شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

آندومتریوز و نا باروری

1. با سلام و تشکر
    من 6 روز پیش برای برداشتن کیست اندومتریوزیست روی تخمدان چپم لاپاراسکوپی کردم و دکتر به من گفت که اندو متریوز شدید روی تخمدان های من هست. و من خیلی نگرانم که مبادا حامله نشوم.    Crying or Very sad چون در طول 3 ماه گذشته با وجود نزدیکی حامله نشدم. در ضمن من
    هیچگونه درد و یا خونریزی غیر عادی  ندارم.
    من 22 سال سن دارم. 2 سال ازدواج کردم.2 سال پیش کم کاری تیرویید داشتم که پس از مصرف 2 ماه لو تیروکسین  جواب ازمایشات نرمال شد.پریودم منظمه و سابقه نازایی در خانواده نداشتیم. 3 ماه است که تصمیم به بارداری دارم.در ضمن من عفونت واژینال هم دارم که برای حل این مشکل از اب و سرکه استفاده میکنم اما اگر چند روز استفاده نکنم سریعا برمی گردد.
    Crying or Very sad ممنون میشم اگر سریعتر راهنمایی کنید و بگویید درمان قطعی دارد؟

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  2. Hakeem

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    سلام من حکیم پزشکی پارسی هستم
    دخترم با اینکه تجربه 233 مورد درمان موفق نازایی داشته ام اما متاسفانه باید بگویم نازایی شما از صعب العلاج ترین موارد کاری من بوده است اگر می شد گزارش لاپاروسکوپی شما را کامل می داشتم اظهار نظر کردن راحت تر بود علی ایحال شما امکان بارداری دارید فقط کمی زمان می برد
    1 به هیچ وجه از داروهای محرک تخمک گذاری از قبیل کلومیفن  HCG ,HMG  استفاده نکنید که مشکل شما را پیچیذه تر خواهد کرد
    2 به تجربه دریافتم که این گروه از بیمارانم افرادی بسیار حساس و نگران هستند و همین علت می تواند در پیشرفت اندومتریوز بسیار موثر باشد و من اغلب درمان این گروه بیماران را با آرامبخش ها ی گیاهی از قبیل گل گاوزبان ،بهار نارنج،ورون،استخودوس،و بابونه شروع میکنم شما می توانید گیاهان مذکور را بامیزان مساوی هر کدام 40 گرم تهیه نموده 20 قسمت نمایید و هر شب یک قسمت را با 4 لیوان آب سردبجوش آوری 1دقیقه بجوشد خاموش تا صبح بماند و صبح صاف کنی یک لیوان در هر یک  از 3 نوبت غذایی قبل غذا میل کنید
    3 برای عفونت واژینال شما در صورتی که رنگ ترشح شما زرد است باید همسر شماهم همزمان درمان کند چون اغلب این ترشح زرد تریکومونا واژینالیس بوده و مرد حامل آن و زن بیمار میباشد
    برای همسر یک دوره 14 روزه قرص مترونیدازول 250 میلی هر 8 ساعت یکبار همزمان با درمان عفونت شما کافی است  
    شما نیز بهتر است هر صبح خود را با محلول جوش شیرین (یک قاشق مرباخوری جوش در یک لیوان آب جوشیده حل و صاف نمایید) و به وسیله دوش واژینال شستشو دهید و
    هر شب خود را با جو شانده مرکب از نیم سیر ختمی خبازی نیم سیر ختمی سفید نیم سیر نعنا و نیم سیر گزانگبین که آن را 14 قسمت نموده و هر شب یک قسمت آن با یک و نیم لیوان اب سرد بجوش آورده و یک دقیقه بجوشد سپس ولرم صاف شود و با دوش واژینال استعمال گردد هزمان با مرد و به گونه ای شروع کنید که بین آن پریود نشوید
    انشا الله حامله که شدید و بچه به دنیاآمد فراموش نکنید که باید مثل همه بیماران نازایی من عکس فرزندتان را به عنوان حق العلاج برایم بیاورید

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  3. kazhal نوشته است: با سلام و تشکر
    من 6 روز پیش برای برداشتن کیست اندومتریوزیست روی تخمدان چپم لاپاراسکوپی کردم و دکتر به من گفت که اندو متریوز شدید روی تخمدان های من هست. و من خیلی نگرانم که مبادا حامله نشوم.    Crying or Very sad چون در طول 3 ماه گذشته با وجود نزدیکی حامله نشدم.
    من 22 سال سن دارم. 2 سال ازدواج کردم.2 سال پیش کم کاری تیرویید داشتم که پس از مصرف 2 ماه لو تیروکسین  جواب ازمایشات نرمال شد.پریودم منظمه و سابقه نازایی در خانواده نداشتیم. 3 ماه است که تصمیم به بارداری دارم.در ضمن من عفونت واژینال هم دارم که برای حل این مشکل از اب و سرکه استفاده میکنم اما اگر چند روز استفاده نکنم سریعا برمی گردد.
    Crying or Very sad ممنون میشم اگر سریعتر راهنمایی کنید و بگویید درمان قطعی دارد؟

سلام ،
    آندومتریوز با حضور بافت غددی و استرومایی آندومتر (لایه خارجی رحم) در خارج از حفره رحم و بافت عضلانی آن مشخص می شود .
    سن بیماران در زمان تشخیص به طور شایع 35-25 سال می باشد و در زنان با سطح اقتصادی بالا شایعتر می باشد.
    علایم بالینی عبارتند از :
    درد لگنی
    درد قاعدگی شدید
    درد حین مقاربت
    خونریزی غیر عادی رحمی
    نازایی

بهترین روش تشخیص ، لاپاراسکوپی می باشد.

درمان به سه روش انجام می شود:
    درمانهای انتظاری :
    زمانی که علایم خفیف تا متوسط باشد باید از درمانهای اختصاصی اجتناب نمود . این بیماران از مصرف قرصهای ضد بارداری خوراکی سود می برند. دردهای خفیف را می توان با داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی کنترل نمود.

درمانهای دارویی :
    درمانهای دارویی سعی می کنند که با القای حالتی شبیه حاملگی ویا یائسگی در چرخه تولید هورمونهای تخمدانی تداخل ایجاد کنند. شایعترین داروهای مصرفی در درمان آندومتریوز عبارتند از: قرصهای ضد بارداری ، پروژستین، دانازول و آنالوگهای GnRH ، این داروها را زمانی باید به کار برد که تشخیص آندومتریوز با دیدن مستقیم ضایعات قطعی شده باشد.

درمان جراحی :
    که به دو صورت اصلاح شده (با حفظ رحم و تخمدانها) و قطعی ( با بیرون آوردن رحم با یا بدون تخمدانها و ضمایم) انجام می شود .
    آندومتریوز یک بیماری عود کننده است و درمان قطعی توسط خارج کردن اعضای لگن، ممکن است ضروری باشد.

درمورد ترشحات نیز باید با توجه به نوع ترشح که نشاندهنده نوع عفونت است، درمان مناسب دارویی انجام گیرد.

4. با تشکر از توجهتون..ولی باید عرض کنم که من اصلا هیچ دردی در هیچ کدام از حالاتی که فرمودید ندارم.و بیشترین نگرانی من در مورد ناباروری حاصل از این بیماری است.
    ایا صعب العلاج یا لا علاج است؟
    با تشکر
    کژال

5. kazhal نوشته است: با تشکر از توجهتون..ولی باید عرض کنم که من اصلا هیچ دردی در هیچ کدام از حالاتی که فرمودید ندارم.و بیشترین نگرانی من در مورد ناباروری حاصل از این بیماری است.
    ایا صعب العلاج یا لا علاج است؟
    با تشکر
    کژال

سلام ،
    شروع و ادامه درمان مناسب معمولا با پاسخ خوب همراه می باشد.

6. ببخشید اقای دکتر
    اکر دختری که هنوز ازدواج نکرده مبتلا به اندومتریوزیست باشد , با توجه به اینکه امکان بارداری ندارد ,ایا خود اندومتریوز درمان اختصاصی دیگری دارد؟
    با تشکر

7. kazhal نوشته است: ببخشید اقای دکتر
    اکر دختری که هنوز ازدواج نکرده مبتلا به اندومتریوزیست باشد , با توجه به اینکه امکان بارداری ندارد ,ایا خود اندومتریوز درمان اختصاصی دیگری دارد؟
    با تشکر

سلام ،
    درمان در هر مورد با توجه به شرایط فرد و تصمیم وی برای باروری گرفته می شود. بهتر است در این زمینه با یک متخصص زنان مشورت نمایید.

8. ببخشید اقای دکتر...

من دیروز که به پزشک متخصص زنان  مراجعه کردم بعد از معاینه متوجه شدند که سرویکس من خیلی قرمز و ملتهب است.اما در مورد علت ان هیچ نظری ندادند.همسر خودم هم که پزشک است در در مورد این مساله اظهار تعجب کرد. Question فقط ازمایش پاپ اسمیر را مجددا بعد از یک سال و نیم تکرار کردم.
    میخواستم  نظر شما را بدانم؟

با تشکر فراوان
    Confused

9. kazhal نوشته است: ببخشید اقای دکتر...
    من دیروز که به پزشک متخصص زنان  مراجعه کردم بعد از معاینه متوجه شدند که سرویکس من خیلی قرمز و ملتهب است.اما در مورد علت ان هیچ نظری ندادند.همسر خودم هم که پزشک است در در مورد این مساله اظهار تعجب کرد. Question فقط ازمایش پاپ اسمیر را مجددا بعد از یک سال و نیم تکرار کردم.
    میخواستم  نظر شما را بدانم؟
    با تشکر فراوان
    Confused

سلام ،
    در این زمینه پزشکی که شخصا معاینه را انجام داده بهتر می تواند نظر بدهد و چون من در این زمینه تجربه ای ندارم بهتر است به پزشک خود اطمینان نموده و توصیه های وی را انجام دهید.

10. با سلام

نتیجه ازمایش نرمال بود و هیچگونه عفونتی گزارش  نشد.

با تشکر

11. با سلام

من 22 ساله و مبتلا به اندومتریوما هستم که توسط پزشک با انجام لاپاروسکوپی تشخیص داده شد.اما اصلا در هنگام پریود درد ندارم.
    سوالی که از حضورتون داشتم اینه که لزومی داره که از قرص هایی که پریود رو برای چند ماهی متوقف میکنه و معمولا برای درمان تجویز میشه  استفاده کنم؟
    دکترم به من گفت که هدف اصلی از مصرف این قرص ها کاهش درد است و اصولا کمک قابل توجهی به درمان اندومتریوز نمیکنه و البته عوارضی هم داره.
    در حال حاضر نگرانی اصلی من از اینه که مبادا در اینده با مشکل نازایی مواجه بشم. میخواستم بدونم ایا راهی برای درمان و پییشگیری از نازایی حاصل از این بیماری هست؟
    لطفا در این مورد و در مورد عوارض این قرصها منو راهنمایی کنید.

با تشکر فراوان

12. من هم مبتلا به این مرض لعنتی هستم منم لاپاراسکپی کردم و از این قرص هائی که شما گفتین آمپولش رو زدم ( با تجویز پزشکم البته ) ،
    دوست عزیز متاسفانه اندومتریوز درمان قطعی نداره اما قابل پیشگیری است نازائی هم بستگی داره به درجه پیشرفت بیماری . این بیماری 4 نوع داره که نوع 4 بدترین نوعشه که شما خوشبختانه به دلیل درد نداشتن به اون مبتلا نیستین اما من هستم . در نوع 1 فقط با مصرف قرص متوقف میشه و هر قدر درمان رو به تاخیر بیندازی بیشتر پیشرفت میکنه و درمانت مشکلتر میشه. Sad

13. با سلام  
    من 25 سال دارم و 1 ماه پیش لاپاراسکوپی انجام دادم چون در هر دو تخمدانم کیست اندومتریوز تشخیص داده شده بود به اندازه 2 و 5/4 سانت و در حال مصرف قرص ال دی هستم
    .در مورد علتش دکترم گفت که دلیل مشخصی نمیتونه بگه میخواستم بپرسم ایا تحریک جنسی شدن میتونه دلیلی باشه یا نه؟ من ازدواج نکردم اما عقد کردم و در این دوران نزدیکی انجام نشده اما گاهی ترشحاتی در اثر رفتارهایی(غیر از نزدیکی) داشتم ایا این میتونه دلیلی بر تشکیل کیست ها باشه؟
    و سوال بعدی اینکه به من توصیه پزشکی شده زودتر  ازدواج کنم و بچه دار بشم ایا روش درمانی برای کیست است؟. ایا اگه تا 5 سال اینده تصمیم به بارداری نداشته باشم مشکل نازایی برام پیش میاد؟

با تشکر

14. bayan نوشته است: با سلام  
    من 25 سال دارم و 1 ماه پیش لاپاراسکوپی انجام دادم چون در هر دو تخمدانم کیست اندومتریوز تشخیص داده شده بود به اندازه 2 و 5/4 سانت و در حال مصرف قرص ال دی هستم
    .در مورد علتش دکترم گفت که دلیل مشخصی نمیتونه بگه میخواستم بپرسم ایا تحریک جنسی شدن میتونه دلیلی باشه یا نه؟ من ازدواج نکردم اما عقد کردم و در این دوران نزدیکی انجام نشده اما گاهی ترشحاتی در اثر رفتارهایی(غیر از نزدیکی) داشتم ایا این میتونه دلیلی بر تشکیل کیست ها باشه؟
    و سوال بعدی اینکه به من توصیه پزشکی شده زودتر  ازدواج کنم و بچه دار بشم ایا روش درمانی برای کیست است؟. ایا اگه تا 5 سال اینده تصمیم به بارداری نداشته باشم مشکل نازایی برام پیش میاد؟
    با تشکر

سلام،
    اندومتریوز و کیست تخمدان دو مقوله مجزا هستند، شما به  کدامیک مبتلا هستید؟ اندومتریوز؟ کیست تخمدان؟ یا هر دو؟ با این حال قبلا در مورد هر دو بیماری بحث شده است.

15. من مبتلا به   هر دو   هستم یعنی بعد از خارج کردن کیستها در جواب ازمایش من آندومتریز برای هر دو کیست نوشته شده بودوایا باید زود تر ازدواج کنم و بچه دار بشم؟ و دلیلش ایا میتونه مطلب قبلی که دفعه قبل نوشتم باشه؟

با تشکر

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 2
رفتن به صفحه 1   

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید