......میتونی 2 سانتشو ببری.........یا هر چیز دیگه بتونی بزاری بین دندونات که دهان رو موقع صحبت کردن باز نگه داره
    شما باید بریا کتابی صحبت کردن تمرین کنید.......
    داشتن لهجه اصلا چیز بدی نیست.......مگر زمانی که روی اعتماد به نفست راه میره....

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید