شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

براي عمل ليزيك نمره چشم بايد چند باشد!!

1. با سلام . ميخواستم بدونم براي عمل ليزيك چشم آيا بايد نمره چشم در حد مشخصي باشد يا با هر نمره چشمي مي توان عمل ليزيك را انجام داد آآ

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  2. tanaz_2

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    با سلام

پزشکان  زیادی هستند که باهر شماره چشمی اینکار را انجام می دهند اما بعضی از آنها معتقدندکه فقط برای شماره های 5 به بالا باید انجام شود چون از 5/0 تا  1 درجه احتمال خطا
    داره ولی به نظر من شما به یکی از مراکز چشم پزشکی مراجعه کنید اونجا از شما تست قرنیه وچند تست ساده دیگه میگیرن و بعد به شما میگن که آیا میتونید عمل کنید یا نه.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  3. سلام
    بايد در مورد سوالت بگم كه من خودم دو سال پيش چشمم روعمل كردم (لازك)وخدا رو شكر خيلي هم راضيم اما در مورد نمره چشم بايد بگم كه هر چي نمره چشم بالاتر باشه درصد موفقيت عمل بيشتره قبل از عمل هم علاوه بر مشخص كردن نمره دقيق چشم شما تستهاي ديگري براي مشخص كردن قطر قرنيه وانحناي قرنيه (اميدوارم اشتباه نكرده باشم) از شما گرفته مي شود بايد بگم كه اين آزمايشات هم سريع انجام مي شوند هم نتايج آنها در عمل چشم مهم است، اميدوارم شماهم مثل من سلامتي چشمانتان را به دست بياوريد.

به اميد شادي تمام هم ميهنانم

4. ليزيك (LASIK)

تاريخچه:
    در سال 1991 دكتر يوناس پاليكاريس در هراكليون كرت (يونان) اولين كسي بود كه با استفاده از دستگاه ميكروكراتوم لايه نازكي از قرنيه را برداشت و سپس با استفاده از ليزر اكسايمر بخشي از بافت قرنيه را تراش داد. با ابداع ليزيك اين عمل به سرعت عموميت يافت و در بسياري از مراكز جايگزين ساير روشها مانند RK (برش قرنيه) و PRK (ليزر) گرديد، گرچه امروزه اين روش ها هر كدام كاربردهاي خاص خود را نيز دارند.
    [CENTER ALIGN=CENTER][/CENTER ALIGN]
    مرحله اول:
    ايجاد لايه نازك يا فلپ (Flap)
    مرحله دوم:
    با استفاده از ليزر اكسايمر، عيب انكساري اصلاح مي شود
    مرحله سوم:
    لايه نازك به جاي خود برگردانده مي شود

تكنيك عمل:
    در عمل ليزيك دو عمل با هم تركيب ميشوند تا عيب انكساري اصلاح شود. نخست با استفاده از يك وسيله اتوماتيك بنام ميكروكراتوم لايه نازكي از قرنيه برداشته مي‏شود. وجود اين لايه نازك اجازه بهبود سريع ديد و كاهش ناراحتي‏هاي پس از عمل را مي‏دهد. امروزه از انواعي از ليزر جهت برداشتن اين لايه هم استفاده مي شود.
    سپس با استفاده از ليزر اكسايمر كه با كنترل كامپيوتر صورت ميگيرد قرنيه تراش داده ميشود و به اين ترتيب عيب انكساري اصلاح مي‏گردد. ليزر اكسايمر از جنس نور ماوراي بنفش مي‏باشد و همان ليزري است كه در عمل پي.آر.كي (ليزر) مورد استفاده قرار مي‏گيرد. لايه نازك محافظ پس از تراش قرنيه به جاي اوليه خود باز گردانده ‏شده، بدون اينكه نياز به بخيه باشد پس از چند دقيقه در محل خود چسبيده و محكم مي‏شود، بنابراين به پانسمان هم نيازي نيست.
    كل زمان اين عمل براي هر چشم كمتر از 10 دقيقه ميباشد و بيمار ضمن عمل احساس درد نمي‏كند. بهبود ديد سريع بوده و با درد كم يا بدون درد همراه مي‏باشد. قطره‏هاي چشمي پس از عمل فقط براي يك هفته استفاده مي‏شود. ليزيك يك روش موثر براي اصلاح نزديك‏ بيني‏هاي متوسط و شديد است. از نظر كارايي مي‏توان ليزيك را موفق‏ترين روش اصلاح عيب انكساري دانست. همچنين آستيگماتيسم‏هاي همراه با نزديك‏بيني نيز با اين روش اصلاح مي‏گردند. اين عمل براي درمان دوربيني و آستيگماتيسم همراه با آن كاربرد دارد. ميزان موفقيت در اين نوع عيب انكساري كمتر مي‏باشد.
    نتايج:
    تقريبا هركسي كه تحت عمل جراحي قرار ميگيرد ميخواهد بداند كه شانس بدست آوردن نتيجه رضايت بخش چقدر است. براي نزديك‏بيني كم و متوسط (تا 7- ديوپتر) در حدود 95% بيماران ديد بدون عينك 10/5 تا 10/6 يا بيشتر را به دست مي‏آوردند و 85% شانس ديد بدون عينك 10/8 تا 10/9 يا بهتر را دارند. اين بدان معناست كه وابستگي افراد به ميزان بسيار زيادي به عينك كم شده اما ممكن است براي انجام كارهاي دقيق‏تر چشمي مانند رانندگي، علي‏الخصوص در شب به يك عينك با شماره كم نياز داشته باشند.
    براي ميوپي بالا (بالاي 7- ديوپتر) در حدود 85% بيماران ديد بدون عينك10/5 تا 10/6 يا بهتر و 70% ديد بدون عينك 10/8 تا 10/9 يا بهتر بدست مي‏ آورند.
    مزايا:

• بهبود سريع : اغلب بيماران پس از يك يا دو روز مي‏توانند به فعاليت‏هاي روزمره باز گردند. غالبا درد وجود ندارد و بعد از 24 ساعت ديد مفيدي ايجاد مي‏شود. در آر.كي. (برش قرنيه) و پي.آر.كي. (ليزر) ناراحتي‏ها بيشتر است.
    • تصحيح طيف وسيعي از ميوپي: با استفاده از ليزيك حدود 12 ديوپتر نزديك‏بيني را مي‏توان بخوبي اصلاح كرد. در حاليكه استفاده از پي.آركي. (ليزر) براي نمره بالا (بيش از 7 ديوپتر) مي‏تواند منجر به كدورت قرنيه، كاهش ديد و بازگشت بخشي از نمره چشم شود. همچنين عمل آر.كي. (برش قرنيه) معمولا قادر به اصلاح بيش از 5 تا 6 ديوپتر نيست.
    • قابليت تكرار: در مورد تصحيح كمتر از حد با عمل ليزيك، ميتوان با بلند كردن لايه نازكي كه در طي عمل اول ايجاد شده و ليزر مجدد، اين عمل را تكرار كرد. بهبودي مانند عمل اول سريع است.
    • پايداري طولاني مدت اثر عمل: اغلب مطالعات نشان مي‏دهد كه در عرض 6-3 ماه نمره چشم ثابت مي‏شود، چرا كه پس از اين مدت تغيير ناچيزي در ساختمان قرنيه و ترميم متعاقب آن ايجاد مي‏شود.
    • حفظ ساختمان طبيعي قرنيه: لايه نازك برداشته شده بعد از چند روز كاملا محكم مي‏گردد، به شكلي كه با پلك ‏زدن يا مالش چشم جابجا نمي ‏شود. در عمل ليزيك بر خلاف عمل آر.كي. يا برش قرنيه، استحكام قرنيه و مقاومت آن در مقابل ضربه كاهش نمي‏يابد‏‏.
    • عدم ايجاد كدورت: بر خلاف پي.آر.كي. (ليزر) كه در نمره‏هاي بالا احتمال كدورت قرنيه در آن وجود دارد، در عمل ليزيك هيچگونه كدورتي در قرنيه ايجاد نمي‏شود.
    • عدم نياز به استفاده طولاني مدت از قطره‏هاي چشمي: در عمل ليزيك بر خلاف پي.آر.كي. نيازي به كنترل ترميم زخم با استفاده از قطره‏هاي استروييدي نيست. بيماران ليزيك معمولا بيش از يك هفته به دارو نياز ندارند.
      معايب:

• عمل ليزيك نيازمند جراح ماهر است. بخاطر پيچيدگي عمل، تجربه كافي براي حصول نتيجه مناسب لازم است. چشم پزشكان نور به عنوان پيشگامان اين عمل در ايران، هزاران عمل ليزيك را با نتايج عالي انجام داده‏اند و در اين زمينه ايران از جمله كشورهايي است كه تجربه بسيار زيادي دارد.
      • قيمت وسايل گران است. قيمت دستگاه ليزر و وسايل مورد نياز 400 ميليون تومان و هزينه نگهداري سالانه آن حدودا 50 تا 100 ميليون تومان است. با تغييرات سريع تكنولوژي، ليزرها را بايستي اغلب به روز كرد و تمامي اين هزينه به بيمارستان يا مراكز درماني تحميل خواهد شد.
        عوارض:
        همانند هر روش جراحي در ليزيك نيز عوارضي ممكن است ايجاد شود كه شامل تصحيح كمتر از حد، تصحيح بيش از حد و كاهش بهترين ديد مي‏باشند. تصحيح كمتر از حد هنگامي ايجاد مي‏شود كه بافت كافي براي اصلاح كامل ديد برداشته نشود و تصحيح بيش از حد وقتي اتفاق مي افتد كه بافت بيشتري برداشت شده است. تصحيح كمتر از حد را مي‏توان در عمل جراحي مجدد اصلاح كرد ولي درمان تصحيح بيش از حد مشكل‏تر مي‏باشد. در هنگام برداشتن لايه نازك از قرنيه توسط ميكروكراتوم ممكن است مشكلاتي ايجاد شود كه شامل عدم توانايي در ايجاد لايه به اندازه، ضخامت و يا شكل مناسب، جابجايي لايه پس از عمل و عفونت مي‏باشد. به جز عفونت ساير عوارض لايه معمولا بدون اينكه براي ديد بيمار مشكلي ايجاد كنند درمان مي‏شوند. احتمال عفونت يك در 5 هزار است كه بسيار كمتر از ميزان وقوع آن در لنزهاي تماسي مي‏باشد و بر خلاف آن كه در تمام مدت استفاده از لنز تماسي چشم در معرض عفونت قرار دارد در اين عمل احتمال وقوع آن محدود به همان 1 تا 4 هفته نخست بعد از عمل مي‏گردد.
        اگرچه پس از عمل، عيب انكساري اصلاح مي‏شود و ديد خوبي بدست مي‏آيد، اما بعضي بيماران بعد از عمل ليزيك يك يا چند مورد از عوارض زير را كم و بيش تجربه مي‏كنند.

• ديدن هاله يا سايه در كنار تصوير و اعوجاج مختصر در چند ماه اول شايع است، ولي اين عوارض بندرت در فعاليت‏هاي معمول ايجاد مشكل مي‏كند. عمده اين مشكلات بتدريج در 1 تا 3 ماه اول بعداز عمل خود به بخود از بين مي‏روند.
        • ميوپي در شب: چون در اين عمل فقط بخش مركزي قرنيه تغيير شكل پيدا مي‏كند، در هنگام باز شدن مردمك در شب نور از محيط قرنيه كه تغيير شكلي پيدا نكرده است، وارد چشم مي‏شود و ايجاد نزديك‏بيني مي‏كند. حتي اگر در روز ديد عالي وجود داشته باشد، در شب ممكن است براي ديد كامل احتياج به عينك مختصري باشد.
        • خشكي چشم: در روند ترميم پس از عمل ليزيك ممكن است بيمار احساس خشكي چشم كرده و به قطره اشك مصنوعي براي تسكين موقت نياز داشته باشد.
        • ناراحتي و درد: در ليزيك اغلب محدود به شش تا 24 ساعت اول پس از عمل است و براحتي با مسكن ها رفع مي‏شود. در اين مدت چشم بصورت موقت به نور خورشيد حساس‏تر مي‏شود.
        • در 4 تا 6 هفته نخست بعد از عمل كيفيت ديد علي الخصوص ديد نزديك افت مي‏كند كه به تدريج و بصورت خود بخودي بهبود مي‏يابد. مشكلات ديد نزديك در افرادي كه در سنين پيرچشمي قرار دارند و تحت عمل قرار مي‏گيرند بيشتر نمود دارد و همانطور كه قبلا اشاره گرديد، اين افراد پس از عمل نياز به عينك مطالعه خواهند داشت.
        • منبع:http://www.noorvision.com/fa/article.aspx?id=21

تشکر شده توسط : 9 کاربر
  5. roya26 نوشته است: سلام
    بايد در مورد سوالت بگم كه من خودم دو سال پيش چشمم روعمل كردم (لازك)وخدا رو شكر خيلي هم راضيم اما در مورد نمره چشم بايد بگم كه هر چي نمره چشم بالاتر باشه درصد موفقيت عمل بيشتره قبل از عمل هم علاوه بر مشخص كردن نمره دقيق چشم شما تستهاي ديگري براي مشخص كردن قطر قرنيه وانحناي قرنيه (اميدوارم اشتباه نكرده باشم) از شما گرفته مي شود بايد بگم كه اين آزمايشات هم سريع انجام مي شوند هم نتايج آنها در عمل چشم مهم است، اميدوارم شماهم مثل من سلامتي چشمانتان را به دست بياوريد.

به اميد شادي تمام هم ميهنانم

سلام
    خانوم roya26 شما میگید هر چی نمره چشم بالاتر باشه واسه عمل بهتره ؟؟؟!!!!ولی من برعکسشو شنیده بودما!!!!
    برای انجام عمل باید شماره چشم یک سال ثابت باشه و خدای ناکرده قوز قرنیه نداشته باشه طرف!

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  6. آقايjiji

جواب سوال هات رو از آخر بهاول مي گم

اول در مورد قوز قرنيه ، درسته بايد قرنيه فرد از انحناي ( يا به قول شما قوز) مناسبي برخوردار باشه اگر اين انحنا بيش از اندازه استاندارد باشه فرد روعمل نمي كنند كه فهميدن اين امر بسته به يكي از آزمايشاتي داره كه فرد قبل از عمل اونو بايد انجام داده باشه.
    در مورد سوال دومت هم حق با شماست چشم فرد بايد بايد به مدت يكسال تغيير نمره نداشته باشد من تقريبا از 8 سالگي عينك ميزدم شماره چشم من اون موقع 2 بود دكترم به من گفته بود كه به دليل ارثي بودن ضعف بيناييت، شماره چشمت بالاتر ميره اما بعد از 17 يا18 سالگي شماره چشمت ثابت ميشه و مي توني عمل كني ودرست گفته بود من بعد از اينكه شماره چشمم ثابت شد دو سال پيش عمل (لازك نه ليزيك)كردم .
    واما سوال آخرت يا همون اولين سوالت من وقتي خواستم عمل كنم شماره چشمم هفت و نيم بود و دو نمره هم استيكمات داشت پزشك من معتقد بود چون شماره چشم من بالا است عمل بهتر جواب ميده
    و من كه الان دو ساله از عمل چشمم مي گذره خيلي راضيم حتي خيلي ها به من مي گفتند كه بعد از عمل آستيكمات چشمت مي مونه اما پزشك به من گفت آستيكمات هم از بين ميره واز بين رفت.

با آرزوي شادي براي تمام هم ميهنانم

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید