شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

تغذيه کمکي شيرخوار

1. با سلام
    دختر من تازه وارد 7 ماهگی شده است و به خاطر این که شاغل بودم با نظر پزشکش از چهار ماهگی غذای کمکی را شروع کردم و الان به سوپ میکس شده رسیده ام ولی مدتی است که لاغر شده و خیلی دوست دارم که قد بلند شود آیا می توانید در مورد تغذیه او برای رشد طبیعی و قد بلند شدنش به من کمک کنید چون فهمیده ام که با رژیم غذایی مناسب می توان در قد کودکان تاثیر گذاشت

با تشکر

2. mghassemi2004 نوشته است: با سلام
    دختر من تازه وارد 7 ماهگی شده است و به خاطر این که شاغل بودم با نظر پزشکش از چهار ماهگی غذای کمکی را شروع کردم و الان به سوپ میکس شده رسیده ام ولی مدتی است که لاغر شده و خیلی دوست دارم که قد بلند شود آیا می توانید در مورد تغذیه او برای رشد طبیعی و قد بلند شدنش به من کمک کنید چون فهمیده ام که با رژیم غذایی مناسب می توان در قد کودکان تاثیر گذاشت

با تشکر

سلام ،
    من پاسخ شما را با توجه به توصيه هاي انجمن شير مادر مي دهم :
    - در 6 ماه اول زندگي تغذيه به طور انحصاري توسط شير مادر مي باشد ، در اين مدت نوزاد حتي به آب احتياج ندارد . و تغذيه کمکي بعد از 6 ماهگي شروع مي شود .

- خطرات زود شروع کردن تغذيه کمکي عبارتند از : 1 ) افزايش بروز اسهال 2) کاهش شير مادر 3) سوء تغذيه و عدم رشد کودک 4) افزايش آلرژي ( حساسيت)
    - شروع تغذيه کمکي با فرني آرد برنج مي باشد .
    - با شروع تغذيه کمکي تغذيه با شير مادر بايد همچنان ادامه يابد .
    - با شروع تغذيه کمکي علاوه بر قطره مولتي ويتامين ، قطره آهن نيز بايد مصرف شود و تا دو سالگي ادامه يابد .
    - در هفته دوم ماه هفتم ، حريره بادام به رژيم غذايي افزوده مي شود .
    - دو هفته آخر ماه هفتم ، سوپ به رژيم غذايي اضافه مي شود .
    - دو هفته اول ماه هشتم ، زرده تخم مرغ اضافه مي شود . ( در روز اول به اندازه يک نخود تا اينکه طي 10 روز به يک زرده کامل برسد )
    - دو هفته دوم ماه هشتم ، مي توان به سوپ شيرخوار تنوع داد ( اضافه کردن جو ، بلغور ، رشته فرنگي ، يک قاشق مرباخوري کره يا روغن )
    - هفته اول ماه نهم ، اضافه نمودن حبوبات به سوپ مثل عدش و ماش
    - دو هفته دوم ماه نهم ، آب ميوه به غذاي کودک اضافه مي شود .
    - دو هفته دوم ماه نهم ، به جاي آب ميوه خود ميوه (هلو ، سيب ، موز) را مي توان داد .
    - در دو هفته اول ماه دهم کودک را با غذاهايي که خود مي تواند با دست بردارد و به دهان ببرد مي بايست آشنا نمود . مثل : بيسکويت ساده ، ماکاروني ، تکه هاي کوچک سيب زميني ، هويج .
    - در دو هفته دوم ماه دهم ، مي توان از کته نرم ، سبزي و گوشت استفاده کرد.
    - در ماه يازدهم و دوازدهم علاوه بر تنوع غذايي با توجه به اشتهاي کودک مي توان غذاي کودک را در هر وعده اضافه نمود.
    ** تا يکسالگي مصرف مواد غذايي زير توصيه نمي گردد :
    عسل ، شير پاستوريزه ، پنير ، سفيده تخم مرغ ، شکلات ، بادام زميني ، ميگو ، ترشي ، فلفل ، ادويه ، نمک ، نوشابه هاي گازدار ، آب ميوه صنعتي ، خربزه ، گيلاس ، آلبالو ، توت فرنگي ، توت سفيد ، شاه توت ، تمشک ، لپه ، نخود ، اسفناج و کلم.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  3. با سلام
    ببخشید ولی من تمام این نکات را می دانستم چیزی بالاتر از اینها می خواستم که متاسفانه فکر نکنم بتوانید کمکم کنی.

4. mghassemi2004 نوشته است: با سلام
    ببخشید ولی من تمام این نکات را می دانستم چیزی بالاتر از اینها می خواستم که متاسفانه فکر نکنم بتوانید کمکم کنی.

سلام ،
    اين برنامه با توجه به نمودارهاي مختلف رشد و صدکهاي تعيين شده براي رشد که توسط WHO و متناسب با معيارهاي مناسب رشد وجود دارد برنامه ريزي شده و عمل کردن به غير از اين برنامه بالطبع يا لاغري و سوء تغذيه و بيماريهاي مختلف را به همراه خواهد داشت و يا چاقي و گرفتاريهاي بعدي آن را.
    موفق باشيد

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید