شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

پيشگيري از بارداري بصورت اضطراري

1. اگر مقاربت بدون استفاده از يکي از روشهاي پيشگيري از بارداري انجام شود و يا اتفاقي مانند پاره شدن کاندوم و يا نظير آن رخ دهد ، مي توان از روش جلوگيري از بارداري بصورت اضطراري استفاده کرد . رايجترين روش پيشگيري بصورت اضطراي ، مصرف قرصهاي معمولي خوراکي ضدبارداري HD است که به نام « قرص صبح روز بعد » مشهور شده اند .

زمان و نحوه مصرف :
    بعد از مقاربتي که احتمال بارداري دارد ، در اولين فرصت ۲ قرص خوراکي HD  همراه با شير يا آب زياد بايستي مصرف شود . بايد دقت کرد که قرص نوبت اول را در زماني مصرف کرد که نوبت دوم را بتوان ۱۲ ساعت پس از آن مصرف کرد . مصرف نوبت اول را بي دليل نبايد به تأخير انداخت ، زيرا ميزان تأثير ممکن است با گذشت زمان کاهش يابد .
    نکته مهم اينست که اگر بيش از ۷۲ ساعت (   ۳   روز  )   از مقاربت گذشته باشد ، استفاده از روش اضطراري توصيه نمي شود و بايستي در اين موارد با پزشک مشورت کرد . ۱۲  ساعت پس از خوردن قرصهاي نوبت  اول ،‌۲ قرص HD ديگر بايستي خورده شود .
    اگر فرد در طول دو ساعت پس از مصرف قرصها در نوبت اول يا دوم ، دچار استفراغ شد ، در اولين فرصت بايد ۲ قرص ديگر HD مصرف کند . اگر اين اتفاق بعد از خوردن قرصها در نوبت اول رخ دهد ، قرصهاي نوبت دوم کماکان بايد ۱۲ ساعت بعد از نوبت اول مصرف شوند . تزريق يک آمپول ب ۶ بصورت عضلاني مي تواند در کاهش تهوع مؤثر باشد . استفراغ اگر بيش از دو ساعت بعد از مصرف قرصها رخ دهد ، اهميتي ندارد زيرا دارو جذب شده است .
    مقدار مصرف ذکر شده در بالا ،‌ براي قرصهاي از نوع HD است . اگر قرص نوع LD در دسترس باشد ، بايستي درهر نوبت ۴ قرص مصرف کرد . ( در مجموع ۸ قرص )

هشدار :
    اين روش فقط براي موارد اضطراري بکار مي رود و نبايد بطور مداوم ، بعنوان يک روش پيشگيري بکار رود . بلکه پس از استفاده از اين روش ، بايستي به پزشک يا مراکز بهداشتي - درماني مراجعه کرد و پس از مشاوره ، يکي از روشها را بصورت دائمي انتخاب کرد .

عوارض جانبي :
    قرصهاي خوراکي اگر به روش اضطراري ذکر شده در بالا مصرف شوند ، باعث عوارض جانبي موقت مي شوند که رايج ترين آنها تهوع است . گاهي ممکن است سردرد ، سرگيجه ، انقباض عضلات و يا نرمي سينه ها نيز رخ دهد که البته همه عوارض جانبي گذرا بوده و معمولاً پس از ۲۴  رفع مي شوند .
    پس از مصرف : هيچ علامت فوري که نشان دهد قرصها اثر کرده يا نکرده اند ،‌ وجود ندارد و فقط قاعدگي بايستي به موقع و يا چند روز زودتر يا ديرتر رخ دهد . اگر شروع قاعدگي ، بيش از يک هفته به تاخير افتد ويا هر مورد خاص ديگي وجود داشته باشد ، بايد به پزشک مراجعه کرد . نکته مهم اينست که اگر بعد از مصرف قرصها ، دوباره مقاربتي انجام شود که احتمال بارداري در آن وجود داشته باشد ، آن قرصها از بارداري مجدد جلوگيري نمي کنند .
    اين روش صد درصد مؤثر نيست ، اما غالباً از بارداري جلوگيري مي کند و تقريباً در ۹۸٪ موارد از حاملگي پيشگيري مي کند . اگر چند بار از اين روش استفاده شود ، تأثير آن کمتر شده و احتمال بارداري بيشتر مي شود .

تشکر شده توسط : 80 کاربر
  2. سلام با پاره شدن کاندوم و زمانی که درون ریزی کامل اتفاق می افته برای جلو گیری از بارداری 1 ساعت بعد 4 تا ال دی و 12 ساعت بعد 4 تا ال دی دیگر در صورتی که خورده شود .. باز امکان بارداری هست ؟؟ باید خوردن قرص ها را ادامه داد یا خیر ؟؟ راه حل بهتری هست هنوز 72 ساعت نشده  دو نوبت ال دی خورده شده لطفا اگه راه دیگه ای هست کمک کنین ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

تشکر شده توسط : 4 کاربر
  3. reza878 نوشته است: سلام با پاره شدن کاندوم و زمانی که درون ریزی کامل اتفاق می افته برای جلو گیری از بارداری 1 ساعت بعد 4 تا ال دی و 12 ساعت بعد 4 تا ال دی دیگر در صورتی که خورده شود .. باز امکان بارداری هست ؟؟ باید خوردن قرص ها را ادامه داد یا خیر ؟؟ راه حل بهتری هست هنوز 72 ساعت نشده  دو نوبت ال دی خورده شده لطفا اگه راه دیگه ای هست کمک کنین ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

سلام
    نخیر لازم نیست از نوبتهای اضافه استفاده کنید چون سلامت خانم رو بخطر می اندازید . فعلا تنها راه روش اورژانسی هست و این روش درصد شکست بسیار پایینی دارد . نگران نباشید
    فقط دو توصیه
    1- علت پاره شدن کاندوم رو پیدا کنید تا دوباره تکرار نشه ( کاندوم خوب نبوده . موقع نصب به جداره اش آسیب زدید یا ... )
    2- از روش اورژآنسی در هر دوره - ماه - تنها یکبار استفاده کنید . این توصیه متخصصین هست .

تشکر شده توسط : 3 کاربر
  4. f_65

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    سلام. ماه پِش به خاطر اینکه انتهای کاندوم آقا خيس بود و روی من هم مايع سفید رنگ بود قرص اورژانسی خوردم.... 14 روز بعد از پريودی باز اين اتفاق افتاد، از ترسم دوباره قرص خوردم.
    حالا خيلی میترسم، سرطان نمیگیرم؟
    از طرفی 23 فروردین عازم خانه خدا هستم. نمیدانم چی پیش میاد. اگه قرص ضد بارداری بخورم، خطرناک نیست؟ چون اگه زمان پریودیم منظم باشه، باید 18 فروردین پریود بشم، ده روز بعد پاک میشم یعنی 28 و من کل مدینه رو از دست میدم.....اما اگه قرص ضد بارداری بخورم، 8 فروردین قرصها تمام میشه و خیلی عقب بیفته، 10 فروردین پریود میشم.
    ولی از عوارض اینهمه هورمن میترسم
    چی کار کنم قرص ضد بارداری را بخورم یا نه؟

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  5. f_65 نوشته است: سلام. ماه پِش به خاطر اینکه انتهای کاندوم آقا خيس بود و روی من هم مايع سفید رنگ بود قرص اورژانسی خوردم.... 14 روز بعد از پريودی باز اين اتفاق افتاد، از ترسم دوباره قرص خوردم.
    حالا خيلی میترسم، سرطان نمیگیرم؟
    از طرفی 23 فروردین عازم خانه خدا هستم. نمیدانم چی پیش میاد. اگه قرص ضد بارداری بخورم، خطرناک نیست؟ چون اگه زمان پریودیم منظم باشه، باید 18 فروردین پریود بشم، ده روز بعد پاک میشم یعنی 28 و من کل مدینه رو از دست میدم.....اما اگه قرص ضد بارداری بخورم، 8 فروردین قرصها تمام میشه و خیلی عقب بیفته، 10 فروردین پریود میشم.
    ولی از عوارض اینهمه هورمن میترسم
    چی کار کنم قرص ضد بارداری را بخورم یا نه؟

سلام
    نخیر استفاده نزدیک بهم از روش اورژانسی باعث بروز سرطان نمیشه فقط بالانس هورمونیتون رو بهم میزنه و ممکنه اختلالاتی در پریودتون بوجود بیاد و نظمش بهم بخوره . پس بخصوص حالا که قصد سفر به مکه رو هم دارید دیگه از این روش استفاده نکنید تا دچار خونریزی های زودهنگام ناشی از این روش نشید
    در ضمن استفاده از قرص ضدبارداری برای عقب انداختن پریود ( روزی یک عدد ) باعث بروز سرطان نمیشه و اگر حساسیت نداشته باشید عوارض خاصی هم نداره
    و در آخر خداوند زن رو اینگونه خلق کرده و مطمئن باش در همه حال مخلوقش رو دوست داره . برای آدمهای زمینی شاید این داستانها مهم باشه اما برای خدا پریود بودن یا نبود زن هیچ فرقی نمی کنه ...

تشکر شده توسط : 6 کاربر
  6. با سلام خدمت dr دختری هستم ۲۲ساله که با نامزدم نزدیکی‌ داشتم,نه به صورت رابطه جنسی کامل بلکه صورت سطحی( یعنی‌ مایه

منی به مقدار کمی‌ بر روی واژن و اطراف آن ریخت)با توجه به اینکه در روز سوم پریدیم بودم و هنوز خونریزی داشتم.

۳ساعت بعدش به داروخانه مراجعه کردم و اونا به من قرص yasmin تجویز کردن و گفتن بهترین مارک فعلی بازار اینه که ۲تا قرص

الان می‌خوری و به مدت ۱۲ساعت بد ۲تای‌ دیگه مصرف میکنی‌ و فردای روز بعدش به مدت ۱۲ساعت  ۱عدد.

آیا این قرس‌‌‌هایی‌ که به من دادن واقعا کاری هست یا نه؟
    چند درصد احتمال حاملگی‌ هست؟
    به نظرتون اصلا احتمال باردری هست یا خیر؟

توروخدا خواهش می‌کنم کمکم کنید دارم از سترس دیوون میشم حالم خیلی‌ بده :'(((

7. moon_2 نوشته است: با سلام خدمت dr دختری هستم ۲۲ساله که با نامزدم نزدیکی‌ داشتم,نه به صورت رابطه جنسی کامل بلکه صورت سطحی( یعنی‌ مایه

منی به مقدار کمی‌ بر روی واژن و اطراف آن ریخت)با توجه به اینکه در روز سوم پریدیم بودم و هنوز خونریزی داشتم.

۳ساعت بعدش به داروخانه مراجعه کردم و اونا به من قرص yasmin تجویز کردن و گفتن بهترین مارک فعلی بازار اینه که ۲تا قرص

الان می‌خوری و به مدت ۱۲ساعت بد ۲تای‌ دیگه مصرف میکنی‌ و فردای روز بعدش به مدت ۱۲ساعت ۱عدد.

در مورد قرصها که نمیدونم چی بگم ولی بیشتر از قزصهای ال دی یا اچ دی استفاده میکنن دیگه مارکشو نمیدونم
    در مورد بارداری هم خیالتون راحت باشه تا زمانی که منی به طور کامل وارد واژن نشه احتمال بارداری وجود نداره
    اگه هم خیلی نگرانید بی بی چک از داروخانه تهیه کنید و تست بگیرید و اگر خیلی دیگه حساس شدید آزمایش خون
    ولی من میتونم به طور قطع بگم احتمال بارداری در شما اصلا وجود نداره
    موفق باشید

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  8. moon_2 نوشته است: با سلام خدمت dr دختری هستم ۲۲ساله که با نامزدم نزدیکی‌ داشتم,نه به صورت رابطه جنسی کامل بلکه صورت سطحی( یعنی‌ مایه

الان می‌خوری و به مدت ۱۲ساعت بد ۲تای‌ دیگه مصرف میکنی‌ و فردای روز بعدش به مدت ۱۲ساعت  ۱عدد.

سلام،
    با توجه به زمان تماس جنسی و دارویی که مصرف کرده اید احتمال بارداری وجود ندارد؛ اما توجه داشته باشید حتی میزان کم منی هم اگر روی واژن بریزد و در زمان تخمک گذاری باشید آنگاه احتمال بارداری وجود خواهد داشت.

تشکر شده توسط : 3 کاربر
  9. pouyan

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    سلام
    نامزد من حدود 15 روز پیش از روش اورژانسی باقرص های hd استفاده کرده متاسفانه بعد از 15 روز دوباره مجبور شدیم که از روش اورژانسی استفاده کنیم و 2 سری 2تایی قرص yasmin تو 12 ساعت مصرف کرد
    می خواستم ببینم این کار چه خطراتی داره؟
    باعث نازایی می شه ؟ باعث سرطان می شه ؟ دوره پریود رو نامنظم می کنه ؟
    لطفا جواب بدین

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  10. pouyan نوشته است: سلام
    نامزد من حدود 15 روز پیش از روش اورژانسی باقرص های hd استفاده کرده متاسفانه بعد از 15 روز دوباره مجبور شدیم که از روش اورژانسی استفاده کنیم و 2 سری 2تایی قرص yasmin تو 12 ساعت مصرف کرد
    لطفا جواب بدین

با سلام!
    دوست عزیز از آنجایی که روش اورژانسی باعث بر هم ردن نظم هورمونی بدن میشه، ممکنه دوره های پریودی رو نا منظم کنه و یا با علایم بیشتری همراه بشه!
    همان طور که استفاده ی زیاد و غیر اصولی از هر نوع دارویی می تونه عوارض جانبی به همراه داشته باشه، در مورد قرص های ضد بارداری هم صدق می کنه و در طولانی مدت باعث عوارض نا خواسته ای میشه! به همین دلیل توصیه میشه که در یک دوره ی ماهانه بیش از یک بار از روش اورژانسی استفاده نشه! همین طور بهتره در ماههای متوالی و پشت سر هم این کار نشه!
    بهترین روش برای جلوگیری در این موارد استفاده از کاندومه!
    موفق باشی!

تشکر شده توسط : 8 کاربر
  11. pouyan نوشته است: سلام
    لطفا جواب بدین

سلام

این کار همین یکدفعه باعث مشکل خاصی نمیشه جز اینکه بالانس هورمونی ایشون بیشتر بهم خورده
    و احتمال تعویق پریود ایشون  بیشتر میشه و ممکنه خونریزی زیادتری رو تجربه کنند که از این جهت هم باید اینروزها پد به اندازه کافی همراهشون باشه هم مراقب کم خونی باشند

ولی اگر قرار باشه ماهی چند بار از این روش استفاده کنید قطعا ایشون مشکلات جدی تری رو تجربه خواهند کرد

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  12. pouyan

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    سلام دوستان
    همون طور که تو پست قبلیم گفته بودم  حدود 22 روز قبل ما یک بار  هم از روش اورژانسی استفاده کرده بودیم و نامزد من 7 وز بعدش طبق روال عادی پریوش خونریزیش شروع شده بود ولی  بعد 15 روز از دفعه اولیکه قرص hd  مصرف کرد متسافانه مجبور شدیم دوباره از روش اورژانسی استفاده کنیم این بار نامزد من بعد از 7 روز پریود شد در صورتی که باید 12 روز دیگه پریود میشد
    لطف بگین ایا مشکل خاصی پیش اومده ؟
    ایا خطرات جدی الان نامزد منو تحدید می کنه ؟
    لطفا جواب بین چون ما خیلی نگرانیم

13. pouyan نوشته است: سلام دوستان
    همون طور که تو پست قبلیم گفته بودم  حدود 22 روز قبل ما یک بار  هم از روش اورژانسی استفاده کرده بودیم و نامزد من 7 وز بعدش طبق روال عادی پریوش خونریزیش شروع شده بود ولی  بعد 15 روز از دفعه اولیکه قرص hd  مصرف کرد متسافانه مجبور شدیم دوباره از روش اورژانسی استفاده کنیم این بار نامزد من بعد از 7 روز پریود شد در صورتی که باید 12 روز دیگه پریود میشد
    لطف بگین ایا مشکل خاصی پیش اومده ؟
    ایا خطرات جدی الان نامزد منو تحدید می کنه ؟
    لطفا جواب بین چون ما خیلی نگرانیم

سلام،
    خیر مشکلی وجود ندارد، بهتر است از یک روش مطمئن همیشگی برای جلوگیری از بارداری استفاده نمایید.

تشکر شده توسط : 4 کاربر
  14. hatav

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    سلام .
    اگر هیچ قرصی تا قبل از رابطه مصرف نشده باشه ، و تا 4 نوبت به فاصله ی 12 ساعت یکبار 4 قرص ال دی خورده بشه ، یعنی حدودا تا 2 روز بعد از رابطه !! و روز های بعد هم تقریبا 3 نوبت و در هر نوبت 2 قرص ال دی خورده شده باشه ، آیا مشکلی پیش میاد برای سلامت خانم ؟؟
    و آیا با توجه به از قبل نخوردن قرص از روز پنجم پریود ، این روال  قرص خوردن باید ادامه داشته باشه یا قطع بشه ؟ هم چنین نزدیکی در 10 روز آخر صورت گرفته . یعنی 10 روز مونده به شروع دوره ی جدید پریود . ضمن این که مایع منی کاملا داخل ریخته شده .
    جوابشو ممنون میشم بگید

15. hatav نوشته است: سلام .
    اگر هیچ قرصی تا قبل از رابطه مصرف نشده باشه ، و تا 4 نوبت به فاصله ی 12 ساعت یکبار 4 قرص ال دی خورده بشه ، یعنی حدودا تا 2 روز بعد از رابطه !! و روز های بعد هم تقریبا 3 نوبت و در هر نوبت 2 قرص ال دی خورده شده باشه ، آیا مشکلی پیش میاد برای سلامت خانم ؟؟
    و آیا با توجه به از قبل نخوردن قرص از روز پنجم پریود ، این روال  قرص خوردن باید ادامه داشته باشه یا قطع بشه ؟ هم چنین نزدیکی در 10 روز آخر صورت گرفته . یعنی 10 روز مونده به شروع دوره ی جدید پریود . ضمن این که مایع منی کاملا داخل ریخته شده .
    جوابشو ممنون میشم بگید

وای خانم من 1000 تا سوال اینجا جواب دادم ، هیچ سوالی به سختی سوال شما نبود . کاش ترجمه فارسیشم می ذاشتید !! چون هنوزم مطمئن نیستم درست متوجه شده باشم چی فرمودید

سلام

اینجور که شما قرص مصرف کردید ، پدر هورموناتون رو در اوردید . اگر همین چند روز اینکار رو کرده باشید ، شاید تنها عارضه اش بهم خوردن نظم قائدگی تون و خونریزی زیاد بعد از قطع قرص  باشه که اگر دومی رخ داد بهتره به پزشک مراجعه کنید و خطر کم خونی رو هم جدی بگیرید .

با این مدل قرص خوردن شما ابدا باردار نیستید و درستش این بود که روش اورژانسی رو درست مطابق استاندارد انجام می دادید نه این مدلی . لازم هم نیست به خوردن قرص ها ادامه بدید . روزی یک عدد ال دی به مدت یک هفته بخورید و بعد قطعش کنید و در مورد خونریزی پیش از موعد و بیش از حد هم حواستون جمع باشه ( پد همراه داشته باشید )

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM و 9 کاربر ديگر
تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید