شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

زخم اثنی عشر

1. monaoo

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    با سلام  جناب آقای دکتر
    من از 5 سالگی دچار درد معده بودم و هنوز هم هر از چند گاهی این ناراحتی به شکل های مختلف بروز می کند.
    اولا همیشه دچار نفخ هستم فحتی پرهیز غذایی هم برای بهبود این موضوع به من کمک نمی کند.
    اخیرا هم نزدیک یک ماه است که صبح ها با درد معده از خواب بیدار می شوم و به محض خوردن صبحانه دچار حالت می شوم.بعد از مدتی هم در زیر جناغ سینه دچار درد شدیدی می شوم . دکتر داخلی امپرازول تجویز کرد اما گفت ممکن است دچار زخم اثنی عشر شده ام.من به خاطر نگرانی از این موضوع به محض درد دچار افزایش ضربان قلب می شوم. لطفا من را راهنمایی کنید

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  2. اثني عشر يا دوازدهه عضوي است كه باعث ارتباط معده با روده كوچك مي‌شود كه طول تقريبي آن حدود ‪۲۵‬تا ‪ ۳۰‬سانتيمتر است.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از ایرنا ، اثني عشر نيز مانند ديگر اعضاي بدن زخم مي‌شود و شايع‌ترين علامت زخم اثني عشر در قسمت فوقاني شكم و پايين جناق سينه است كه اغلب با گرسنگي تشديد شده و با مصرف غذا به طور موقت بهبود مي‌يابد.

درد زخم اثني عشر مي‌تواند به پشت تير بكشد و يا گاهي با نفخ شكم موجب بيدار شدن شخص شود.

يكي از مشخصه‌هاي درد زخم اثني عشر، دوره‌اي با فصلي بودن آن است ، به طوري كه ممكن است براي چند هفته و هر روز درد وجود داشته باشد و به دنبال آن، براي چند ماه خود به خود برطرف شود، اما دوباره عود مي‌كند.

دكتر ناصر ابراهيمي درياني فوق تخصص بيماري‌هاي گوارشي و استاد دانشگاه علوم پزشكي تهران خاطرنشان كرد كه مبناي ايجاد زخم اثني عشر در ‪ ۲۰‬تا ‪ ۲۸‬درصد مردم زمينه ژنتيكي دارد كه اين نوع معمولا در كودكان شايع تر است.

وي افزود همچنين در گروه خوني او ‪ O‬نيز زخم اثني عشر بيشتر است در حالي كه در گروه خوني آ‪ A‬زخم معده بيشتر مشاهده مي‌شود.

دكتر درياني گفت با مصرف برخي داروها ضد التهابي غيراستروئيدي و مسكن كه براي درد مفاصل استفاده مي‌شود مثل آسپيرين ديكلوفناك ، ايندومتاسين و بروفن بخصوص در برخي موارد موجب خونريزي مي‌شود.

وي درباره اينكه آيا مصرف استامینوفن نيز در زخم اثني عشر تاثير دارد گفت استامینوفن تاثيري ندارد اما بر خلاف گذشته كه مي‌گفتند مصرف اين دارو هيچ خطري ندارد بايد دانست كه امروزه ثابت شده است كه مصرف استامینوفن همراه با داروهاي ضد التهاب غيراستروئيدي خطر عوارض كليوي دارد.

وي در پاسخ به اين سووال كه آيا زخم اثني عشر قابل ترميم و درمان است يا نه ، گفت در كساني كه زخم اثني عشر دارند قرص‌هاي كنترل‌كننده اسيد معده همچون رانيتيدين ، سايميتيدين و امپرازول ، زخم معمولا كنترل مي‌شود ، اما اگر شخصي ميكروب هليكوباكتر داشته باشد و فقط به داروهاي كنترل‌كننده اسيد معده اكتفا كند بيشتر از ‪ ۹۰‬درصد موارد در سال اول زخم عود مي‌كند.

دكتر درياني اضافه كرد در صورتي كه در كساني كه زخم اثني عشر همراه با يان ميكروب دارند ، درصورت درمان ميكروب هليكوباكتر عود مجدد زخم در يك سال كمتر از ‪ ۱۰‬درصد است.

وي گفت در ايران به دليل اينكه آنتي بيوتيك در كودكي و جواني به صورت غير علمي مصرف مي‌شود به طوري كه برخي براي سرماخوردگي و گلودرد ويروسي نيز خودسر از آنتي بيوتيك استفاده مي‌كنند و اغلب دروه كامل آنتي بيوتيك را ادامه نمي‌دهند ، باعث مقاومت خيلي از ميكروب‌ها نسبت به اين آنتي بيوتيك مي‌شوند.

وي گفت يكي از آنتي بيوتيك‌هاي خيلي خوب كه روي ميكروب هليكوباكتر تاثير دارد مترونيدازول است.

وي اضافه كرد آمار نشان مي‌دهد كه در ايران ‪ ۴۰‬درصد مردم به خصوص خانم ها نسبت به اين آنتي بيوتيك مقاوم هستند و به علتي كه گفته شد ريشه كني ميكروب هليكوباكتر در غرب خيلي راحتر و مطمئن تر از ايران انجام مي‌شود.

در كساني كه دچار ميكروب هليكوباكتر هستند آمار در ايران نشان مي‌دهد كه در افراد بالاي ‪ ۵۰‬سال حدود ‪ ۷۰‬تا ‪ ۸۰‬درصد آلودگي به اين ميكروب را دارند و از اين تهداد فقط ‪ ۱۰‬درصد دچار زخم اثني عشر مي‌شوند.

دكتر درياني مي‌گويد فردي كه به ميكروب هليكوباكتر آلوده است لازم نيست كه حتما اين ميكروب را از بين ببرد ، مگر اينكه زخم معده يا اثني عشر داشته باشد و يا در فاميل درجه اول او كسي سابقه سرطان معده داشته باشد ، يا خود وي سابقه عمل جراحي معده داشته باشد يا اينكه مخاط معده‌اش دچار التهاب باشد، به خصوص وقتي كه مخاط نازك شده باشد.

دكتر درياني درباره نقش استرس و ميزان بروز زخم اثني عشر مي‌گويد: اگر چه استرس و فشارهاي عصبي موجب ترشح اسيد و ايجاد علايم سوء هاضمه بدون زخم مي‌شود اما خود استرس و فشارهاي عصبي نمي‌تواند سبب ايجاد زخم پپتيك شود اما در افرادي كه دچار زخم اثني عشر هستند، تنش‌هاي عصبي و رواني و كشيدن سيگار مي‌تواند در تشديد علايم موثر باشد.

دكتر درياني گفت يك مبناي ايجاد زخم اثني عشر در افراد مسايل ميكروبي به خصوص ميكروب هليكوباكترپيلوري است و اگر اين ميكروب به موقع تشخيص داده شود و ريشه كن شود موجب درمان زخم اثني عشر در فرد مي‌شود.

دكتر درياني تاكيد كرد كه آموزش كودكان به رعايت بهداشت فردي و استفاده نكرد ن از ظروف غذاي ديگران و بازي نكردن در خاك و گل مي‌تواند در كاهش ابتلا به ميكروب هليكوباكتر در جامعه نقش داشته باشد زيرا اغلب، آلودگي در ايران از دوران كودكي ايجاد مي‌شود.

وي خاطرنشان كرد كه زخم اثني عشر به دو عامل ميزبان و ميكروب وابسته است.

اين فوق تخصص بيماري‌هاي گوارشي در پاسخ به اين سووال كه چه عوارضي ممكن است در اثر درمان نشدن زخم اثني عشر ايجاد شود ، گفت خوشبختانه ساختار بدن انسان طوري است كه اغلب زخم‌هاي گوارش عارضه جدي ايجاد نمي‌كنند ولي درصد كمي از بيماران مي‌توانند به خونريزي ، تنگي راه خروجي معده و ايجاد پارگي در جدار معده دچار شوند، اگر چه عوارضي كه اشاره شد به ندرت اتفاق مي‌افتد ولي در صورت بروز مي‌تواند خطرات جدي و غير قابل برگشت براي بيماران به خصوص سالمندان ايجاد كند ويا به مرگ بيمار منجر شود.

دكتر درياني به همين دليل توصيه كرد كه زخم‌هاي اثني عشر بايد هر چه زودتر درمان شوند، همچنين شايع‌ترين عارضه زخم‌هاي گوارشي ، خونريزي است و ‪ ۲۰‬درصد زخم‌هاي اثني عشر و معده ممكن است خون ريزي اولين علامت بيماري باشد و حتي قبل از خونريزي ، بيمار هيچگونه علايمي از درد معده و يا ترش كردن نداشته باشد و خونريزي مي‌تواند به صورت استفراغ خوني و يا سياه شدن مدفوع باشد.

دكر درياني مي‌گويد مطالعات نشان داده است كه مصرف هيچ غذايي نمي‌تواند موجب ايجاد زخم‌هاي اثني عشر شود و اينكه اغلب مردم مصرف غذاهاي ترش ، تند يا بي‌موقع غذا خوردن را عامل ايجاد زخم مي‌دانند، اعتقاد غلطي است.

پرهيز از خوردن غذاهاي چرب ، كاهش حجم وعده‌هاي غذايي ، پرهيز از مصرف شكلات ، قهوه و نوشابه‌هاي گازدار ، پرهيز از خوردن غذاهاي مصنوعي مانند سوسيس و كالباس، انواع ساندويچ و خمير نان، پرهيز از استرس و رعايت نظم در وعده‌هاي غذايي ، پرهيز از مصرف داروهاي مسكن و سيگار و نخوردن فلفل و انواع سس‌ها ، توصيه‌هاي دكتر درياني براي جلوگيري از سوء هاضمه است.

دكتر درياني خاطرنشان كرد كه مصرف حبوبات و ميوه‌هاي خام و سبزي نه تنها ضرري ندارد بلكه مصرف ان براي دستگاه گوارش مفيد است و توصيه مي‌شود بيماراني كه زخم اثني عشر دارند از خوردن سبزي و ميوه غفلت نكنند.

وي گفت برخي از بيماران تصور مي‌كنند كه شكم شان هيچ وقت نبايد خالي باشد و به جاي سه وعده غذا، شش وعده غذا مي‌خورند كه اين شيوه زندگي نيز موجب مي‌شود اسيد بيشتري در معده ترشح شود.

بنابراين مصرف مكرر غذا نيز توصيه نمي‌شود.

اين فوق تخصص بيماري‌هاي گوارشي در پايان خاطرنشان كرد كساني كه زخم اثني عشر دارند بايد بدانند كه مي‌توانند هر غذا يا ميوه اي بخورند اما توصيه كلي اين است كه اگر احساس كردند دچار مشكل مي‌شوند ان ماده غذايي را مصرف نكنند.

منبع : سایت پزشکان بدون مرز

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM و 2 کاربر ديگر
  3. زخم گوارشی چیست؟

زخم گوارشی زخمی در آستر مخاط معده یا اثنی عشر است. اثنی عشر قسمت ابتدایی روده کوچک است. اگر زخم در معده باشد به آن زخم معده گفته می شود و اگر در اثنی عشر باشد به آن زخم اثنی عشر می گویند. ممکن است بیش از یک زخم داشته باشید.

بسیاری افراد زخم گوارشی دارند. زخم های گوارشی می توانند با موفقیت درمان شوند. اولین قدم مراجعه به پزشک است.

نشانه های زخم گوارشی چیست؟

- درد سوزشی در شکم شایعترین نشانه است. درد خصوصیات زیر را دارد:

- شبیه یک درد مبهم احساس می شود.

- برای روزها و هفته ها می آید و می رود.

- ۱ تا ۳ ساعت بعد از غذا شروع می شود.

- نیمه شب وقتی معده شما خالی است می آید.

- معمولاً بعد از غذا خوردن از بین می رود.

سایر نشانه ها شامل موارد زیر هستند:

- از دست دادن وزن

- بی اشتهایی

- درد در حین غذا خوردن

- احساس ناراحتی در معده

- استفراغ

برخی افراد با زخم گوارشی نشانه های خفیفی دارند. اگر هر یک از این نشانه ها را دارید ممکن است زخم گوارشی داشته باشید و باید پزشک خود را ببینید.

چه چیزی باعث زخم گوارشی می شود؟

زخم های گوارشی عموماً به وسیله موارد زیر ایجاد می شوند:

- باکتریی به نام هلیکو باکتر پیلوری یا به اختصار اچ پایلوری.

- داروهای ضد درد غیر استروییدی مانند آسپیرین و ایبوبروفن

- سایر بیماریها

بدن شما اسید قویی را برای هضم غذاها تولید می کند. یک آستر قسمت داخلی معده و اثنی عشر شما را از این اسید محافظت می کند. اگر این آستر از هم گسیخته شود، اسید می تواند به دیواره ها آسیب بزند. هر دو مورد اچ پایلوری و داروهای ضد درد غیر استروئیدی آستر را ضعیف می کنند و در نتیجه اسید می تواند به دیواره معده یا اثنی عشر برسد.

اچ پایلوری تقریباً باعث دو سوم زخمهاست. بسیاری افراد اچ پایلوری دارند اما همه کسانی که عفونت دارند دچار زخم گوارشی نمی شوند.

بقیه زخمها بیشتر به دلیل داروهای ضد درد غیر استروئیدی ایجاد می شوند. به ندرت سایر بیماریها می توانند باعث بروز زخم شوند.

آیا استرس یا غذاهای چاشنی دار می توانند باعث بروز زخم شوند؟

خیر، نه استرس و نه غذاهای چاشنی دار هیچیک نمی توانند با عث بروز زخم شوند. اما می توانند زخمها را بدتر کنند. نوشیدن الکل و سیگار کشیدن نیز می تواند زخمها را بدتر کند.

چه چیزی خطر ابتلا من به زخمهای گوارشی را بیشتر می کند؟

در صورت وجود موارد زیر احتمال بیشتری برای ابتلا به زخم گوارشی دارید:

- داشتن عفونت باکتری اچ پایلوری

- استفاده از داروهای ضد درد غیر استروئیدی

- کشیدن سیگار

- نوشیدن الکل

- داشتن فامیلی که زخم گوارشی دارد

- سن بالای ۵۰ سال

آیا زخم گوارشی ممکن است بدتر شود؟

زخم گوارشی در صورتی که درمان نشود می تواند بدتر شود. اگر هرکدام از علائم زیر را دارید به پزشک خود اطلاع دهید:

- درد ناگهانی وتیز که از بین نمی رود.

- مدفوع سیاه رنگ یا خونی

- استفراغ خونی یا استفراغی که به رنگ قهوه به نظر می رسد.

این علائم می تواند نشانه هایی از موارد زیر باشند:

- زخم در عمق معده یا اثنی عشر پیشرفت کرده است یا آنها را سوراخ کرده است.

- زخم یک رگ خونی را شکافته است.

- زخم باعث توقف حرکت غذا از معده به اثنی عشر ( دوازده) شده است.

این علائم باید به سرعت درمان شوند. شما ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید.

چگونه بدانیم که آیا زخم گوارشی داریم یا خیر؟

اگر نشانه ای دارید به پزشک مراجعه کنید. پزشک ممکن است موارد زیر را در خواست نماید:

- یک تصویر اشعه X از معده و اثنی عشر به نام «مجموعه گوارش فوقانی» شما باید مایعی به نام باریوم را بنوشید تا معده و اثنی عشرتان در تصویر مشخص باشد.

- آندوسکپی از یک لوله (چراغ دار با یک دوربین کوچک در انتهایش) برای مشاهده معده و اثنی عشرتان استفاده می کنند. شما داروهایی برای آرامش یافتن استفاده می کنید و بنابراین پزشک می تواند لوله نازک را از دهان شما به داخل معده و اثنی عشرتان بفرستد. پزشک ممکن است نمونه کوچکی از بافت معده شما را برای مطالعه در زیر میکروسکوپ بردارد. این روش نمونه برداری نام دارد.

اگر زخم گوارشی دارید پزشکتان ممکن است آزمایش تنفسی، خون یا بافتها را انجام دهد تا ببیند آیا باکتری باعث ایجاد زخم شده یا خیر؟

زخمهای گوارشی چگونه درمان می شوند؟

زخمهای گوارشی قابل درمان هستند. داروهای زخم گوارشی این داروها هستند:

- مهار کننده های تولید اسید

- آنتی بیوتیکهایی برای کشتن باکتری

بسته به نشانه هایی که دارید میتوانید یک یا چند داروی زیر را به مدت چند هفته استفاده کنید. این داروها درد را متوقف می کنند و به بهبودی معده یا اثنی عشرتان کمک می کنند.

زخمها برای بهبودی نیاز به زمان دارند. داروهایتان را حتی در صورت برطرف شدن درد مصرف کنید. اگر این داروها باعث شدند شما احساس ناخوشی یا سرگیجه کنید یا باعث بروز اسهال یا سردرد شدند، پزشک ممکن است داروها را تغییر دهد.

اگر داروهای ضد درد غیر استروئیدی باعث بروز زخم باشند باید استفاده از آنها را متوقف کنید. اگر سیگار می کشید آن را ترک کنید. سیگار کشیدن بهبودی زخم را کند می کند.

آیا می توانم از ضد اسیدها استفاده کنم؟

بله. اگر زخم گوارشی داشته باشید استفاده از ضد اسید می تواند:

- عملکرد اسید را متوقف کند و درد را کاهش دهد.

- به بهبودی زخم کمک کند.

ضد اسید ها باکتری را از بین نمی برند، بنابراین حتی اگر درد از بین برود زخم شما باز خواهد گشت.

آیا ممکن است زخمهای گوارشی باز گردند؟

بله اگر استفاده از آنتی بیوتیک را زود متوقف کنید نه تمام باکتریها از بین می روند و نه تمام زخمها بهبود
    می یابند. اگر همچنان سیگار بکشید یا از داروهای ضد درد غیر استروئیدی استفاده کنید، زخم ممکن است باز گردد.

اگر زخمهای گوارشی بهبودی نیابند چه؟ آیا نیاز به جراحی هست؟

در بسیاری موارد داروها باعث بهبودی زخمها می شوند. در صورتی که زخم دچار حالات زیر شود ممکن است نیازمند جراحی شوید:

- بهبود نیابد

- مداوماً بازگردد

- سوراخ شود، دچار خونریزی شود، معده یا اثنی عشر را مسدود کند

جراحی می تواند:

- زخم را بردارد

- میزان اسید تولیدی معده را کاهش دهد.

برای پیشگیری از زخمهای گوارشی چه کنم؟

استفاده از داروهای ضد درد غیر استروئیدی را متوقف کنید. با پزشکتان در مورد از بین برنده های درد صحبت کنید

برای کاهش خطر ابتلا به زخمهای گوارشی چه کنم؟

- سیگار نکشید

- الکل ننوشید

منبع : سایت پزشکان بدون مرز

تشکر شده توسط : ROHAM و 1 کاربر ديگر
  4. monaoo

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    از پاسخ تمام و کمال شما سپاسگزارم
    تنها مسئله باقی مانده برایم این است که من میگرن شدید دارم و برای آرام شدن دردم از مفنامیک اسید و ژلوفن استفاده می کنم با این حساب این داروها باعث بدتر شدن معده ی من می شود.آیا داروی جایگزین دیگری وجود دارد؟
    برای کاهش نفخ معده به ویژه هنگام خواب(که احساس نفس تنگی پیدا می کنم)چه دارویی می توانم بخورم؟

5. monaoo نوشته است: از پاسخ تمام و کمال شما سپاسگزارم
    تنها مسئله باقی مانده برایم این است که من میگرن شدید دارم و برای آرام شدن دردم از مفنامیک اسید و ژلوفن استفاده می کنم با این حساب این داروها باعث بدتر شدن معده ی من می شود.آیا داروی جایگزین دیگری وجود دارد؟
    برای کاهش نفخ معده به ویژه هنگام خواب(که احساس نفس تنگی پیدا می کنم)چه دارویی می توانم بخورم؟

سلام،
    برای سردرد بهتر است از ترکیباتی مثل استامینوفن، کدئین، کافئین و ... که جزو داروهای دارای عارضه جانبی گوارشی نیستند بهره بگیرید. نفخ هم با برطرف شدن سایر مشکلات گوارشی تان بهبود خواهد یافت.

6. سلام
    با تشکر از آقای سامی به خاطر مقاله بسیار مفیدشان،مادر بنده مبتلا به زخم اثنی عشر میباشند البته این موضوع را مازمانی متوجه شدیم که ایشان به مدت یکماه دچار خارش شدید بدن که به صورت کهیر بودند،بعد از آزمایشات متعدد برای بررسی خارش متوجه زخم اثنی عشر شدیم ،سوال من این است که اولا این خارش شدید به دلیل زخم اثنی عشر بوده ؟چون بعد از استفاده از داروهای معده این خارشها بهتر شده ولی الان 4 ماه از استفاده این داروها میگذرد وایشان به محض قطع داروی خارش(آپو سیتیریزین) و معده دوباره دچار خارش وکهیر میشوند وحتی به گفته خودشان احساس سوزش زیر پوست میکننددر ضمن ایشان مبتلا به بیماری روماتیسم مفصلی هستند که به هیج عنوان قادر به قطع داروهای مسکن (ایندو متاسین، پردنیزونولون و...)نیستند.
    حال سوال من اینست که خارشها به دلیل زخم اثنی عشر است یا موارد دیگر باید بررسی شود؟در ضمن ایشان تمام آزمایشات مربوط به هپاتیت و کبد را برای این خارشها انجام داده اند وهمگی سالم بوده اگر امکان دارد من را راهنمایی کنید.
    ممنون.

7. shima110 نوشته است: سلام
    با تشکر از آقای سامی به خاطر مقاله بسیار مفیدشان،مادر بنده مبتلا به زخم اثنی عشر میباشند البته این موضوع را مازمانی متوجه شدیم که ایشان به مدت یکماه دچار خارش شدید بدن که به صورت کهیر بودند،بعد از آزمایشات متعدد برای بررسی خارش متوجه زخم اثنی عشر شدیم ،سوال من این است که اولا این خارش شدید به دلیل زخم اثنی عشر بوده ؟چون بعد از استفاده از داروهای معده این خارشها بهتر شده ولی الان 4 ماه از استفاده این داروها میگذرد وایشان به محض قطع داروی خارش(آپو سیتیریزین) و معده دوباره دچار خارش وکهیر میشوند وحتی به گفته خودشان احساس سوزش زیر پوست میکننددر ضمن ایشان مبتلا به بیماری روماتیسم مفصلی هستند که به هیج عنوان قادر به قطع داروهای مسکن (ایندو متاسین، پردنیزونولون و...)نیستند.
    حال سوال من اینست که خارشها به دلیل زخم اثنی عشر است یا موارد دیگر باید بررسی شود؟در ضمن ایشان تمام آزمایشات مربوط به هپاتیت و کبد را برای این خارشها انجام داده اند وهمگی سالم بوده اگر امکان دارد من را راهنمایی کنید.
    ممنون.

سلام

بعید می دونم ربطی به زخم اثنی عشر داشته باشه مگر اینکه عفونت گوارشی در ایشون ایجاد شده باشه .
    خارش و کهیر علائم التهابی هستند که از یک حساسیت ساده شروع می شوند و گاهی به عفونت ها و مشکلات داخلی حاد هم ربط پیدا می کنند .
    اینجوری نمیشه گفت دقیقا مشکل ایشون چیه
    سیتیریزین آنتی آلرژی خیلی خوبیه اما اگر مشکل حساسیت های عمومی نباشه اونوقت در قامت مسکن ، درسته التهاب رو کاهش میده اما از اونجایی که علت اصلی حساسیت رو برطرف نمی کنه ، ممکنه به بیماری فرصت بیشتری بده جهت تخریب و ...

حساسیت های عمومی به گرد و خاک و گل و نوعی خوراکی و نوعی پوشاک و ... هم گاهی حالت مزمن پیدا می کنند پس لزوما نمیشه گفت مشکل مادر شما این نیست اما من خودم وقتی یکنفر از یک بیماری مزمن رنج می برد و چک آپ کلی می دهد و مشکلی دیده نمی شود و همه چیز سالم هست ، ترجیح می دم بجای اینکه بگم خب پس مشکلی نیست ! در مرحله اول به صحت آزمایشات شک کنم و آزمایشات کلیدی مثل سلامت ( کلیه و کبد و عفونتهای خونی و ... ) رو تکرار کنم .

توصیه من به شما اینه که ضمن اینکه پزشک رو از مشکل دوازدهه مطلع می کنم به فوق تخصص بیماریهای آلرژیک مراجعه می کنم .

تشکر شده توسط : ROHAM و 1 کاربر ديگر
  8. سلام
    با تشکر از راهنمایی های مفید شما.
    من مادرم رو پیش یه دکتر متخصص آلرژی بردم ایشون گفتن که باید به مدت یک هفته داروهای حساسیت رو قطع کنند (برای تست آلرژی) ولی مادرم تحمل قطع این دارو ها را ندارند وخارش اذیتشان میکند.حالا موندم چیکار کنم...

9. shima110 نوشته است: سلام
    با تشکر از راهنمایی های مفید شما.
    من مادرم رو پیش یه دکتر متخصص آلرژی بردم ایشون گفتن که باید به مدت یک هفته داروهای حساسیت رو قطع کنند (برای تست آلرژی) ولی مادرم تحمل قطع این دارو ها را ندارند وخارش اذیتشان میکند.حالا موندم چیکار کنم...

سلام،
    با توجه به اینکه آزمایشات کبدی مشکلی نداشته اند و شدت این خارشها زیاد است بهتر است به توصیه پزشکتان توجه نمایید.

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید