شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

تقویت عضلات

1. با سلام
    من مدتی پیش دچار افتادگی شانه و انحنای قسمت بالایی ستون فقرات بودم که به دکتر مراجعه کردم و ایشون یک دارروی شل کننده که اسمش دقیقا خاطرم نیست و دیکلوفناک سدیم و تزریق "کلسیم+D" را تجویز کردند. با توجه به اینکه مدت استفاده از اون دارو به مدت یک و نیم ماه بود، ولی من توی اینترنت مدت معمول تجویز اون رو دو هفته دیدم. بعد از اون گفتن که شنا برم و از کتف بند استفاده کنم ، ولی بعد از گذشت حدود هفت ماه و اینکه من تو این مدت معمولا هفته ای سه بار شنا میرفتم ، هنوز کتف من درست نمی ایسته و اگه کتف بند رو باز کنم دوباره می افته، علاوه بر اون دو هفته پیش زانو هایم دچار درد شدیدی شدن که به یک ارتوپد مراجعه کردم که گفتن که عضله های زانو هایم ضعیف شده اند و باید با فیزیوتراپی تقویت شوند و مسکن تجویز کردند.
    من میخواستم بدونم چطور میتونم عضلات زانو و کتفم رو تقویت کنم و با حرکت ورزشی یا با داروی خاصی میشه اینکارو کرد.

2. hadiha نوشته است: با سلام
    من مدتی پیش دچار افتادگی شانه و انحنای قسمت بالایی ستون فقرات بودم که به دکتر مراجعه کردم و ایشون یک دارروی شل کننده که اسمش دقیقا خاطرم نیست و دیکلوفناک سدیم و تزریق "کلسیم+D" را تجویز کردند. با توجه به اینکه مدت استفاده از اون دارو به مدت یک و نیم ماه بود، ولی من توی اینترنت مدت معمول تجویز اون رو دو هفته دیدم. بعد از اون گفتن که شنا برم و از کتف بند استفاده کنم ، ولی بعد از گذشت حدود هفت ماه و اینکه من تو این مدت معمولا هفته ای سه بار شنا میرفتم ، هنوز کتف من درست نمی ایسته و اگه کتف بند رو باز کنم دوباره می افته، علاوه بر اون دو هفته پیش زانو هایم دچار درد شدیدی شدن که به یک ارتوپد مراجعه کردم که گفتن که عضله های زانو هایم ضعیف شده اند و باید با فیزیوتراپی تقویت شوند و مسکن تجویز کردند.
    من میخواستم بدونم چطور میتونم عضلات زانو و کتفم رو تقویت کنم و با حرکت ورزشی یا با داروی خاصی میشه اینکارو کرد.

سلام
    نمی خوام بگم کتف بند بی تاثیره چون نیست اما به تنهایی تاثیر فوق العاده ای نداره
    مثل اینکه فردی بدلیل داشتن شکم بزرگ به گن و شکمبند پناه ببره
    شکم بند می تونه باعث جلوگیری از افتادگی شکم بشه اما اگر درکنارش ورزش و رژیم غذایی نداشته باشید دیگه معجزه نمی کنه
    کتف بند هم همینه
    توصیه من به شما اینه که برنامه منظمی برای ورزش بخصوص ورزش های اختصاصی سرشانه از پشت و جلو رو بذارید توی برنامه تون . شاید بهتر باشه برای مدتی به باشگاه بدنسازی مراجعه کنید و شک نکنید حرکات سرشانه از پشت و جلو بی اندازه روی وضعیت شانه شما تاثیر می گذارد . اگر هم به هیچ وجه قصد باشگاه رفتن ندارید می تونید از تمرینات سبکتری که در منزل انجام می شود کمک بگیرید مثل حرکاتی که زمانی که دبستانی بودیم سر صبحگاه انجام می دادیم
    شانه ها رو به سمت عقب و جلو بچرخانید ویا اون حرکت معروف که می ایستادیم و دستها رو موازی زمین قرار می دادیم سپس نوک انگشتان دست رو مقابل سینه بهم می چسباندیم و سعی می کردیم دستها رو از سمت کتف به عقب بکشیم . حرکت یک و دو کوتاه بود و سومی رو با قدرت بیشتری به سمت عقب می کشیدیم
    ببخشید با این توضیحات خودمم متوجه نشدم جریان چی بود ولی اگر سعی کنید حرکت رو شبیه سازی کنید حتما یادتون میاد منظورم چیه !!
    ولی هیچی باشگاه و حرکت با وزنه نمیشه

در مورد زانوتون هم باشگاه می تونه موثر باشه . شما دچار ضعف عضلات چهارسر ران شدید که می تونید با وزنه اصلاحش کنید
    یا اینکه در منزل درحالیکه روی صندلی نشسته اید سعی کنید زانوتون رو صاف کنید ( یعنی ساق پا رو در راستای ران قرار دهید ) و بعد سعی کنید با حرکتهای ریتمیک 3 تایی یا 4 تایی عضلات روی ران و سرزانو رو منقبض و شل کنید . اینکار رو بارها انجام بدید

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM و 1 کاربر ديگر
  3. من حدود دو سال پیش بمدت 1 سال بدنسازی کار کردم و مخصوصا حرکات پا رو زیاد انجام میدادم  آیا ضعف عضله ی من ناشی از تجویز نادرست دکتر بوده ؟ چونکه پاهای من اون موقع خیلی قوی بود و حرکت های سنگینی انجام میدادم
    ولی حالا که گفتید بدنسازی برای تقویت عضلات کتف موثره تصمیم گرفتم دوباره به باشگاه بدنسازی برم و یه سوال دیگه هم داشتم اینکه می تونم برای تسریع تقویت عضلات کتف و زانو کراتین مصرف کنم؟ و برای تقویت عضله چهار سر زانو چه حرکت هایی رو باید انجام داد؟
    ممنونم از پاسخ های مفیدتون.

4. hadiha نوشته است: من حدود دو سال پیش بمدت 1 سال بدنسازی کار کردم و مخصوصا حرکات پا رو زیاد انجام میدادم  آیا ضعف عضله ی من ناشی از تجویز نادرست دکتر بوده ؟ چونکه پاهای من اون موقع خیلی قوی بود و حرکت های سنگینی انجام میدادم
    ولی حالا که گفتید بدنسازی برای تقویت عضلات کتف موثره تصمیم گرفتم دوباره به باشگاه بدنسازی برم و یه سوال دیگه هم داشتم اینکه می تونم برای تسریع تقویت عضلات کتف و زانو کراتین مصرف کنم؟ و برای تقویت عضله چهار سر زانو چه حرکت هایی رو باید انجام داد؟
    ممنونم از پاسخ های مفیدتون.

سلام
    - توجه: تصویر کوچک شده است،
    برای دیدن تصویر در اندازه واقعی روی آن کلیک کنید!

در مورد تجویز پزشکت که نمیشه اظهار نظر کرد و دلیل هم نداره به تصمیمات ایشون شک کنیم
    اما ضعف عضلات چهارسر ران بعد از بالارفتن سن و وزن و کمتر شدن فعالیت بدنی تقریبا طبیعی هست و خیلی ها دچارش می شن و اگر نگذارید مزمن بشود با یکسری ورزشهای نسبتا ساده میشه مشکل رو تا حد خوبی برطرف کرد
    سعی کن باشگاه درست حسابی بری چون باشگاه رفتن و زیر نظر مربی کار کردن هم می تونه بسیار بهت کمک کنه هم می تونه در صورت ناآگاه بودن مربی بسیار بهت آسیب بزنه
    در مورد حرکتهای مربوط به چهار سرران هم قبلا توضیح دادم همینجا و در عکس زیر هم دستگاه مربوط به این جریان رو در باشگاه مشاهده می کنید

که توصیه می کنم خیلی آهسته و با وزنه های سبک آغاز کنید

اما در خانه و محیط کار هم میشه روی عضلات چهارسر کار کرد و نتیجه هم گرفت ( یکی از اون جرکتها رو در پاسخ قبلیم ( بالاتر ) توضیح دادم ) و این هم بقیه حرکتها

........................

حركت ايزومتريك عضله چهار سر راني

حركت ايزومتريك عضله چهار سر راني :

روي زمين بنشينيد و پاهيت انرا دراز كنيد و پاي سالم را كمي خم كنيد.در اينحالت عضلات ران پاي مصدوم را منقبض نموده و زانوي آسيب ديده را به كف فشار دهيد . و 10ثانيه مكث كنيد . و سپس عضله را شل كنيد . اين تمرين را در 3ست 10 تاي انجام دهيد .

حركت ايزومتريك عضله چهار سر راني روي صندلي

حركت ايزومتريك عضله چهار سر راني روي صندلي :

روي صندلي بنشينيد كه پشتآن صاف باشد.دقت شود در زانو ها تقريبا زاويه 90درجه ايجاد شود. در اين حالت سعي كنيد عضلات رانرا منقبض كنيد و توجه شود كه پاها حركت نكنند . 10ثانيه مكث كنيد و سپس عضلات را شلكنيد . اين حركت را نيز در 3 ست 10 تايي انجام دهيد .

ثابت سازي زانو

ثابت سازي زانو :

يك طناب الاستيك حلقه كنيد و دور پاي سالم بياندازيد و دو سر آن را به يك تكيه گاه محكم ببنديد.
    رو به تكيه گاه و بر روي پاي مصدوم بايستيد ، كمي زانوي آسيب ديده راخم و عضلات ران را منقبض كنيد. با حفظ اينحالت پاي سالم كه طناب در آن است را به آرامي به سمت عقب خم كنيد . حركت را در3 ست 10 تايي انجامدهيد.
    90 درجه بچرخيد بهطوري كه پاي مصدوم به سمت تكيه گاه قرار گيرد . پارا به سمت خارج بكشيد به طوري كه از پاي آسيب ديده دور شود . حركت را در3 ست 10 تايي انجام دهيد .
    پشت به تكيه گاه بايستيد. پاي سالم را در حالت صاف و كشيده بالا ببريد . اين حركت را نيز در 3 ست 10 تايي انجام دهيد.
    90 درجه ديگر بچرخيد. اينبار پاي سالم به سمت ديوار باشد . پاي سالم را درعرض بدن حركت داده و از ديوار دور كنيد .اين حركترا نيز در 3 ست 10 تايي انجام دهيد .
    براي حفظتعادل ميتوانيد در اين سري حركات دست خود را رويتيه گاه قراردهيد . براي پيشرفت و مشكل كردن حركتنيز ميتوانيد روي يك بالش بايستيد .

بلندكردن پا در حالت خوابيده

بلندكردن پا در حالت خوابيده :

به پشت روي زمين بخوابيد وپاهايتان را دراز كنيد . عضلات ران پاي آسيب ديده را منقبض كنيد و پا را در حاليكه صاف كشيده است تاارتفاع 20 سانتيمتر از زمين بلند كنيد ، توجه شودكه در حين انجام حركت عضلات منقبض باشند ، سپس به آرامي پاي خود را پايين آوريد . اين تمرين را نيزدر 3 ست 10 تايي انجام دهيد .

بلندشدن با حمايت ديوار (اسكات ) با كمك توپ

بلندشدن با حمايت ديوار (اسكات ) با كمك توپ :

پشت بهديوار بايستيد به طوري كه كمر، شانه ها و سرچسبيده به ديوار و نگاه شما رو به جلو باشد . شانهها را شل كرده و پاها يك قدم جلوتر از ديوار به عرض شانه از هم باز باشند . يك بالش لوله شده و يايك توپ به اندازه توپ فوتبال را بين دو پاي خودقرار دهيد . به آرامي در حالي كه حالت خود را حفظكرده ايد بنشينيد و همزمان بالش يا توپ را بينزانو هاي خود فشار دهيد .حركت را تا جايي ادامه دهيد تا تقريبا به حالت نشسته شويد اما رانها در راستاي موازي زمين نرسند . دراين حالت تقريبا 10 ثانيه مكث كنيد و سپس با حفظ حالت و به آرامي بلند شويد . به ياد داشته باشيد كه در حين انجام تمرين توپ يا بالش را بين دو پاي خود درحالت فشرده حفظ كنيد ، اين تمرين را نيز در 3 ست10 تايي انجام دهيد.

بلندشدن روي يك سطح يا پله

بلندشدن روي يك سطح يا پله :

پاي مصدوم را روي يك سطح مثل آجر و يا قطعه چوب صاف به ارتفاع تقريبا10سانتيمتر و پاي سالم را روي زمين قرار دهيد .روي پاي مصدوم بلند شويد و زانو را صاف كنيد. در اينحالت پاي سالم از روي زمين بلند شده و وزن شما روي پاي صدمه ديده قرار مي گيرد . براي تكرار حركت پاي سالم را پايين آورده و به حالت اوليه برگرديد . حركت را در 3 ست 10 تايي انجامدهيد

و حتی این حرکت آخر ( قیچی ) که روی گروه زیادی از عضلات مثل شکم، عضلات چهارسر زانو، عضلات پشت پا، عضلات جلوبازو و سرشانه کار کار می کند .

در حالت نشسته، کش ( کمربند )  را دور مچ پای چپ ببندید، و سر دیگر را با دست بگیرید. به پشت روی زمین بخوابید، پاها کاملاً باز و کشیده باشد. سر، گردن و شانه ها را به سمت بالا خم کنید و شکمتان را خیلی خوب تو بکشید. با قرار دادن بازوها روی زمین،آرنج ها را خم کنید و مچ ها را به سمت سینه بکشانید. پای چپ را صاف بالا ببرید. حرکت را سریع و کاملاً تمرکزی انجام دهید. نفس را داخل ریه کرده و پای چپ را دوباره به سمت زمین برگردانید تا جایی که فقط چند سانتیمتر با زمین فاصله داشته باشد. حرکت را ۸ بار تکرار کنید. کش را باز کرده و دور پای راست ببندید و همین حرکت را تکرار کنید.
    ▪ ساده تر کردن تمرین: سر و شانه ها روی زمین قرار دهید.
    ▪ دشوارتر کردن تمرین: برای بالاتر بردن مقاومت، کش را پایین تر ببندید.

منبع : پایگاه تخصصی پرورش اندام

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM و 3 کاربر ديگر
تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید