شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

سرطان و رادیوتراپی......

1. سلام دوستان
    1- درباره رایو تراپی ( پرتو درمانی ) امکانش هست مقاله ای در سایت قرار بدید
    2- چطور میشه در طول درمان با رادیو تراپی جلوی اسیب پوست رو گرفت ؟
    3- ایا این درسته که در دوره درمان نباید هیچ گونه کرم یا لوسیون یا روغنی روی پوست مالیده بشه.؟
    4- ایا هنگام رادیو تراپی سلولهای مجاور هم اسیب میبینن......؟ برام سوال که چطور میتونن فقط و فقط سلولهای سرطانی رو نابود کنن؟
    5- نظرتون درباره شیمی درمانی چیه؟ در موردش خیلی چیزای وحشتناکی شنیدم.......حتی یکی از دوستان پزشکم میگفت اگر یکروز مبتلا به سرطان شد ترجیح میده بمیره و شیمی درمانی نکنه که به عمرش اضافه شه ......چون شیمی درمانی خیلی خیلی وحشتناک........من موندم ایا این حقیقت داره؟
    6- در ضمن ایا برای شیمی درمانی محدودیتی وجود داره/.؟منظورم سن و جنسیت........یک مطالبی دربارش به دست اوردم......ولی میخوام بیشتر بدونم.........
    یک دنیا سپاس......

2. sarakhanoom نوشته است: سلام دوستان
    1- درباره رایو تراپی ( پرتو درمانی ) امکانش هست مقاله ای در سایت قرار بدید
    2- چطور میشه در طول درمان با رادیو تراپی جلوی اسیب پوست رو گرفت ؟
    3- ایا این درسته که در دوره درمان نباید هیچ گونه کرم یا لوسیون یا روغنی روی پوست مالیده بشه.؟
    4- ایا هنگام رادیو تراپی سلولهای مجاور هم اسیب میبینن......؟ برام سوال که چطور میتونن فقط و فقط سلولهای سرطانی رو نابود کنن؟
    5- نظرتون درباره شیمی درمانی چیه؟ در موردش خیلی چیزای وحشتناکی شنیدم.......حتی یکی از دوستان پزشکم میگفت اگر یکروز مبتلا به سرطان شد ترجیح میده بمیره و شیمی درمانی نکنه که به عمرش اضافه شه ......چون شیمی درمانی خیلی خیلی وحشتناک........من موندم ایا این حقیقت داره؟
    6- در ضمن ایا برای شیمی درمانی محدودیتی وجود داره/.؟منظورم سن و جنسیت........یک مطالبی دربارش به دست اوردم......ولی میخوام بیشتر بدونم.........
    یک دنیا سپاس......

در مورد مقاله....شرمندم من یکی

سارا خانوم با اجازتون میخوام در مور پرتو درمانی توضیح مختصری بدم
    پرتودرمانی روشی است که در آن با استفاده از پرتوهایی به بافت سرطانی حمله میکنند
    در این روش پرتو ها که به بافت سرطانی برخورد میکنند موجب جهش وتغییر در ساختار DNAسلولهای بافت سرطانی میشود.این تغییر در ساختار باعث میشود که سلولهای سرطانی دیگر قادر به تقسیم و رشد نباشند.(سلولهای سرطانی همانطور که میدانید با بروز مشکل در سیستم تقسیم سلولی بوجود میاید البته اصولا!)
    در طی پرتو درمانی تعدادی از سلولهای سالم هم آسیب میبینند برای همین از دوز های کمتر تابش در  چندین نوبت تابش استفاده میکنند (و گرنه میتونستن برای 1 بار یه دوز بالا(

مقدار انرژی جذب شده در واحد جرم ماده دز جذبی یا دوز تشعشع گویند!)

بدهند تا همه بافت سرطانی از بین بره ولی در این صورت هم بافت سرطان هم بافت سالم از بین میرفت.برای کاهش صدمات ناشی از پرتو این کار رو به دفعات انجام میدن .فواصل بین پرتو درمانی به بدن اجازه میدهد تا بافتهای سالم آسیب دیده خودش را ترمیم کند)
    بنابر این طی پرتو درمانی اکثر سلولهای سرطانی از بین رفته و کمترین سلول سالم آسیب میبیند.
    پرتو درمانی با توجه به اینکه منطقه آلوده در چه منطقه و چه اندازه ای دارد از روشهای مختلفی استفاده میشود

میزانآسیب سلولهای سرطانی در مقایسه با سلولهای سالم از یك ضریب به نام نسبتدرمانی (
    therapeutic ratio
    ) استفاده میکنند

در پرتو درمانی اتفاقاتی مثل ریزش مو یا سوختگی سطحی (تا حد قرمز شدن) می افتد که اکثرا برگشت پذیر است.
    در طول دوره درمان از رژیمهای غذایی مناسب کم چرب مقوی ویتامینه استفاده کنین.
    بله در طول دوره استفاده از کرم ها ممنوعه مگر در موارد خاص.

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  3. با سلام
    دوست گرامی در مورد سئوالات به غیر از  مورد 5 ، بنده هم اطلاعاتی در خور توجه ندارم ولی دوست عزیزمون elysian  در پستش کمی حق مطلبو ادا کرده و اما در خصوص  بند 5 ، باید بگم که خدا نکنه که کسی به این درد دچار بشه که واقعاً چه از لحاظ جسمی و چه  روحی بسیار مخربه ولی دوست من ، اینو بدون انسان با هر شرایطی میتونه کنار بیاد و هر فرد با اراده،  قدرتی داره خارق العاده . حقیر خود شاهد چند بیمار بودم که با شیمی درمانی بهبود یافته و هم اکنون به زندگی طبیعی بازگشته اند . البته ایشان خیلی سریع به بیماری خود پی برده و شروع به درمان نمودند.لذا هیچگاه انسان نباید از الطاف الهی غافل بوده و خود را ببازد.
    به امید اینکه هیچ انسانی به اینوع بیماریها دچار نشود.انشالله
    موفق باشید.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  4. سلام دوستان عزیزم
    و یک دنیا سپاس بابت توضیحات مختصر ولی مفیدتون
    دوست گرامی به چه دلیلی استفاده از هر نوع کرم یا روغن گیاهی ممنوع؟؟؟؟؟ میشه از نظر علمی توضیح بدید
    درباره شیمی درمانی هم میشه بیشتر توضیح بدید

5. شیمی درمانی روشی است که دران با استفاده از داروهایی شیمیایی به سلولهای سرطانی حمله میشه
    (کلا همه ی داروهایی که میخوریم حتی موقع سرماخوردگی به نوعی شیمی درمانی است!!!)
    در شیمی درمانی با توجه به نوع سرطان از داروهای متفاوتی استفاده میشود مثل دوستاكسل

بحثی که بیشتر در شیمی درمانی وجود داره عوارض موجود در این روشه درمانیه
    عوارضی مثل
    ريزشمو ، التهاب وزخم مخاط دهانو لثه، تهوع،استفراغ،اسهال و گاهييبوست، بياشتهايي،تشنگي، دفعزياد ادرار،تغيير رنگپوست و ناخن،ورم، کاهش،کاهش ميلجنسي، قطعقاعدگي، ضعفعمومي، خوابآلودگي،
    ...
    البته شدت این عوارض  به نوع دارو مدت زمان درمان،و مهمتر از همه (به نظ خودم9)به خود فرد بستگی دارد
    چون داروها واد خون میشوند و با جریان خون به همه جای بدن رفته و موجب تغییر در سیستم کلی بدن میشوند

البته باید بیماران این نکته را در نظر داشته باشند که این عوارض بعد از پایان شیمی درمانی بهبود می یابد (تقریبا دو ماه بعد از پایان شیمی درمانی موها مجددا رشد میکنن)

عوارضی مثل عفونت که بر اثر شیمی درمانی به وجود میآید!!برای اینه که داروها در مغز استخوان اثر گذاشته به طوریکه تولید سلولهای خونی کم میشه ،به همین دلیل میزان گلبولهای سفید هم کمتر ودر نهایت قدرت دفاعی بدن کاهش پیدا میکند(میتوان با بهبود بخشیدن به شرایط از بیماریی فرد جلوگیری کرد)
    جدبدا برخی محققین از تاثیر منفی داروها بر روی عملکرد مغز مثل کاهش حافظه و قدرت استدلال گفتند
    ممنوعیت میشه گفت در زنان باردار و کسایی که میخواهند بچه دار شوند...

با رژیم غذایی مناسب و حفظ روحیه در شخص بیمار مسلما روند درمان بهتر پیش خواهد رفت
    من تعجب میکنم پزشکی چنین نظری در مورد شیمی درمانی بده!!

6. سلام رفیق
    بابت اطلاعات مفیدی که بهم دادی یک دنیا سپاس
    ================
    واقعیت اینه که یکی از دوستان عزیزم ....پدرشون مبتلا به سرطان ریه هستند.......
    که متاسفانه بسیار پیشرفت هم کرده......
    ایشون 80 سال سنشونه..........درد بسیار شدیدی در منطقه قفسه سینه دارند که البته دلیلش خوردگی استخوانهای دنده در اثر سرطان......که رسیده به استخوان
    داروهای تجویزی برای کاهش درد سلوکسیب 100........
    ایشون به دلیل تشخیص اشتباه تحت درمان با داروهای رماتیسم بوده و به خاطر اون داروها و تزریق کورتون در 6 ماه گذشته...........در تاریخ 28/12/87 دچار خونریزی معده هم شدند.....
    دچار کم خونی شدید بوده ( 7/8 ) و در حال حاضر با رادیو تراپی در مرکز بیمارستان میلاد در اصفهان تحت درمان هستند........
    پزشک ایشون در ابتدای امر شیمی درمانی رو توصیه نکردند ولی بعد از 20 جلسه رادیو تراپی به دلیل پیشرفت خوبی که در درمان نشون داده شده.........شیمی درمانی رو البته بسیار ضعیف پیشنهاد دادن.......
    من به دلیل ارادتی که به این استاد بازنشسته و عالی قدر دارم........نمیتونم درد و رنجی که ایشون میکشن رو ببینم........
    در حال حاضر دوستم واقعا مونده چه کنه......
    کادر پزشکی این شهر به تمام معنا بی مسئولیت و پول پرست هستند .............نمیخوام توهین کنم.........ولی کوتاهی که در حق استاد کردند ایشون رو به این روز انداخت.......
    و بیماری تا این اندازه پیشرفت کرد.......
    حالا من میخوام بدونم ایا شیمی درمانی در این سن به ایشون کمک میکنه........؟>
    وزن ایشون در حال حاضر 53 کیلوگرم......80 سال سن دارند....بسیار ضعیف ......و ناحیه کتف و قفسه سینه دردناک.......
    2- برای کاهش درد چکار میشه کرد........پزشکان اینجا کاری جز اینکه بگن درد طبیعی ندارن و فقط کپسولهای تکراری مینویسند......در حالیکه آخرین بار دوستم به التماس افتاد که پدرش از درد شبها نمیتونه بخوابه.........
    من نمیدونم این چه شیوه درمانی که بیمار باید از درد اونقدر به خودش بپیچه تا شاید دل یکی به رحم بیاد...........
    سر این قضیه من واقعا عصبی شدم......برخورد کادر پزشکی مفتضح.......اصلا جواب سوالات رو نمیدن.......حتی به خودشون زحمت تجویز داروی تقویتی برای جبران کمخونی ایشون رو ندادند.........
    ناچار از کادر پزشکی یزد و تهران کمک خواستیم..........که البته اگر قضیه آشنا داشتن در بین نبود احتمالا اونها هم کم کاری میکردند..........به هر حال..........ممنون میشم منو راهنمایی کنید...........من نمیتونم تحمل کنم که ایشون اینقدر درد بکشه...........در جلسات رادیو تراپی که دوستم و استاد رو همراهی کردم متوجه شدم برای کادر بیمارستان پول مد نظره نه خدمت رسانی........خیلی بینظم و بیاحترامی به بیماران روتین بود..........تازه اسما بهترین دستگاه انکور شتاب دهنده خاورمیانه رو اوردند به این بیمارستان............ولی خدمت رسانیشون صفر......یک جای کوچک برای اینهمه بیمار..........بدون تابلو خبر رسانی و کادر اطلاعات......با پزشکانی که از شدت کار و بیخوابی در حال از هم پاشیدن هستند...........جلسات درمانی از 100 هزار تومان تا 500 هزاتومان متفاوته............حالا تصور کنید یک بیمار که متوسط 20 جلسه رادیو تراپی داره............کم کم......یک میلیون تا 5 میلیون پیاده میشه........و بیمه بخشی کوچک رو پوشش میده.......من واقعا گیجم..........چرا باید احترام یک استاد بازنشسته و عزیز رو  اینگونه بشکنن............حالا بماند اون بدبخت بیچاره از دهات اومده....
    ==================
    در ضمن یکی از دوستان گفتند چسبهای مخصوص تسکین درد در بازار هست........ولی من پرسیدم اینجا نداشتند.......چطوری باید تهیه کنیم...........اصلا چنین چیزی در ایران هست؟؟
    یک سوال دیگه.......چرا برای ایشون مورفین یا آمپول مسکن تجویز نمیکنن........مگه نه اینکه بالاتر از درد استخوان دردی نیست.......من نمیدونم دیگه ایشون باید چطوری درد بکشن تا ......
    ====================
    در ضمن ایشون اصلا اشتها ندارند.......و ما نمیدونیم چطوری باید بهشون غذا بخورونیم.....
    اگر راهنماییم کنید ممنون میشم

7. سلام سارای عزیز .

من تمام این صحنه هایی که شما فرمودین از نزدیک دیدم و لمس کردم . مادربزرگ من به این بیماری

دچار شد . همه چیز از سرفه های خشک شروع شد ، و دکترهای رنگ و وارنگ که از تشخیص

سل گرفته تا ترشحات پشت حلق از اطلاعات نداشتشون مایه میزاشتن ، تا اینکه بالاخره کاشف

به عمل اومد که سرطان ریه با سرمنشایی در کیسه ی بیرونی ریه ها حادث شده .

پزشک اینطور مطرح کرد : با دارو 12 ماه بدون دارو 6 ماه .

البته با اتفاقاتی که افتاد ایشون بیش از 3 سال یا 36 ماه زندگی کردند ... اما ....

من با دیدن حالاتش و ... درک میکنم که چرا دوست پزشک شما ترجیح میده کمتر زندگی کنه

ولی شیمی درمانی نکنه ، چون من هم اینکار رو نخواهم کرد .

متاسفانه سرطان ریه ، جزو اون دسته سرطانهایی نیست که بشه زیاد به استفاده از دارو

و بهبودی امیدوار بود ، حتی اگر در مراحل ابتدایی شناسایی بشه .

بدترین قسمتش در مورد مادربزرگ من هم همین مساله بود که سرطان به استخوان سرایت کرده

بود ... دردهایی که نمیه شب به سراغ بیمار میومد و تا صبح ناله و ...

واقعا دردناک بود ...

درنهایت هم آب آوردن ریه ! ... و ...

در مورد مسکن و مرفین و اینها ... انواع قوی مسکن هایی که برای این درد وجود داره ، باعث

پوکی استخوان میشه ! که ما در کمال بی خردی با علم به اینکه بیمار 3 4 ماه دیگه زنده نیست

بازهم نگران مصرفش بودیم ( البته من نمیتونستم نظر بدم )

مواد مخدر هم در مراحل آخر هست دیگه ، اصولا هنوز زوده و اگر مصرف کنین به جایی مبرسه

که دیگه ...

از همه مهم تر اینکه مواد مخدر باعث افت فشار میشه و میتونه بیمار رو در شرایط خاص به کما

ببره .

8. سلام رفیق
    ممنون که جواب دادید
    استاد بدرود حیات گفتند......

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید