شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

افت توانایی‌های جسمی مشکل از کجاست؟

1. با سلام
    بدنه جوانی 23 ساله که در حال حاضر مشغول به تحصیل هستم که فعالیت فوق برنامه نیز دارم در نتیجه معمولا تمامی وقتم پر هست و ذهنم زیاد درگیر مسائل مختلف است. تا یکی دو سال پیش مشکلی نداشتم اما اکنون مدتی است بعد از انجام کار روزانه به شدت احساس خستگی می‌کنم و مجبورم برای تجدید قوا مدت بیشتری رو استراحت بکنم در غیر این صورت دچار سر درد خواهم شد و البته گردن درد!

علاوه بر آن:
    - وعده‌های غذایی زیادی (5-4 وعده) دارم اما در هر وعده غذا کمی می‌توانم بخورم (یک نوع دلشوره یا اضطراب همیشگی دارم) همین باعث شده که وزنم کاهش پیدا کنه و با قد 1.67 وزنی معادل 53کیلوگرم دارم علاوه آن حجم عضلاتم نیز بسیار کاهش پیدا کرده چند بار سعی کردم در کنار تحرکی که دارم ورزشی مثل بدن سازی رو شروع کنم  که بخاطر خستگی زیاد و تاثیر منفی بر روی کارم مجبور به رها کردن ورزش منظم شدم.

- بعد از یک نزاع کلامی با هر شجصی به شدت دچار  ضعف عضلانی می‌شوم مخصوصا در ساعد و در مچ پا و احساس لرزش در اعضلات به سبب ضعف.

- در هنگام خواب (و بعضی اوقات در بیداری) حرکات بی اراده‌ای از انگشتان دست یا گرفتگی لحظه‌ای عضلات پهلو از من  سر می‌زنه.

- در گذشته آدم گرمایی بودم ولی در حال حاضر خیلی زود سردم می‌شود. همیشه در گذشته نوک دستام سرد بود ولی حالا خیلی شدیدتر شده.

- به تازگی در پیدا کردن لغات مناسب برای صحبت کردنم دچار مشکل شدم این موضوع برای کسی مثل من که خیلی خوب صحبت می‌کرد و در حالی که به موضوع دیگری فکر می‌کرد می‌توانست یک اتفاق را با تمامی جزئیات توضیح دهد، بسیار سخت است.در مجموع احساس می‌کنم خیلی از تواناییهام کاهش پیدا کرده.

- در گذشته (16-15 سالگی) سابقه کمبود آهن داشته‌ام و یک دوره 12-8 ماهه قرص آهن مصرف می‌کردم.
    - در حدود 17 سالگی هم به خاطر ریزش مو به دکتر پوست مراجعه کردم که به علت نتیجه نگرفتن راهایش کردم
    - به سبب سردرد زیاد یک سال پیش نیز به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کردم که داروهایی مثل ناپرون، ارگوتامین سی، نورتپتلین برای کاهش سر درد عروقی به بنده دادند که حدود یک سال مصرف کردم.

با عرض پوزش به خاطر پر حرفی با اینکه می‌دانم شکلاتی که از آنها صحبت کردم شاید بی ارتباط با یکدیگر باشد می‌خواستم بدونم شما چه آزمایشاتی رو برای پیش‌بینی بیماری بنده توصیه می‌کنید.

2. سلام

دکتر مغز و اعصاب چه تشخیصی داد که اون داروها رو برای شما تجویز کرد ؟

شما از لحاظ سلامت تیروئید هیچوقت چک شدید ؟

3. سردرد تنشی یا عروقی
    دکتر مغز و اعصاب گفتند که این سر دردها به خاطر درگیرهای زیاد ذهنی ، اضطراب کاری و نزاع در خانه هست. که با کاهش تنشهای زندگی قابل درمان است اما برای درمان سریع این داروها رو تجویز کردند. البته این مشکل من تقریبا حل شده یعنی راه جلوگیری از آن رو یاد گرفتم.

خیر تا به حال تیروئیدم را چک نکرده‌ام اما هیچ سابقه خانوادگی هم نداریم.

به نظر شما احتمال کمبود آهن یا مشکلی در خون نیست؟ به نظر شما CBC تمامی موارد برای یک چک کامل را پوشش می‌دهد؟

4. arashbatni نوشته است: سردرد تنشی یا عروقی
    دکتر مغز و اعصاب گفتند که این سر دردها به خاطر درگیرهای زیاد ذهنی ، اضطراب کاری و نزاع در خانه هست. که با کاهش تنشهای زندگی قابل درمان است اما برای درمان سریع این داروها رو تجویز کردند. البته این مشکل من تقریبا حل شده یعنی راه جلوگیری از آن رو یاد گرفتم.

خیر تا به حال تیروئیدم را چک نکرده‌ام اما هیچ سابقه خانوادگی هم نداریم.

به نظر شما احتمال کمبود آهن یا مشکلی در خون نیست؟ به نظر شما CBC تمامی موارد برای یک چک کامل را پوشش می‌دهد؟

cbc برای تشخیص کم خونی کفایت می کند و حالا اگر کم خونی محرض شد شاید برای تشخیص علت کم خونی نیاز به آزمایشات بیشتر هم باشد چون علت کم خونی فقط فقر آهن نیست
    بهرحال برخی از مشکلات شما می تونه از علائم کم خونی هم باشه
    من جای شما باشم به آزمایشم t3 , t4 و tsh رو هم اضافه می کنم . به پزشک بگویید می خواهید از لحاظ تیروئید هم چک بشید
    چون مشکلات شما شبیه کسانی که مشکل تیروئید دارند هم هست .

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM
  5. با سلام
    بنده بعد از مدتی بالاخره آزمایش خون داددم که این آزمایش برای رد آنمی و هیپو تیرویید بود. با اینکه نتایج عادی است اما هنوز بزرگترین مشکل من یعنی خستگی مفرط وسر درد به قوت خود پا برجاست
    می‌خواستم نظر شما رو در این مورد بدانم.

6. لازم به ذکر است که هیچ تغییری در مشکلات بنده بوجود نیامده

7. arashbatni نوشته است: لازم به ذکر است که هیچ تغییری در مشکلات بنده بوجود نیامده

با سلام!
    دوست عزیز من فکر می کنم مشکل شما بیشتر از اینکه جسمی باشه دلایل روحی و روانی داره.
    فکر کردن بیش از حد به مسائل روزمره و جاری، حساسیت زیاد و داشتن نوعی وسواس در حرف زدن و رفتار کردن و ... و ... و ... همه باعث شده تا بخش عظیمی از انرژیتون صرف نیازهای روحیتون بشه!
    شما باید اول از همه آرامش خودتون رو زیاد کنین. هم جسمی و هم روحی!
    مدیتیشن و یوگا خیلی می تونه کمکتون کنه!
    افزایش استفاده از مواد غذایی انرژی زا و حاوی مقادیر زیادتر ویتامین ث کمک می کنه!
    نوشیدن آب رو افزایش بدین ، این کار هم از نظر روحی و هم از نظر جسمی شادابی براتون به ارمغان میاره!
    از مشاجره شدیدا پرهیز کنین و همیشه فکر کنین که آیا ارزش داره به خاطر هر مسئله ای انرژی زیادی صرف کنین؟!!!
    امیدوارم کمک کرده باشم!
    موفق باشی!

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  8. سلام،
    با توجه به طبیعی بودن آزمایشات احتمالا شما به سندرم خستگی مزمن مبتلا هستید؛ در مقاله زیر به این سندرم پرداخته شده است:

تا به حال پاي درد دل كساني نشسته‌ايد كه مرتب از انواع و اقسام مشكلات جسمي و روحي مي‌نالند؟

مي‌گويند پير شده‌اند و ديگر نمي‌توانند مثل گذشته فكرشان را متمركز كنند؛ يا هميشه دست و پايشان درد مي‌كند و اين درد عضلاني غير قابل توجيه كلافه‌شان كرده است؛ شب‌ها خوب نمي‌خوابند و در طول روز هميشه خسته‌اند و ....

شايد فكر كنيد اين آدم‌ها در حال تمارضند يا به اصطلاح خودمان دارند فيلم بازي مي‌كنند، ولي واقعيت اين است كه اين افراد  مي‌توانند بر خلاف تصور اوليه، مبتلا به يك بيماري عجيب به‌نام «سندرم خستگي مزمن» باشند. بيماري‌اي كه احتمالاً نام آن‌ را كمتر شنيده‌ايد و ممكن است فكر كنيد كه از بيماري‌هاي نادر است.

ولي بررسي‌هاي تازه نشان داده‌اند، اين بيماري علي رغم  اسم عجيبش شيوع زيادي دارد. بر اساس آخرين تحقيقات دانشمندان مركز پيشگيري و مراقبت از بيماريهاي  آمريكا، در حال حاضر فقط در كشور آمريكا بيش از 1 ميليون نفر به اين بيماري مبتلا هستند.

تحقيقات تازه كه نتايج آن هفته گذشته منتشر شد نشان دادند  حدود 80 درصد از افراد مبتلا به اين بيماري از وجود آن آگاه نيستند. اين در حاليست كه سندرم خستگي مزمن يك بيماري ناتوان كننده است كه موجب اختلال در فعاليت‌هاي روزمره بسياري از مردم مي‌شود و در واقع مي‌شود گفت در ميان تمامي بيماري‌هاي مزمن، سندرم خستگي مزمن يكي از مرموزترين‌هاست.

از كجا مي‌آيد؟

سندرم خستگي مزمن در اواخر دهه 1930 به عنوان يك «اشكال عصبي- ايمني» در نظر گرفته مي‌شد. تا اين‌كه در سال 1969 سازمان جهاني بهداشت اين سندرم را به عنوان يك بيماري دستگاه عصبي مركزي طبقه‌بندي كرد و در سال 1993 دانشمندان نام «سندرم خستگي مزمن» را براي اين بيماري برگزيدند.

سندرم خستگي مزمن يك اختلال پيچيده با علت ناشناخته است كه شاه‌علامت آن، خستگي شديدي است كه با استراحت در بستر بهبود نيافته و ممكن است با انجام فعاليت‌هاي فكري يا بدني حتي بدتر هم شود. دانشمندان متوجه شده‌اند كه ميزان تشخيص سندرم خستگي مزمن در زنان 2 تا4 برابر مردان است.

البته آنها خاطر نشان مي‌كنند كه هنوز شواهد كافي براي درك اين موضوع كه آيا اين سندرم واقعاً زنان را بيشتر از مردان درگير خود مي‌كند يا اينكه زنان در صورت ابتلا به اين سندرم  بيش از مردان به پزشك مراجعه مي‌كنند به دست نياورده‌اند.

مشكل اينجاست كه اين بيماري  دليل واضحي ندارد. علاوه بر اين، بر خلاف بيماري‌هايي نظير كم خوني يا ديابت كه براي تشخيص آنها، موارد خاصي مثل گلبولهاي خوني يا قند خون اندازه‌گيري مي‌شوند، براي تشخيص سندرم خستگي مزمن هيچ آزمايشي وجود ندارد.

با اين وجود، متخصصين چندين علت از جمله كم خوني فقر آهن، كاهش قند خون، سابقه ابتلا به آلرژي، برخي عفونت‌هاي ويروسي، اختلال عملكرد ايمني، تغييراتي در سطح هورمون‌هاي هيپوفيز يا هيپوتالاموس و كاهش فشار خون به صورت مزمن را به عنوان دلايل احتمالي اين بيماري مطرح كرده‌اند.

آنها متوجه شده‌اند  برخي افراد مبتلا به سندرم خستگي مزمن داراي يك اختلال فشار خون هستند كه مي‌تواند رفلكس غش كردن را تشديد كند. همچنين برخي ديگر از محققان، علت سندرم خستگي مزمن را يك التهاب در سيستم عصبي مي‌دانند كه پاسخي به يك فرايند خود ايمني است و در آن همانند بسياري از بيماري‌هاي خود ايمن، هيچ چيز قابل اندازه‌گيري در خون وجود ندارد.

پژوهشگران متوجه شده‌اند كه اين سندرم ممكن است پس از ابتلا به يك عفونت نظير سرماخوردگي شروع شده و يا به مدت كوتاهي پس از يك دوره استرس شديد آغاز گردد. ممكن است در بسياري از موارد شروع اين بيماري تدريجي بوده و هيچ مشكل قبلي وجود نداشته باشد. همانند بيماري‌هايي مثل آنفلوانزا.

سندرم خستگي مزمن هم مي‌تواند انرژي شما را تخليه كند. در اين حالت، كساني كه قبلاً سالم و پر انرژي بوده‌اند ممكن است طيف وسيعي از علايم شامل خستگي شديد، ضعف، سردرد، اشكال در تمركز و مفاصل دردناك را تجربه كنند. ولي بر خلاف آنفلوانزا كه معمولاً طي چند روز تا چند هفته فروكش مي‌كند، علايم سندرم خستگي مزمن ممكن است براي  ماه‌ها يا سالها وجود داشته باشند.

آيا شما هم مبتلا هستيد؟

براي تشخيص سندرم خستگي مزمن، متخصصين علاوه بر خستگي‌هاي پايدار، 8 علامت را به عنوان علايم اوليه احتمالي اين بيماري مطرح مي‌كنند:

* كاهش حافظه يا تمركز
        * درد گلو
        * غدد لنفاوي دردناك يا كمي بزرگ شده در گردن يا زير بغل
        * درد عضلاني غير قابل توجيه
        * درد مفصلي بدون تورم يا قرمزي كه از مفصلي به مفصل ديگر مي‌رود
        * سر درد جديد
        * اختلال در خواب
        * خستگي خيلي شديد پس از ورزش كردن يا فعاليت‌هاي طبيعي

بر اساس معيارهاي انجمن تحقيقات بين‌المللي، سندرم خستگي مزمن كه شاخه‌اي از مركز پيشگيري و كنترل بيماري‌هاي آمريكاست، در صورتي كه فردي به مدت بيشتر از 6 ماه داراي «خستگي پايدار توجيه‌ناپذير» بوده و 4 علامت از 8 علامت ذكر شده را دارا باشد، آن فرد احتمالاً به سندرم خستگي مزمن مبتلاست.

متخصصين وجود علايم ديگري از جمله درد شكمي، درد قفسه سينه مزمن، اسهال و تعريق شبانه را نيز در اين بيماري خاطر نشان مي‌كنند كه البته شيوعشان كمتر از علايم اصلي است.

در سندرم خستگي مزمن، علايم ممكن است در يك زماني به حداكثر خود رسيده و براي مدتي ثابت باقي بمانند. در مرحله بعد، علايم كاهش مي‌يابند و در صورت بهبودي ديگر تكرار نمي‌شوند. در غير اين صورت، بيماري پس از مدتي مجددا شعله‌ور خواهد شد.

چه بايد كرد؟

در حالت طبيعي، خستگي مي‌تواند نشانه‌اي از بسياري از بيماري‌ها نظير عفونت‌ها و يا مشكلات و استرس‌هاي رواني باشد. يك  خستگي شديد كه از انجام فعاليت‌هاي معمول در امور كاري، درسي، يا ورزشي جلوگيري كند، ممكن است نشانه‌اي از يك مشكل پزشكي محتمل باشد.

به همين دليل است كه پزشكان قبل از رسيدن به تشخيص سندرم خستگي مزمن، ابتدا با انجام يك معاينه بدني كامل، بررسي سابقه پزشكي بيمار و انجام تستهاي آزمايشگاهي، هرگونه بيماري ديگري كه ممكن است خستگي يا علايم مربوط به آن را ايجاد كرده باشد را رد كرده و سپس به تشخيص سندرم خستگي مزمن مي‌رسند.

البته درمانهاي موجود براي اين بيماري ممكن است به تنهايي مؤثر نباشند و در بيشتر موارد پزشكان با استفاده از تركيبي از درمان‌ها سعي در بهبود علايم بيماري مي‌كنند.

انجام تغييراتي در زندگي روزمره و ايجاد آرامش، كاهش استرس روحي يا جسمي بيش از حد به منظور حفظ انرژي براي فعاليت هاي ضروري‌تر، ورزش كردن به صورت مرتب و منظم، درمان مشكلات روانشناختي، درمان درد موجود و علايم شبه آلرژي، درمان فشار خون پايين و درمان مشكلات سيستم عصبي از جمله توصيه‌هاي پزشكان به منظور مداواي سندرم خستگي مزمن هستند.

منبع :

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید