شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

بالا بردن احتمال بارداری

1. hklopfer نوشته است: وقتی پریودمی شویم یعنی تنبلی تخمدان ازبین رفته و درمان شده ایم؟واگر تاریخ پریودی 22 هر ماه باشد زمان تخمک گذاری هشتم ماه بعد خواهد بود؟

سلام،
    خیر ، بروز خونریزی ماهیانه لزوما نشاندهنده تخمک گذاری نیست و ممکن است دوره های بدون تخمک گذاری هم رخ دهند. اگر دوره ها منظم هستند ، در ماه های 30 روزه، بیشترین احتمال تخمک گذاری روز هشتم خواهد بود.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  2. سلام آقای دکتر رهام از سر ناچاری بعد از 3 روز عضو شدن در این قسمت که محدودیت زمانی نداشت پیغام گذاشتم امیدوارم که شما یا پزشک مربوطه به سوال من جواب دهید. من 30 ساله صاحب 1 دختر 4 ساله هستم حدود 8 ماه است که یرای بارداری دوم اقدام کردم اما نتیجه نگرفتم به پزشک مراجعه کردم قرصهای متفورمین وکلومیفن تجویز کردند همراه با 2 آمپول شیری رنگ (که اسم آنها را فراموش کردم) با آبمقطر بودند تزریق هم عضلانی بود. حدود 2 ماه پیش.. اما نتیجه نداد. حال چه کنم ؟ آیا باز دارو استفاده کنم یا نه؟ آیا امیدی به بارداری است یا نه .در ضمن من در این 4 سال قرص ld می خوردم.

3. سلام
    من 32ساله ام و داراي يك فرزند  كه براي بار دوم در 4 سالگي اولين فرزند ،مجددا باردار شدم اما در 4ماهگي كورتاژ كردم الان كه 5 سال مي گذرد ، 7ماه است ديگر جلوگيري ندارم و باردار هم نشده ام قاعدگي خيلي مرتبي هم دارم و نسبتا هر ماه زمان تخمک گذاری با برنامه ، نزديكي داشته ام .
    الف ) علت ناباروري ؟
    ب) اززمان ترك جلوگيري يك هفته قبل از پريودي در صورت نزديكي خون ديده مي شود ممكن است كيست وجود داشته باشد؟ در صورت مثبت بودن از بارداري جلوگيري مي كند؟
    آزمايشهاي پاپ اسمير هم هميشه انجام داده و مشكلي نداشته ام .

4. asalnaz نوشته است: سلام آقای دکتر رهام از سر ناچاری بعد از 3 روز عضو شدن در این قسمت که محدودیت زمانی نداشت پیغام گذاشتم امیدوارم که شما یا پزشک مربوطه به سوال من جواب دهید. من 30 ساله صاحب 1 دختر 4 ساله هستم حدود 8 ماه است که یرای بارداری دوم اقدام کردم اما نتیجه نگرفتم به پزشک مراجعه کردم قرصهای متفورمین وکلومیفن تجویز کردند همراه با 2 آمپول شیری رنگ (که اسم آنها را فراموش کردم) با آبمقطر بودند تزریق هم عضلانی بود. حدود 2 ماه پیش.. اما نتیجه نداد. حال چه کنم ؟ آیا باز دارو استفاده کنم یا نه؟ آیا امیدی به بارداری است یا نه .در ضمن من در این 4 سال قرص ld می خوردم.

سلام،
    درمان مناسبی در این مقطع برای شما انجام شده است، بهتر است درمان را دنبال کنید. احتمال بارداری در شما وجود دارد.

5. mthmthmth نوشته است: سلام
    من 32ساله ام و داراي يك فرزند  كه براي بار دوم در 4 سالگي اولين فرزند ،مجددا باردار شدم اما در 4ماهگي كورتاژ كردم الان كه 5 سال مي گذرد ، 7ماه است ديگر جلوگيري ندارم و باردار هم نشده ام قاعدگي خيلي مرتبي هم دارم و نسبتا هر ماه زمان تخمک گذاری با برنامه ، نزديكي داشته ام .
    الف ) علت ناباروري ؟
    ب) اززمان ترك جلوگيري يك هفته قبل از پريودي در صورت نزديكي خون ديده مي شود ممكن است كيست وجود داشته باشد؟ در صورت مثبت بودن از بارداري جلوگيري مي كند؟
    آزمايشهاي پاپ اسمير هم هميشه انجام داده و مشكلي نداشته ام .

سلام،
    باید ارزیابی ها زیر نظر پزشکتان انجام شود، هر احتمالی وجود دارد ولی اگر هم مشکلی (مثل اختلالات هورمونی) وجود داشته باشد با درمان مناسب معمولا بهبود می یابد.

6. با سلام
    من و همسرم چند وقتی است که قصد بچه دار شدن داریم بعد از گذشت  3 هفته از نزدیکی(مقاربت به صورت کامل انجام شد و منی داخل واژن ریخته شد و در این زمان چندین بار نزدیکی به این صورت انجام دادیم ) متوجه شدیم  که همسرم دچار خونریزی و عادت ماهانه شده است.
    این باعث نگرانی در من شده که شاید بچه دار نشویم لطفا من را راهنمایی کنید که آیا این موضوع عادی است یا باید به متخصص مراجعه کنیم
    لطفا جواب را به Email من ارسال کنید.

7. با سلام
    29 ساله هستم . پارسال باردار شدم که در هفته پنجم با آمپول کورتاژ کردم . امسال تصمیم به بارداری دارم . ولی از زمانی که جلوگیری نمی کنم درد در ناحیه تخمدان دارم و همیشه حالت ویار دارم (حالت تهوع و ...) آزمایش پاپ اسمیر دادم مشکلی نداشت . سونوگرافی از تمام منطقه شکمی کردم مشکلی نداشت ولی باتوجه به اینکه 5 ماه است که جلوگیری نمی کنم ولی باردار نشده ام . لطفا مرا راهنمائی کنید و دلیل این حال تهوع چیست؟

8. has1362 نوشته است: با سلام
    من و همسرم چند وقتی است که قصد بچه دار شدن داریم بعد از گذشت  3 هفته از نزدیکی(مقاربت به صورت کامل انجام شد و منی داخل واژن ریخته شد و در این زمان چندین بار نزدیکی به این صورت انجام دادیم ) متوجه شدیم  که همسرم دچار خونریزی و عادت ماهانه شده است.
    این باعث نگرانی در من شده که شاید بچه دار نشویم لطفا من را راهنمایی کنید که آیا این موضوع عادی است یا باید به متخصص مراجعه کنیم
    لطفا جواب را به Email من ارسال کنید.

سلام،
    چند وقت یعنی چند وقت!!!
    ممکن است در یک زوج سالم با نزدیکی در زمانها ی مناسب تا یک سال هم بارداری رخ ندهد، به نظر نمی آید که شما و همسرتان مسکلی داشته باشید.

9. با سلام من 4 سال است که ازدواج کرده ام و 5/2 سال است که قصد باردار شدن دارم با آزمایشهای که انجام دادم وبه گفته پزشکان نازای سالم بودن داریم و به ما پیشنهاد انجام ای یو ای را داده اند می خواهم بدانم با این روش چند درصد احتمال بارداری دارم؟
    و چرا با وجود سالم بودن تمام آزمایشات من و همسرم باردار نمی شوم؟؟

10. asal-s نوشته است: با سلام
    29 ساله هستم . پارسال باردار شدم که در هفته پنجم با آمپول کورتاژ کردم . امسال تصمیم به بارداری دارم . ولی از زمانی که جلوگیری نمی کنم درد در ناحیه تخمدان دارم و همیشه حالت ویار دارم (حالت تهوع و ...) آزمایش پاپ اسمیر دادم مشکلی نداشت . سونوگرافی از تمام منطقه شکمی کردم مشکلی نداشت ولی باتوجه به اینکه 5 ماه است که جلوگیری نمی کنم ولی باردار نشده ام . لطفا مرا راهنمائی کنید و دلیل این حال تهوع چیست؟

سلام،
    تهوع یک علامت کلی است و در بسیاری موارد ممکن است رخ دهد، در مورد عدم بارداری همانطور که بارها گفته شده تا یک سال هم می تواند طبیعی باشد، ولی اگر برای بارداری عجله دارید می توانید برای ارزیابی بیشتر به متخصص زنان مراجعه کنید.

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  11. zelzele نوشته است: با سلام من 4 سال است که ازدواج کرده ام و 5/2 سال است که قصد باردار شدن دارم با آزمایشهای که انجام دادم وبه گفته پزشکان نازای سالم بودن داریم و به ما پیشنهاد انجام ای یو ای را داده اند می خواهم بدانم با این روش چند درصد احتمال بارداری دارم؟
    و چرا با وجود سالم بودن تمام آزمایشات من و همسرم باردار نمی شوم؟؟

سلام،
    در هر دوره آی.یو.آی حدود 16 تا 30% احتمال بارداری وجود دارد.

12. سلام

حدود 8ماهه كه واسه بارداري اقدام كردم سال گذشته يه سقط داشتم كه علتش انگل گربه بود كه با مصرف دارو خوب شدم وقتي كه 6ماه بود كه واسه بارداري اقدام كرده بودم به دكتر مراجعه كردم قرص متفورمين بروموكريپتين(داخل واژن شبي 2تا)وگفت از روز 5 پريود تاموكسيفن بخور روز 13 برو سونو رفتم سونو يه فوليكول غالب 17 داشتم روز 14 يه امپول هم زدم حالا با داشتن فوليكول 17 احتمال بارداري وجود داره ؟ چرا بعد از 8ماه من هنوز باردار نشدم؟ من و شوهرم هيچ مشكلي نداريم

13. با سلام!
    دوست عزیز در مورد این موضوع در لینک زیر بحث شده :
    http://www.roham.ws/web/ftopict-1291.html

بحث زیر هم بی ارتباط نیست و امیدوارم به دردتون بخوره!

لقاح شباهت زیادی به پازل دارد،کافی است که تنها یک قطعه فراموش شود تا پازل تکمیل نشود. برای رخ دادن حاملگی به هماهنگی دقیق یک سری از حوادث که در طول عادت ماهیانه اتفاق می افتند احتیاج است.

زنان با حدود سه میلیون تخمک متولد می شوند ،اما در زمان بلوغ این تعداد به 400،000عدد کاهش می یابد . تنها تعداد کمی شروع به رشد می کنند ،روی هم رفته ،یک زن تنها 400 تخمک یا کمتر در طول دورانی که قابلیت بارور شدن دارد،آزاد می کند.این تخمک ها –هزاران از آنها—در دو تخمدان (که در انتهای لوله های رحمی قرار دارند ) جا گرفته اند .

به محض این که عادت ماهیانه تمام می شود ،یک هورمون که هورمون محرکه فولیکول نام دارد توسط غده هیپوفیز به داخل جریان خون ترشح می شود،غده هیپوفیز یک غده به اندازه لوبیا در مغز است که درست در پشت چشمها واقع شده است .این هورمون بر تخمدانها تاثیر گذاشته ویکی از آنها را وادار به آزاد کردن یک یا گاهی اوقات بیشتر از یک تخمک می کند.تخمک ها از تخمدان چپ وراست به صورت یکی در میان در هرسیکل ماهیانه آزاد می شوند یعنی هر ماه یکی از تخمدانها تخمک گذاری می کند.

داخل تخمدان تخمک هایی که انتخاب شده اند شروع به رشد می کنند تا این که توسط حبابی از مایع احاطه می شوند که در این حالت به آنها فولیکول اطلاق می شود وتحت تاثیر هورمون محرکه فولیکولی شروع به رشد می کنند.هر ماه حدود 20تخمک این مراحل را شروع می کنند،اما تنها یک فولیکول که فولیکول غالب نامیده می شودکاملا رسیده شده وتخمک گذاری می کند.دیگر فولیکولها چروکیده شده وتخمکهای درون آنها ناپدید می شوند.تخمک رسیده شده توسط سلولهای مخصوصی به نام سلولهای گرانولوزا احاطه می شود که آن را تغذیه نموده وهمچنین هورمون استروژن را ترشح می کنند.این هورمون مخاط رحم را تحریک به رشد کردن می کندوهمچنین بافت پستانها راتحریک می کند که یک علامت ونشانه متداول در خانم ها قبل از عادت ماهیانه است.

همانطورکه هورمون استروژن در خون افزایش می یابد،پیامی به هیپوتالاموس در مغز مخابره می شود وبه آن می گوید که فولیکول رسیده شده وآماده تخمک گذاری می باشد.در پاسخ ،هیپوتالاموس ،هیپوفیز را تحریک به ایجادپیک هورمون لوتئینه می کند که خود محرک آزاد شدن تخمک در 36 ساعت بعد است. تخمک گذاری معمولا در چهاردهمین روز عادت ماهیانه اتفاق می افتد( 14روز پس از اولین روز خونریزی ماهیانه)

تخمک رسیده شده حاوی کروموزوم ها است (که اطلاعات وراثتی را حمل می کنند) وتوانایی ترکیبب با تنها یک اسپرم را دارددر حالی که ورود هر اسپرم دیگری ناممکن است.تخمک توسط رشته های ظریفی شبیه شقایق دریایی به نام فیمبریا که در انتهای لوله های رحمی قرار دارند به داخل لوله ها مکیده می شود.سطح داخلی لوله های رحمی توسط مژک هایی احاطه شده که سیلیا نامیده می شوند وبه تخمک تازه آزاد شده کمک می کنند تا طول لوله را به سمت رحم طی کند.

همچنین سلولهایی که از فولیکول پاره شده بر جای می مانند باد می کنند وتشکیل مجموعه سلولی به نام جسم زرد را می دهند وشروع به ترشح هورمون پروژسترون می کنند.همانند استروژن ،پروژسترون بر رحمتان وپستانها وغده هیپوتالاموس وهیپوفیز در مغز شما تاثیر می گذارد.در رحم، پروژسترون ،سلولها رااز طریق فراهم نمودن تغذیه برای جنین در حال رشد وضخیم نمودن مخاط رحم وادار به پذیرش حاملگی می کند.اگر تخمک آزاد شده بارور نشود ،هورمون لوتئینزه کننده شروع به افت می کندوجسم زرد تحلیل می رود.

زمانی که سطوح هر دو هورمون استروژن وپروژسترون به پایین تر از میزان مورد نیاز برای باقی ماندن پذیرایی مخاط رحم برای جایگزینی تخم افت می کند،مخاط پر خون رحم شروع به ریزش کرده وعادت ماهیانه شروع می شود.در یک سیکل طبیعی ،خونریزی ماهیانه 14 روز پس از تخمک گذاری اتفاق می افتد
    ممکن است نقش شریک جنسی مرد در باروری ساده تر به نظر
    بیاید،ولی از نظر آماری احتمال آنکه اسپرم شریک جنسیتان به تخمک شما برسد به نحو تعحب آوری کم است.روی هم رفته ،یک مرددر هر بار انزال حدود 5سی سی مایع منی که حاوی 100تا300میلیون اسپرم است دفع می کند.کمتر از صد هزار اسپرم به دهانه رحم می رسند.فقط 200اسپرم زنده می مانند تا طول لوله های رحمی را طی کنندواز این میان تنها یک اسپرم می تواند تخمک را بارور سازد.پسرهادر زمان بلوغ جنسی شروع به ساختن اسپرم در بیضه هایشان می کنندواز این لحظه به بعد آنها در هر ثانیه به طور منظم یک هزار وپانصد اسپرم تولید می کنند.هر اسپرم طول عمری برابر با 72روز دارد.

بیضه ها اسپرم را به داخل اپی دیدیم آزاد می کنند(اپی دیدیم لوله مارپیچی درازی است که در قسمت بالای هر بیضه قرار گرفته)
    ودر بیشتر از دو یا سه هفته آینده آنها در اپی دیدیم توانایی حرکت وباروری تخمک راپیدا می کنند.از اینجا اسپرم به طرف مجاری منی بر حرکت می کند.این لوله ها در طول ارگاسم مرد منقبض می شوندواسپرم را به بیرون از بیضه دان حمل می کنندواز کنار کیسه های منی سازوغده پروستات (که تشکیل مایه منی را می دهند)عبور کرده وبه داخل مجرای ادرار---لوله ای که بین مثانه وآلت مرد قرار دارد،می ریزند.اسپرم ومایعات که باهم منی نامیده می شوند،سریعا به آلت مرد انتقال یافته ودفع می شوند.

واژن آخرین مانع برسر راه حرکت اسپرم به سوی تخمک نیست.اسپرم باید مسافت قابل ملاحظه ای را به این منظور طی کند.محیط اطراف نامساعد هستند:مثلا ترشحات واژن ممکن است کمی اسیدی باشد تا از آسیب رساندن باکتریها بر رحم ولوله های رحمی جلوگیری کند.به هر حال،در واژن سریعا مایع منی به حالت منعقد شده در می آید تا اسپرم در محیطی مناسب قرار گرفته واز آن محافظت شود.ظرف 10دقیقه پس از انزال مقداری از اسپرم ها وارد رحم شده اندوبه طرف لوله های رحمی حرکت می کنند.در طول این سفر اسپرم بسیار پر تحرک می شود وبه حداکثرظرفیت باروری کنندگی خود دست می یابدبنابراین وقتی که اسپرم ها به سلول تخمک برسند قادر خواهند بود که باآن ترکیب شوند.برای 72ساعت آینده اسپرم ها از سوراخ دهانه رحم (شیاری که از بالای واژن به داخل رحم باز می شود) به داخل رحم هنوز راه می یابند. قبل از این که اسپرم های شناور به لوله های رحمی برسند توسط انقباضات ماهیچه های رحم ولوله ها به طرف بالا هدایت می شوند.این عمل به نوبه خود کار خارق العاده ای است.در همان زمان تخمک شروع به پایین آمدن به طرف حفره رحمی می کند.

مراحلی که طی آن اسپرم به تخمک وارد شده وبا آن ترکیب می شودوتخم شروع به تقسیم سلولی می کند24ساعت طول می کشدومعمولا زمانی که تخمک از لوله های رحمی به طرف پایین می آید اتفاق می افتد.ممکن است چندین اسپرم به سطح تخمک متصل شوندواین مساله آنها را تحریک می سازد که کلاهک هایشان را از دست بدهندوآنزیم های داخل کلاهک را برای هموار ساختن راهشان جهت نفوذ به غشای خارجی تخمک که زونا نامیده می شود ،بیرون بریزند.

به هر حال تنها یک اسپرم به داخل تخمک نفوذ می کندیعنی به داخلی ترین قسمت تخمک ودر این قسمت لقاح اتفاق می افتد.دم اسپرم که برای رسیدن اسپرم به این نقطه بسیار حیاتی است بیرون مانده واز بین می رود.سلول جدیدی که حاصل می شود تخم نامیده شده ویک دیوار ضخیمی به دور خود می سازد تا از نفوذ اسپرم دیگری جلوگیری کند .بارداری اتفاق افتاده است.
    سلول تخم حالا شروع به تقسیم شدن به سلول های بیشتری می کندکه اصطلاحا بلاستومر نامیده می شوندکه ظرف سه روز به 12عدد می رسند.این خوشه نازک از یک زندگی جدید،ظرف 60ساعت آینده به حفره رحم می رسد ودر آن زمان از 64سلول تشکیل شده واصطلاحا بلاستوسیت نامیده می شود. در ان تقریبا دونوع جداگانه سلولی وجود دارد:یک لایه بیرونی به نام سلولهای تورفوبلاستی که به داخل مخاط رحمی توسعه یافته وجفت را تشکیل می دهندویک توده داخلی سلولی که سرانجام جنین را تشکیل خواهد داد.دو تا سه روز بعد(حدودیک هفته پس ازلقاح) بلاستوسیت خود را در مخاط رحم فرو می کندوحالا حدودا از 120 سلول تشکیل شده وشروع به ترشح هورمون هاش سی جی می کند،که یک علامت به جسم زر د مخابره کرده تا به تولید پروژسترون ادامه دهد.اگر این اتفاق نیافتد،مخاط رحمی شروع به ریزش کرده وخونریزی عادت ماهیانه آغاز می شود.

در دومین هفته پس از لقاح ، سلولهای تورفوبلاستی به تهاجم به مخاط رحم ادامه می دهندو توده سلولی داخلیتر تشکیل جنین را می دهد.جنین الان تنها به اندازه یک نقطه کوچک است اما شروع به تمایز به سه لایه مختلف سلولی می کند،لایه ژرمینه ،که تشکیل قسمت های مختلف بچه را خواهد داد.نمایش شگفت آوری که نشان می دهد حتی قبل از انکه شما از بارداری خود مطلع شوید ساخت بدن فرزندتان برنامه ریزی شده است.

امیدوارم جواب سوالتون رو بگیرین!
    موفق باشی!

تشکر شده توسط : 6 کاربر
  14. سلام و خسته نباشید
    با امروز 6 ماهه برای بارداری اقدام کردم ولی هیچ نتیجه ای ندیدم. از تقویم تخمک گذاری موجود در سایت هم استفاده کردم ولی بازم هیچ.قبل از این 6 ماه از قرص مارولون استفاده می کردم، در سایت هم جستجو کردم ولی راجع به قرص اطلاعاتی موجود نبود، در جایی خواندم که این قرص به مدت نه ماه ناباروری میاره،می خواستم ببینم آیا این گفته درسته و شما اطلاعات جامعی راجع به این قرص دارید یا خیر؟ و اینکه من برای بالا بردن احتمال بارداری چه کارهایی باید انجام بدم؟به نظر شما آیا من نابارورم یا اینکه این موضوع طبیعیه؟
    دوره های من منظم و 28 روزه هستند و به مدت 1 سال و 3 ماه از قرص مارولون استفاده می کردم.
    با سپاس

15. سلام دوست عزیز به نظر من همسر شما هم باید آزمایش اسپرموگرام بدهند در صورتی که مشکلی نباشد تا یکسال شما فرصت دارید با توجه به اینکه مشکلی برای بارداری ندارید به صورت طبیعی باردار شوید بعد از یکسال اگر بارداری رخ نداد بهتر است به یک پزشک مراجعه کنید که از لحاظ هورمونی و وضعیت لوله ها و تخمدانها چک شوید.

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 2 از 4
رفتن به صفحه    2   

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید