شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

چکار کنم بهترین باشم؟؟

1. سلام دوست عزیز
    بد نیست این مقاله رو به نظرات دوستان اضافه کنم:
    روشهای غلبه بر حسادت

هر دوی شما به میهمانی رفته اید. او مثـل همیشه زیبا   و جذاب است. شما هم از اینکه هـمـسـری زیـبـا داریـد، مغرور و هیجان زده هستید. همه چیز به خوبی در حـال  پیش رفته که ناگهان فرد خود نمایی که خودش را شبیه  هنرپیشه ها در آورده از میان جمعیت رد شده و سر میز شما توقف میکند. همسر شـما نگاهی به بالا کرده و ازاینکه نامزد پیشین خودش را می بینــد، جـا می خـورد. هنگامیکه او شما را به آن شخص محترم معرفی میکند،  تلاش می کنید به لبخند زدنتان در حالی که با او خـوش و بش می کنید، ادامه دهید. در حالی که شما بی هدف  نشسته اید و آن دو به رد و بدل کردن سخنان دوسـتـانـه  خود ادامه میدهند، خون شما تا حدی بجوش می آید و  هر لحظه امکان دارد منجر به آن شود که شما او را گرفته و بروی میز دسر پرتاب کنید. خلاصه اینکه حضور وی باعث میشود شما کنترل خود را از دست بدهید.

بنظر آشنا میرسد؟

سناریوی فوق یکی از هزاران مواردی است کـه حـسـادت را تـرسـیم و توصیف می کند. یک احساس طبیعی که ما هرازگاهی بطور غریزی آن را تجربه میکنیم. همانند خشونت  و پارانوئید، حسادت نیز میتواند درجات گوناگونی از شدت را دارا باشـد. صحنـه مـذکـور می تـواند سبـب آن گـردد کـه شـما از حـضور نـامزد پـیشین همسر خود کاملا خونسرد برخورد کنید و یا آنکه وارد یک جدال تمام عیار با او شوید. در ضـمن ممکن اسـت همسر خود را به جهت اینکه به سلام و احـوالـپـرسی نـامـزد قبـلـی خـود پاسـخ داده، متهم به هرزگی کنیــد.

بــرای برخی از افراد حسـادت یـک مـعضل مهم محسوب میـگردد کـه هر گاه بدون درمان رها شود میتواند شکافی همیشگی بین شما و همسرتان ایـجـاد کنـد و اثری منفی بر روابط آتی شما خواهد گذاشت. خوشبختانه حسادت قابل کنترل میباشد.

حسادت چیست؟

مفهوم تحت الفظی حسادت این است: حسـادت به میـل مـفرط به دارایی ها و جایگاه شخصی دیگر اطلاق میگردد. اما در ارتباط با مسایل اجتماعی سبب میـگردد فـردی به شریک زندگیش نسبت به ارتباط با اشخاص خاص و نوع پوشـش و مـکانهایی که رفت و آمد می کند مشکوک گردیده و احساس خطر کند.

اما همانطور که اشاره کردیم درجات میزان حسادت متفاوت است:

حسادت ظریف

حسادت همیشه درخور مفهـوم مـنـفـی خود نمی باشد. گذشته از آن بد گمان گشتن مردان نسبت به همسرشان (و بالعکس)، امری عادی میباشـد. حسادت بدلیل مواردی همچون صحبت در مورد محاسن زنان دیگر و یا تماشای عکــس یک مـرد خـوش تیـپ در مجله سینمایی، نمونه های ظریـفـی هـسـتـنـد که نشان می دهند چـگونه پـاره ای از حسادتها بی ضرر بوده و کاملا یک واکنش طبیعی بشمار میروند.

حسادت سالم

گاهی شـما هنگامی که با دوستان خود بیرون میـروید، یـکی از آنها شـروع بـه تعریف از نامزد شـمـا نـموده و یا با او با چرب زبانی صحبت می کنـد و در ایـن شـرایط شـما دچـار احساس حسادت نسبت به او شده اید. اینگونه موارد نیز بـخشی از یـک ارتـبـاط سـالم می باشد. در بـیـشتـر اوقـات فـرد تـنـها مـراقـب سـلامـتـی و در انـدیـشـه خیـر و صلاح و خوشبختی همسر خود می باشد که همسرش نیز آن را ارج می نهد. حتی عدم توجه شما می تواند به منزله توهین به او قلمداد گردد.

حسادت مفرط و وسواس گونه

مشکل زمانـی ایجاد می شود که خشونت و سلطه جویی با حسادت همراه می گردد. هنگامی که شما به آن مرحله برسید، به طرز افراط آمیز و وسواس گونـه ای نـسـبت به وفادار بودن و صداقت وی دچار تردید شده و از آن خشمناک میگردیـد. حتـی ممکن است متوصل به زور و برخورد فیزیکی شوید. شما تا حدی کم طاقت هستید که او نمـی تواند حتی به مرد یا زن دیگری نظر بیافکند و از کـنار شما زمانی که هردو بیرون هستید تکان بخورد. از او می خواهـید که همیشه از مـحل حـضور خودش شما را مطلع گرداند و تنها بردن نام مرد یا زنی دیگر، شما را بینهایت غضب ناک میگرداند.

منشاء حسادت

امکان دارد شما این رفتار را بواسطه تجاب پیـشـین خـود با افراد مخـتـلف کـسـب کـرده باشید. اگر در گذشته مورد خیانت قرار گرفته باشید این امکان وجود دارد سبب آن شود که از بیم تکرار آن بیشتر او را تـحت کـنـتـرل، نـظارت و سلطه گری قرار دهـیـد. حـتی در زمانیکه دلیلی برای شک و تردید به او وجود ندارد شما به طور فزاینده ای از ادامه ارتباط با وی مایوس می شوید و می خواهید به هر قیمتی که شده از موقعیت های خطرناک، پنهان و بالقوه اجتناب ورزید.

همچنین امکان دارد شما فردی باشید که در گذشته وفادار نبوده و خیانت کرده باشید و به قـصـد پرهیز از آن که نکند چنین امری برای خودتان اتفاق بیافتد وسواس بخرج داده و می خواهید مطمئن شوید که تنها فرد مورد علاقه وی هستید.

اما حسادت اغلب حاصل عدم اعتماد بنفس و عزت نفس خود شخص میـبـاشـد. امکان دارد شما احساس کنید به قدر کفایت لایق و مناسب وی نیستید و تنها از روی اتـفاق، شانس و تقدیر با همدیگر ازدواج نمودید. اغلب دیگران خوش سیما تر وزیبا تر از خودتان بنظر می رسند و این احساس، تهدیدی برای شما محسوب میگردد.

مشاهـده وی در حـال ارتـبـاط با مردان (یا زنان) دیـگر، ایـن احـسـاس را در شـما بـوجود میاورد که نکند از دست شما ربوده شود. هرگاه زمان اندکی با او باشید ممکن است از رابطه نزدیک و صمیمی وی با دوستانش آزرده خاطر گـردیـد، افـرادی که او در تـمام طـول زندگی خود با آنها آشنایی داشته است.

چرا حسادت خطرناک است؟

حسادت در مورد اشخاصی که قادر به کنترل آن نمیباشند، برای ارتباطشان مضر و زیان آور است. چون سبب از میان رفتن عاملی میگردد که دو نفر را به هم پـیـوند می دهـد: اعتماد. هر گاه به نامزد و یا هـمـسـر خـود بـگویـید که وی اجازه ندارد با همکار مرد خود ناهار بخورد مثل آن است که بگویید به او اعتماد ندارید (مگر آنکه به علتی اعتماد شما به وی سلب شده باشد). اگر نـیـاز به اعمال محدودیت های بسیاری پیدا کنید، آیا لازم است که حتما" همیشه در کنارش قرار داشته باشید؟

حسادت همچنین از کیفیت زمانی که با همدیگر هستید میـکاهد بـطـوری که بی تردید مـنـجـر به نـزاع و مـشـاجـره هـای متـعـددی خـواهـد شـد تـا جـایی که شما تنها بر روی خصوصیات منفی یکدیگر تمرکز می کنید.

از آن گذشته اکثر وقتتان صرف این فکر احمقانه که ممکن است او به شما خیـانت کنـد، خواهد شد. پیـش از آنکه متوجه گردید، بخـش اعظمی از ارتـباطـتـان صرف اتفاقاتی که ممکن است بیافتد میگردد تا صرف اتفاقاتی که واقعا" در حال افتادن است.

هر اندازه ارتباط پیشرفت میکند کنترل حسادت دشوار تر می شود. بنابراین اگر شما به مرحله خطرناکی رسیده اید زمان آن فرا رسیده که هر چه سریع تر یاری بطلبید.

بیاموزید خود را کنترل کنید

در این بخش 5 راه حل برای تحت مهارکردن حسادت پیش از آنکه کنترل خود را از بدهید و کاری انجام دهید که بعد افسوس بخورید، ارائه شده:

1- از تجارب گذشته درس بگیرید                                                                   ببینید که رفتارتان چگونه بر روابط گذشته یتان تاثیر گذاشته و  از آن بهـره بـگیـریـد تا به شما کمک کـنـد بـهـتـر عـمل کنید. شما خیلی زود پی خواهید برد که این کج خلقی ها موجب مشکلات زندگی عشقی شما میباشند. بدانید دلخور شدن بیدلیل از دست او، کمکی به بهبودی وضعیت زندگی شما نخواهد کرد.

2- با واقعیت برخورد کنید                                                                            به موضوعی که در واقع در حال اتفاق افتادن است تمرکز کنید. نه آنچه شما میـپـنـدارید در حال اتفاق افتادن میباشد. چون بمرور زمان احتمال دارد در تشخیص واقعیت از توهم و خیال دچار مشکل گردید. شما هـم نمیخواهید که روابط عالی خود را بر سر مسایلی که هیچگاه در واقعیت اتفاق نیفتاده تباه کنید. بـه تـخـیل و تـصورات خود اجازه ندهید به شما امر کند که او چگونه فردی است.

3- خود را محترم بشمارید                                                                           آگاه باشید که او بدلیلی شما را برگزیده و هیچ احتیاجی ندارد در جای دیگری بسادگی وسوسه شود. به خاطر داشته باشید که شما به همان اندازه افرادی که نسبت به آنها احساس خطر می کنید، شایسته هستید.

4- از عقیده دیگران سود ببرید                                                                      از یک دوست بخواهید که رفتار شما را نسبت به همسرتان زیـر نـظر بگیرد. ممکن است با بهره گیری از نقطه نظر یک شخص بی طرف کاملا به حد و حدود اعمال و کـردارتان پی ببرید.

5- برخی قوانین را از همان ابتدا وضع کنید                                                 تلاش کنید چند راهــبرد کلی وضع کنید که چه چیز مقبول و مـورد پـسـند شـما است و چه چیز نیست. با این کار هر دوی شما توجیهی برای خشم و ناراحتی خود در زمانیکه هر کدام از شما رفتاری ناشایست و نامناسب داشته باشد، خواهید داشت.

زیاده روی نکنید

شما مجازید احساس حسادت کنید البته تا آنجایی که قادر باشید به طریق مثبتی آن را کنترل کرده و از مجرای مناسبی هدایتش کنید. بخاطرداشته باشید گفتگوی دوستانه مردی (یا زنی) با همسر شما امری طبیعی و عـادی است. آن را نوعـی تملق گویی به حساب آورید. تا هنگامی که او فقط نگاه میکند و به او دسـت نمیزند اینهمه هیاهو برای چیست؟

بخاطر داشته باشید که اعتماد بنیاد هر ارتباط میباشد. شما نباید اجازه دهید احساس نا امنی ارتباط شما را تباه گرداند. از آن مهم تـر بـه هـمسـر خـود هـمان انـدازه احـتـرام بگذارید که خود انتظار آن را از او دارید. اگر قرار است شما هر کاری را که بخواهید انجام دهید او نیز می تواند.

mardoman.net

تشکر شده توسط : 3 کاربر
  2. elnaaaz

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    عزیزم راهکارهای حفظ یه رابطه مختلفه. اینجوری نیس که یه فرمول خاص داشته باشه و مثلن یکی بیاد بگه از روش ایکس بری، حتمن رابطه ات بهتر میشه. هر ادمی یه مدلیه، و تو باید مدل خاص پارتنرت رو به دست بیاری تا بتونی مطابق با اون عمل کنی و در راستای حفظ کانکشنتون کمک کنی، به همین ترتیب، طرف مقابلتم باید مدل تو رو کشف کنه و در راستای اون حرکت کنه. به این میگن یه رابطه کاملن دو طرفه.
    ولی بحث اینجاس که تو اصلن لزومی نداره برای این کانکشن تلاش بکنی.یعنی تو واقعن میخوای برای آدمی که حتا یه احترام ساده رو از تو دریغ میکنه (خیلی راحت بهت میگه: تو بچه ای، تا ادم نشی نمیام سراغت، من یه دختر با شعور میخوام!!! ) انقده وقت و انرژی صرفش کنی؟؟؟ تو رو خدا به خودت یه رحمی بکن. به قشنگ ترین سال های عمرت که داره صرف یه آدمی میشه که مناسب تو نیس. تو اعتماد به نفس ات رو کاملن از دست دادی و خودت متوجه نیستی. فکر میکنی همه ایرادها از جانب خودته و بس.
    همه دوستای کاربر بهت گفتن که بهتره این کانکشن رو کمپلت کات کنی. حالا اگه تو میخوای قدم قدم(که به نظر من کاملن اشتباهه) این کارو بکنی، اوکی، اول از همه رابطه جنسی رو کاملن از رابطتون پاک کن. نه فقط رابطه جنسی که حتا معاشقه هم بی معاشقه. حتا یه بوس کوچولو هم تعطیل! ببین دیگه چقده واضح برات گفتم. هر کاری که منجر به تحریکت میشه رو انجام نده. حتا اگه اون خواست پیشقدم بشه، تو بهش این اجازه رونده. برای تنِ ت، فکرِ ت، قلبِ ت، و مهمتر از همه روحِ ت بها قائل شو.  مطمئن باش اگه به قول خودت هوس نباشه، بازم خواهان تو بدون رابطه جنسی خواهد بود. ولی شک نکن که اون وقت بعد 1 ماه بدون رابطه جنسی خیلی راحت بی خیالت میشه.
    تو اونو رها کن، قبل اینکه اون تو رو رها کنه.

مواظب خودت باش...

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  3. elnaaaz نوشته است: عزیزم راهکارهای حفظ یه رابطه مختلفه. اینجوری نیس که یه فرمول خاص داشته باشه و مثلن یکی بیاد بگه از روش ایکس بری، حتمن رابطه ات بهتر میشه. هر ادمی یه مدلیه، و تو باید مدل خاص پارتنرت رو به دست بیاری تا بتونی مطابق با اون عمل کنی و در راستای حفظ کانکشنتون کمک کنی، به همین ترتیب، طرف مقابلتم باید مدل تو رو کشف کنه و در راستای اون حرکت کنه. به این میگن یه رابطه کاملن دو طرفه.
    ولی بحث اینجاس که تو اصلن لزومی نداره برای این کانکشن تلاش بکنی.یعنی تو واقعن میخوای برای آدمی که حتا یه احترام ساده رو از تو دریغ میکنه (خیلی راحت بهت میگه: تو بچه ای، تا ادم نشی نمیام سراغت، من یه دختر با شعور میخوام!!! ) انقده وقت و انرژی صرفش کنی؟؟؟ تو رو خدا به خودت یه رحمی بکن. به قشنگ ترین سال های عمرت که داره صرف یه آدمی میشه که مناسب تو نیس. تو اعتماد به نفس ات رو کاملن از دست دادی و خودت متوجه نیستی. فکر میکنی همه ایرادها از جانب خودته و بس.
    همه دوستای کاربر بهت گفتن که بهتره این کانکشن رو کمپلت کات کنی. حالا اگه تو میخوای قدم قدم(که به نظر من کاملن اشتباهه) این کارو بکنی، اوکی، اول از همه رابطه جنسی رو کاملن از رابطتون پاک کن. نه فقط رابطه جنسی که حتا معاشقه هم بی معاشقه. حتا یه بوس کوچولو هم تعطیل! ببین دیگه چقده واضح برات گفتم. هر کاری که منجر به تحریکت میشه رو انجام نده. حتا اگه اون خواست پیشقدم بشه، تو بهش این اجازه رونده. برای تنِ ت، فکرِ ت، قلبِ ت، و مهمتر از همه روحِ ت بها قائل شو.  مطمئن باش اگه به قول خودت هوس نباشه، بازم خواهان تو بدون رابطه جنسی خواهد بود. ولی شک نکن که اون وقت بعد 1 ماه بدون رابطه جنسی خیلی راحت بی خیالت میشه.
    تو اونو رها کن، قبل اینکه اون تو رو رها کنه.

مواظب خودت باش...

سلام به شما الناز عزیز و با تشکر از نظر خوبت میدونید الان که منو اون باهم قهر هستیم ولی‌ من اونو هر ۳ هفته ۱بار همو میبینیم اگر من سخو قطع کردم چون اون میگه واسم مهم نیست  البته من هم از نظر نیز جنسی‌ کمی‌ بالا هستم ولی‌ خوب وقتیم میرم پیشش خیلی‌ سخته که خودمو کنترل کنم از طرفی‌ هم الان نمیدونم باید چکار کنم الان که باهاش قهرم چکار کنم چه رفتاری بکنم چه حرفای بزنم میترسم نتونم احساسمو کنترل کنم دوباره خام بشم البته همیشه اون منت کشی‌ کردها ولی‌ خوب این دفعه خیلی‌ جدیه منم غرورم اجازه نمید البته کلی گریه کردم این ۳ ۴ روز ولی‌ واقعاً نمیدونم سخته ازش دل‌ بکنم منو اون باهم زندگی‌ کردیم فقط دوست دختر دوست پسر نبودیم؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!

4. سلام
    من ابتدا حرفهاي دوستمون سامي را تاييد ميكنم مهر رياست روش ميزنم بعد بهت ميگم دختر خوب اون داره از سادگيت سوء استفاده ميكنه  عزيزم من تجربه كردم اما موضوع من در حد شما نيست مثلا جنسي از اين حرفها نبوده اما به هر دليلي جدا شده ميدوني چيه خسته شده ميخواد ببينه ميشه ببخشيد ميشه شرتو نا با اين بهونه ها كم كنه يا نه به نظر من هم شما از نظر اخلاقي هيچ مشكلي نداري  حرف شما حرف حسابه سعي نكن كه به خاطر اون خودتو عوض كني در واقع خودتو گول بزني ميدونم سخته خيلي هم سخته ولي تا بيش از اين نابود نشدي بذار بره من خواهرانه ازت ميخوام كه بذار بره اگه واقعا عاشقت باشه كه نيست بر ميگرده فراموشش كن فراموش فراموش در ضمن تو بهتريني عزيزم

5. [quote="hamraz"]سلام
    من ابتدا حرفهاي دوستمون سامي را تاييد ميكنم مهر رياست روش ميزنم بعد بهت ميگم دختر خوب اون داره از سادگيت سوء استفاده ميكنه عزيزم من تجربه كردم اما موضوع من در حد شما نيست مثلا جنسي از اين حرفها نبوده اما به هر دليلي جدا شده ميدوني چيه خسته شده ميخواد ببينه ميشه ببخشيد ميشه شرتو نا با اين بهونه ها كم كنه يا نه به نظر من هم شما از نظر اخلاقي هيچ مشكلي نداري حرف شما حرف حسابه سعي نكن كه به خاطر اون خودتو عوض كني در واقع خودتو گول بزني ميدونم سخته خيلي هم سخته ولي تا بيش از اين نابود نشدي بذار بره من خواهرانه ازت ميخوام كه بذار بره اگه واقعا عاشقت باشه كه نيست بر ميگرده فراموشش كن فراموش فراموش در ضمن تو بهتريني عزيزم[/quote]
    خدای من حالم خیلی‌ بده اصلا نمیتونم باور کنم آخه چطور ممکن اون این همه محبت میکرد بهم همه الکی‌ پس چرا اینهمه نمیخواد بره آسل مسالهٔ رابطه جنسیو فراموش کنید اون یه چیز آدی واسه مردم اینجا منظورم مردم اروپا خدی من نمیدونم چکار کنم نمیتونم فراموشش کنم سخته نابود میشم نه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! اگر دوباره اومد چی‌ ؟؟؟

6. والا آدم چی بگه
    امان از این سن حساس دخترا که خوب فرصتیه واسه پسرا
    وای! شعر شد

اولا سلام
    آهو خانوم.... آهو خانوم!!!!
    تو رو خدا یکم زمان به خودت بده
    تو رو خدا بزار یکم بگذره
    بزار یکم بیشتر تو این دنیا باشی
    اینو گفتم که نگم بزرگ بشی
    میخوام بگم که با تجربه بشی، یکم که با تجربه شدی میفهمی که لیاقتت بیشتر از ایناس
    عاشقی؟ دوسش داری؟ درست. قابله درکه. ولی تا کی؟ به این فکر کردی؟
    تا کی میتونی این آدمو دوست داشته باشی
    یکم که به قول اون آقا بزرگتر شدی و به قول من با تجربه شدی فکر نمیکنی که مجبور بشی اون آقا رو تحمل کنی--هر چند من فکر نمیکنم کارتون به این جاها بکشه و خیلی زود اون آقا ترکت میکنه ( اینم گفتم که اینو بگم: حتی هرزه ترین پسران موقع ازدواج و انتخاب یه یار همیشگی سراغ دخترایی میرند که حتی یه رابطه دوستی هم نداشته باشند. ) پس مطمئن باش خیلی زود این آقا شما رو با عشقتون تنها میذاره چون به دردش نمیخوری--
    کجا بودم؟
    آهان... وقتی یکم باتجربه شدی و فهمیدی که لیاقتت خیلی بیشتر از ایناس اونوقت کسی میاد تو زندگیت که از اینکه یه روز عاشق اون آقا بودی خندت میگیره
    مطمئن باش
    ==============
    در بیکرانه زندگی دو چیز افسونم میکند:
    آبیه آسمانی که میبینمو میدانم که نیست و خدایی که نمیبینمو میدانم که هست

موفق باشی

7. با سلام به شما دوستان می‌خواستم شما اونجوری که دارید میگید دیگه داره حالم ازش بهم میخوره به اون بعدی که شما میگید نیست خیلی‌ مهربونه من فقط می‌خوام بهم بگید چکار کنم که اشتباه نکنم از دستش بدم می‌خوام بهترین باشم واسعش تکراری نباشم همیشه بخواد پیشش باشم؟؟؟؟؟؟؟چکار کنم؟من واقعاً بلد نیستم همش گند میزنم

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 2 از 2
رفتن به صفحه    2

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید