شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

تشخیص علت سر درد

1. سلام.خسته نباشید دکتر صادقی.

من مقاله ی شما را راجع به انواع سردرد خوندم اما نمی توانم تشخیص بدم بالخره باید چه کنم.

من همه اش سردر دارم.
    من در اهوازم و هوا خیلی گرمه اما جدیدا مرتبا سردرد دارم و البته چون دانشجوم مرتب می روم شهر دیگه از هفته ی پیش که شب دیر خوابیدم و صبح زور بیدار شدم مرتب هر روز سردرد دارم!
    البته این چند سال زندگی من اینجوره که من بعضی روزا فقط 3یا 4 ساعت می خوابم بعضی روزا بیشتر.مثلا بعضی روزاغ که بایدبرم دانشگاه نزدیک 2 شب می خوابیدم و 5 بیدار می شدو تا 2 شب بعدی گه جبران می کردم و مشکلی هم نبود اما حالا وقتی صبح زود بیدار می شوم سرم سبک است.درد دارم.حالت تهوع و انگار سوزن تو سرم فرو می کنن و تا ظهر نشده احساس غش دارو یک طرف سرم شدیدا درد دارم.اما تا قبل عید اینطور نبود.و رنگمم می پره و حال خیلی بدی می شوم.الا دو هفته است که سر درد ولم نمی کنه با اینکه فقط یک روز در این هفته فعالیت جدی داشتم و باقی را خونه بودم.البته کلا شبا دیر می خوابم و صب دیر پا می شوم اما تا بیدار می شوم درد از گردنم به سرم می زنه و احساس گیجی شروع می شه و احساس می کنم اصلا نمی توانم بایستم یا بشینم و یا حتی بخوابم همه جوره اذیتم.هر روز ژلوفن می خورم اما بازم بی فایده است.احساس کسلی و بی قراری شدید دارم.این بی قراری دیوانم می کنه حتی بعضی وقتها منو به گریه می ندازه!
    بیشتر درد درشت سرم هست و گاهی فرق سرم می زنه به چشمام.البته درد گاهی با حالت تهوع همراه.الان خونم چون وقت امتحاناست.خواهش می کنم زود بگید این دردها چیه؟
    البته مادرم میگرن دار.آیا ربط داره.مادرم میگه اینا درد میگرن نیست.اما چون یک مدت تو خواب دچار سر درد می شدم دکتر گفت شاید میگرن باشه اما مادرم میگه نه اشتباه کرده.

خواهشا بگید چه کنم صب سر حال پاشم بتونم درس بخونم و دردم هم راحتم بزاره؟؟؟

2. yellowapple نوشته است: سلام.خسته نباشید دکتر صادقی.

من مقاله ی شما را راجع به انواع سردرد خوندم اما نمی توانم تشخیص بدم بالخره باید چه کنم.

من همه اش سردر دارم.
    من در اهوازم و هوا خیلی گرمه اما جدیدا مرتبا سردرد دارم و البته چون دانشجوم مرتب می روم شهر دیگه از هفته ی پیش که شب دیر خوابیدم و صبح زور بیدار شدم مرتب هر روز سردرد دارم!
    البته این چند سال زندگی من اینجوره که من بعضی روزا فقط 3یا 4 ساعت می خوابم بعضی روزا بیشتر.مثلا بعضی روزاغ که بایدبرم دانشگاه نزدیک 2 شب می خوابیدم و 5 بیدار می شدو تا 2 شب بعدی گه جبران می کردم و مشکلی هم نبود اما حالا وقتی صبح زود بیدار می شوم سرم سبک است.درد دارم.حالت تهوع و انگار سوزن تو سرم فرو می کنن و تا ظهر نشده احساس غش دارو یک طرف سرم شدیدا درد دارم.اما تا قبل عید اینطور نبود.و رنگمم می پره و حال خیلی بدی می شوم.الا دو هفته است که سر درد ولم نمی کنه با اینکه فقط یک روز در این هفته فعالیت جدی داشتم و باقی را خونه بودم.البته کلا شبا دیر می خوابم و صب دیر پا می شوم اما تا بیدار می شوم درد از گردنم به سرم می زنه و احساس گیجی شروع می شه و احساس می کنم اصلا نمی توانم بایستم یا بشینم و یا حتی بخوابم همه جوره اذیتم.هر روز ژلوفن می خورم اما بازم بی فایده است.احساس کسلی و بی قراری شدید دارم.این بی قراری دیوانم می کنه حتی بعضی وقتها منو به گریه می ندازه!
    بیشتر درد درشت سرم هست و گاهی فرق سرم می زنه به چشمام.البته درد گاهی با حالت تهوع همراه.الان خونم چون وقت امتحاناست.خواهش می کنم زود بگید این دردها چیه؟
    البته مادرم میگرن دار.آیا ربط داره.مادرم میگه اینا درد میگرن نیست.اما چون یک مدت تو خواب دچار سر درد می شدم دکتر گفت شاید میگرن باشه اما مادرم میگه نه اشتباه کرده.

خواهشا بگید چه کنم صب سر حال پاشم بتونم درس بخونم و دردم هم راحتم بزاره؟؟؟

سلام!
    یه سوال! مادر گرامیتون بیشتر پزشکی میدونن یا دکتر؟!
    دوست عزیز در درجه ی اول باید بگم چرا به جای خود درمانی و اینهمه سختی رو تحمل کردن ، خودت رو در اختیار یک پزشک کار درست نمیذاری تا درمانت کنه؟

من نظر خودم رو میدم، ولی حتما بری دکتر .

1- ممکنه میگرن باشه.
    2- اگه میگرن نباشه ، علت  و انواع مختلفی  میتونه داشته باشه :
    سردرد خوشه ای Cluster headache با شیوع بیشتر در مردان، معمولا یک طرفه با کیفیت شدید و تیر کشنده،حدود ۳۰ تا ۱۸۰ دقیقه طول می کشد. پیدایش آن معمولا نیمه شب و آغاز صبحاست و بیمار بیقرار است، نشانه های گرفتاری عصبی خود کار به طور شایعیدیده می شود. مثلا اشک ریزش، پر خونی ملتحمه، احتقان و آبریزش بینی،برافروختگی چهره و گاهی سندرم هورنر.
    سردرد مزمن روزانه Tension Headache معمولا دو طرفه و شایع است. غیر ضربان دار، بدون تهوع و استفراغ،معمولا افسردگی و اضطراب نقش بارزی در این نوع سردرد دارد. پیدایش اینسردرد بیشتر در میانسالی است.
    علل ثانویه سردرد علل عروقی، خونریزی زیر عنکبوتیه (SAH) ، خونریزی داخل پارانشیمال ، هماتوم زیر دورا یا فوق دورا ، ایسکمی (Stroke, TIA)
    مالفورماسیونهای شریانی- وریدی ، آرتریت تمپورال ، گسیختگی شریانکاروتید یا شریان ورتبرال ، عفونت C N S ، مننژیت ، آنسفالیت ، آبسه هایمغزی ، عفونت های غیر از C N S ، سینوزیت ، زونا ، عفونت سیستمیک ، C N S، سایر اختلالات ، تومورها ، تومور کاذب مغزی و چشمی ، گلو کوما ، نوریتاپتیک نیز هامل سردردهای مزمن هستند.

همچنین سردرد دارویی و توکسیک یا متابولیک ، نیترات ها و نیتریت ها ، داروهای M A O I ، استفاده مزمن و نادرست ضد دردها ، هیپوکسی ، هیپرکاپنه ، هیپوگلیسمی ، منو سدیم گلوتومات ، مسمومیتمنواکسید کربن ، سندرم قطع الکل ، فشار خون بد خیم ، پراکلا مپسی ،فئوکروموسیتوما ، تب ، پس از انجام L P ، درد ارجاعی از دندان ،درد ارجاعی گوش و ... از سایر عوامل مهم ایجاد کننده سردردعای شدید هستند.
    چگونه سردردهای خود را درمان کنیم؟علم پزشکی هفت راه زیر را برای مبارزه با سردرد موثرشناخته است.نشریه پزشکی لنست چاپ انگلستان ضمن اعلام این خبر راههای پیشگیری از سردردرا به این شرح توضیح داده است:

• همیشه راست ومستقیم بایستید وبنشینید طرز نشستن غلط و ناجورقرار گرفتن ستون فقرات موجب وارد آمدن فشار به مهره های گردن شده و سردردرا موجب می شود .
    • در مصرف دارو زیاده روی نکنید. مصرف بی رویه قرصهای سردرد خود به خود موجب سردرد می شود.
    • آب فراوان بنوشید. مصرف کم آب آشامیدنی و تشنگی باعث خشکی سلولهای بدن شده و باعث سردرد می شود.
    • اگر پس از خوردن غذا و یا صرف آشامیدنی دچار سردرد شدید فهرستیاز غذاهای مصرف شده را یاد داشت کنید.مصرف کنند گان برخی از مواد خوراکیماننند پنیر ویا شکلات ازخود حساسیت نشان میدهند و دچار سردرد میشوند.
    • هوای داخل خانه یا دفتر کار خود را از آلودگی پاک کنید وازهوای تازه تنفس کنید پس از رنگ آمیزی اتاق درب و پنجره هارا باز نگه داریدتا بوی تند مواد پاک کننده مانند تینر و رنگ از اتاق خارج شود.
    • از استراحت و خواب کافی در شب و نیمروز غافل نشوید . بی خوابیاز عوامل اصلی در بروز سردرد محسوب می‌شود. نخوردن غذا و گرسنه ماندن غیرطبیعی باعث ایجاد سردرد می‌شود.
    • از زیاده روی در مصرف چای ، قهوه و آشامیدنیهای کافئین‌دار پرهیز کنید.

3- غذا های مرتبط با سر درد :
    غذاهای زیادی می توانند سبب سردرد  شوند. اما این بدان معنا نیست که فقط غذاهای خاصی باعث سردرد می شوند ، بلکه عادات غذایی هم در این میان نقش تعیین کننده ای دارد. روزه داری ،تشنگی یا عدم مصرف یک وعده غذایی نیز سبب سردرد می شوند. با دنبال کردنروند سردرد ممکن است بتوانید تشخیص دهید که چه غذاهایی سبب سردرد  شما می شوند.

تعدادی از غذاها ، نوشیدنی ها و افزودنی هایی که به طور معمول با سردرد در ارتباط می باشند ،عبارتند از :
    پنیر کهنه و سایر غذاهای حاوی تیرآمین
    تیرآمینماده ای است که به طور طبیعی در تعدادی از غذاها وجود دارد. این ماده دراثر شکستن زنجیره ی پروتئینی غذاهای مانده به وجود می آید. معمولاً هر قدرماده ی غذایی پروتئینی مانده تر باشد، حاوی تیرآمین بیشتری نیز می باشد.میزان تیرآمین در پنیر، با توجه به نوع فرآیند، نوع تخمیر، قدمت، نوع فسادو حتی نوع آلودگی باکتریایی متفاوت است. پرهیز از مصرف مواد غذایی حاویتیرآمین مانند پنیر مانده ، نوشیدنی های الکلی ، برخی گوشت های فرآیند شدهو غذاهای ایجاد کننده ی فشار خون  ، به خصوص برای افرادی که از داروهای بازدارنده ی مونوآمین اکسیداز برای درمان سردرد خود استفاده می کنند، ضروری به نظر می رسد.
    پنیرهای ذکر شده در زیر دارای بیشترین میزان تیرآمین می باشند :
    -پنیر آبی (نوعی پنیر که قارچی آبی رنگ روی آن می نشیند) ، چدار، استیلتون(نوعی پنیر انگلیسی)، فتا ، موزارلا، پارمزان، سوئیسی و پنیر پرورده .
    الکل
    هنگام مصرف الکل، خون بیشتری به سمت مغز می رسد. بسیاریاز دانشمندان عامل ایجاد کننده ی سردرد را ناخالصی موجود در الکل یا محصولفرعی ناشی از سوخت و ساز الکل در بدن می دانند.
    غذاهای سرد
    غذاهایسرد نیز در برخی افراد سبب سردرد می شود. زمانی که درجه ی حرارت بدن، بهدلیل ورزش یا حرارت بالای محیط افزایش یافته باشد و ماده ی غذایی سردیمصرف شود، دردی که در ناحیه ی پیشانی حس می شود حداقل 60-25 ثانیه وحداکثر برای دو دقیقه به طول می انجامد. بیش از 90 درصد افرادی که از میگرن  رنج می برند، حساسیت به بستنی و مواد غذایی سرد را اظهار کرده اند.
    سایر مواد غذایی ایجاد کننده سردرد
    بادام زمینی  ، کره ی بادام زمینی ، سایر مغرها نظیر پسته  و گردو و بادام  ، پیتزا ، چیپس سیب زمینی  ، جگر مرغ یا سایر قسمت های گوشت ، ماهی دودی ، نان  ، کراکر و دسرهای حاوی پنیر، موز  رسیده ، میوه های اسیدی مانند مرکبات  ،  آلو  قرمز، تمشک  ، کیوی  ، آناناس ، انواع میوه های خشک مانند  انجیر  خشک ، کشمش ، خرما ،سوپ تهیه شده با عصاره ی گوشت یا سوپ رقیق (به جز آب گوشت تهیه شده درمنزل) ، فرآورده های شیری پرورده نظیر خامه ی ترش ، سرشیر ، ماست  ، کافئین موجود در شکلات  ، کاکائو و نوشیدنی هایی مانند قهوه  ، چای  و نوشابه های  غیرالکلی گازدار و همچنین کافئین موجود در برخی داروها ، آسپارتام و سایر شیرین کننده های مصنوعی .

4- به نظر شخص خودم عفونت های گوش ، استرس و اضطراب هم مهم ترین تقویت کننده های سر درد هستند ، همین که تلقین میکنی خودش کلی تاثیر داره.

5- بازم میگم! برید دکتر!

امیدوارم خوب بشی ... خبرشو بهم بده.

تشکر شده توسط : 3 کاربر
  3. باسلام
    ضمن تشکر و تایید گفته های دوستمون چون سردرد برای بنده هم در مواقعی پیش میاد و تا ایپوبروفن نخورم آرام نمیشه ،  با عنایت به مشاوره با افرادی همچون خودم و پس از دقت در مواقع شروع درد متوجه شدم عوامل ذیل نیز درایجاد سردرد دخیل بوده است:
    1 - نور شدید(بیشتر در افرادی که به میگرن دچارند شایع است)
    2-پر خوری و یا بد خوری مخصوصاً در شب آنهم در ساعات پایانی آن.
    3 -ضعیفی چشم ،( که در بیشتر مواقع از نظر دور میماند)
    4-گرسنگی شدید
    5-ضربه شدید و ناگهانی به سر
    6-درست انجام ندادن وظیفه معده(به قول قدیمیها :کار نکردن معده)
    7-فشار زیاد خون (پرفشاری خون)
    8- کم فشاری  خون
    9- استرس بیش از اندازه
    10-سینوزیت
    11-عفونهای گوش و حلق و بینی
    12- آرتوروز سر و گردن و کتف
    13- بد خوابیدن(بدین معنا که بالشت مورد استفاده  زیر سر درست انتخاب نشده ویا درست استفاده نشده - یا بیش از اندازه سفت و یا شل میباشد)
    و...
    در هر حال از مراجعه به پزشک متخصص غفلت نکن .
    موفق باشی.

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  4. سلام.من هیچ مشکل جسمی مثل فشار و چربی و اینها را ندارم.

دکتر صادقی من چند بار به دکتر مراجعه کردم اما دکتر گفت به صرف درد نمی شود گفت مشکل جدی هست ولی خود دکتر هم گفت ممکن است که میگرن باشه شایدم نباشه!!!!!
    من در شرایط مختلف سردرد می گیرم.
    خوشحالی یا ناراحتی در خواب و بیداری و سیر یا گرسنه فرقی نمی کند.الان که این چند روز شرایط خاصی ندارم و فقط خونم برای امتحاناتم اما مدام ظهرها سرم تیر می کشد.

دکتر صادقی برای این دردها چه کنم و آیا راه حلی قطعی برای کسلی و بی قراری وجود دارد آن چیست؟؟؟

من موقع امتحاناتم همیشه حالت بی قرار و کسل دارم دوست دارم گریه کنم و نمی توانم خوب درس بخونم برای این مشکل که جند ترم دچار شدم چه کنم؟؟؟؟علت چیست؟؟؟؟؟؟

5. ما اینجا اگر برای هر شکایتی چندین و چند احتمال بیان می کنیم بخاطر اینه که به بیمار دسترسی نداریم و از معاینه حضوری و گرفتن شرح حال دقیق و دیدن آزمایشات لازم محرومیم

اما یک متخصص که شما رو ویزیت می کنه ، کار جالبی نمی کنه اگر بگه " ممکنه میگرن باشه ؟ ممکنه هم نباشه !! "

من چیزی جز توصیه هایی که دوستان به شما کردند ندارم که بگم
    فقط شما باید به متخصص مغز و اعصاب ( نه متخصص داخلی و نه پزشک عمومی ) مراجعه کنید و اگر قبلا اینکار رو کردید اینبار به متخصص دیگری مراجعه کنید و توصیه می کنم مادامیکه علت اصلی سردرد مشخص نشده پیگیری رو ادامه بدید

سردرد علل بسیار زیادی داره که گاهی اصلا علت درد به اعضای متشکله جمجمه هم ربطی نداره . سردرد از حالت بی دلیل داره تا خدایی نکرده موارد بسیار جدی مثل تومور و ...
    هیچوقت تاعلتش مشخص نشده کوتاه نیاین

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  6. سلام.
    ممنون از دوستان.
    دکتر صادقی نظر شما چیه؟

و برای درمان بی قراری باید چه کرد؟آیا قرص داره؟یا کار دیگه باید کرد؟

7. yellowapple نوشته است: سلام.
    ممنون از دوستان.
    دکتر صادقی نظر شما چیه؟

و برای درمان بی قراری باید چه کرد؟آیا قرص داره؟یا کار دیگه باید کرد؟

سلام،
    نکات لازم در مورد سردرد در بالا آمده است، همانطور که در قوانین سایت هم آمده است از راه دور و بدون معاینه و ارزیابیهای لازم نمی توان تشخیص خاصی مطرح نمود به نظر من نتیجه این تاپیک این است که شما برای علت یابی و درمان سردرد به پزشک متخصص اعصاب مراجعه نمایید.

8. با سلام خدمت همه دوستان عزیز
    من اوپراتور کامپیوتر نمایندگی سایپا هستم از صبح ساعت 8 تا عصر ساعت 18-19 یه سره رو صندلی میشنم و هیچ تحرکی ندارم حتی وقت استراحت هم ندارم(البته دو ساعت وقت نهار داریم که تا غذا میخوریم نماز میخونیم این دوساعت تموم میشه) کارم هم خیلی زیاده . سردرد خیلی شدیدی دارم-سر گیجه و گاهی وقتا حالت تهوع هم بهم دست میده بعضی وقتا تا یه چیزی میخورم این سردردم خوب میشه گاهی وقتا هم هیچ فرقی به حالش نمیکنه .بعضی اوقات سردردم اینقدر شدید هستش که احساس میکنم قلب رو سرمه یعنی به شدت ضربان داره اکثرا آدمی نیستم که خودم به دارو عادت بدم همیشه سعی میکنم به خودم تلقین کنم که سردردم خوب شده این جوری احساس خوبی به من دست میده ولی وقتی دردم خیلی زیاد میشه یه قرص کدئین میخورم که معمولا هیچ تاثیری هم نداره تا به حال هم به دکتر نرفتم  اگه امکانش هست یه راهنمایی در این مورد بکنید ممنون میشم
    با تشکر

9. معاینه سردرد در برخورد با بیمار سردرد به این نکات توجه شود:

• سن بیمار: اوج پیدایش نشانه‌های میگرن در ۲۰ تا ۳۵ سالگی است. آرتریت تمپورال تقریبا همیشه پس از ۴۵ سالگی بروز می‌کند. سردردهای ناشی از تومورهای مغزی در میانسالی و بیشتر سردردهای مزمن روزانه در سنین جوانی روی می‌دهد.
    • جنس بیمار: شیوع میگرن در زنان چند برابر مردان است و بر عکس سردردهای کلاستر در مردان بیشتر دیده می‌شود.
    • محل درد و چگونگی آغاز سردرد
    • کیفیت درد و طول مدت درد
    • عوامل تشدید کننده به وجود آورنده سردرد و عوامل تسکین دهنده
    • نشانه‌های همراه
    • سابقه خانوادگی و مصرف دارو
    انواع سردرد سردرد به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می‌شود. سردردهای اولیه عبارتند از: میگرن - سردرد خوشه‌ای Cluster headache و سردرد مزمن روزانه headache Tension . سردردهای ثانویه علل و پاتولوژیهای متعددی دارند.
    علل اولیه سردرد میگرن Migraine شایـعترین نوع سردرد بوده، عمدتا به تدریج شروع می‌شود، معمولا یک طرفه است و ۴ تا ۷۲ ساعت طول می‌کشد. با زمینه ارثی خانوادگی از هنگام کودکی و نوجوانی، سردرد ضربان دار Throbbing با احتمال دوره های تهوع و استفراغ همراهی دارد و در اکثر موارد بدون پیش درامد Aura است. در ۸۰% موارد Aura می تواند به صورت اختلالات بینایی نظیر تاری دید، همی آنوپسی و یا در اندامها به صورت احساس کرختی و پارستزی و یا به صورت سر گیجه باشد و اغلب تشدید سردرد با تابش نور می باشد. شروع میگرن می تواند از ناحیه گیجگاهی، پیشانی یا پشت سر باشد. اغلب افراد میگرنی شخصیتی وسواسی و تحریک پذیر دارند.

معیار تشخیص میگرن موارد زیر هستند: سردرد یک طرفه، کیفیت ضربان دار، شدت متوسط یا شدید، تشدید سردرد با راه رفتن و انجام فعالیت های روز مره که حداقل یکیاز موارد تهوع- استفراغ یا هر دو و یا ترس و گریز از نور یا صدا را دارد.
    سردرد خوشه ای Cluster headache با شیوع بیشتر در مردان، معمولا یک طرفه با کیفیت شدید و تیر کشنده، حدود ۳۰ تا ۱۸۰ دقیقه طول می کشد. پیدایش آن معمولا نیمه شب و آغاز صبح است و بیمار بیقرار است، نشانه های گرفتاری عصبی خود کار به طور شایعی دیده می شود. مثلا اشک ریزش، پر خونی ملتحمه، احتقان و آبریزش بینی، برافروختگی چهره و گاهی سندرم هورنر.
    سردرد مزمن روزانه Tension Headache معمولا دو طرفه و شایع است. غیر ضربان دار، بدون تهوع و استفراغ، معمولا افسردگی و اضطراب نقش بارزی در این نوع سردرد دارد. پیدایش این سردرد بیشتر در میانسالی است.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  10. monaoo

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    دوست عزیز
    به دلیل نوع شغل شما و سرو کار داشتن با رایانه حتما از مانیتور یا پوشش مانیتور ضد اشعه استفاده کنید .اگر عینکی هستید شیشه ی عینک  آنتی رفلکس تهیه کنید .
    بعد از یک ساعت کار مداوم با حرکت آهسته ی چشمانتان به راست ،چپ ،بالا ،پایین اجازه بدهید عضلات چشمتان ورزش کنند
    حتما بعد از یک ساعت کار در یک وضعیت ،گردن و شانه های خود را به آرامی حرکت دهید
    به نظر می رسد شما دچار عوارض کار مداوم با رایانه و کارهای پشت میزی شده اید.این عارضه را تنها با نرمش بعد از مدتی کار بی وقفه کاهش خواهید داد.

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید