شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

دلائل بوجود آمدن كيست

1. سلام

دليل بوجود آمدن كيست در زنان و علائم بيماري  چيست ؟

2. shokoufeh نوشته است: سلام

دليل بوجود آمدن كيست در زنان و علائم بيماري  چيست ؟

كيست تخمدان كيسه پر از آب يا خوني در تخمدان است كه اغلب هنگام تخمك‌گذاري به وجود مي‌آيد، يعني زماني كه تخمك از تخمدان آزاد مي‌شود .

به گزارش گروه پزشکی خبرگزاری زنان ایران "ایونا" ، گرچه خيلي اوقات علت مشخصي ندارند، اما در اغلب موارد از اختلالات هورموني ناشي مي‌شوند .

اختلالاتي كه در مرحله اول دوره عادت ماهانه را به تعويق مي‌اندازد و بيشتر به صورت كيست‌هاي فيزيولوژي بروز مي‌كند .

دكتر ميترا مدرس گيلاني، متخصص زنان و زايمان و استاد دانشگاه تهران درباره نوع كيست‌هاي تخمدان مي‌گويد: كيست‌ها در تخمدان در كيست‌هاي فيزيولوژي هستند يا اندومكسيوما. در كيست‌هاي فيزيولوژي كه به آنها كيست‌هاي ساده نيز مي‌گويند تخمك‌هايي كه بايد ماهانه آزاد شود، آزاد نمي‌شوند و اندازه 4 تا 5 سانتي‌متر رشد مي‌كنند و در اين نوع از كيست كيسه پر از آب در تخمدان تشكيل مي‌شود و اغلب درد جسماني ندارند و تنها با عقب افتادن دوره عادت ماهانه مشخص مي‌شوند .

او مي‌افزايد: ولي يكسري كيست تخمدان وجود دارد كه فيزيولوژي نيستند و بيمار هر وقت عادت ماهانه مي‌شود، مخاط رحم همواره در رحم وجود دارد كه به اين كيست‌ها، كيست اندومكسيوما مي‌گويند و داخل آنها پر از خون است و از آنجا كه خون‌ها راه خروج ندارند، اين كيست‌ها با سيكل پريودي كوچك‌تر نشده بلكه بزرگ هم مي شوند و در اين شرايط مي‌گوييم كه كيست اندومكسيوزيس است و با روش‌هاي دارويي قابل درمان نيست   .

علائم كيست تخمدان‌

از ديدگاه دكتر مدرس گيلاني، تنها علائم كيست تخمدان،‌ دردهاي لگني و عقب افتادن زمان عادت ماهانه است و در اغلب موارد، فرد هيچ دردي را در بدن خود حس نمي‌كند؛ اما زماني داراي علامت مي‌شود كه كيست دور پايه خود پيچ مي‌خورد و كيست تورسيون پيدا كرده و در اين شرايط، مريض درد زيادي دارد .

روش‌هاي درمان‌

به گزارش ایونا ، اين متخصص زنان و زايمان معتقد است، درمان كيست‌هاي فيزيولوژي كه اغلب كيست‌هاي تخمدان در زنان از اين نوع است، با تجويز قرص ضدبارداري LD و HD درمان مي‌شود و در اين روش با مصرف قرص، فعاليت هورموني تخمدان متوقف شده و كيست كوچك مي‌شود و زماني كه تخمك‌گذاري صورت نمي‌گيرد، كيست هم به وجود نمي‌آيد.

اين كيست‌ها اغلب پس از گذشت يك تا 3 ماه كوچك مي‌شود و از بين مي‌رود؛ اما در نوع اندومكسيوما كه داخل آنها پر از خون است، درمان با روش‌هاي دارويي موثر نبوده و مريض بايد لاپاروسكوپي شود و اين عمل همراه با بيهوشي است و البته بايد توجه داشت چنانكه كيست‌هاي فيزيولوژي هم بعد از گذشت 2 تا 3 ماه كوچك نشوند، حتما بايد عمل لاپاروسكوپي درباره آنها صورت بگيرد .

دختران جوان بيشتر اندومكسوزيس مي‌شوند

دكتر مدرس گيلاني در خصوص ابتلاي دختران و زنان به كيست تخمدان مي‌گويد: براساس آمار و مشاهدات، اخيرا اندومكسوزيس كه نوع دردناك كيست تخمدان است، در دختران جوان زياد شده و اين در حالي است كه علت آن مشخص نيست؛ اما به هر حال مراجعه به پزشك متخصص زنان و درمان دارويي، اولين گامي است كه فرد بيمار براي درمان خود بايد انجام دهد

منبع: http://www.iwna.ir

تشکر شده توسط : 3 کاربر
  3. سلام
    من 32 سال دارم و دو سال ازدواج کردم و جچلوگیری با کاندوم داشتم ....
    من در پاییز پارسال دچار کیست تخمدان شدم
    اولین روزی که سونو کردم گفت 40 میلیمتر
    برای اطمینان چهارروز بعد پیش یک متخصص دیگه سونو کردم گفت 35 ملیمتر
    دکترم برام دو ماه قرص ال دی نوشت
    من یک ماه خوردم رفتم سونو دیدم کوچیک نشد تصمیم گرفتم نخورم
    بعد یک ماه از طریق دارو گیاهی کیست من به 28 میلیمتر رسید اما دارو گیاهی رو هم ادامه ندادم
    متخصص زنان به من گفت حتماً باید دو دوره قرص ال دی رو میخوردم چون نخوردم رفع نشده
    الان سه روزه دیگه دو دوره من تموم میشه
    من از اوسط سیکلم به این ور یعنی با نزدیک شدن به پریود زیر دلم سمت چپ ، تخمدان سمت چپم درد میکنه
    به نظرتون کیستم داره آب میشه؟
    یک سوال مهمتر
    میخواستم بدونم کیست آب میشه یا در عادت ماهانه دفع میشه

ممنون سریع جواب منو بدید

4. سلام
    لطفا اگر امکان داره داروهای گیاهی که برای درمان کیست تخمدان موثره رو هم بگین همینطور نحوه و دفعات مصرف در هر روز

تشکر شده توسط : 1 کاربر
تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید