شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

رژیم شیردهی

1. باسلام
    من زنی هستم 28 ساله با قد 160 و وزن 74 کیلوگرم مدت 7 ماه است که زایمان کرده ام واز ناحیه شکم و پهلو و باسن  بسیار چاق هستم.می خواستم بدانم الان باوجود شیردهی می توانم رژیم بگيرم؟آیا شما می توانید رژیم خاصی به من معرفی کنيد؟اگر نه آیا می توانيد سایت خاصی معرفی کنيد که رژیم اينترنتی داشته باشد؟
    متشکرم

2. danial86 نوشته است: باسلام
    من زنی هستم 28 ساله با قد 160 و وزن 74 کیلوگرم مدت 7 ماه است که زایمان کرده ام واز ناحیه شکم و پهلو و باسن  بسیار چاق هستم.می خواستم بدانم الان باوجود شیردهی می توانم رژیم بگيرم؟آیا شما می توانید رژیم خاصی به من معرفی کنيد؟اگر نه آیا می توانيد سایت خاصی معرفی کنيد که رژیم اينترنتی داشته باشد؟
    متشکرم

سلام،
    با توجه به وضعیتی که در آن قرار دارید (شیردهی) ، الان زمان مناسبی برای رژیم لاغری نیست. شما برای اینکه به بچه تان شیر بدهید علاوه برای نیازهای روزانه به 500 کالری اضافی نیاز دارید، همچنین باید رژیم غذایی تان از مواد تازه باشد تا علاوه بر خودتان نیازهای کودک را نیز برطرف کند. به نظر من رژیم گرفتن برای لاغری را به بعد از شیردهی فرزندتان موکول کنید.

3. شماباید یک چیز محکم مثل گن یا پارچه محکم به دور شکمتون ببندید تا شکمتان کم کم جمع شود و به نظر من شما می تونید در زمان شیر دهی 1 ساعت پیاده روی در برنانه روزانتون بزارید ضمن اینکه لازم نیست در این دوران رژیم بگیرید ولی به این معنا نیست که پرخوری کنید باید برنامه غذایی تنظیم کنید.

نيازهاي غذايي مادر در دوران  شيردهي

در دوران بارداري، جنين بسياري از ذخائر بدن مادر را مصرف مي كند و اگر مادر در دوران شيردهي تغذيه نامناسبي داشته باشد، به مرور خصوصاً با زايمانهاي مكرر قوايش تحليل مي رود ، استخوانهايش پوك مي شود ، ريزش مو پيدا مي كند و گاهي ازترس اينكه اين عوارض پيش آيد آنقدر پرخوري مي كند كه وزنش بالا رفته و بازگشت به وزن پيش از بارداري بسيار مشكل خواهد شد. پس بسيار اهميت دارد مادر دقيقاً بداند چه ميزان انرژي و مواد مغذي نياز دارد.

* انرژي :

مادر براي تهيه شير 500 كالري انرژي اضافه بر نياز بدنش لازم دارد. به عبارتي اگر پيش از بار داري 2000 كالري انرژي در روز نياز او را تامين مي كرده، در شيردهي 2500 كالري انرژي لازم دارد. علاوه بر اين 500 كالري مقداري انرژي هم از چربي هاي ذخيره شده در دوران بارداري تامين مي شود كه اين مساله باعث مي شود، اگر مادر براساس مقادير خواسته شده در اين دوران، غذا مصرف كند به مرور هر ماه نيم كيلو لاغر مي شود ( چاقي دوران بارداري بر طرف خواهد شد). براساس ميزان انرژي لازم در دوران شيردهي ، غذاهاي تامين كننده آن داده مي شوند.

* پروتئين :

در دوران شيردهي نياز مادر به پروتئين فقط 15گرم اضافه مي شود. ازاين رو كل پروتئين مورد نياز حدود 65 تا70 گرم در روز است . اين ميزان پروتئين با مصرف 3 ليوان شير در روز، 1عدد تخم مرغ و 180 تا 300 گرم  گوشت و حبوبات تامين مي شود.

* املاح :

بهترين املاح كلسيم و آهن هستند كه اگر مادر مشكل كم خوني داشته باشد و يا در معرض كم خوني باشد مصرف قرص فرو سولفات ضروري است. براي تامين كلسيم مادر بايد در روز 3 تا 4 ليوان شيركم چربي و سبزيجات برگ سبز مثل اسفناج ، نعناع ،جعفري ، كرفس و كلم و نيز مغز بادام و بادام زميني مصرف كند.

پس خيلي خوب است كه مادر شيرده هفته اي يك بار خورش كرفس بخورد و هرروز چند عدد بادام و بادام زميني ميل كند.

بهتر است مادراني كه كم خوني دارند، هفته اي يك بار جگر بخورند ودر طول روز حتماً 1عدد تخم مرغ و مقداري گوشت قرمز ميل كنند. گردو نيز براي اين مادران مفيد است.

* ويتامين ها :

براي تامين ويتامين هاي لازم ، مادر حتماً به 5 تا 6 ليوان سبزيجات تازه بصورت سالاد، سبزي خوردن و يا پخته شده در غذا نياز دارد و بايستي هر روز 4 تا 5 عدد ميوه مصرف كند.

* چربي ها :

در شيرمادر يك سري چربي هاي غير اشباع موجود است كه در غدد پستان ساخته نمي شوند و بايد از طريق غذا تامين شوند. پس بهتر است مادر هفته اي يك بار ماهي مصرف كند و از روغن زيتون در سالادش استفاده كند.

* آب :

مادر در روز به 6 تا 8 ليوان آب يا آب ميوه نيازدارد.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید